Adetten midir cahillikten mi?

bu sorum özellikle erkeklere.toplumumumuzda şöyle kalıplaşmış bi durum var; çocuk sahibi olunca annesinin veya babasının ismini koymak.kadına fikir beyan etme hakkı tanınmıyo er birey onlardan birinin ismini koyucaksa olay bitmiştir.hayır aileler de istiyo bu durumu.hani bizim için önemli değil dense bile içten içe bi memnun oluyolar.ben bu duruma tamamen siniir oluyorum.ataterkil yapının bayanlara dayattığı bi baskınlık olarak görüyorum.siz ne düşünüyorsunuz?beyler siz de ailenizin ismini koymayı düşünür müydünüz mesela ve neden?

0|0
5|14

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 14

• Bu durum kişiden kişiye değişir, şahsen ben bundan sonraki hayatımı paylaşacağım eşim'e ve bundan sonraki hayatımda besleyip büyüteceğim çocuğumun ismini eşimin koymasını isterim, bu durum aile baskısı yüzünden aklını yitirmiş onların sözünden çıkmayan geri kafalı insanların toplumumuzda çok olması yüzünden kalıplaşıp günümüze kadar gelmiştir ve hala bu tür düşünceleri olan insanlarımız vardır, olaki evlenirde çocuk sahibi olursam ilk çocuğumun ismini eşimin koymasını isterim, çünkü o bunu hak edecek tam 9 ay 10 gün geçirmiştir.

0|0
    0|0
  • Bizim ailedede benzer bir durum var malesef, yengem hamile, fakat kendisi koymak istedigi ismi aylarca bizden gizledi, acikcasi cocugu unikat yapacagim diye sacma sapan isimler düsünmüs, anlamlari bile bazilarinin alay konusu olabilir. Bizde illa aileden isim olacak diye bir adet yok, lakin o bastan gizledigi isimleri düsününce acikcasi gerekirse aileden koyulan isimleri daha bi benimsiyorum. Simdilik böyle durumlarda tavsiye edecegim, gerekirse iki koyun, herkesin gönlü rahat olsun

0|0
    0|0
    • o zaman da çocuga yazık oluyo biliyo musun anne tarafına gdiyo başka bi isim baba tarafına gidiyo başka bi isim...

• Evet bir nevi öyle riskte var, lakin tek bir isim olupta, ileride alay konusu olmasindan iyidir bence. Ileride kendisi belirleyebilir en azindan nasil hitap edilmeyi istedigini. Suda ama bir gercekki, zaman zaman herkese lakap takilabiliyor, ibrahim yerine ibo, melek yerine meli gibi kisaltmalarda mevcut, o yüzden piskolojisinin bozulacagini zannetmiyorum pek, tabi istisnalar herzaman olabilir

• ben de babamın anamın ismini koymak isterim ancak eşimin de buna onay vermesi gerekir. bir sonraki çocukta da o koysun :)

ayrıca bu konu ile ilgili bizim buralarda çok acaip komik isimler meydana çıkabiliyor. genç ebeveynlerden bazıları kerhen ya da adet icabı kendi analarının babalarının isimlerini koyuyorlar ancak çocuk ilerde bu ismi beğenmezse diye o ismin sonuna bir de "can, nur" gibi takılar ya da 2. isim olarak sözümona daha modern isim koyuyorlar.

bu sebeplerden dolayı artık yeni çocukların çoğu çift isimli. çift isimden de hiç hoşlanmadım saçma buluyorum.

0|0
    0|0
    • '..onay vermesi gerekir.' ille de koymam derse nolucak?

• ikna kabiliyetime güveniyorum :)

• bu olay çoğunlukla inada biniyo ama kolay gelsin:)

• 1inci kusaga bir saygi psikolojisi var.

En guzeli es'le birlikte bir isim koymak olur.

Sonucta bebek bizim bebegimiz olacak.

Hurriyet, mutlulugun onde gelen faktorlerindendir.

Eger mani olacak olursaniz. Mutlulugunuza olumsuz yansir.

O tatli heyecandan sonra beraber adlandirmak makbule gecer

0|0
    0|0
  • Bir bebegi 9 ay karninda tasiyan annesinin en dogal hakkidir. Bence isim koyulurken bebegin babasi dahi annesinin gonul rizasini almalidir.

0|0
    0|0
  • Bazı bölgelerde tam tersi aileden gelen isimleri koymak adet değildir. Bunun yapılma sebebi ise ailenin büyüklerinin egolarını tatmin etmesi diyebiliriz. Bence çok saçma. İsmin anlamını düşünmek hangi büyüğümüzün ismini koyalım diye düşünmekten daha mantıklıdır

0|0
    0|0
  • hyr büyük bi saçmalık bence en azından ortak karar verilmeli bu tür şeylerde tamam aile büyükleriinde görüşü önemlidir ama sonuçta senin ve eşinin çocugu olcak yani aileden çok sizin kararınız daha önemli

0|0
    0|0
  • Her zaman derim 2 kişi evleniyor. Diğer aile bireylerinin bu iki kişi arasına girme hakkı olması yersiz. Bi örnek vericem, geçen gün yine şu izdivaç programına rastladım kadınla erkek çay içip gelmişler olmadı diyo kız. Niye diye sordular buna. Kızın cevabı: ailelerimiz uyuşmadı. Kızı öldüresim geldi oracıkta.

0|0
    0|0
  • bizim ailede oyle degil.belki kirsal kesimlerde devam ediyordur.sehirlerde pek olacagini sanmiyorum

0|0
    0|0
  • benım aslında kafama takılan sıtedekı cogu soru neden gızlı soruluyo ayıpmı ne yanı anlamadımkı

0|0
    0|0
  • Bana da dedemin ismini koymuşlar.

İlk önce annem koymuş ismimi, sonra babam gitmiş değiştirmiş anneme sormadan.

Ben de babamın ismini koymak isterim doğrusu.

0|0
    0|0
    • hem de annene sormadan.kusura bakma baban icin söylemiyrum sadece ama o cocuk her iki tarafn da çocuğu.gidip anneye hic srmadan isim koymak hem de...neden sen de koymak istiyosun mesela?

• Babamın ben de ayrı bir değeri var.

Bunu oğlumda görmek istiyorum.

• güzel bir isim koymak istiyoruz biz Kumsal mesela hem farklıda gidip hatice koycak değilmya

0|0
    1|0
  • çocuguma her seslendigimde annemi veya babamı hatırlamak istemem

0|0
    0|0
  • 1- Erkeğin baba ve annesinin adını koyması adettendir.

2- Kadını, sevmediği/istemediği bir isimle çocuğuna seslenmeye mecbur bırakmak en kibarından ayıptır.

3- Makul bir sebep öne sürmezse anne ve babamın adlarını koyarım.

4- Savaş ve ateş gibi isimler caiz olmadığı gibi çocuğun isminden babası mes'uldür.

0|0
    0|0
    • peki eşin da annesinin babasının ismini koymak istiyo nolur?

• 4. maddeye uymuyorsa unutsun.

Kızlar Ne Diyor 4

• Valla bizim buralarda bakıyorum kimin adını sorsam ninesinin ebesinin dedesinin babannesinin büyükbabasının isimleri yahu. Hele erkek olunca dedelerinin isim ve soyadlarını yürütüyorlar.. Çok sinir olurum ya anne başka isim koymak ister aile engel olur çocuk kendi çocugu onların değil. Anne babalar koysa isimler cenk, cem ege,efe ayaz,yelda, pelin isim dedeleri nineleri çok olur yakında :DD aile koymaya devam ederse hatice, osman, hayriye cart curt faso fiso ıvır zıvır amann :D :D

1|0
    0|0
    • :)))haklısın.aynen çok sinir bozucu ve saçma

• Annem için sakıncası yokmuş o yüzden bana büyükbabamın ismini koymuşlar ...

0|0
    0|0
  • 2 tarafda hemfikir ise konur normal.

0|0
    0|0
  • En nefret ettiğim durumlardan biri.Sanki çocuk onun hatırasını yaşatmak için doğmuş ne saçma bir iştir.

0|0
    0|0
    • aynen ya herkesin ismi kaderi kendine..büyük konuşmak istemiyorum da hiç koymak istemem

• Aynen ben de hiç istemem. :)

Yükleniyor...