Bacaklarımda spor sonrası oluşan ağrı neden geçmiyor?

Bundan iki gün önce biraz kendimce spor yapmak istedim ama bacaklarımda bir ağrı oluştu ve halen geçmedi. Merdiven çıktıgımda, yürüdüğümde, eğilip kalktığımda ağrı oluyor. Galiba çok yüklendim bacaklarıma. Önemli birşey olabilir mi?

0|0
14|25

En İyi Erkek Görüşü

• Uzun zamandır spor yapmıyorsan ve eğer birazcık fazla yüklendi isen yaklaşık bir hafta ağrıması normaldir. Bu sırada eğer niyetin düzenli spora başlamak ise, birden yüklenmek yerine yavaş yavaş arttırman daha iyi olurdu. Şimdi eğer istediğin düzenli spor ise bu ağrılar süresinde mola vermek yerine hafifi yürüyüşler yapmak daha iyidir.

0|0
    0|0
    • bugün baya yürüyüş yaptım ama geçmedi ağrılar evet uzun zamandır yapmıyordum çok yüklendim yaa :( umarım birkaç gün sonra gecer

• İlklez spora yazıldım bissitletle gurup ders vardı ve yarım saat tenpolu spor yaptık spor bitti yere bastığımda dengemi kaybettim bacaklarım felç geçirmiş gibi üzerine basamıyordum buz falan koydular merdiven inip çıkarken çok zorlandım ertesi sabah acile gittim hemen kas gevşetici vurdular ama ortapetiden rendevu al dediler 2 gün oldu çok ağrıyor sizce ne yapmalıyım geçermi çitti şeyler doğururmu bana bilhi vetirmisiniz şimdiden telekkürler

• @Gülseren123 Yukarıda da dediğim gibi ilk başlarda birden yüklenmemek gerek aslında. Emin ol yaklaşık 1 haftada geçecektir. Ancak bu süre içerisinde tamamen hareketsiz kalmamak, hafif spora devam etmek gerekli. Eğer bu yapılmazsa bir sonraki sporda da aynı ağrıların çekilmesi kaçınılmazdır.

Erkekler Ne Diyor 24

• Zamanla düzelecektir bu ağrılar. Şu an kaslar hamlamış olduğundan olur böyle. Aslında ilk zamanlarda fazla zorlamamak gerekir.

Bununla birlikte en önemli nokta, egzersiz sonrası, yapılan spora uygun germe-açma hareketleri yapılmasıdır. Bu hareketler, kullanılan kasları gerdirerek eski haline gelmesine ve toparlanmasına yardımcı olur, spor sonrası kas ağrılarına engel olur.

Egzersiz programında aralar vermen gerekibilir, Yeni koşuya başladıysan hergün yerine 2 günde bir yapmak daha iyi, sonra sıklığı artırırsın.

Bir de egzersizi birden bırakmak yerine soğuma antremanı yapmak gerekli. Yani mesela koşu yapıyorsan, tempo düşürerek, kalp ritmini egzersizi hafifleterek normale düşürmeli. 1 saat bisiklet sürerken 10dk ısınma, 40dk sürüş, 10dk afif tepmo soğuma şeklinde sürüyorum. Buna benzer şekilde sen de bir süre tempoyu azaltarak bitirmelisin. Bu laktik asitin dağılımına yardımcı oluyor, laktik asit kaslardaki yorgunluğu yaratan şey.

1|1
    0|0
  • Hamlık olarak rabir edilen bu durum gayet normal bir iki gün azalarak daha devam eder ve geçer. Spor yaparken kas dokusunu oluşturan çok küçük lifler kopar sonrasında vucut kas dokusunun yenilemek için asit salgılar bu ağrı da ondan gelir. Çok normal bir durum spora devam edersen bir daha olmaz.

1|1
    0|0
  • spor yapmak istiyorsanız size tavsiyem asla ısınmadan zor hareketlere kalkışmayın kaslarınız gün geçtikçe açılacağı için kademe kademe zorluk derecesini yükseltin yoksa sağlığınıza faydalı olmayı düşünürken ciddi sakatlıklara yol açabilirsiniz imkanınız varsa sık sık yüzmenizi öneririm yüzmek bütünsel anlamda bir spor olduğu için bütün kaslarınızı çalıştırma şansına sahipsiniz

0|0
    0|0
  • İnsan ham olup spora, antrenmana ilk günden fazla yüklenirse kasların, özellikle bacakların ağrıma yapması kaçınılmazdır. Önemli bir şey değil. Birkaç güne kadar geçer.

0|1
    0|1
  • ham vücuda yüklenmek çok tehlikelidir. Farketmeden liflerini bile zedeleyebilirsin. Çok fazla zorlama kendini sıcak vücut her hareketi yapabilir ancak vücut soğuduktan sonra ağrısını çekersin. Hafif hafif başlamalısın. Bacak açma germe hele ki ham vücut için çok dikkat edilmesi gereken bölgedir. Muhtemelen eğilirken diz arkasında ağrı hissediyorsundur aynı zamanda baldırlarda da. Önemli bir şeyin yoktur ağrın 1 haftaya azala azala geçer daha sonra templu yürüyüşlerle bacaklarını ısındırmaya başla hareketlerde bacaklarını çok açma vakit olarak da uzun bir spor yapma çünkü dediğim gibi vücudun ham. Kendine ufak bir program yap her zman aynı adeleleri çalıştırma.

0|0
    0|0
    • evet haklsınn diz kapaklarım ve baldırlarımda aşırı derece ağrı varr hatta doktora bile gitmeyi düşündüm umarım dediğinz gibi bir haftaya kalmaz geçer çnkü eğilip kalkarken inanılmaz acı cekiyorum

• Önemli bir şey olduğunu sanmam yani. Benim bildiğim dinlenmeli , bol bol streching yapmalı , beslenmene dikkat etmeli , duş almalı ve sıcak soğuk uygulaması yapmalısın.

Kaynak : http://www.fitekran.com/kas-agrisi-ve-tedavi/

0|0
    0|0
  • Kasların şaşırmış tabi.. Hayatında ilk defa liflere baskı uygulamışsın onlar da noluyoz lan diyip tepki veriryorlar tabi

2|0
    0|0
  • bir birşey olmaz 2-3 seferden sonra geçer

ağrıl süreci azaltıp kısaltmak için bol proteinli beslen. tavuk balık öneririm

0|0
    0|0
  • olmaz güzelim o agrılar vucutta bulunan laktik asidin acıga cıkmasından dolayı olusur ve 1 hafta içinde gecer spor yapmaya devam et ara verirde yeniden yaparsan yine agrı yapar mutlaka spor sonrası sıcak su ile aklem pazu ve baldırlarına yani kaslı bölgelerine tampon yap sevgiler

0|0
    0|0
  • kaslar spor yaptığında kaslarda laktik asit birikir bunun sebebi kasların esnemesinden dolayı spor esnasında kasların üserini koruyucu bi tabaka kapsar bu laktik asidin parçalanması içinde vücut dinlenme süresi ister uzanma yatma veya oturma bu yüzden kaslarınızda ağrı oluşurt tıpkı acı biber yiyip dilde bi süre yanma hissinin oluşup belli bi zaman sonra geçmesi gibi...

0|0
    0|0
  • Eyer sürekli yapmıyosan sporu vücüdunda hamlık vardir bundan kaynaklanabilır.eyer yanlış bi hareket yapmış isen bacaklarındaki kaslar zarar gormuş olabilir bengay dıe bi kırem var kötü kokar ama iyı gelecegneden eminim iyı geceler.Eyer sürekli yapmıyosan sporu vücüdunda hamlık vardir bundan kaynaklanabilır.eyer yanlış bi hareket yapmış isen bacaklarındaki kaslar zarar gormuş olabilir bengay dıe bi kırem var kötü kokar ama iyı gelecegneden eminim iyı geceler.

0|0
    0|0
  • Mutlaka iyice ısın ve set+tekrarlara dikkat et!

Ama her şeyden önce Nefes egzersizlerini bilinçli olarak yap.

Hareket anında yani kasa yüklendiğinde nefesini ver, statik konuma geldiğinde tam nefes al..

0|0
    0|0
  • bol strech ypıcaksın..bide antremansızsan normal agrı, laktik asit birikio cünkü..dedigim gibi bol esnetme ve düzenli sporla bişi kalmaz zamanla...

0|0
    0|0
  • kendince spor yapilmaz, oncelikle spor oncesi sana uygun olani secersin, hareketleri planlarsin, ardindan iyice bir isinirsin, yuklenmeden sporunu yapar en son da esnersin iyice ki sonra agrin olmasin.. :)

0|1
    0|0
  • Hamsınıdr bundan kaynaklanmıştır. Birden kendini çok yorma. Spora başladıysan ufaktan başla yavaş yavaş süreleri uzatırsın...

0|0
    0|0
  • cardio mu yapıyorsunuz yoksa fitness mi yada pilates vs. türünü yazarsınız ona göre cevap verebilim?

0|0
    0|0
  • Hamlamıştır.Ağrı geçene kadar spor yapmayın.Geçtükten sonra devam ederseniz ağrılarınız kalmayacaktır.

0|0
    0|0
  • eğer düzenli olarak spor yapmıyorsan vücut alışık olmuyor ve zorlandığı için kaslar geriliyor buda dolayısıyla ağrı yapıyor. sana tavsiyem duşta sıcak suyla bacaklarına biraz masaj yap

bacaklarının ve kaslarının gevşemesine yardımcı olur

0|0
    0|0
  • fazla yüklen me

0|0
    0|0
  • yavas tempo artır

0|0
    0|0
  • yersız ve zamansız yuklenme plan dahılınde spor yap dozaşı ayarla asırı yuklenme yapma...

0|0
    0|0
  • Hamlıktan dolayıdır; en fazla 2 gün dinlen ve sonra spora devam et. Bir daha olmaz.

0|0
    0|0
  • hamlamışsın sen 3 güne geçer

0|0
    0|0
  • Merak etme yakında geçer.Kas gevşetici kullan.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Bende de ılk gunler oluyor oldu bende saunaya gıryorum spordan sonra ılk hamlık zamanlarımda..

Sonra yıne bırakıyorum sporu tabıı bır sure sonra bır duzenlı spor hayatım olsa çok şukella olacak ...

0|0
    0|1
  • Kasların henüz gevşememiş..

0|0
    0|0
  • spor yaptığında vücudunda laktik asit birikir. ilk defa spor yaptıysan vücudun hamlaştığı için bu acıları biraz fazla hissetmen gayet normal. birkaç güne kadar kendiliğinden geçer ama bu zaman içerisinde yine spora devam etmeni öneririm. hamlığın çabuk geçeceği için ağrılarının da daha çabuk yok olduğunu göreceksin.

0|0
    0|0
  • deniz tuzundan oluşan bir şey aldım geçenlerde. harika yumuşattı bacaklarımı. ağrı neyin kalmadı, öneririm.

0|0
    0|0
  • spordan sonra esnetmeleri yap daha azalıo bi de soğuk duş iyi geliyo. spor yaparken de yeni başladıysan çok kendini yorma yavaş yavaş geçer ağrısı spora dvm ettikçe.

0|0
    0|0
  • canım vücut hamken birdenbire çok spor yaptığından böyle sonuçlar olmuştur ağrıyan yeri sıcak tutmaya çalış bide kas gevşetici sür birkaç güne bişey kalmaz geçmiş olsun

0|0
    0|0
  • Hamlıktan olmuştur spora başlayınca, zamanla kasların tempoya alışınca geçer.

0|0
    0|0
  • hamlıktan.. bir sure sonra gecer

0|0
    0|0
  • aman hamlık derler ona 5 günde bişiyin kalmaz takma

0|0
    0|0
  • kolaydan zora dogru yavaş yavaş arttırarak temponu günden güne hızlandır en iyi yönten budur

0|0
    0|0
  • yyavas tempo artır ...

0|0
    0|0
  • spor yapmak istiyorsanız size tavsiyem asla... ısınmadan zor... hareketlere kalkışmayın

0|0
    0|0
  • doktora görün.

0|0
    0|0
  • geçer.

0|0
    0|0
Yükleniyor...