Dokunulmaz mısınız? Tabu musunuz?

Birey de birey... Liberal düşüncenin birey tapıcılığı, kutsayıcılığı... Bireyin özgürlüğü, bireyin girişimi, bireyin hakları, bireyin özeli, bireyin karakteri...

Tek tek bireyler kutsanıyor. Sınıf gerçeği de örtbas ediliyor tabii ki. Asıl amaç bu. Neyse...

Bireyin dokunulmaz ilan edilip, bir tabu haline getirildiği bir dünyadayız. "Zevkler-renkler tartışılmaz" cümlesini herkes bilir, bir insanın siyasi görüşünün dini inancının özel hayatının tartışılmaması da sürekli dile getirilir.

"Bireyin özgürlüğü" maskesi altında bu kadar "dokunulmayan alan" yaratılırken, hayata dair en temel konular sorgulanamaz yargılanamaz hale getirilmiyor mu?

Kollarında "Only The God can judge me" dövmeleriyle dolaşan bir insan grubu türedi. Sentez olmayan sentez bence. Diğer insanları ve hayatı umursamaz bir felsefenin yanıbaşında bir Tanrı inancı oldukça tuhaf duruyor.

Siz kendinizi "dokunulmaz" görüyor musunuz? Bir insan sizi eleştirebilir mi yoksa hiç tahammülünüz yok mudur?

Yoksa zevklerinizi-renklerinizi-siyasi ve dini görüşlerinizi belirleyen şeyin sizin dışınızdaki nesnel bir gerçeklik olduğunu, yaşantınızın ve çevrenizin bunları şekillendirdiğini, bunların "bireysel" genlerinizde yazılı olmadığını veya gökten ilahi biçimde "size özel" inmediğini, dolayısıyla sonuna kadar tartışılabileceğini düşünüyor musunuz?

Bir insanın özel hayatı neden tartışmaya kapalı olur mesela? Karısını aldatan bir adamı eleştirme hakkımız yok mudur mesela? O insana bunun yanlış olduğunu anlatmak, niçin "özel hayata müdahale, saldırı" diye değerlendirilir? Üç maymunu mu oynamak gerekir?

"Sana göre doğru olan bana göre doğru olmayabilir" diye bir cümle ile savunma yapılması gerçekçi midir? 1 milyon yıldır dünyada yaşayan insanlar, bu süre zarfında hiç mi ortak evrensel değerler geliştirmemiştir? Evrensel ahlak diye bir şey yok mudur? Bunlara karşı çıkarak mı özgürleşiyoruz?

Bu dünyada "tartışılmaz" bir şey olduğunu düşünmüyorum. Sizin görüşleriniz?

0|0
3|0

En İyi Kız Görüşü

• Bu dünyada '' tartışılmaz '' birşeyler olduğunu ben de düşünmüyorum..

Ancak tartışmayı bilmeyen, saygısız, seviyesiz, dozunu iyi ayarlayamayan, eleştirilerini hakarete vardıran veya kendisini '' sütten çıkmış ak kaşık '' diğerlerini '' ruhunu şeytana satmış'' bireyler olarak görüp hayattaki misyonunu '' eğri olan bütün Piza kulelerini düzeltmek'' olarak gören sığ beyinlilerle herhangi bir tartışmaya girmenin havanda su dövmek olduğu düşüncesindeyim..

Kollardaki '' Only The God can judge me '' yazıları aslında tartışmayı bilmeyen bu tip insanlara verilen '' Bana ilişmeyin, kendi işinize bakın '' mesajından başka birşey değil..Haksız olduklarını da söyleyemeceğim çünkü bu coğrafyada yaşamak böyle mesajlar vermeyi gerektiriyor..

Çünkü bu coğrafyanın insanı geniş havsalalı Batı insanının aksine , kafasındaki '' toplumsal değer yargısı zincirlerini '' kıramamış, farklılıklara tahammülü olmayan, herkesin bir fabrika ürünü olmasını arzu eden insanlar..Farklılıklar onlar için bilinmezlik demek..Bilinmezlik de korku ve şüpheyi beraberinde getiriyor..

Doğu kültürüyle dar bir çerçevede yetişmiş bu insanlar nerede duracaklarını ve eleştiri sınırlarının, karşı tarafın özgürlük ve ahlak anlayışının başladığı yerde bittiğini idrak edemedikçe ben de '' herkesin doğrusu kendine'' demekten başka çıkar bir yol göremiyorum..Bu söylemi evrensel değerlere karşı çıkarak özgürleşmek amacıyla değil kendi değer yargılarımı haketmedikleri aptalca saldırılardan korumak amacıyla yapıyorum..

Hangi kesimden olursa olsun insanlar gözlerinden bu '' at gözlüklerini '' çıkarmadığı müddetçe, kişilerin yaşam tarzları, düşünceleri, inançları , bakış açıları, değer yargıları tabu olmak zorunda..

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim eic için ..

• Seçmek değil layık gördüğün için teşekkür ettim..Layık görmek için de çok fazla cevap olması gerekmez biliyorsun ..

Teşekkürler, Sana da iyi günler, keyifli paylaşımlar..

• Seçmek = Layık görmek zaten. Bir soru daha yardırayım bakalım ...

Kızlar Ne Diyor 2

• İkisi de değilim.

0|0
    0|0
  • Yine mesajlarını kapatıp siteye reklam edeceksin illa. Seni dost bilip paylaştığım şeyleri ne hakla profiline taşırsın? Babamın adını sil o profilinden. Babamı kullanmasaydın da asla yazmazdım. Yaşayan insanlara saygın yok. Bari ölülere saygın olsun.

Aynı okulda okuduk dedim, iyi kalplidir dedim, iyi niyetimi koruyayım dedim. Sense utanmıyorsun di mi hem de senden on yaş küçük birini rencide etmeye, haksız ithamlarda bulunmaya, babasını kullanmaya? Bir daha da bu yazıdan sonra muhattap olmayacağım.

Senin Azra ile yaşadığın şeyler beni ilgilendirmiyor. Beni onun gibi olmakla suçladın ses etmedim. Kötü sözler söyledin, yine ses etmedim. Ne siteymiş yahu. Ben reel hayatımda böyle kalitesiz insanlar tanımadım, böyle suçlamalara maruz kalmadım. Onun özel hayatına kaç yıldır müdahale ediyorsun. Bu sitede yayıyorsun. Sanane yahu? Seni ilgilendirmiyor. Kendi doğrusunu yaşar insanlar. Senin yüzünden iki kişinin arasındaki olaylara dahil olmaktan bıktım. Bu yüzden de bitirdim arkadaşlığımızı. Madem beni dostun olarak gördün, kaybetmek istemedin, o halde neden durmadan suçladın? En sonunda hoşçakal dediğimde de babamı rencide ettin? İnsanların kişisel yaşamı ile ilgilenmiyorum. Kendi üzüntülerim yetiyor. Büyüme çabasındayım. Geçmiş üzüntülerimden kurtulma çabasındayım. Yeni bi' hayat kurmak için çırpınıyorum. Sense lüzumsuzluklarla kendini de beni de yaralayıp duruyorsun.

Babam gitti, on yıl kendime gelemedim. Tam toparlandım derken dedem öldü, arkadaşım intihar etti, sevdiğim insanla beraber olmaya bile gücüm kalmadı. Bir de senin babamın adını kullanmaya, benim acılarımı kirletmeye çalışmaya ne hakkın var? Yazıklar olsun. Yeter artık ya.

1|0
    0|1
    • Sorularıma cevap yazma. Senle kafa dengi falan da değiliz, dünyaya bakışımız farklı. Hayatında başarılar

• Bu konudan sıkıldığın için mi bloğunda kızın adını ve maillerini ifşa ettin? Sana kaç kere bırak dedim. Hatası, yanlışı, günahı her şeyi onu bağlar. Buraya da babamı bu saçmalıklarına alet ettiğin için yorum yaptım. Yoksa bitti, arkadaş filan değiliz. Hoşçakal.

• Konuşmaya gerek yok, herkes yoluna gitsin. Size üzülen beynime yazık

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...