Su altında nefes tutamıyorum, neden oluyor bir türlü anlayamadım?

Havuza gidiyorum. Suyun altında yüzerken nefesimi 10 saniye felan tutabiliyorum. Haraketsiz yani enerji harcamadan durursam da 30 saniyeyi buluyor. Ama karada 50-60 saniye arası tutuyorum.

Çok garip bir durum bence. Neden olabilir? Sizdede var mı bu sorun?

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• suyun altında hiç hareket etmeden durursan yukarı doğru çıkarsın bu da seni rahatsız eder.

suyun altında ya yüzerek ya da bir yere tutunarak nefes tutarsan daha iyi olur.

ayrıca uzun süre nefes tutmak istiyorsan derin nefes al suyun altına gir. daha sonra havayı ağzına getir belli bir miktar dışarı ver sonra kalanı tekrar ciğerine yolla. böyle yaparsan nefes alıyormuşsun gibi hissedersin su altında daha fazla durabilirsin.

0|0
    0|0
    • hareketsizden kastım kenara tutunarak zaten. dediğini denicem bir saol

Kızlar Ne Diyor 2

• Suda olduğunun bilincinde çünkü beynin. Stres yapıyorsundur.

0|0
    0|0
  • Spor yapmıyorsan o nedenden kaynaklanabilir.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Su altında uzun zanandir denemedim karada denizin olmadigi bir memlekette hareketsiz kalarak (hareket edince azalir su altında basincin etkisiyle zorlasir azalir deniz olan yerde nem çoktur azalir) 3 dk 18 sn tutmustum tütün ürünleri kullaniyorsan ondan olabilir yoksa sadece ciğer kapasiten azdir tuta tuta gelistirebilirsin

0|0
    0|0
    • 3 dakika 18 saniye nedir ya helal olsun.D

• Bukalemun gibi olmasak da ten rengimizin kırmızı ya dönüşebildiğini işte o zaman fark ettim :D

• su içinde demekki kalp atış hızın artıyor. benim de o şekilde oluyor karada daha çok tutuyorsam suda daha az oluyor. onun şöyle bir çözümü var; nabzını yavaşlatırsan daha çok durabiliyorsun. birde sudaki kondisyon çok farklı o da nefesinin çabuk bitmesine yol açıyor.

0|0
    0|0
  • nefes tutmak için

akciğerlerinin hacmi ve dalağın boyutu önemlidir. Ayrıca kandaki demir oranı ve Hemoglobin oranı da önemli bir faktördür.

Şimdi gelelim karada ve suda farklı süreleri buluyor nefes tutma sorununa..

Bunun 2 sebebi vardır
    1) psikolojik
    2) ortam şartları (suyun sıcaklığı, suyun derinliği vs gibi)

Nefes geliştirme teknikleri ile, yoga teknikleri ile ilerleyen zamanlarda daha fazla sürede nefes tutabilmeyi öğrenebilirsin..

0|0
    0|0
  • su içersinde nefes egzersizleri yap ve serbest stil yüzerken 4 kulaçta bir nefes al ve sistemi düzene sok eğer nefesin böyle kuvvetsiz olursa kelebek atarken yarıda bayılırsın :)

0|0
    0|0
    • iyide su altında hareketsiz iken nefes tutmak ile karada haraketsiz nefes tutmak ne fark ediyor. Neden birisi 60 saniye olurken birisi 30 saniye :)

• omuzları iyi geliştirir ama yapabilsem neyse biraz uğraşam belki olur :D

• 30 dk serbest yüz 15 dk kurbağa stil 15 dk kelebek stil at daha sonra kurbağa stili derinden almaya çalış omuzların gelişmeye başlar daha sonra daha kolay kelebek atarsın :)

Yükleniyor...