Sporla gelen kas ağrısı ve gelişim...

Merhaba Arkadaşlar;

Duzenli spor yapan biri gibi yoğun tempoda spora başlayan kişi için kas ağrıları kaçınılmazdır. Elbette zamanla antrenmanları arttırmak faydalıdır. ancak spora ik başladığımızda o ham vucut daha cok agrıdığını ve daha hızlı geliştiğini biliyoruz.

Peki sorum şu;

zamanla vucut antrenmanlara alısınca şiddetini arttırsak bile o ilk zamanki ağrılardan eser kalmıyor. Bu kaslar gelişmiyor mu demek? Yoksa gelişiyor ancak agrı hisssetmiyoruz demek midir?

0|0
6|6

En İyi Erkek Görüşü

• haftanın 3 günü sıkı ağırlık çalışması yapmaktayım.Çoğu zaman 4 güne yayarım.Hergün ağırlık çalışırsan vücudun alışmasını bırak over training (aşırı çalışma) olayı meydana gelir ve kas gelişmez,aksine kas kütlende yıkım meydana gelir.Çünkü kaslar dinlenirken doğru beslenme üstüne gelişirler.Vücudumuz mükemmel bi sistem olduğundan standart herhangi bir ''şey'' yaptığında ve bunu tekrarladığında bunu otomatikleştirmeye meyillidir.Yapman gereken vücudu şaşırtmaktır.Bunu en iyi arnold,frank mcgrath ve jay cutler yapıyo..tabii bu benim fikrim.Bunların antrenmanlarını zileyerek bişeyler kapabilirsin.Ama ben şöyle düşünüyorum.1 hafta 7 güne eşit değildir diyorum.Böylelikle kendimi 7 günün içine hapsetmek zorunda kalmıyorum. 1 gün çalış. 2 gün dinlen (kasları iyi besliyoruz ve çalıştığımızdan ertesi günü ağrı kalmıyor.ve böylece kas yeni bigelişime hazır durumda)

umarım yardımcı olabilmişimdir.

1|1
    0|0
    • kesinlikle haklıısn gerçekten yardımcı oldun teşekkur ederim.

Ben gun aşırı çalışıyor kasların gelişimi bitmeden (kas agrısı durmadan) aynı bolgeyi çalıştırmıyorum. cok ağrı olursa bazen 2 gun ara verebiliyorum. Vucudu şaşırtmak ile ilgili bikaç sey duymustum biraz ara verip birden yuklenmek faydalı oluyormuş haklısın. ben asırı vucut istemiyorum yağlar gitsin fit goze hoş goruneyim yeterli ama bunu yaparkende çalışmalarım boşa gitmesin maksimum verim almak istedim. teşekkurler.

• yağları götürmek istiyorsan olay şu ; ketosis beslenme tipi + hiit antrenmanlar. www.bodyforumtr.com 'da birçok kaynak var.biraz araştırmayla bilgi sahibi olabilirsin. kolay gelsin

• işte bu en iyi yorumdu ;)

Kızlar Ne Diyor 6

• Vucut spora alıstıkça zamanla agrılar da gider.

0|1
    0|0
    • asıl soru su sekildeydi

"Peki sorum şu;

zamanla vucut antrenmanlara alısınca şiddetini arttırsak bile o ilk zamanki ağrılardan eser kalmıyor. Bu kaslar gelişmiyor mu demek? Yoksa gelişiyor ancak agrı hisssetmiyoruz demek midir?"

Yorumlardan anlaşılıyor ki hamlığı attıktan sonra agrılar azalsada gelişim devam ediyor. Sende katılıyor musun?

• :) spora devam o halde

• yess :) bugun dinlenme gunumdeyim:) spora hiç başlamadığım zamanları dusunuyorum cok acı verici :) ilk başladığım zamanki acılar yanında sonda sıfır kalır:P asıl acı verici olan başlamadan onceki halmiş:P

• Vucut ham spora göre degısır 1 hafta 1ay gıbı surelerde vucudun alışır zamanla hız tempo arttırırsan ilk basladıgın gıbı hıssetmezsın sana kolayda gelır vucuttakı kaslar kapıda yatan arabaya benzer durdukça paslanır hamlaşır zamanla yavastan baslarsan calıstırırsın bır nevi yağlamak gibi sporla beslersin onları kaslar çalışmak için yaratılmıs çalıştırdıgın ıcın dogru olanı yapıyorsun ham olması anormal

0|1
    0|0
    • yani mesajını hamlığı atınca kas ağrıları azalıyor ancak gelişim devam ediyor olarak anlıyorum. hamlığı atalı cok oldu ama artık ağrılarım olmuyor gelişim adına yerimde saymaktan korktum...

• evet o şekilde araba ornegı verdıgım 150000 km de yapsa zarar yok bakımlarını yaptırdıgın surece 200000de demek ıstedıgım kas zaten bellı hareket guc ıcın uretılmıs Allah tarafından doğamız gereği çalışması gerekir. yerınde saymazsın hergun yaptıgın spor ona daha cok sey katar sen goremezsın bunu uzun vadede goruceksındır.

• haklısın ilk başladığımız zamana nazaran daha yavaş gelişiyoruz ama durmuyor buna emin oldum sayenizde . hatta arada vucudu şaşırtmak lazım kısa zaman aralık verip birden yuklenmek kasların şaşırıp gelişimine katkıda bulunuyor. Aslında istediğim hale geldim ama yinede spora o kadar alıştım ki artık bırakamayacağım heralde:)

• Çünkü vücudun ilk başlarda böyle şeyler yapmaya alışık olmadığı için ağrılar oluyor. Daha sonra zamanla alıştığı için bünyen hiçbir şey hissetmiyor.Gelişip gelişmemek değil mesele yani bünyen artık spor yapmaya alışmış demek

0|1
    0|0
    • o kısmını biliyorum zaten ilk paragrafımda anlattım. benim oğrenmek istediğim evet zamanla vucut alısıyor ağrı azalıyor ancak gelişimde duruyor mu?

• kesinlikle haklısın diğer yorumlarada bakarsak içim rahatladı .ben hamlığı attım agrılarım olmadığı için gelişememekten korkuyordum :)

• hamlamaktan kaynaklanıyor geçer

0|0
    0|0
    • asıl sorum zamanla agrılar azalıyor gelişim duruyor mu seklindeydi. ben cok agrı cekmiyorum.

• ağrı doğaldır

0|0
    0|0
  • kas ağrısı ...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• vücut geliştirme sporunda aslında gelişmesine hiç ihtiyacın olmayan ve az çalışan kaslarını çalıştırıyorsun. bu kaslar çalışmaya alışık olmadıklarından kan pompalanınca dar olan yapıya fazla pompalanan kan kası genişletmeye çalışıyor ve bu da ağrı oluşturuyor. zamanla ağrı diner çünkü kas genişlemeye ve gelişmeye başlar ve çalışmaya alışmaya başlar, kas gelişmeye devam eder.

0|1
    0|0
  • evet gelişiyor fakat vücut tempoya alışmış olduğu için ağrıların olmaz. vücudun gelişti diyelim antreman temponu olması gerektiğinden daha çok arttır yine ağrılar başlar. ağrıları hissetmek istemiyorsan bol bol kondisyon yükle. nefesini aç. insan vücudu oksijenle çalışır. bu yüzden koşu bandında daha fazla vakit geçir ki ağrıları az hissedesin.

0|1
    0|0
    • evet yeteri kadar ısınmazsak kaslara enerji sağlayan yeterli oksijen tasınmıyor hem performans kaybı hemde kaslarda asit birikiyor. enerjimin tamamını kullanıyor ve cok ağrı hissetmiyorum sanırım iyi çalışıyorum:)

• evet. ayrıca yeterli oksijeni almadan spor yaparsak bir süre sonra kireçlenmeye sebebiyet veririz.

• Kesinlikle kaslar gelişmiyor demek değil. Sadece kasılmaya adapte oluyor diyebiliriz. Vücut geliştirme yapıyor olmandan memnun kaldım. Arzu ettiğin ölçüler varmı peki

0|1
    0|0
    • Açıklayıcı yorum için teşekkurler.

Aslında belirlediğim olculer yok. istediğim yagsız goze hoş gelen vucut. 1.80 boy 83 kiloyum. biraz daha sıkı olmaya çalışıyorum.

• Anladım. Başarılar diliyorum

• kademeli artırıcaksınn birden yüklenme de özellıkle sporu fazla yapmayanlar cok agrı ceker kaslaırnda...

0|0
    0|0
    • uzun suredir spor yapıyorum sorun değil . fazla agrı hissetmediğim için faydasını alamadığımdan supheleniyordum. sence gelişim devam ediyor mu?

• gelişim devam ediyordur...agrılar azalıcaktır...gunden güne...vucut sporu anımsamaya calısıyor bu esnada agrılar olması nrmal...gelişim elbet oluyor sen her gun kendını kademeleri olarak zorla...yag yakltıgını anla yansın kas bolgelerin...

• Gelişiyor ama ağrı hissetmiyoruz demek.Zaten ilk zamanki ağrıların çoğu et kırılmasından kaynaklanmaktadır.

0|0
    0|1
Yükleniyor...