Kitap okumanın konuşmaya faydası ne kadardır sizce ?

Hiç kitap okuma alışkanlığım yoktur, eğer başarırsam yarın başlamayı düşünüyorum.

Belki okudukça çok keyif alacağım, ama benim asıl amacım, konuşurken daha uzun cümlelere girebilmek. Kelime dağarcığımı genişletmek istiyorum, farkettim de çok sıradan cümleler kuruyorum. Düşündüğüm şeyin Türkçe karşılığını bilmediğimden aynı kelimeye 5-6 farklı anlam yüklüyorum. Bu da kendimi net ifade etmemi engelliyor büyük ölçüde..

Kitap bu isteklerime yanıt verir mi sizce? Okuyanlar, kitabın faydalarından bahsederse çok minnettar olurum.

Bu arada kitap tavsiyeleri de varsa alabilirim. Teşekkürler...

0|0
15|14

En İyi Kız Görüşü

• Kitap okuma aliskanliginin olmadigini bu kadar acik ve kolay birseymis gibi soylemen asiri iddaali bir hareket.Ve kitap okumanin faydalarini anlatmak yerine okumamanin zararlarini anlatacagim cunku faydalari cok cok daha fazla.

*Kitap okumayan insan yarim insandir

*Empati yapamayan insandir

*Cevresini iyi inceleyemeyen,farkli bakisacilarindan yoksun insandir

*Bol bol anlatim bozuklugu yapan ve bunu farkedemeyen insandir

*Uzun cumleleri anlayamayan ya da zor anlayan insandir

*Yavas okuyan insandir

*Yuzeysel insandir

2|1
    0|0
    • tesekkür ederim , bakıs acını degistirmekle cok iyi yapmıssın

Kızlar Ne Diyor 14

• "Kitap bu isteklerime yanıt verir mi sizce? "

Sevgili Darkness, zaten bu istediklerini gerçekleştirmenin tek yolu kitap okumaktır.

Bir kaç kitap okuyup da kelime dağarcığının değişmediğini görünce vazgeçmek olmaz. Bu zamana kadar kitap okumamanın nedenlerini merak ettim aslında. Aklıma gelen nedenlerden biri, okulda zorla dayatılan "kitap oku özet çıkar" yükümlülüğü... Maalesef öğrenciye kendi seçtiği değil de, öğretmenin seçtiği kitabı okumak gibi bir zorunluluk getirilir. Tamam kabul, Stephen King okumasın hadi..(okusa da harika olur ya hadi olmasın...) En azından de ki şu tarzda şu döneme ait bir kitap seç, onu oku ve özetini çıkar getir.

Olur mu hiç? Kendisi de zaten hayatında kaç kitap okumuştur ki çocuğu serbest bıraksın. (Kitap okumaya candan bağlı öğretmenleri tenzih ederim fakat geneli maalesef anlattığım gibi)

Öncelikle sevdiğin bir konu seç kendine.

Çok fazla ipucu çıkaramadım fakat şöyle bir soru sorulmuş ve...

link

demişsin...

Buradan yola çıkarak sana klasiklerden bir önerim olacak. Ağır değildir ve akıcıdır. Aynı zamanda da ince bir kitaptır.

Tolstoy'dan "İnsan ne ile yaşar'ı tavsiye ediyorum.

Bu kitabı bir kaç kişiye daha önermiştim. Umarım güzel bir başlangıç olur. Rus klasiklerindendir. Fakat dediğim gibi okunması rahat ve keyiflidir. :))

0|0
    0|0
  • Gerçekleri yansıtan kitapları okumanada fayda var çünkü okurken insanı düşündürüyor düşünürken okuduğun şeyleri kaçırmamaya çalışıyorsun dikkat dağınıklığını azaltıyor.Bilim kurgu vs okursan sana + yönde etki yapıcağını hiç sanmıyorum.Kitap okumak insana hiç beklemediğin özellikler katıyor bunu hemen farkedemezsin ama zamanla anlarsın çevrendeki insanlardan bunu duymaya başlarsın ben tam bir kitap kurduyum.En son Dan Brown Kayıp Sembol adlı kitabını okudum 527 sayfaydı harika ve bunu 1 haftada bitirdim.Hızlı okuma kabiliyetini arıtıyor sen bile farkına varamıyorsun.Diksiyonun düzeliyor.

0|0
    1|0
  • kitapsız bir hayat düşünemiyorum

ben sürekli kitap okurum

insanın ufkunu açacak daha mükemmel bir sırdaş yok

kitapları akılsız dostlara tercih ederim

1|1
    0|0
    • peki gercekten faydası olduğuna inanıyormusun ? Ege_25 in dediği gibi sözcüklerle dans etme olayı varmı :) Bir insan yaptığı herseyi belli etmeli bence. seni duyduğum zaman bu kitap okumuş dedirttirmelisin seklinde düşünüyorum.

• inanki egere karşılıklı konuşşa idik bir saat bunu zaten anlardın

burda herşeyi makaraya almam

benim kitap okumadıgımı göstermez

ciddi olmam gereken yerde ciddi olurum zaten

• tesekkürler

• Kitap okumak her zaman iyidir. Kitap candır bir kere...Okuyabiliyorken bırakmayın...Murathan Mungan, Küçük İskender, Balzac, Dostoyevski, belki ki sevmem Elif Şafak, Gabriel Garcia Marquez, Trevanian, Frank McCourt'un hayatını anlatan iki kitap (Angela'nın Külleri ve Umuda Doğru) , Philip K. Dick, Umberto Eco...Daha da bilemedim şimdi..Aklıma gelenler bunlar...

0|0
    0|0
    • Kitap candır ve Philip k Dick ve Trevanian 'ı aynı paragrafta kullanan biri.Bravooo.Çok büyük takdirimi kazandınız

• @Lusacan: Teşekkür ederim...

• hayatimda belki 20-25 alman kitabi okumusumdur geciyorda etkisi oldumu bilmiyorum ne kadar orasinida cözemem anlamadigim kelimleri cok anlamaya calismiyordum .. artik kitapta okuyamiyorum konsentrasyon eksikligi var hemde cok ilgilendirmiyor niyese.. dergi almak istedigimde parayi onami verecegim diyorum.. gazeteye gelince biraz tembellesiyorum .. son zamanlarda okumaktan nefret eder oldum ama bu siteye geleli nettete artik okumayi sevmeye basladim kitap aliyorum halen kütüphaneden ama okumaya calismiyorum / calisacagim bakalim basarabilecekmiyim.. :))

0|0
    0|0
  • İç dünyamızın sınırlarını genişleten kitap değil mi ?...

Çok güzel bir niyete girmişsiniz inş daim olsun ve okuyunuz bol bol...

Konusurken çok farkedeceksiniz size neler kattıgını..Düşünceleriniz gelişip kelimelerle dökülecek...

Kitap Tavsiyem.

-Oğuz Atay (Tutunamayanlar)

0|0
    0|0
    • tesekkür ederim bu saatte ilgilendin icin , mutlaka bakıcam kitaba

• Rica ederim. Fakat bu kitap ilk etapta agır gelebilir yine de aklında bulunsun. İnternet tv gibi unsurlar kitap okumayı engelliyor malesef...

• -Kitap Okuma Düşünceleri Olgunlaştırır Okuma; düşünceyi besleyen, geliştiren ve çabuklaştıran ana kaynaklardan biridir.

-Okumak haz duymaya, zihnimizi süslemeye, karar verme yeteneklerimizi geliştirmeye yarar. İnsanı olgunlaştırır, erdemli kılar.

0|1
    1|0
  • Birkaç kitap okuduktan sonra çevreni daha iyi anlayacaksın. Sadece konusmana değil, algılarına, gözlemlerine, düşüncelerine, gördüklerine, isteklerine de yanısayacak bu.

Konusurken daha etkili konusacaksın ve insanlar seni saygıyla dinleyecekler.

Doğru üslubu öğreneceksin.

İnsanları gözlemleyeceksin, tanıdığın insanlar sana baska biri gibi gelecek ve onları daha çok seveceksin.

Daha uygun sözcükleri daha iyi bir diksiyonla konusacaksın.

Bakış açın ve farkındalığın gelişecek...

0|0
    0|0
  • Çok fazla bence. Kelime haznesini geliştirir. Sen farkında bile olmadan daha seri, daha akışkan ve daha düzgün konuştuğunu göreceksin zamanla. Ayrıca okuman serileşecek, sınavlarda idrak gücünün daha çabuklaştığını görceksin vs vs vs. :)

0|0
    0|0
  • diskisyona kelime dagarcının gelismesine cok fazla katkıda bulunuyor ister istemez farkında olmadan okudugunuz kelimeleri günlük hayatınızda kullanmaya baslıyorsunuz ve cok daha akıcı bir konusmaya sahip oluyorsunuz kitap okumaya basladıgınızda farkı göreceksiniz.

0|0
    0|0
  • Kitap okuyan ınsanın herzaman konusucak daha çok şeyi vardır.

Bilgi dağarcıgı gelişmiştir.

0|1
    0|0
  • Emin ol faydası çoktur. Her şeyde faydası vardır hemde. Kitap okumaya alışkanlık haline getirmelisin ama. Kitap okumaya Açlık Oyunları'ndan başlayabilirsin bence:)

0|0
    0|0
  • diksiyon için önemli kesinlikle. Daha etkili konuşma ve daha güzel okuma alışkanlığı kazandırıyor.

0|0
    0|0
  • konuşmaya faydası oldunu bilmiyorum ama benim uykumu getirdigi kesin:)

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 14

• Kitap okumanın bu söylediğin duruma faydası olacağı aşikardır fakat güzel konuşmanın tek göstergesi uzun ve süslü cümleler değildir. Kelime hazinesi ve akıcılık çok önemlidir. Kelimelerin yanlış anlamda kullanılması facialara yol açabilir. Bu yüzden anlamını tam olarak bilmediğin kelimelerden kaçınmalısın. Çevrendekilerde çok şey biliyormuş imajı yaratmak maksadıyla onların bilmediği kelimeleri kullanman ise onlarda senin ukala olduğun hissini uyandırabileceğini unutmamalı, daha ziyade çevrendekilerin kullandığı kelimelerden faydalanmalısın.

Uzun konuşmaların en önemli sağlayıcısı dile hakimiyet, kendine güven ve kendini tanımadır. Bu hakimiyetin ve güvenin kaynağı ise bilgidir. Konu hakkında ne kadar sağlam bilgilere sahip isen, cümlelerin uzun ve akıcı olması o kadar kolay olur. Dolayısıyla senin istediğin tarzda bir özelliği elde etmen bence roman okumakla mümkün olmaz. Bulunduğun ortamlarda geçen konuşmalar hangi konularda yoğunlaşıyor, sen hangi konularda konuşmak istiyorsun bunu analiz etmeli ve onlara yönelik şeyleri okumaya odaklanmalısın.

Kişisel gelişim serisi kitapları okumanı kesinlikle tavsiye ederim. Doğan CÜCELOĞLU'ndan başlayabilirsin.

0|1
    0|0
  • Her kitap yeni bir hayat.İlim ilimdir. İyisi kötüsü olmaz mutlaka kendini bulduğun bir şeyler vardır. Kitapların en yücesi KURANI KERİM meali benim bir numaramdır.Önceki Devirlerde yaşananlar, Hayatın ve ölümün ve sonrasındaki hayatın ayrıntılarını bulabilirsin. Güvenilir olanlarını seç hatta adres verirsen (özelden ) sana hediye bile gönderebilirim ELMALILI HAMDİ YAZIR ın. Ufkunu tamamiyle genişletir bırak uzun cümle kurmayı uzun uzun düşündürür cümle kurmana bile gerek kalmaz Hayatın anlamını bulursun. Çok kolay rahat bir yazımı vardır.Akıcı ve merak uyandırıcıdır. Özellikle Nuh A.S. Musa A.S. Lut A.S. ile ilgili bölümler çok enteresan gelmiştir bana. Mesela Nuh A.S. 900-1250 yıl yaşadığını yazıyor ve bu kadar uzun sürede hep insanları dine davet etse de sadece ve sadece 8 kişi kendisine inanmıştır.İnsanlar Nuh A.S. ın yaptıgı gemiyi WC olarak kullanmışlar ve kendilerine Allah tarafında musibet olarak bir hastalık verilmiş heryerlerinde çıbanlar çıkıyor. Çare ararlarken bir tanesi gemiye gidiyor WC olarak kullanmak için ve yere düşüyor düştüğü yerden eline yüzüne pislik bulaşıyor ve her sürüyor ve o pislik onalrı iyileştirir yor o kadar ki kazımışlar resmen ve böylelikle geminin zımparasınıda yapmış oluyorlar bilmeden sevmedikleri Nuh A.S. a yardım etmiş oluyorlar. Yada Hz. Musa En azılı düşmanı kendi elleriyle büyütüyor onu.O Onun dünyaya geldiği gün bütün erkek çocukları katlettiriyor ancak Firavun asıl düşmanı olan Musa A.S. ı elleriyle büyütüyor.Bir rivayette 7000 diğerinde 70 000 çocuk katledildi diyor. Ve katledilen çocukların zekası ve gücü Hz. Musa' ya Bahşediliyor. Çok güçlü bir o kadar da zekidir kendisi.

Gibi okudukça okuyasın gelir ama merakla hikaye okur gibi değil gözünle görüyor gibi okuyacaksın ki zevk alasın :) ve hepside gerçektir. Neye inanırsan inan ama mutlaka oku bir kerede olsa.

SAYGILAR

0|1
    0|0
    • tesekkür ederim , islama inanıyorum zaten , mealli kitabımda var , inceliğin icin cok tesekkür ederim. Kuranı kerim en üstün kitaptır bana görede

• İnan bana kardeş konuşman , düşüncelerin ,olaylara bakış açın degişecek..Okumanın tadını aldıkça, kitap okumadığın anlarda rahatsızlık duyacaksın. Kelime haznen gelişir. Kendini ifade etmeni kolaylaştırır. Saygınlığın artar. Hiçbişey değişmiyor diyen yanılır bence. Dergi,broşur vb.şeyleride oku. Ögrenmenin zararı yoktur. Ve dediğim gibi her açıdan gelişirsin. Hayal dünyan bile büyür. Kitap bu isteklerine karşılık verir :)

0|1
    0|0
    • bende sen gibi düsünüyorum , kitap bilgi kazanmakmıdır ? roman tarzı kitaplarda bu yok gibi. Sadece ufku genisletmek ve kelime dağarcığı icin gibi geldi. Bilgi verici tarih kitaplarıda sıkıyor. Bilgi öğrenmenin baska yolları olmalı :)

• Kitap bilgi kazanmak amaçlı okunmaz :) Kitabı okuduğunda istemesende bilgi alırsın zaten :) Ve daha bir sürü yeni şey kazanırsın:) mesela ben polisiye tarzı romanları çok severim :) Bilgi verici kitaplar sıkar.. Kitap dediğin seni bu diyardan alıp başka diyara götürebilmeli :) Sana bazı roman önerilerim .. Olasılıksız , İroni (yazarı max barry) , Zar adam (psikolojik romandır çok etkilenirsin ) . Ve yazar olarakta V.C Andrews öneririm :))

• tesekkür ederim , mutlaka bakıcam hepsine tek tek,

• kitap okumak sözde bir anlam ifade etmiyor ! eğerki okurken yabancı kaldığın çözemediğin kelimelerin anlamlarını araştırırsan işte o zaman kitap okumak anlamlı hale geliyor... okumak kitapla sınırlı değildir... birkaç köşe yazısı okumak günlük birkaç kısa öykü okumak ciddi anlamda politikayı çepeçevre mizahıyla takip etmek biraz fayda sağlayacaktır. hayata çift yönlü bakmak istiyorsan atacağın her adımda yaşayacağın olumlu ve olumsuz her iki sonucu görebilmek istiyorsan gündemi takip et ve kendini sıkmadan biraz kısa öykülerle adım at ...

0|1
    0|0
    • tesekkür ederim , kesinlikle bende bilmediğimiz sözcüklerin anlamlarına bakmamamız gerektiğini düsünüyorum .

• Kitap okuyan insan,olaylara daha farklı açılardan bakmayı öğrenir...kelime haznesi genişler, kültür ufku büyür...konuşurken ve yazarken bilindik kelimeler yerine daha süslü kelimelerle konuşur,adeta sözcüklerle dans eder..kitap çok şey demektir..

1|1
    0|0
  • bakınız LOST - Benjamin ve Sawyer.Alakasız mı oldu ne :S

0|0
    0|1
    • soruyu okuyup, alakalı ve okunası cevap verebilirdin

• lostu izleseydin sorunla çok alakalı olduğunu anlayabilirdin.Ama lost çok bozdu izlesende farkedemeyebilirdin

• uzun cümlelerini anlıyacak insanlarla sohbetin tadı başka okurken okuduğun karektere bürünürsen bu senin mimiklerine faydası olur tane tane ve ağır karşındakinn sana odaklanmasını sağlar işin özü kısa net cümleler uzunun faydası yarinin ruhuna gerisini boşver kasma:).

0|0
    0|0
  • kitap okumak, kesinlikle yeni ufuklar açar, konuşma tarzını olumlu şekilde etkiler. Sana kitap tavsiyesinde bulunmam çok zor ama eğlenebileceğin kitaplarla işe başlamanı tavsiye ederim. Hemen politik ya da ağır konulu kitaplar ile başlarsan, hemen ilgin kaçabilir. Biraz fazla eski dil içerse de Puslu Kıtalar Atlası ile başlayabilirsin. Charles Bukowski'nin Büyük Zen Düğünü belki ilgini çeker; ilginç adammış rahmetli :)

0|0
    0|0
  • Kitap okumak konuşmayı akıcı hale getirir.kelime hazinesi geliştirir.ben kitap okumayı çok seviyorum bir dönem ara vermiş ve ne kadar dumura uğradağımı fark etmiştim.kesinlikle faydasını göreceğene inanıyorum.ilgini ve merakını çeken her jkonuda bilgi sahibi ol.kaybetmez kazanırsın.

0|0
    0|0
  • sadece kitap değil,elinize geçen dergi,gazete ve broşürleride okumadan atmayın..fırsat buldukça okuyun...okumayı alışkanlık haline getirirseniz yaşanılan olaylara karşı önceden tek bir bakış açısıyla bakarken,okumanın verdiği avantajlarla artık pek çok bakış açısına sahip olur empati gücünüzüde geliştirmiş olursunuz.

0|0
    0|0
  • Çok fazladır.İnsanın diksyonu düzelir.Hep aynı sözcükleri kullanmadan dilini daha da zenginleştirir...

0|0
    0|0
  • oku arastir, sadece kitaplari da degil, dergiler, gazeteler, web sayfalari...kisaca okumak konusmani gelistirir.

0|0
    0|0
    • internette okunulan bilgi , kitapta okunulana oranla cok daha az kalıcı oluyormus doğrumu ?

• hayir konsantrasyon ile alakali durum, kitap okurken kitaba odaklisin, nette bir sey okurken ise bir yandan baska isle alakadar olursun asil neden bu :) ayni odagi onda da saglasan etki aynidir.

• diyosun , peki tesekkür ederim

• sana herkese tavsiye ettiğim gibi bi kitap önereyim...

Mustafa yıldırımdan Sivil Örümceğin Ağında...

0|0
    0|0
  • ben okumayı çok severim ama hala bir değişiklik yok hep aynı öküz ben.

0|0
    0|0
    • bide ondan korkuyorum , cok okuyan arkadasım var hic farkettirmiyor

• ezme yeter :D

• :D seninle alakası yok, sen az zekalı değilsin , mütevasizin :D

Yükleniyor...