Varoluşunuzun sebebini sorguladınız mı?

Kimileriniz Hz. Adem ve Havva'nın yasak meyveyi yemeleri neticesinde yaşamakta olduğumuz hayatın bir imtihan olduğuna inanır. Bu hususta yasak meyveyi Hz. Havva'nın tek yediği ya da sadece Hz. Adem'in yediği gibi birçok inanış, öznel anlatış mevcut. Yasak meyve yenmeseymiş cennette olacakmışız. Bu hikayeye inanmayıp saçma bulan insanlar da var aramızda. Bunun gibi başka hikayeler de var tabii.

Daha güzel ve kaliteli bir yaşam süremez miydik?

İlk insanların kendi iradeleriyle aldığı kararlardan tüm insanlığın sorumlu olması adil midir?

Olaya sadece İslam tarafından bakmak istemiyorum, bu inançlara yakın başka dinler de var...

Din, varoloşunuzun sebebi konusunda size tatmin edici emareler bırakıyor mu size?

Şeytan'ın kendini diğer meleklerden üstün görmesi, Allah ile iddialaşması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Allah'ın gücü yok mu ki yarattıklarını değiştirmeye, beyinlerdeki düşünceleri çizip bozmaya? Allah zorunda mı ki böyle bir şey yaşatmaya?

Allah'ın gücü varsa, tüm bunlara ne gerek var?

Allah egoist mi? Oyun mu oynuyor bizimle?

Neden buradasınız?

0|0
8|7

En İyi Kız Görüşü

• Varoluşumuzun sebebini çok düşündüm, dünyanın, insanların, bizden önceki bütün canlıların var oluş nedenini... Ancak bir sonuca ulaşamadım. Tek bildiğim, bunun bir sınav olmadığı.

Günümüzdeki en güçlü insanlar bile, en "yüce*" insanlar bile birkaç yüzyıl sonra, birkaç kuşak sonra tamamen unutulacakken, biz n'için yaşıyoruz? İnsanlığın amacı ne, ne yapmak üzere buradayız?

Din konusu ise bambaşka. Okuduğum ve araştırdığım dinlerden hiçbiri benim "neden buradayız?" soruma tam bir cevap getiremedi. Başında da dediğim gibi, biz burada sınav olmak için değiliz...

Dinler, düşünmekten, sorgulamaktan kaçıp, körü körüne bir dala tutunmak isteyenler için bu soruları cevaplayacak seviyede yeterliler. En azından benim düşüncem böyle.

1|1
    1|2

Kızlar Ne Diyor 7

• sorgulamadım. konuyla alakasız ama şuan tamamen resımde rottu mıncırmak istediğimi anladım sdfsdf :D

0|1
    0|1
  • bugün sorduğum soru, allah egoist mi sorusunu bir saat önce sormuştum çok tuhaf oldu :)

1|1
    0|0
  • Çok sorguladım ancak kim ne derse desin bu dünyada bir sınav için yaşadığımı düşünmüyorum ben...

0|1
    0|0
  • Allah sabrımızı ve merakımızı ölçüyor olabilir

0|0
    0|0
  • küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk..ailen çok siref yapmış çokk =)

0|0
    0|1
    • sen neden buradsın ks ye yazıyosun vardr bundada bir hayır vesselam..ks de oluşun bir tesaduf mu senin klavyeyi kullanman bir mucize mi neden klavye kendiliğinden yazmıyor senin gucune ihtıyacı var mı konuşmak için neden bir dile ihtıyacın var sen dilsiz konuşamıyormusun neden düşünmek için bir beynın var beyınsız düşünemezmisin.. akıl ne ki gorunmuyor o halde akıl yok.. akıl varda bizımle oyunmu oynuyor akıl akıllı değilmi yoksa aptal mı mı ki bizimle oyun oynuyor ve burada ks de işimiz ne amaç ne yazıp cevaplamak mı offf çok karışık çıkamadım bir cevap arıyor yardım edin yardımm lutfeeeennn

• Allah bırdır alahı sorgulamak sana dusmez

1|1
    0|0
  • Öncelikle Üslubuna Dikkat et derim ben. Allah Derken biraz daha saygılı ol derim ben. Bu soruları senin küçükken sormuş olman şimdi müslümanım demen gerekirdi ama sonuç olarak hata ailende iyi eğitememişler. ! Ya da deizm'e bak o da değişik bir şey . Belki o da olabilir belki hristiyanlık kutsaldır vs. Ama Kimse Bu dünyaya neden geldik sorusunu insanlara sormasın Gidin Ananıza Sorun. Ananız daha iyi bilir. Tanrı'dan ne istiyorsunuz? Öyle bir demişsin ki depresyon da gibi var olmak istemezmiş gibi . Belli ki psikolojin bozuk. Ama sevinince de yaşasın iyi ki de öyle oldu demesini bilirsiniz. İsyan edin edin nereye kadar bakalım. Ve bir söz vardır dini öğrenmek için dinden çıkacaksın diye. BU doğru ama bu yaşa kadar neden yapmadın şimdi sıkışınca mı geldi aklına ilahi güçler? sakalların çıkmış yaşını başını almışsın hiç bir şey öğrenememişsin. Çok yazık çook. Ayrıca da hz.adem hz.havva olayına neden takıldın ki ? Ne olduysa olmuş sen yoluna bakacaksın. Buraya bunu sormasını bilmişsin neden gidip araştırmıyorsun? Hazır link mi istiyorsun ? link Ne güzel hayatı en yüksek mevkide insan olarak yaşıyorsak bunu sorgulamanın nedeni ne? İstenen sadece şükür edip zikr etmemiz sadece bu . Ayrıca da buda kafandaki soruları yenmene yardımcı olabilir. link Kimsenin kötülüğünü düşünmedim herkezin imanlı olmasını da isterim . Umarım sende mümin olarak ölürsün. Son sözüm de budur.

FreeNile Denen şahısta saçma sapan konuşmuş, aklını çeliyor Zekasız şahıs. Eğer yaratılışın cevabı olmasaydı neden sınanma kelimesi ortaya çıkmıştır? Cevap ver bakalım . Biraz ookuyun çok cahil kalmışsın çook. Unutulacak diye bir şey o sana kalmış hz.muhammed unutulmu şimdi yani? Hala çok düşmanı var unutuldu yani sen öyle diyorsan öyledir canım. Sen o seviyeye gel de o zaman eşit olup tartışırız seninle . Sizi ateist foruma gondermek lazım buradan hep beraber ..

0|4
    2|1
    • Afferim sana. OKumadığını biliyorum ağır gelecek ama okumanı rica ediyorum senden. Sen ısrar ediyosun ben böyle olucam böyle olucam diye o aman sen bilirsin. İnsan yerine konulmuşsun yazı yazılmış sana .bu kadar mı ezik görüyosun kendini? Gerçi yorum yapan 2-3 kişi dikkatini çekerim senin ;) Basit insan kim herkez görüyor şuan da :D

• tanrı demek put demek biz putlara tapmıyoruz..ALLAH'a inanıyoruz çok iyi yazmışsın. bu soruyu yazan kendi capında akıllıyı oynuyo =)

• gzlikz cehaletten kokuyorsun. Git bir TDK'ya falan bak sen. Tanrıyı da put yaptın. :)

Erkekler Ne Diyor 7

• Aslında bende bazen takılmıyor değilim. Egoistmi bizimle oyun falanmı oynuyor gibi.

Aslında biz ALLAH'a kulluk etmek için yaratıldık. Yaratanıda sorgulamak bize düşmez. Zira zaten kulluğumuzunda mükafatını fazlasıyla vereceğinide açıklamıştır.Ayrıca dünyaya gelmeden önce biz şöyle bir soru soruluyor. Dünyada yaşamak istermisin diye. Bu bazı hadislerde geçer. Ama hiç kimse böyle bir soruyu hatırlamaz. Yani biz dünyaya kendi isteğimizle geliyoruz. Ve o kadar şanslıyız ki ,bizim yerimizde olmak isteyen bir çok şey var. Belkide ruh bunu bilemem ama biz yaşadığımız için şanslıyız. Neden buradayız? Bilmiyorum; yaşıyoruz işte,hiç olmamaktansa yaşamanın,sevmenin,üzülmenin nasıl bir duygu olduğunu biliyorum.

0|1
    0|0
  • Kardeş hayatın sınav olması hayatıma hiçbir anlam katmıyor. Benim allaha kul olmam hayatıma hiçbir anlam katmıyor. Kurana göre oyun isteseydin onu kendi katımızda yapardık diyor. Ne demek istiyor bn çözemedim. Belki senin istediğin cevap bu ayetin tefsiridir.

0|1
    1|0
  • konu uzun kısa ca açıklayım
    kimse anne ve babasının yaptığından sorumlu değildir
    adem ve havva beraber yasak meyveyi yediler
    tabi bu meyve bildiğimiz bir meyve değil
    kuranda bu yasak ağaçı tadmak olarak bahsedilir
    yasak tam olarak belirtilmez
    allahın emrinden çıkınca çıplak olduklarını farkedip
    üstlerini yapraklarla örterler vs.
    imtihanın başlangıcı iblisin secde etmemesiyle başlıyor
    iblis insanların dirileceği güne kadar allahtan vakit alıyor
    adem ise allahtan özürdiliyor allahta onu affediyor
    yani ademede süre veriliyor
    dünya ise kısa bir yaşam alanı
    ahiret ise yaptıklarına göre karşılık alma yeri
    ne yaparsan onunla karşılık alırsın
    örneğin sen bir insana acımazsan
    ahirettede sana acıyan olmaz gibi

0|0
    0|0
  • Allah öyle olmasını istedi ve öyle oldu bu kadar basit her şey onun elinde ne isterse onu yapar ve kimse karışamaz kanımca.. egoist felan kullandıgın kelimelere dikkat et sen kimsinde senle oyun oynayacak ?

1|2
    1|0
    • allah ne isterse onu yapar demek super bı yaklasım yanı tebrık ettım.Bu nedir arkadasya ozaman senın demene göre açoıktan ölen , kuycuk yasta tacavuz edılerek oldurulen cocukların bunları yasamasınıda allah ıstedi oldu oylemı ? yedirme bana allaganı

• karşındaki insan dinsiz ne dersen de anlamaz.. sözüm o şahsa yemek yemeye nefes almaya ihtiyacın var yeyip içip sıçarsın hayvandan farkın yok akıl deme aklı olan insan düşünür kainat nasıl oluştu diye.. ha pardon atan maymun oldugu için muzunu almayı unutma :)

• Aleyna islama göre yapılan kötülükler kendinden iyilikler Allahtan gelir kaidesi vardır ve bu kaide yıklımadıkça bu tartışma uzaaaar gider. Allah hayrı ve şerri yaratır hayrı insan kendi seçemez bu allahım yardımıyla olur fakat kötülüğü kendi seçer o yüzden cehennnemi hakeder fakat cennet hak edilmediği halde lüt�f olarak verilir.

• Kardeşim aynı sorularım var benim de :))

0|1
    1|2
  • Bir elma için nerelere düştük anla halimizden:))

0|0
    0|0
  • dogru neden buradasın at kendini köprüden aç kuran oku Allahın gücünden hikmetinden sual olunmaz

1|1
    0|0
    • Okuyorum zaten.

• Senin gibiler ezbere yaşar, benim gibiler de neden yaşadıklarını merak ettikleri için araştırıp yaşar. Boş vaktimde okuyorum Kur'an mealini. Cevap için sağ ol!

• Allah haşa egoistmi gibi kelimeleri nasıl kullanabilirsin o zaman kuran okuyosan saygısızlık yapıyorsun tamam ben okumuyorum ama böyle saçma sapan şeylerde yazmıyorum bişeyde deüil

Yükleniyor...