Türkiye'de farklı olmak neden suç?

Selam arkadaşlar.Ben dünyanın alanında en iyisi olan columbia universitesi sosyoloji ve insan yönetimi 3. sınıf öğrencisiyim.Türkiye dışında çalışmak istesem türkiyede kazanacağımın belki 7.8 katına çok rahat iş bulabilirim dünyanın istediğim ülkesinde.Ama ben çocukluğumda türkiyeden koptuğumdan beri bir anadolu ilçesinde kaymakam olup ülkem insanına hizmet etmek istedim.Bu hayal çerçevisinde yetiştirdim kendimi hep.Ne yazık ki şuan önümde 2 büyük engel var adım türk ismi değil dinim islam değil..Bu suç mudur?Türkiye'de farklı olmak neden suç?

Güncellemeler:
saçma yorumlar var..ben göçmen değilim türkiyede..dünyanın her yerinde göçmenlere karşı tepki var..bu olabilir...ama türkiye benim ülkem..bu ülke için benim dedelerimde savaştı...menemen de kubilayın başını kesen derviş mehmed in öp öz torununun çocuğu bülent arınç başbakan yardımcısı olabiliyorsa(kaldıki bu gayet doğal bişey ve olması gereken)benimde kaymakam olma hakkım olmalı

0|0
10|5

En İyi Kız Görüşü

• evet sen turkıyede kabul gormeyeceksın sen suclusun adın turk adı degıl ıslamıyetı secmedın sen(!)sende burdakıler kadar turksun.belkı de bır cok muslumandan daha cok kendı dınıne baglısın.sen belkı bu mıllet ıcın cok guzel seyler yapacaksın basarı saglayacaksın ama bu kosullarda en basından senı eleyecekler.bu ulkede farklılıklar zengınlık degıl,ayıp.dusunce ozgurlugu dın ozgurlugu palavra,suc degıl ama ayıplanma var dıslanma var.ama sen elınden gelenı yap savas basaramasan bıle ben ulkem ıcın yapmak ıstedım dıyebılesın gogsunu gere gere.onemlı olan dın dıl ırk kultur olmamalıydı topluma yararlı olmak ısteyenın onu acılmalıydı ama bunu beklemek ne buyuk hayal degıl mı?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• degil ama ben avusturyada yasiyorum. burdada türk ismi tasimak mülüman olmak suc. tabikide suc degil. ama iki kat daha fazla calismamiz gerekiyor. kendimizi sürekli ifade etmek zorunda niyetimizi aciklamak zorunda kaliyoruz. maalesef kolay degismeyen bi durum bu. sadece türkiyede degil böyle dünyanin her ülkesinde böyledir. farkli olani kabul etmek hep biraz zor gelir ama unutma dürüstlük herseyden öte gelir. müslüman degilsin diye dislayanlarin kendileri müslümanmi acaba? yoksa kimliginde öyle yazdigi icinmi öyle diyorlar? inanclari hakkinda bisey bilmiyorlardir dogru dürüst. ama sen sanslisin biliyormusun. bilincli müslümanlar arasinda saygi görürsün dostluk arkadaslik görürsün. ama avrupa ülkelerinde her türlü karsilar farkli olanlara. sadece karsi olamakla bitmiyor. unide üc cocuklu hocamin evini yaktilar sirf sonradan müslüman olan bi avusturyali oldugu icin. yani kisaca sen böyle seyleri gereginden cok önemseme. her insanin önünde engel vardir. amacina ulasmaya calis sadece. etrafindaki insanlardan cok daha dürüst cok daha iyimser ol. ozaman kendilerinden utanirlar emin ol. ama su bi gercek: herzaman kendini aciklaman gerekecek, mecbur degilsin ama insanlar adinada kendi adinada iyi olacak. isini yap dürüst ol ve baskalarinin sana engel olmasina izin verme.

0|0
    0|0
  • Türkiye'de farklı olmak... böyle bir kavram ilginç. farklıysanız, her yerde farklısınızdır. mühim olan ırkınız, seçimleriniz olmamalı. ama bazen kendinizi topluma benmsetmelisiniz. ülkelerde alışılagelmş bir yaşam tarzı vardır. toplm düzenine uymak falan gibi. bu sadece burası için değil. örneğin isminiz Türkçe olsa, dininiz de İslam. pek çok müslüman da bazı ülkelerde aynı duruma düşüyor. bu tamamen toplumda yaşayanlarla ilgili. Türkiye'de herkes farklılara karşı, diyemezsiniz.. Yok öyle bir şey. Ülkenizin insanına hizmet etmek istiyorsanız, bunun için çabalayın, olacaktır. Dünya nın her yerinde bu böyle. Farklıların kabullenilmesi güç. Ama elinizden gelen şey var ise yapın. Kendinizi, ülkenize faydalı olabileceğinizi bir şekilde kanıtlayın. benceee.

1|0
    0|0
    • kaldığım yerin emniyet müdürü şehrimizdeki 20 kadar müslümandan birisi?neden ezbere konuşuyorsunuz ki..bizler 3 bin yıldır türkiye topraklarında yaşadık kendimizi hiç değiştirmedik..benim ülkemin diğer insanlarından tek farkım adım türkçe değil dinim islam değil bu kadar...

• anlatmaya çalıştığım da bu. olayın sizin dininizle,isminizle ilgisi yok. faydalı olduğunuzu insanlara kanıtlamalısınız. ezbere knşmuyorum. :/ dikkat ederseniz bu hep böyledir, kendini ispatlayan, bunu karşısındakine bir şekilde kantlayan bir yerlere gelir. çalışmanz gerktğinden bahsetmeye çalşıyorum.. :/

• neden ispatlamak zorundayım..konyalı ahmed sınava girer geçer bitti iş..ama benim için öyle değil

• galiba beni yanlis anladin. göcmenlikten bahsetmiyorum. bende göcmen degilim. yani sayilmam. benim soyismim türk ama ismim degil mesela. ve dedem kücük yasta gelmis buraya. bunu düsünürsek, türk kültürünü unutmamis olsak bile yine buraliyiz. mesele göcmen olmak falan degil zaten. mesele insanin farkli olmasini kabul edememek. herkesten daha cok ugrasman gerekiyor. cabasiz hicbisey olmaz. mutlaka hak ettgine sahip olabilirsin ;)

0|0
    0|0
    • sonuçta?istersen dedende orda ol sana sorsalar sen nerelisin ben avusturlayım demezsin türküm dersin değilmi?ama bana sorsalar ben türkiyeliyim?

• demekki avusturyada ayıp içerisinde bu konuda

• sadece avusturya degilki. bütün toplumlar böyledir. ben hic cok acik fikirli cok anlayisli toplumla karsilasmadim gittigim yerlerde. hep az cok oluyor. farkli olan biraz zor kabulleniliyor. ama olmaz diye biseyde yok

• Farkli bir dine sahip olman suc degil, bu ülkede her dine sahip insanlar var. Ülkenin % 90"dan fazlasi müslüman olsa da her birey dinini bile yerine getirmiyor (ben dahil) hepimizin ortak inanci var ama. Din ve kültür farkliligi türkiyede kimsenin asaglanmasina neden olmaz. Polonyali bir arkadasim vardi müslüman olmak istedi türkiyeye yerlesmek ve okumak icin, cünkü farkli bir dine sahip olup burda yasamaktan korktu ve müslüman oldu. Bu korkusunu ben anladim malesef :/ bazi insanlar icin istemese bile sartlar zorlasiyor.

0|0
    0|0
  • Dininin İslam olmaması nasıl suç olabilir ki? Din devletinde yaşamıyoruz. Türk vatandaşıysan bitmiştir olay herhalde. Kaymakam olabilirsin diye düşündüm şimdi ama bilemem tabii.

0|0
    0|0
    • söz konusu bile olamaz..

• Çok önyargıların var bu konuda. Kendini öyle kısıtlamadan önce ne nedir öğren iyice. Ha biliyorum diyorsan ama yine de çok istiyorsan zorluklara göğüs gerip, kendine inancını eksik etmemen gerekiyor bu süreçte.

• dini inancını başkalarıyla paylaşmak zorunda değilsin,isim konusu da gideri olmayacak bir durum değil.

0|0
    0|0
    • malesef imkansız bir durum benimkisi...neden gizlemek zorunda olayım ki..

• hakkın var ama öncelikler farklıdır her zaman için...

0|0
    0|0
  • kendini pazarlayabilmesini bilmiyorsun demek ki..

onların şartları vardır onları bir incele...

0|0
    0|0
    • neden bilmek zorunda olayım ki..benim dedelerim savaşmadımı bu ülke için?osmanlıda beraber yaşamadık mı biz hep?bu ülke senin olduğu kadar benimde?

• sen böyle küçümsersen seni de öyle küçümserler işte :))))

sen kendi kümesinde ötmelisin.

• küçümseme mi bu..bişey demiyorum

• burası çok yobaz bi ülke bende ateistim ve çok baskı görüyorum bence yurt dışını bırakıpta hiç buraya gelme zaten akp dindar bir iktidar olduğu için çok baskı var şu an pişman olursun unut türkiyeyi

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Nerde okursan oku burada öyle yüksek maas alamazsın. dinin ırkın vatandaslıgın ne olursa olsun burada belli yerlerde yusek maas verirler ama buradaki sartlara göre bu. sen 7-8 katı aldıgın zaman buraya gore degerlendirme yapma oranın sartlarına göre yap

0|0
    0|0
    • maaş derdim yok...olsa böyle yazmazdım..

• Sen Türk vatandaşıysan niye suc olsun ki ?Herkes devlette bir yerlere yerleşmek istiyor burada. torpil olsun olmasın. kpss ye 2 milyona yakın kişi diriyor neredeyse.ama kimse giremiyor kolay kolay. cunku kadro cıkmıyor. eger vatandas isen kpssye girmen lazım. kaymakamlık icin de belki devlet icinden yukselirsin. bilemiyorum

• dostum alakasız bir konu benimkisi..bak benim bölümümde okuyan ahmet adında ana baba türk olan bir müslüman kardeşimiz bizzat bakan telefonu ile davet edilir türkiyeye?gel ülkemizde çalış diye..

• Neden suç olsun kardeşim, sonuçta ülkemizde yabancı isimle yaşayan ve ayrı dinlere mensup bidünya insan var. Zaten islamda şu vardır, eğer gayrimüslim bir komşunuz, veya geçicide olsa ülkenize gelmiş bir turist varsa bu zımmi statüsünde olup senin müslüman olan komşundan hak bakımından çok daha üstündür.

0|0
    0|0
    • aynen katılıyorum sözlerine biz sizlerle 600 yıl böyle yaşadık osmanlıda kardeşçe...ama ne değişti şuan bilmiyorum..

• Asıl ben teşekkür ediyorum bu duyarlı yaklaşımından dolayı

• derdin kaymakam olmaksa.hayalin buysa gerçekten girdiğin sınavda kimse sana dinini sormayacak.öncesinde geçmen gereken kpss engelleri olcak.sonrasında mülakatların olcak.mülakatta herkes torpil derdinde sen de bulursan geriye bir ismin kalıyor.ona da kılıf uyduruver.

0|0
    0|0
    • sınav problem değil anlamıyorsunuz..sınavı geçmek sorun değil..mesele olamamak..sen ihtimal veriyormusun böyle bişeye?

• hayır geçmişi böyle değil 1918 de rum bakan vardı..ne olduda cumhuriyet geldi bu işler oldu?

• ks uzun die sorun çıkarıyor yoruma S:

• edebiyat yapma, sen yoksan baskalari var kaymakam olacak.baska meslek mi yok...

0|0
    0|0
  • Kaymakamlık sınav şartlarını incelemelisin,

0|0
    0|0
    • alakası yok dostum...o sınavı geçsem dahi atanamam..kaldıki benim bölümümde adı ahmet olup ana baba türk olan bir müslüman olsaydı belki sınava bile girmeden atanırdı

Yükleniyor...