Tanrı var mı? Tanrı’nın varlığı bilimsel verilerle ve akılcı delillerle ispatlanabilir mi?

Tanrı var mı? Tanrı’nın varlığı bilimsel verilerle ve akılcı delillerle ispatlanabilir mi? Evren, bilimsel kanunlar, evrensel tüm oluşumlar, bütün canlılar ve biz; tesadüfen mi oluştuk, yoksa bilinçli bir yaratılışın ürünleri miyiz?

-soru bir kitaptan alıntıdır.

0|0
7|15

En İyi Erkek Görüşü

• Tanrı' nın varlığının bilimsel olarak ispatlanabilmesi Tanrı' nın var olmadığı anlamına gelir. Evet, saçma bir önerme ama Tanrı' nın varlığını bilimsel olarak araştırmak kadar değil. Tanrı, gözle görülemeyen, ulaşılamayan sadece sezgiyle kavranabilen bir olgudur. Zira, tam tersi olsaydı Tanrı niteliklerine uymadığı için Tanrı sıfatını da almamış olacaktı ve ben de gecenin bir vakti bunları yazmamış olacaktım. Dolayısıyla, Tanrı inanan ile inanmayan arasında duran ince bir çizgidir. Burada belirleyici olan inanmayandır. Bir nevi, Tanrı' nın var olma durumu. Buradan inanmayanların Tanrı' yı yarattığını söylemiyorum. Sadece, Tanrı' nın niteliklerini inanmayanlar sebebiyle ve vesilesiyle kullandığını ifade ediyorum. İşte bu nedenledir ki, sabah uyandığımızda kalkıp pencereden Tanrı' nın suretini görüp 'hey Tanrım selam, nabersin yo'' diyebiliyorsak biliniz ki rüyadayızdır veya içmişizdir aynen benim gibi ve farklı bir kafadayızdır. Onun için Tanrı' ya bilimsel olarak ulaşılamaz olandır şeklinde inanıp ya da inanmayabiliriz. Tanrı' ya ancak Descartes' ın şu yöntemine benzer yöntemlerle ulaşabiliriz ki bu da ispat teşkil etmez. Descartes öncelikle varlığından şüphe etmekle başlar Tanrı' ya ulaşmaya. Acaba ben var mıyım? Var olmayan bir şey düşünemez. Ben şu anda düşünüyorum, yani ki efendim -cogito ergo sum- düşünüyorum o halde varım. Varlığına bu şekilde ulaşan Descartes sonraki aşamada Tanrı' nın varlığına geçer. Güçlü olan güçsüz olanın nedenidir ve asla sonucu olmaz. Tanrı güçlü ben ise güçsüzüm. Oysa ki, ben benden daha güçlü olan bir varlığı yani Tanrı' yı düşünebiliyorum. Tanrı kavramı benim düşünebileceğimin çok ötesinde olduğuna göre ben ancak Tanrı' nın sonucu olabilirim ve ben Tanrı' nın nedeni olamam. Benim onu düşünmem onun benim sonucum ve benim de onun nedeni olduğum anlamına gelir ki bu Tanrı kavramına zıt bir durumdur. Ben benden daha güçlü bir şeyi düşünebilme kabiliyetini nasıl aldım? Descartes bu durumda benden güçlü bir şeyi zihnime ancak Tanrı koymuştur diyerek çözümü sunar. Prensipte sabit bilinemezcilik dediğimiz bir kavram yani kanıtlar ne kadar çok olsa da ispatlanması imkansız olanı ya Tanrı yarattı ya da biz algısal olarak zayıfız. Durumu Avustralyalı filozof Douglas Gasking' ironik kanıtı ile sürdüreyim;

1. Dünayanın oluşumu aklın hayalin alabileceği en harika başarıdır.

2. Br başarının erdemi-değeri, a) gerçek bir yeteneğin ürünüdür b) yaratıcısının gücüdür.

3. Yaratıcının yetersizliği ne kadar çok olursa, başarı da o kadar çok etkileyicidir.

4. Bir yaratıcı için en heybetli engel var olmamasıdır.

5. O halde eğer kainatın var olan bir yaratıcının ürünü olduğunu düşünürsek, ondan daha büyük bir varlığın olduğunu akla getirebiliriz; ismen, kendisi var olmadan her şeyi var eden bir yaratıcı.

6. Var olan bir Tanrı, kendisinden daha güçlü bir varlığın olmadığını düşündüğümüz bir yaratıcı olamaz çünkü ondan daha müthiş ve daha inanılmaz bir yaratıcı, var olmayan bir Tanrı olacaktır.

Dolayısıyla

7. Tanrı yoktur

2|1
    0|0
    • (...) "ismen, kendisi var olmadan her şeyi var eden bir yaratıcı"
      Bu cümleler saçma değil midir?

Descartes'in neden-sonuç ilişkisini sevdim. Mantıklı da. Fakat diğer taraftan, Tanrı olmadan kendi kendimizin hayal ürünü olmuş olmaz mıyız? Evrenin bir efendisi olmaması fikri oldukça uçuk geliyor bana.

• (...) "ismen, kendisi var olmadan her şeyi var eden bir yaratıcı" -İronik kanıta göre, yaratma konusunda en büyük başarı var olmayan bir şeyin olmayan bir şeyi var etmesidir. Çünkü yaratıcının güçsüzlüğü başarıyı subjektif de olsa daha etkileyici kılar. Var olan bir Tanrı bu etkileyicilikten uzaktır. En mükemmel olarak düşündüğümüz Tanrı en mükemmel başarıya ulaşamıyorsa, bu bir çelişkidir. O halde Tanrı yoktur. Bu ironik kanıta baktığımızda saçma bir yönü görünmüyor, ancak hareket noktasıyla mantık yürütmesi arasında çelişkiler var; Tanrı' nın en büyük zayıflığının var olmaması düşüncesi gibi.

Kızlar Ne Diyor 7

• Size göre Allah nerede? Sizi yarattıktan sonra kendi halinize mi bırakıyor? Yoksa nasıl yaşamanız gerektiğini mi bildiriyor? Allah'ı görebilir misiniz? Onunla konuşabilen bir insan var mı? İnsanlardan başka hangi varlıkları yarattı? O, ölümden sonra nasıl bir hayat vaat ediyor?

Kuşkusuz bunlar gibi daha pek çok soru sorulabilir ve siz de kendinize göre bu soruların hepsini cevaplarsınız. Bu cevaplar ya ailenizden, ya akrabalarınızdan ya çevrenizden ya da okuduğunuz kitaplardan öğrendikleriniz olacaktır. Ya da yıllar önce din dersinde okuduklarınızdan aklınızda kalanlar... Peki verdiğiniz cevapların gerçekten doğru olup olmadığını hiç düşünmüş müydünüz?

Kuşkusuz herkes Allah hakkında çok değişik fikirler öne sürebilir. Bir felsefeci Allah'ı anlatırken öncelikle aldığı eğitimi ön plana çıkarır, etkilendiği filozofların fikirlerini kullanarak bir tanımlama yapar. Allah hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir ev kadını komşusundan duyduğu bilgilere inanır. Allah'la ilgili kitap yazan bir yazar ise belki de hiç din eğitimi almamıştır, hatta Allah'ın indirdiği ayetlerin tek bir tanesinden bile habersizdir. Fakat bu yazarın kitabını okuyan herkes, sanki onun fikirleri tartışmasız doğruymuş gibi kabullenir, tüm yazılanları uygular ve çevresindeki herkese kendinden çok emin olarak okuduklarını anlatır. Ve çoğu insan, o güne kadar çevresinden duyduklarının ve öğrendiklerinin yanlış veya eksik olabileceğine ihtimal vermez.

Fakat unutulmamalıdır ki, insan yanılabilen, cahillik edebilen bir varlıktır. Şu halde bize, Allah'ı en doğru tanıtacak kaynak, yalnızca O'nun bizlere indirdiği hak kitap Kuran'dır. Allah Kuran'da insanların öğrenmesi gereken şeyleri açıklamıştır. Yukarıdaki soruların Kuran'daki cevaplarına bakacak olursak, öncelikle Allah'ın yalnız göklerde değil her yerde olduğunu görürüz. Allah bütün insanlara olduğu gibi size de şah damarınızdan daha yakındır. Sizin her yaptığınıza şahittir, herşeyi görür. Söylediğiniz tüm kelimeleri işitir. İçinizden ettiğiniz tüm duaları bilir. Her an sizin yanınızdadır. Üstelik Allah dilediği kuluyla konuşur. Örneğin Kuran'da, Hz. Musa ile konuşarak onu diğer insanlardan üstün kıldığı bildirilmiştir. Allah insanları olduğu gibi melekleri ve cinleri de yaratmıştır. Ve Allah dünya hayatından sonra sonsuza kadar sürecek bir cennet ve cehennem hayatı yaratmıştır. İnsanlara ölümlerinden sonra cennete gidebilmeleri için nasıl yaşamaları gerektiğini de Kuran'la bildirmiştir.

Bütün bunlar yukarıda sorduğumuz soruların çok kısa yanıtlarıdır ve bu yanıtların hepsi Kuran'da yer almaktadır.

0|2
    0|3
    • Ben soruyu bile kendi elimle yazdım copy-paste yapmadım. Sen butun makaleye kopyalamıssın. Muhtelen kediciklerden birisisin :) Maşallah, İnşallahh :D

• Sence açık-kapalı olmanı tarifi nedir ? Tamamen kara çarşaf mı yoksa türban yeterli mi? Bi de kendi açık fotonu koymuşsun siteye kaldır onu çok günah.

• Oyle olsaydı din tartısmalı konu olarak kalmazdı.

Yoklugunu kanıtlayamayacagın gibi varlıgını da kanıtlayamazsın.

Bilimsel degil ama kucuk ipuclarından yararlanabilirsin

0|1
    0|2
    • Tanrının yokluğunu kanıtlayamayız evet. Milyonlarca dünya ve güneş var. Hatta görünmeyen gezegenler.Fakat tanrılar narin şeylerdir , bir nefes bilim veya bir parça sağduyu onları öldürebilir - Richard Dawkıns

• Tanrı metafizik bir enerjidir canlıdır ama sadece enerjidir Tanrı gözümüzün ışın katmanından farklı bir nanometrik bir ölçüde ışın saçar tıpkı kızılötesi gibi o yüzden onu göremeyiz dokunamayız çünkü madde değildir şimdi bilimin arkasına gizlenenlere soruyorum bilim mikrodalga alemini sadece matematiksel olarak kabul ediyor ama hiçbir delili yok siz delili olmayan bir teoriye nasıl körü körüne inanırsanız o zaman varlık felsefesi teorinizi çürütmeniz gerekir.
    Nokta.

0|3
    0|0
  • Tesadüfen yaratıldığımızı düşünmüyorum bu kadar birbirinden farklı canlı cansız tüm organizmalar kendiliğinden oluşamaz kanaatindeyim . Gerçi varsa da bir tanrı , umrumda değil .

0|1
    1|1
  • bi tükenmediniz ya

2|0
    0|3
  • Cok derin bi' konu.

0|0
    1|0
  • Tesadüfe inanmıyorum.

Kase burası efenim ne bilimsel ispat ?

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Sen şunu da bir düşün : Tanrı nın yokluğunu ispatlanabilir mi diye ? ...

Önce şu gerçek heran hatırlanmalı :

İnsan algısı kısıtlıdır.

Tanrı gibi Varlık bir bütün olarak yani tamamen idrak edilebilmesi mantıken imkansızdır çünkü insan aklı ve iradesi kısıtlıdır.

İnsan aklı ve iradesi kısıtlı olduğu kendisinin sürekli geliştiriyor oluşundandır ( yeni keşifler yeni icatlar yeni düşünceler yeni dünyevi inanışlar )

İnsan algısına göre mutlak gerçek hiçbir zaman idrak edilemeyecektir ama insanoğlu düşünceleri geliştikçe ( dolayısıyla bilim ve gözlem vs. de .. ) mutlak doğruya biraz daha yaklaşacaktır.

Tesadüf eseri olmayacak kadar insan eseri olan bilimsel metodlarla ispatlabiliyor. Bir irade var .

Akıl yani mantıkla bağı temelleri algıya dayalıdır. İnsan algısı kısıtlı olması mantık olgusunun da mutlak olamayacağı bilimsel olarak şuan doğru olan şeylerin yarın çürütülebileceği ihtimali de olacaktır. Bilimsel şüphecilik herzaman korunmalıdır .

0|1
    0|0
  • -Evreni kim yarattı ?

+Tanrı.

-Tanrıyı kim yarattı ?

+Tanrının yaratana ihtiyacı yoktur.!

-Demek ki yaratana ihtiyaç olmadan var olmak mümkündür.

*

Hayır olamaz.Eğer tanrı olsa bile saçma sapan dinlerin var olmasına ve mantıklarını kullanan bilim insanlarını cehennemde yakmak gibi bir niyeti de olmaz.

0|2
    1|0
    • Kusların kanatları vardır ucaklarında o zaman ucak bir kustur zaaaa

• ALLAHIN senin,mantığına bilimine ilimine ihtiyacı yok mal oğlan insanlık yararlandın diye bazı insanların kaderinde bilim, adamı olmak oluyo bilim,adamınoldun,diye Allah tan ustunmu oldunuz kıçı kırık icatlara Allahın,ihtiyacı yok mal oğlan

eee gel gelelim,anne,kızlık soyadın ne yeni üyeys kaydı yapacağımda mal,oğlan

• geçmiş olsun insanlığı kaybetmişiz :)

• tanrıyı bilimsel olarak kanıtlayamasın, akılcı bir tarafı da yok. istediğin en iyi inananlara sor, kanıtlamak için kelime oyunundan başka birşey yapmaz. ya da direk bunların hepsi tesadüf mü, olmadığını kanıtla gibi şeylerle gelirler. varlığı ya da yokluğu ile ilgilenmiyorum çünkü bunun onun kanıtlanması imkansız. bu inanç meselesidir. isteyen istediğine inanır ve vicdanını rahatlatır. içerisinde soru işaretleri olmasına rağmen bana evrim daha mantıklı geliyor. kimse yanlış anlamasın, amacım kimsenin inancını kötülemek değil

0|1
    0|2
  • valla cennet veresiye,bu dünyada peşin çalışmak lazım :) namaz kılıcam niye 40 tane huri bana vericek diye :)oruç tutucam niye şaraptan ırmakların yanında şarap içicem diye :) cariyesi olmayan müslümanmı olur :) şimdiki bayanlar cariye ve çok eşliliğede karşı :) cennette verilenleri burada yapıyorsam o zaman ben kendi cennetimi kurmuşum demektir :)

0|1
    0|0
  • 2014 yılındayız ınternet dıye bısey var hayla bu tarzı seylerı sorgulayan ınsnlar olduguna ınanmak ıstemıyorum ölduresım gelıyo ya . senın ıcın degıl kıtabın yazarı ıcın dıyorum . acsın kuranı okusun hersey var onda ıste .

0|1
    0|0
    • İnternet tabii ki önemli bir kaynak. Burada sadece insanların fikirlerini öğrenmek amaç. Kim ne anlıyor, olaya nasıl bir görüş açısıyla bakıyor. Bunların cevaplarını görmek amaç.

• Bir grup felsefeci, şems-i tebrîzî hazretlerine geldi bir gün.

bir tanesi öne çıktı:

- size, üç suâlimiz var.

- peki sor bakalım.

o esnada bir kerpiç vardı mübareğin elinde.

onunla talebesine teyemmüm dersi veriyordu.

felsefeci sordu:

- allah vardır, görünmez diyorsunuz.

peki görünmeyen şeye nasıl inanıyorsunuz?

- pekâlâ, ikinciyi sor.

- şeytan ateşten yaratıldı dersiniz.

sonra da, onun ateşte yanacağını söylersiniz.

hiç ateş, ateşi yakar mı?

- üçüncü suâlin nedir?

- islâmda kul hakkı var.

âhirette, hakkı olan hakkını alacak dersiniz.

hâlbuki bırakın insanları kendi hâllerine.

canları ne isterse, yapsınlar.

- başka var mı?

- hayır, yok.

o zaman büyük velî, elindeki kerpici kaldırıp adamın başına vurdu.

adamın başı acıdı tabii. ve koşup kadıya şikâyet etti. kadı, (hâkim) hazret-i tebrîzîyi çağırdı mahkemeye.

- bu kimseye vurdunuz mu?

- evet.

- niçin vurdunuz?

- üç sualine tek cevap verdim.

- nasıl yâni?

- bu adam; görünmeyen allaha nasıl inanıyorsunuz? dedi.

cevâben kerpiçle vurup acıttım başını. göstersin başının acısını.

kadı felsefeciye döndü.

- ne diyorsun?

- başım acıdı, ama gösterilmez.

buyurdu ki:

- allah da vardır, ama görünmez.

ve devam etti:

- bu adam; şeytân, ateş cinsinden olunca cehennem ateşinden zarar görmez, diyor. hâlbuki kendisi de topraktan yaratıldı.

bu kerpiçle niçin başı acıdı?

sordu yine:

- bu kişi, âhirette hesap falan yok. bırakın, kim ne isterse yapsın, diyor. mâdem öyle, benim canım ona vurmak istedi ve vurdum. niçin size şikâyet ediyor?

felsefeci mahcuptu

0|0
    0|0
  • Evren bilinçli bir yaratıcın ürünü çünkü evrende bir tesadüfün oluşturamayacağı kadar mükemmellik ve düzen var.

0|3
    0|1
  • Tanrı değil'de Yaratıcı ya da Allah diyelim. zira tanrı diye birşeyin olmadığı biliniyor. Ama Allah'ın varlığını görmek istiyorsan etrafında her hangi birşeye dikkatli bakman yeterli olacaktır. zira, en küçük bir sistemin bile bir üstası mevcuttur. o sistem arızalandımı onu tamir eder. gerektiğinde onu takviye eder. ustası olmayan hiç bir sistem hayatını idame edemez. bu böyle iken kainatın bir sahibinin, yaratıcısının olmadığını ve bu mükemmel sistemin kendi kendine devam ettiğini düşünmek ne aklen nede bilimsel olarak mümkün değildir.
    Yaratıcısı olmayan tek şey Allah'ın kendisidir. O doğmamış ve doğurmamıştır. Ezelidir, Ebedidir. herşeyin sahibi odur. Selametle.

0|0
    0|0
  • Sen yoksun...

1|0
    0|1
  • Müminler böyle dinsizleri aranızda yok edin gerekirse öldürün bildiğiniz kişileri bunlar size sevap olarak geri,gelecektir emin olun bunlarla,muhabbet kurmayın eğer size inanıyorsa Allahın,var olduğuna inanıyolarsa muhabbetinizde onları doğru yolu gösterin yoksa bu ataistleri öldürmek sevaptır insan değil şeytanları olduruyorsunuz bunu bilerek onları yok edin haydi muminler

onları öldürelim dünya kurtulsun pisliklerden

çok iyi konuştum haa

0|0
    0|0
  • AC kuran oku

0|0
    0|1
  • Ve onlar, muhakkak ki ahirete (Allah'a mülâki olmaya ve kıyâmet gününe) inanmayan (kalplerinde îmân yazmayan) kimselerdir. Onlar için elîm azap hazırladık. İSRÂ-10 Ölünce anlarsınız çok takmayın bunları kafanıza rahat olun.

0|0
    0|0
  • Felsefeci kesildiniz başımıza.

0|0
    0|0
  • Tesaduf mu ? Asdfg birak ya :D insan vucuduna bak,tesaduf olamayacak kadar mukemmel

0|0
    0|1
    • İnsan vicuduyla alakalı zerre kadar bilginiz yok. Bir insan vicudundaki gözün nasıl milyonlarca yıl evrim geçirdiğini bilmiyorsunuz. ( uğraşmıycam diyorum fakat dayanamıyorum :)

• Hakarete devam. Düzgün bir cevap verme yeteneğin yok muarkadaşım senin ?

• eyvallah kardeşim. inanmıyorum ama öyle hakaretler bir inanana yakışmıyor bence

Yükleniyor...