Yeniçeri ocağının kaldırılması sakıncalı olmuş mudur?

savaşta düşman askerlerine ve erkek çocuklara tecavüz ettikleri gerekçesi ile yeniçeri ocağının lahv edilmesi hatta kışlaları basılarak katledilmeleri nasıl değerlendirilmelidir? zira ocak lahv edildikten sonra onların yerini alan, kibar osmanlı ordusunun yeniçeriler gibi yeni toprak fetihleri hiçbir zaman sözkonusu olamadı.

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Yeniçerilerin kaldırıldığı dönemde osmanlı zaten hiç biryer alamıyordu ki. Bu nedenle bunun yeniçeriye bağlamak olmaz. Ki uzun zamandır kaldırılmak istenmesine rağmen yerinden durmayan bu arkadaşları durdurmak da epey zaman almıştır.

Kapatırım sizi diyenin kellesini almış adamlar, bildiğin psikopatlar..

Çok önceden düzeni bolzulmasa belki o zaman iş yapardı da kaldırmazlardı. Gerçi politik olarak güçsüz duruma düşmiş bir ülke, askeri gücü de bozuk, kaç asır gerileyip durmuş..

ps. tarih bilgim yoktur, dersten ne biliyorsam onu sattım :))

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Toprak fetihleri söz konusu olamadı,evet.Fakat bunda sadece yeniçerilerin kaldırılmasının sebep olduğunu düşünmüyorum.Zaten yeniçeriler devlet ocak içindir anlayışını benimsemişlerdi.Çok isyan vardı.Padişah indirmeleri de cabası.Osmanlı da özellikle Coğrafi Keşiflerin etkisinden sonra gücünü yitirmeye başlamıştı zaten;uzun vadede çok zarar gördük.Zaten devlet gittikçe kötüleşirken yeniçeriler kaldırılmasa bile fetih yapamazlardı,ki yeniçeriler sonlarını zaten kendileri hazırladılar.

0|0
    0|0
    • osmanlıyı ve yeniçerileri o kadar da küçümsemek lazım.çanakkalede düşman harp gemisi irresistible bouvet ve ocean'ıosmanlılar batırdı.hiçbir cephede de tam olarak yenilgiye de uğratılamadı.bu güç başka hangi devlette var?saddamın pilotu körfez savaşında amerikan harp gemisine füzeyi bastı,vurdu ama geminin boyası çizildi sadece.

• yeniceri ocağı yeniçerilerin hataları nedeniyle kaldırıldı (isyan, bahşiş için padişah indirme vs. ) bence kaldırılması iyi olmuş ayrıca yeniçeri ocağının kaldırıldığı zamanda osmanlı zaten bir yer fethedecek durumda değildi

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• erkek çocuklara tecavüz etmeleri içlerinde gay sayısının artması kaynaklarda geçiyor. onlara evlilik yasaktı.. tamamen yerinde ve geç kalınmış bir karardı bence kaldırılması doğru karar.. ahlakını ve askeri disiplini kaybetmiş bi orduydu.. yeni toprak alınmasının yeni çeri ocagıyla bi ilgisi yok zatgen osmanlı duraklama dönemindeydi..

0|0
    0|0
    • sen de amma salladın.büyük iskender, joul sezar, fatih gibi dehalar aynı çamurdandır.savaş biseksüel maço işi.

• saçmalıyorsun hadisten haberin bile yok ne kıyameti kopması cahilsin ama google yardım eder sana inanıyorum buna:) nefret ederim araştırmadan bilmeden sallayan insanlardan.. ezik büyüdün değilmi? konuşamadın rahatça insanlar arasında ezdiler ve sen internette kendini ifade etmeye çalışıyorsun ama yanlış bilgilerle ve de atana ceddine gerçekten sahih olan insanların lut kavminden oldugunu idda ederek.. bazı insanlar dünyada kalabalık etmek için yaşıyorlar tezi mi kanıtlayan bir şahış daha

• teknik anlamda yeniçeri olanlar bu konuları anlamıyor.homo desem anlamyacan ben de yeniçeri diyorum.ikiside teknik anlamda aynı.o hadisin 10 kadar versiyonu var hepsinde decal kelimesi geçer bazılarında kıyamet de var.hadis senedindeki son cümle" ben de babamdan öyle işittim"diyor.sen buna itibar ediyorsan ya kadınsın yada homo.normal adam itibar etmez.

• genç osman ın öldürülmesini kabullenemiyorum. evet aslında iyi oldu kalkması fakat ondan sonra teknolojidede çok geride kaldık.

0|0
    0|0
  • yeniçeriler başına buyruk haret etmeye başlamışlardı.yani milatlarını doldurmuşlardı.zamanında faydalıydılar ama kimyaları bozulmaya başlayınca kaldırılması doğru bir karardı

0|0
    0|0
Yükleniyor...