Şehir tiyatrolarının kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şahsen çok sinir olduğum bir durum sabaha kadar Muhsin Ertuğrul sahnesi önünde bu konuya karşı eylem yapılıyor (ne yazık ki orada değilim).

Olayları duymuşsunuzdur, özelleştirme falan diğer ülkelerde var ama onlar gereken desteği veriyor bizim ülkemizde ise böyle bir destek olacağını sanmıyorum.

Siz neler düşünüyorsunuz bir de Sümeyye Erdoğan'ın mevzunu var.Sakız çiğnemesi bence saygısızlık başörtüsüyle alakası olduğunu sanmıyorum.

konuyla ilgili olarak :

link

link

Güncellemeler:
Özelleştirince yeterli destek verilemeyecek, bu yüzden kapatılmamalıdır.Bizim ülkemiz daha devlet okullarına sahip çıkamazken nasıl tiyatroya destek verecek bilinmez.

Tiyatroyu sanattan saymayan insanları görünce gerçekten çok üzüldüm Tiyatro tüm sanatları barındırır.Diğerlerini sanat olarak görüp de, tiyatroyu görmemek körlük değilde nedir?

Bir ülkenin çağdaş bir hale gelebilmesi ancak sanatla mümkündür.
Ne yazık ki cahile laf anlatmak zordur.

Şehir tiyatrolarında, tiyatro halkla buluşuyor fakat özelleştirilince herkes bunu karşılayamayabilir ücretler artacak.

Olaya siyasi boyut kazandırmak değil amacım fakat gerçekten her şeyimize saldırılıyor ama bu çok fazla sanatı da kafalarına göre şekillendirmelerine izin vermeyeceğiz.

Sanatı, tiyatroyu seven fikirlerini paylaşan herkese çok teşekkürler.

En iyi cevabı seçmekte zorlandım fakat iyisi bu işin içinde olanların düşünceleridir dedim.

0|0
44|40

En İyi Erkek Görüşü

• Özelleştirilmesini destekleyen arkadaşların iyi niyetini çok iyi anlıyorum. Ama kazın ayağı öyle değil...

Ben 4 yıl önce şehir tiyatrosunda oynuyordum. Akp geldi dedi ki ''şehir tiyatrosunu kapatıyoruz. Buraya harcanan parayla 10larca özel tiyatroyu destekleye biliriz. kendi tiyatronuzu kurun destekleyelim'' bize söz verdiler. ama aradan daha 1 yıl geçmeden şehrin merkezinde ki tek tiyatro salonunu nikah sarayına çevirdiler. bırakın 1lira desteği çalışmak için salon bile tahsis edilmedi. bırakın salonu tahsis etmeyi oynamak istediğimizde binlerce lira salon kirası istendi. Şimdi bu yapılan olay da aynı. destek vericez diyerek tiyatroyu bitirmeye çalışıyorlar. Çünkü tiyatro çağdaşlığı getirir. tiyatro sorgulamayı öğretir.

Bu uzun cevap için kusura bakmayın. Ama bu sadece 100 tiyatrocunun işsiz kalması demek değil. bu memleketimin insanını koyuna çevirmeye çalıştıklarının ap açık göstergesi... Çıkarın at gözlüklerinizi...

7|3
    0|0
    • Tiyatro seyretmeyen koyun mu olurmuş. Pöh. Tiyatro çağdaşlığımı getirir? 5000 yıldır yapılan en eski eğlence aracı. Sanat bile değil, edebiyatın yanında.

• Yeterince desteklenecek olsa tamam ama bu şekilde bitirmeye çalışıyorlar resmen bunun anlaşılması gerek gerçekten tiyatroyu sanattan saymayan insanları görünce inanamıyorum.

Özelleştirilince halk tiyatroyu iyice bırakacak ve böyle insanlar çoğalmaya devam edecek.

Kesinlikle olmaması gereken bir şey sonuna kadar engel olmamız gerekiyor.

• şimdi akp tiyatro kötü dedi ya şimdi konu hakkında en ufak bi fikri bile olmayan yandaşları evet yaa tiyatro kötü bişey tabi kapatılsın vs dicekler ah ne koyunlar var

Erkekler Ne Diyor 39

• akp, hiçbir zaman Cumhuriyet rejiminin tetikleyici unsuru olabilecek hiçbir olguya, konu sanat bile olsa destek vermez...bunu zaten biliyoruz, son bir yıl içinde yapılan memur atamalarını ve yapılan imam atamalarına bakarsanız görürsünüz, birçok yerde atama krizi yaşanırken( yanlış anlaşılmasın binlerce atama bekleyen öğretmenimiz var,okulda var:örnek), her köşe başına bir cami dikmeyi biliriz, camileri cemaatleri bölecek tarikatlara primde veririz.BUnlar daha iyi günlerimiz.

9|2
    1|1
    • klasik akp saldırısı cumhuriyeti elden gidiyor

yetişin dostlar

• akp sanata karşı tabiiki, karşı olmalı ki halkı iyice koyunlaştırsın ;)

• Çok yanlış bir karar ama AKP hükümetinden beklenen bir tavır. Adamların satacak birşeyleri kalmadı. Bir ara fırat ve dicleyi satıyorlardı! Bir arada boğaz köprülerini.. Yakın geçmişte askeriyeye ait kıymetli arazilerinde satılması için uzlaşı sağlandı, tiyatroların olduğu binalar ve alanlarda satılır AKP zihniyetine göre çok normal, satmak değil nasıl olsa özelleştirmek sözde.

Düşününce sanatsal faaliyetlerin yok olmak üzere olduğu, herşeyin sansürlendiği bir ülke oluyoruz, birde özgürleşiyoruz demokratikleşiyoruz diyorlar bir kaç adım sonrasını herhalde öngörebiliyorsunuz nereye doğru yöneldiğimizi nereye gittiğimizi.

Sanatsal etkinlikler çok önemlidir, heleki tiyatro gibi olan canlı performanslar. Çok yanlış buluyorum yaşanılanları. Tiyatrolar kapatılmamalı, aksine çoğaltılmalı, ama o vizyona sahip bir kitle bilinci ve de bunu misyon haline getirebilecek bir hükümet gerekir..

"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." M. Kemal ATATÜRK

4|2
    0|1
    • Pardon. Türkiye'de sanat mı var?

• Kesinlikle bunu herkesin anlaması gerek artık.Sanata önem verilmezse nasıl ilerleyecek bu toplum.

• Türkiye de sanatsal etkinlikler belki az ama bu yok demek değil, sanata sanatçıya destek yok teşvik yok hal böyleyken mevcut sanatsal birikimlerin de göz göre göre kaybedilmesi çok üzücü ve telafisi olmayacak sonuçlar yaratacak :<

• eveeeeet, benim halkıma kimse 1 liraya oyun izletemeeeez, sizler artizleeeer neye dayanarak benim halkıma fakir muamelesi yapıyorsunuz? benim milletim bonkördür, gideeeer 25 liraya özel tiyatroda izler, parası yoksa açar meclis televizyonunu izler... bu kibirli artizler alışmş 5 ay provayla 5 yıl aynı oyunu oynamaya beğenmeyen tiradını da alıp gidecekkk...

6|1
    0|1
  • Şu yazılan cevaplara bir bakın! Umut ediyorum ki ülkemin kalanı böyle düşünmüyordur. umut ediyorum ki burda bilgisayara kapanmış, internetten başka hiç bir sosyal aktivitesi olmayanlardır bu cevapları yazan. Çünkü bu ülke ''tiyatroda ne kapatılsın, ne işe yarar'' diyecek kadar kültür yoksunu bilgisiz cahil hale geldiyse vahh halimize...

9|0
    0|1
    • Gerçekten. Burada dün verilen bir cevap dcanımı sıktı vatana millete, dine imana ne faydası varmış sanatın gereksiz diyor beyefendi, böyle insanların olması çok kötü.

• Kendisine yapılan türlü haksızlıklara karşı kollektif bir bilinçle hareket etme yeteneğine sahip olmayan halkımızın çok daha vahim durumlara düşürüleceği endişesini taşıyorum. Sarı öküzün hikayesini çoğunuz bilirsiniz. En başta vermeyecektik sarı öküzü şimdi kendimizi bile savunabileceğimiz şüpheli.

6|0
    0|1
    • Cinsellik kategorisinde ağzından salyalar akıtarak tacizkar cevap yorumları ve cevaplar yazan bazı üyelerin aşağıda yazdığı cevapları okudum da ne temelini din sömürüsünden alan bir iktidarın baş destekçileri rolüne pek yakışıyorlar.

• siyasi boyutu fazla abartmayalım sakin.

• Cevap yorumumda bahsettiğim tiplerden biri hemen salyalarını alıp gelmiş cevabımın altına yorum yazmaya

• haksızlık

3|0
    0|0
  • Bencede cemaat tiyatrosu açılacak..

2|1
    0|1
  • olayı hemen başörtüsüne çekip mazlumluk durumu yaratılmış.tiyatro bir kültürdür,kendince adabı vardır.tiyatroda cak cak sakız çiğnenmez.tiyatrocuların lüks içinde yaşadığı falan da yoktur.azıcık bi maaş alırlar devlet memuru gibi.zaten sansür doluydu şimdi tiyatroları cemaate satsınlar tam olsun.

5|0
    0|1
  • Ben sanatçılarımızı anlamıyorum..dünyada o kadar sorunlar oluyo afrikadaki açlık vs.bunlar oynadığı hjiçbir oyunda yansıtılmıyo ne varsa eski yazarların oyunlarını sergilemekle yetiniliyo ayrıca bir devlet memurundan daha fazla maaş alınıyo ama iş devlete çamur atmak olunca mangalda kül bırakılmıyo KAPATILSIN.Onlara müstahak.Kendini beğenmişler...

1|4
    7|1
  • yazik herseyde oldugu gibi akepe bu konuda herkezi diken ustune oturtu adamin amacinin bu oldugunu kimsleere anlatamadik ...

5|0
    1|1
  • yorumları bende beğenmedim.tiyatro bir ülkenin sanata ve aydınlığa yönelik parlayan yüzüdür.asla kapatılmamalı..çağdaş türkiye cumhuriyeti ancak sanatla kendini tanıtabilir..

4|0
    0|0
  • çok acı ama, bunu biz kendimiz yaptık..

durmak yok yola devam dediler, hangi yol diye sorgulamadık, sorgulayanları içeri attırdık..

hayaldi gerçek oldu dediler aval aval baktık sesimizi çıkarmadık.

daha sayacak birçok şey var ama burada olmaz...

yazık ki bunları hep bizler yaptık, belki ailemiz belki akrabalarımız

2|0
    1|1
  • Yaaaaniii olmuyorrr, olmuyor istesen de, yaaanii. şehir tiyatroları kapatılamaz !

2|1
    0|1
  • Hayat damarlarimizdan birine daha veda ediyoruz sanırım...

3|1
    0|1
    • her yorumun altına düşünceni yazmak zorunda değilsin sevmiyorsan yaz cevabını bu da senin fikrin tamam ama sevenlerle dalga geçemezsin.

• Suni tenefüs mü?

Öncelikle galiba gaysin fakat seni bu konuda yargılayamam.

İkincisi, bu tarz bir cümlenin altına (aklınca) suni tenefüs esprisi yapman da ahmakça. Dolaşım sistemindeki bi sorun için neden solunum sistemine destekte bulunulsun?

Velhasıl, hem tercihlerin farklı, hem gerizekalısın, hem de aşağılık bir ukala...

Acıyorum sana...

• Yazık allah belasını versin kapatanların

3|1
    0|0
  • Söylemek istersem ağzımı bozarım bozmaya gerek yok bu halk evinde binekledikçe yani biz okullarımızı bile kapatırlar :)

1|0
    1|0
  • Sanat ve sanatçı topluma yön verir gel gör ki bizdekiler hepsi için söylemiyorum ama maalesef çoğu darbe şakşakçısı olmuş, üretmeyen bilmem hangi zamandan kalma oyunlara devam eden, salla başını al maaşını, iki dizide de oynadınmı oooh benden kralı yok zihniyetinde insanlar. Ne vermişler bu ülkeye, neyin önünü açmışlar. Sanat toplumun can damarlarından biridir. Artık devlet tekelinden çıkmalıdır. Devlet sanatçısı olamadım diye yırtınanları gördük. Halkın sanatçısı olamadıktan sonra olursun pabucumun sanatçısı.

0|1
    1|1
  • ömrümde bir kere bile tiyatroya gitmedim. o tiyatrocular benim ödediğim vergilerle lüks içerisinde yaşamasın. KAPATILSIN.

1|4
    7|3
    • 5000 Tl lüks değil mi ne saçmalıyorsunuz. Babam memur 2000 lirayı zor buluyor. Gözünüz doysun gözünüz lüks değilmiş 5000 Tl.

• bende bir sanatçıyım ve 'sanatın' devlet parası ile yapılmasının 'sanat' olmadığını 'zanaat' olduğunu biliyorum. acaba picasso-dali-shakespeare-mozart vs. (dikkat ederseniz batılıları saydım, devlettten para alarak burjuvazi bir yaşantı ile mi sanat yapmışlardı. sizin sanat anlayışınız ancak para karşılığı olur.

• adamlar korkmazsa camileri kapatacak tiyatroda neki onlar için hadi allah rahmet eylesin

3|0
    0|0
  • yanlış!

1|0
    0|0
  • iyi olmamış bence,yeni nesil zaten tam olarak tanımıyo tiyatroyu artık teknolojiyle büyüyolar.. öyle güzel bi sanat iyice önemini yitiriyor..

1|0
    0|0
  • şehir tiyatroları kapatılıyor mu?

öyleyse iyi oluyor. tiyatro anarşiktir. patronlardan, sermaye sahiplerinden destek alarak yürümemeli.

1|2
    7|3
    • Ordan ekmek yiyen milyonlarca insan var.

• başlığa senin dediğin şekilde eleştiri getirmedim. sadece kapanmadığını söylüyorum. başlık bu açıdan yanlış. yazılanları iyi oku.

• devlet tiyatrosu kapanmıyor mu evet kapanıyor yani şehir tiyatroları yerine hepsi özel oluyor.

sende başlığa benim ifade etmek istediğim şekilde anlamamışsın.

• hayırlısı olsun.

1|1
    1|0
  • ülkenin tiyatrodan daha önemli sorunları yok mu sizce.kapatılsın.bir sürü gazeteci ceza evinde mesela

1|1
    7|2
    • Bu zihniyet yüzünden bu ülkenin daha büyük sorunları var.

• belli olur hangi zihniyet yüzünden bu ülkenin ne hale geldiği.tiyatro yapmayın insanlara.hergün şehit veriyoruz.biraz da bu tür konuları tartışın

• şiddetle kınıyorum

2|0
    0|1
  • Ben şunu düşünüyorum. Maaaşını belediye verecek hem maaş alıp hem gece gündüz ağzına gelen her hakareti yapacaksın..Ağzına geleni sayacaksın..Belediye yi sevmek zorunda değilsin..Bu iktidarı sevmek zorunda değilsin.her an her yerde her zaman muhalefet..muhalefet..Hep hücum ,hep hücüm..Sen maaşımı ver ben sana söveyim..Bunun adı nedir ?..Hiçmi doğru bir iş yapmadılar ? Hep muhalefet sövme, sayma..Yıllar yılı bu durum böyle..Devlet maaş verip tiyatrocu istihdam edeceğine o parayı özel tiyatrolara destek olarak versin..Tiyatroya gönül veren sanatçılar oralarda ekmek yesinler.Özel tiyatrolar yeteneksiz ne idüğü belli olmayan hiç kimseye maaş vermezler..Gerçek sanatçılar ve goy goycu takımı belli olur..

0|0
    1|0
    • Devlet kendi okullarına ödenek veremiyor tiyatroya mı verecek?

Ayrıca halkı tiyatroya yöneltmek en iyi devlet tiyatrolarında olabilir ücreti makuldür fakat özel tiyatrolarda hep gişe kaygısı var bu yüzden klasik oyunları sergilemiyorlar.Bu Tiyatroyu kötü etkileyecek olmasa - yurt dışındaki sistem iyi mesela- özelleşsin ama biz ki kendi okulumuza para yetiştiremiyoruz aidat ödüyor herkes, tiyatroya nasıl yetecek bilmiyorum.

• Maaşlarını belediye degil insanımız veriyor muhalefet degil yani...

• özelliştirecekler heralde.

1|0
    0|0
  • kapatılmıyor siyaset eline geciyor

1|0
    0|0
  • Özelleştirsinler belki daha güzel oyunlar ortaya koyarlar, ben yapılan oyunlardan izledim bir iki sefer beğenmedim tamamen nasıl olsa maaş yatıyo mesaiyi dolduralım mantığı ile yapılmış gibi.

0|1
    1|1
  • hiç umurumda değil.ancak haberle alakası yok.ayrıca ilgili bakanın açıklamaları mide bulandırıcı cinsten.devlet tiyatrosu nedir allah aşkına.bir tek trt sanatçılarını desteklerim.o da musikiye olan ilgi ve sevgiden.trt sanatçılarını köle gibi kullanıyorlar.parasını da vatandaştan vergi olarak alıyorlar.en çok reklamı da trt de izliyoruz.

0|0
    6|2
  • Erkekler Devam
    9

Kızlar Ne Diyor 44

• samsunun 1 milyon nüfusu var,yaklaşık 50 bini üniversite öğrencisi.her hafta farklı bir şehir tiyatrosu geliyor,haftada iki gün gösteri yapılıyor ve çook cüzzi bi miktar olmasına rağmen o salon dolmuyor.

özelleştiği zaman samsunda tiyatro biter,samsunda biterse çorumda,amasyada,tokatta,sinopta,rizede haydi haydiye biter.bu sadece benim yaşadığım şehirden tahmin etmesi hiç de zor olmayan bi durum.

halkın destekleyeceği bir kaç şehir alır,izmir,istanbul,ankara,eskişehir.

geri kalan şehirler için de tiyatro bi lüks haline gelir diye düşünüyorum ve bunu hiç istemiyorum.

2|0
    0|0
  • insanların körleştiği köhneleştiği bir ülkede sanatın sanatçının ne olduğunu ayırt edemeyen sapla samanı karıştıran kıyaslamaktan aciz insanların kapatılmasına destek vermesi o kadar normal ki. tiyatro bir kültürdür anlamak yorumlamak ister bunu yapabilecek kapasitesi olmayanlar tiyatroyu entel dantel işler olarak adlandırabilir ancak. özel tiyatroların cep yakan fiyatlarına rağmen şehir tiyatroları her zaman düzgün ve sınıf ayrımı yapmaksızın herkese hitap etmiş tiyatrolar. çoğu tiyatrocu bu tiyatrolar kapatılmasın diye özel tiyatro tekliflerini reddediyorlar.

ülkemizde heykellere taş yığını muamelesi yaplırken sergiler kapatılırken kitaplar yayından kaldırılırken tiyatroların kapatılmasıda ne yazık ki kaçınılmaz oldu. bu zihniyetle gittiği sürece daha çok şeyimizi kaybetmeyede mahkumuz.

internet başından kalkmayan kendine +1 katmak için hiç bir çabası olmayan elinin altındaki fırsatları değerlendiremeyen insanların her şeyi geçtim bir gazete alıp bir kitap alıp okumayan düşüncesini dile getirmekten aciz insanlarn tiyatro oyunlarından aldıkları anladıkları ortada işte.tiyatro seviyesine gelebilmek için daha çok ekmek yemesi gerek bu insanların.

1|1
    1|0
    • +100 Kesinlikle katılıyorum.Birde bilip bilmemeden eleştirmeleri en dayanılmazı

• Sümeyye Erdoğan konusuna gelince bir oyuncu sahneye elma armutta atsalar sesde yapsalar bir bebek zırıl zırıl ağlasada bozmadan oynamak zorunda yani kimse sakız çiğniyor diye uyarılmaz.

Bizim tiyatromuzda başka tiyatronun oyuncuları gelip protesto ile bir gurup ayaklanıp gittiler bizim oyuncularımız bir kere olsun baslarını cevırıp bakmadılar oyun aynen devam etti

Bu Erdogan meselesinde eger uyarı yapan bır oyuncuysa buna hakkı yok herkesın hakkını vererek konusmayı severım o kişi henüz oyunculugu anlayamamıs demekki adı oyuncu sadece

evet altta belirttim düzenlemeyi dogru bulmuyorum ama bu durumdada yalancı olamam oyunculugun en önemli noktası 4 duvardır :) dördüncü duvar seyircidir kimse duvara durduk yere sataşamaz :) bir oyuncu sese bu kadar aldırış içinde olmamalı

Haldun Dorme'nin öğrencisi olarak yazıyorum bunları sıradan ağızlardan öğrenmedim bildikleri soruyu açan arkadaşım teşekkürler güzel konuya temas etmişsin

3|2
    2|0
  • Ne başörtüsü yahu. Bir konuyu da oraya getirmeseler olmaz!

Başbakanın kızıysan kızısın, saygısızlık yapamazsın! Kim oluyorsun ki ?

6|1
    1|1
  • Elimizde avucumuzda hangi değerimiz varsa hepsini alsın satsınlar.

Aferin.

Biz de karşıdan koyun gibi bakıp meeleyelim ancak...

Ben ki tiyatro hastasıyım...

Şehir tiyatrolarına ve oyunlarına hastayım...

Ama şimdi gelinen yer...

O umutla beklediğim ayın 22leri artık boşuna...

Tiyatro gerçekten bir aşk ve sevda.

Toplum cehalete sürüklenmeye çalışıyor.

Önce eğitim sistemi, sonra ordu, şimdi sanat...

Sırada ne var?

Yönetim sistemi mi?

3|0
    0|1
    • Sen herkese kafana göre eksi verip boş konuşuyorsunuz dersen bende istediğimi derim.Soru benim sorum istediğim şeyi konuşurum.Madem boş konuşuyoruz sen ne arıyorsun burada?Farkındaysan bende hakarette bulunmadım.Oradan otur da eğlen istediğin gibi dimi.

Kabadayılığın kendi doğal ortamında yap git de bizi oyalama.

• Herkese - vererek olmuyor bu işler saçma sapan fikir beyan etmişsin.

Düzgünce 'mantıklı' sebeplerle eksi vermediğin belli.

O yüzden hakaret de değil son derece yerinde bir cevaptı o sana.

• muhalif her türlü sesi bastırmaya çalışıyorlar, her zamanki gibi kendilerini haklı göstermek için de saçma sapan binbir tane bahane uyduracaklar.

4|2
    1|1
  • çok sinirliyim bu konuda...

olmucak bir qettonun başörtüsüne edeyim ben..sen niye sakız çiğniyorsun saygısız insan ! resmen egosunu yere vurmuşlar diye cahil kesimi " başörtü " süsü vererek gözlerini boyuyor...küfredesim geliyo gerçekten

5|0
    0|1
  • Sehir tiyatrolar kapatilmasin onca emek veren insanlar var bu is de :(

diger konuyla ilgilenmiyorum ilgi alanim disinda :D

1|0
    0|0
  • 2006 2008 arasında şehir tiyatrosundaydım daha sonradan özel bi tiyatroya geçtim şimdi bu yıl ara vermiş sayılırım ama benım bu sanat ve sanatçılarla ilgili ayrıca tiyatrolarla ilgili yapılan hiçbir düzenlemeye sıcak bir bakışım yok. Bunu partiyle ilişkilendirmiyorum bu duruma kim sebep olursa olsun tepkili olurdum. Birde şu sanatçılara artık sanatçı değil bilmem ne memuru dencekmiş en saçma buldugumda bu sanırım.

1|0
    1|0
  • Yarın 1 Mayısa İstinaden azıcıkta olsa emeğe saygı diyorum.

2|0
    0|0
  • Öğrenci bir arkadaşım vardı, sevgilisiyle sürekli tiyatroya giderlerdi. Ucuz olması onları o kadar sevindirirdi ki, hiçbir oyunu kaçırmazlardı. Bu arkadaşım gibi garibanlardan ne istediler? Bu ülkede garibanlardan ne istiyorlar?

4|0
    1|0
  • Devlet vergi almaktan başka ne işe yarayacak bu ülkede merak ediyorum. Devlet kendi eliyle sanatı yüceltmesi gerekirken yaptığına bak..

Darbedir bu..

2|0
    0|1
  • Atatürk ne de güzel söylemiş : "Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." diye. Bizi hepten kopartıyorlar.Atatürk'ün hoşuna giden hiçbir şeyi sevmedikleri gibi bunu da yok ediyorlar.Neymiş efendim ak partiye ve muhafazakar kesime küçük düşürücü şeyler sergileniyormuş tiyatroda.Sergilensin,10 katı para verir büyük bir keyifle izlerim! Şehir tiyatroları yok edilemez edilmemeli! Keşke Muhsin Ertuğrul sahnesi önünde sabahlayabilseydim.

2|0
    0|1
  • süemyye erdogan konusunda kiz hakli. kusura bakmayin ama tiyatrocular ne zamandan beri sahnedeyken kas göz isaretleriyle seyirciyi sakiz cignememesi icin uyarir? ayrica dedigi gibi sakiz agzinda kalmis farketmeden. normal bisey bu. insanlik hali. haber yapmaya degmez bisey.abartilmis is ciksin diye. sacmalik tiyatrocuda. devlet tiyatrolari kapatma konusunda insallah olmaz öyle bisey diyorum ama protesto yapanlar sanki daha cok eglenmek icin toplanmisa benziyorlar

1|0
    1|0
  • Ülkemde emek harcanan her şeye, herkese taşlı çamur atılıyor zaten. Hem kafalarını yarıyorlar emektar insanların hem de yüzlerini lekeliyorlar. Ama tiyatro bilinsin ki eski Yunandan beri tarihin ilk sanatlarından biridir. Yoktan varolan yüzyıllardır emek harcanan ve gözleri süsleyen, dönemlerin en bilindik sorunlarını dile getirip zamanında Milli Hareketlenme gibi bir olaya ön ayak olan tiyatro sizin gibi devlet boşa para harcamasın diyen yobazların elinde çürüyüp gidiyor işte. Verdiğiniz vergilerle sanatkarlar doymasın ama sayın başbakanımız oğluna gemicik alsın, sermayesini katlayıp köşkünde otursun. Sizde eliniz burnunuzda ayak parmağınızı kaşıyın televizyon karşısında. Yazık çok yazık dönem gençliğine.

1|1
    1|1
  • sagolsun erdogan özelleştırmedık bırey bırakmadı sımdı de sıra tıyatrolarda gorelım bakalım ozellesınce ne olacak...

5|0
    1|2
  • Başbakan demiş ki 'hiç bir ülkede devlet eliyle tiyatro yoktur'. Bu işler 'devlet eliyle' değil 'devlet desteğiyle' olur! ki bu duruma din de dahildir. 19 Mayıs için de 'bizim gençlerimiz (onun gençleri) özünde 19 mayısçıdır' diyor. Bende hay maşallah diyorum.

4|0
    1|0
    • bizim ülkemizde yeterince destek verilecek olsa eyvallah ama verileceğini sanmıyorum.

• demek istediğim şey başbakanın 'hiçbir ülkede devlet eliyle tiyatro yok' derken bile yalan söylemesidir. İngiltere' de devlet tiyatroları vardır. Ve gene demek istediğim buna el atmak denmez destek olmak denir. bizim ülkemizde ise biz buna malesef çomak sokmak diyoruz... daha basit kelimeyle olanları kınıyorum diyeyim.

• Ya pardonda bizde gidelim misir filan alalim bari oyle girelim tiyatroya bende bisey izlerken illa misir filan isterim benim icinde normalnolan o. Ama bi adap vardir her yerin kendi kurali olmayabilir yani illa duvara yazmik mi gerekiyor boyleleri icin. 'sakiz cignenmesi yasaktir'diye. Masalari kaldirdiniz icine ettiniz beyoglunun. Xsimdi tiyatroya mi sira geldi. Yakinda sahilleri de kapatirlar kendileri girerler tek baslarina. Yazik ya . Oyle cok tiyatroya giden bir insan degilim. Ama onlarinda emegi var. Dupeduz kadin kendini desifre etmeye gitmis oraya biseyleri suclamaya biseyleri kapattirmya.

2|1
    1|2
  • yani yazıklar olsun ki sanat sanatçıya değer yok ve ben artık bu ulkede yasadıgım ıcın utanc duyuyorum kemıklerı sızlayan bır suru ınsan toprak altında okadar ısterdımkı kombisiz arabasız uçaksız zamanlarda yaşamayı cunku ozamanlar üşürdüm belkı ama ınsanlık ve bellı degerler vardı belkı zorlanırdım uzaga gıdemezdım çok daha fazla çalısırdım ama bılırdımkı değer verılen bazı kavramlar var şu ülkede 19 mayıs 23 nisan vs vs bir çok değerli gunu saymayıp saçmalık yerıne koyup bunu haddı olmamasına ragmen provakasyon amacı olarak kullanan ustune devlet memurur gıbı emeklı oluyorlar dıye dusunup devlet tıyatrosunu ozellestıren bır devlet çok komik çokkk millet nerelerde bız nerelerdeyız adam dindar gençlik olsun dıyor o kımde benım dını ınancımı ıbadetımı sorguluyor ben daha fazla konusmak bıle ıstemıyorum..

1|2
    1|1
  • özelleştirme olunca tiyatro fiyatları artacak halk gidemeyincede az kişi geliyor diye kapatılacak bir milletin can damarlarından biri kopacak :(

2|0
    0|0
    • Anlatmaya çalıştığımda bu işte özelleştirilince ilgi toplayacak olsa tamam ama aksine ilgisiz kalacak.Bunu anlayamadılar gitti :) +1

• tiyatroda sakız çiğnemek hoş bir davranış değil ikincisi özlelleştirilmemeli sanat yönetimi sanatçının elinde olmalı yöneticilerin değil

2|0
    0|0
  • Kapatılmasıyla yanlız tiyatrolar değil aynı zamanda içinde tiyatro yeteneği olupta maddi sıkıntı çeken birçok kişinin hayallerini satın aldılar belkide bundan sonra ülkemiz kemal sunal gibi yetenekleri hiç görmeyecek.

2|1
    0|0
  • Çok yazık. Sanatında içine ettiler. Tiyatrodan ne istiyosunuz ya siz..

1|0
    0|0
  • kapansın gitsin ya ne faydası var, daha iyi şeyler oluşabilir tiyatrocular çıkıyolar bas bas bağırıyolar falan hiç gereği yok zaten hepsi dizilerden kazanıyo kardeşim, ben ilerde çocuğumun tiyatroya gitmesini falan istemem şahsen...

1|3
    6|2
    • ne varmış halde be, kendine bak sen düşünce özgürlüğü diye bişey var, al git başını hangi oyuna istersen dömüyoruz kimseyi tiyatroya gitme diye herkesin yaşam tarzı bilmem nesi kendine kimse karışamaz,

• 15 yaşında falansın herhalde konuşma üslubundan belli 'be' li konuşmamı olur (!)

• dünden beri beni en sinir eden konudur..öncesi de var tabii..ama "zavallar" lafı biraz ağır oldu ve yakışmadı! bir tiyatro sever olarak ben de onların yanında olamadığım için üzgünüm..çoğu tiyatrocu senin benim gibi insanlar ve lüks içerisinde yaşadıkları yok..o kadar sığ beyinler var ki maalesef ,kendilerinde kabul görmedikleri her şeyi bu şekilde değerlendirmekte görüyorlar..

3|1
    1|2
  • bu ülkede düşünemeyen gereksizlerin çoğunluğu nedeniyle düşünmek yasak o yüzden düşünemiyoruz düşünsekte söyleyemiyoruz

2|0
    0|0
  • Gercekten çok üzücü..nereye gidiyoruz şaştım kaldım.

1|0
    0|0
  • niye yaa niye kapanıyo ki ben kışın her oyuna gidiyorum nerdeyse güzel oluyodu yani. kapanmasın.

2|0
    0|0
  • Özelleşmesini en başta istediğim yerlerdi çok yerinde bir karar oldu

1|1
    6|0
    • Özelleşince ilgi göstericek olsalar iyi yurt dışında gösteriyorlar bu sistemde ama bizde zor

• Tiyatro ülkemde ilgi yok benim bulunduğum yerde 30 kişiyi zor bulursunuz büyük metropollerde zaten özel tiyatrolar var isteyene

• tiyatro sevemiyorum nedense :((

1|0
    4|0
  • Kızlar Devam
    14
Yükleniyor...