Türkiye ve eğitim sistemi?

şimdi ben londrada yaşıyorum ve buradaki eğitim sistemini çok doğru ve iyi işledini düşünüyorum. buradaki sistem şöyle ; ilk okulda sınava giriyosun ve sınav hangi okula gitini belirlemiyor sadece orta okulda seviyeni belirluyor. orta okul 5 sene bizde. 7 sınıftan 11 sınıfa kdr. dersler zorunlu 8-10 ders var. 9 sınıfta 3 zorunlu ders yanında 3 tane daha seçiyorsun. 2 sene bunları okiyip sınava giriosun. bu sınavlar sonucu koleje giriosun. kolejde 2 tur eğitim var birinci 3 ders seçme ( alevel) ikinicisi (btec). eğer sonuçlar iyi ise alevel seviyorsun ve 3 ders öğreniyorsun. 1nci sene ve ikinci sene sınavları toplanıp üni başvuluyor. öyle tek bir sınava girilmiyor. 2nci yöntmse (btec) eğer sonuçların istediğin gibi değilse bu yoldan gidiliyor ve buda sınavsız ödev üzeri. bu iki yoldanda üni gidebiliyor ama her bölüm için değil.

yaa off galba ben hiç bişi anlatamadım sizde anlamadınız Ee naber :( ?

0|0
4|33

En İyi Erkek Görüşü

• türkiyede uygulanması gereken bir sistem tabii ki.

avrupa ülkelerinde öğrencinin yeteneği ilkokuldan itibaren tespit ediliyor, ortaokulda mesleki yeteneği tespit ediliyor, lsede de meslek elemanı olarak yetiştiriliyor. doğal olarak ta üniversite sınavları yok. çünkü kişinin mesleği geliştirme üzerine olduğu için toplam aldığı puanlar ve artı hocaların referansıyla bir üniversiteye giriyor.

bunu fransada okuyan arkadaşımdan birebir yaşayarak öğrendim. lisede elektrik elektronik bölmünü okudu. liseden kendisine tercih belgesi gönderildi. üniversiteyi beraber seçtik. 5 hak veriyorlar zaten. en başa sorbon üniversitesini yazdırdım. ve sorbon üniversitesinde elektrik elektorink mühendisliğini okudu.

bu şekilde fransada 2 yıllık üniversite yok. çünkü teknik elemanı lisede yetiştiryor. yani bizdeki 2 yıllık teknikerler orada lise mezunları.

normalde bizim de bu sisteme geçmemiz gerekir. yoksa, sınavlarda tutturabildiğin yeri okursun ve sevdiğin mesleğe girmen tamamen şans meselesi. severek çalışmadığımız için de her zaman eksik performansla, sırf ekmek parası için çalışıyoruz.

1|0
    0|0
    • sizce neden boyle bir sistem yok ? zor birseymiki

• kesinlikle katiliyorum,.

• örneğin, perestroyka ile rusya bölündüğünde halk açlık sınırının altına inmişti. ama toplumun %99 kesimi üniversite mezunu oldukları için rusya eski gücüne çabuk kavuştu. çünkü ekonomi dinamiklerini çabuk harekete geçirdiler ve insan istihdamını kısa sürede kapattılar. oysa ki bizde insan eğitim almasın diye çaba gösteriyoruz. çünkü eğitilen her birey diğerine de rakip. aslında bunun tek çözüm yolu yeni iş alanları ve istihdamdır. ve devlet sadece toplayacağı vergiye bakıyor ve ilgilenmiyor...

Erkekler Ne Diyor 32

• Maalesef Ülkemizde hiçbir şekilde ve hiçbir anlamda eğitim sistemi bulunmamaktadır.. Ülkemizdeki Eğitim denilen olaya sitem diyen var ise onda ne bulunmaktadır ? yani böyle bir kavram mevcut. Evet Elhamdülillah Müslümanım amma bu konuda ve diğer hak konularında hükümeti savunacak halim yok.. Eğitim denilen olayın olduğuna bile inanmıyorum Ülkemizde

0|0
    0|0
  • orta okul 5 sene bizde. 7 siniftan 11 sinifa kdr. dersler zorunlu 8-10 ders var. 9 sinifta 3 zorunlu ders yaninda 3 tane daha seciyorsun. 2 sene bunlari okiyip sinava giriosun. bu sinavlar sonucu koleje giriosun. kolejde 2 tur egitim var birinci 3 ders secme

buradan sonrasını okumadım beynim hata verdi kusura bakma

1|0
    0|0
  • ordaki sistemi anlatamıyorsun :D nasıl bir eğitim aldın acaba :D

tabi şaka anladım türkiyede sistem diye bir şey yok hep çöküyor o sistem :D / fuck you system

yurt dışında okumak gerçekten insanların ne için yaşadıklarının bir göstergesidir.. buradakiler sadece diploma .. başka bir zıkkımda yok D:

1|0
    0|0
  • Anladığım kadarıyla not ortalamasına göre yapılıyor? Yani üni için ayrı bir sınava girilmiyor. Eğer dediğin buysa evet bu daha doğru, genel başarı tek bir sınavın başarısından daha iyi bir sonuç verir. Hem heyecandan yapamadık gibi bazı bahanelerde ortadan kalkmış olur :)

0|0
    0|0
    • aynen oyle. anladiginiza sevindim :)

• Yabancı dizi izlerken görmüştüm ; aslında senin yazdıklarından birşey anlamadım :) Ama büyük bir şans yurt dışında eğitim görmek. Hem yabancı dil,neyse bitek bu var :)

• :( hmm iyi peki

• bizdekinide ben sana anlatıyımmı :) ilkokula gidiyosun, sınava giriyosun ortaokula gidiyosun, sınava giriyosun liseye gidiyosun, sınava giriyosun üniye gidemiyosun, dershaneye gidiyosun bidaha giriyosun yine gidemiyosun sonra bidaha giriyosun yine yok. Sonra amaaan açıköğretim okurum diyosun işe giriyosun çalışıyosun nasıl iyimi :)))

Bu arada iyidir senden naber :)

1|0
    0|0
  • Senin yazdıklarını nedense anlayamıyorum çok ilginç link

1|0
    0|0
  • Gel bir Türkiye ye de 1.5 milyon kişi ile sınava gir.. İyi bir okul için binde birlik dilimde olman gerekiyor. Belki yüzde birlik dilimde de istediğin bir bölümü bulabilirsin. Sonrasında okulda hocalar okulun hakkını ver diye yüklensin ödeve, devamsızlık yapınca sınavdan geçtiğin halde seni bıraksınlar. Sonra bir de yüksek yapıcam diye sınava gir öff be ne çekmişiz..

0|0
    0|0
  • Az kalsın eğitim sisteminin nasıl olması gerektiği hakkında uzun bir yazı yazacaktım... Bi an lan nooluyoz neredeyim ben dedim ve vazgeçtim... Ha bu arada İngiltere'deki eğitim sistemi de hiç iyi değil...En iyi eğitim sistemi İskandinav ülkelerinde var... Eeee senden naber kıssss ? :)

0|0
    0|0
  • kuzenler de almanyada mesela onlara soruyorum sürekli biryerlere staja gidiyorlar meslekleri taniyorlar bizde 12 sene dayiyorlar tüm dersleri en son hop bir sinav neresi gelirse. bu cocuk hangi meslege uygundur neyi sever neyi sevmez tövbe bir soran arastiran yok

0|0
    0|0
  • :)) link bir pohg anlamadim çünkü

0|0
    0|0
  • Ben hala gerçek hayatta türevi kullanacağım yeri bekliyorum. Limit kullanarak bakkaldan ekmek alacağım günün hayaliyle yaşıyorum...

0|0
    0|0
  • Ülkemiz de en beğenmediğim eğitim sistemidir.

0|0
    0|0
  • don don london :D bizim aldığımız 12 senelik eğitimin bize kattığını siz sanırım orta okulda alıyorsunuz yazık bize

0|0
    0|0
  • Aynen o şekilde ben mimari çizim yapabildiğim halde okuyamıyorum mesela..

Çünkü o lanet puan yetmiyor okumama bende yetenekle girmeye çalışıyorum...

0|0
    0|0
  • Boş bir konu kapatın gitsin :)

2|1
    0|0
  • Türkiyenin eğitim sistemi berbat

0|0
    0|0
  • Bizim eğitim sistemimiz çok rerörö, tamam.

Yağmurda fazla kalma, Thames'in kenarında da dolanma, taşar maşar falan.

Öptüm..

0|0
    0|0
  • eğitim şart onu anladım

ne olsun iyilik çalışıyoruz işte senden naber

0|0
    0|0
  • Eeee si iyilik sağlık diyelim şansım varmış ki şu sonra ne yazıyor bir özete bakıyım dedim

0|0
    0|0
  • Amerikada ki sistem daha kaliteli ve daha güzel. :)

0|0
    0|0
  • Türkiye de 2.5 senede bir sistem değiştiği için net bir şey söyleyemiyoruz kusura bakma :)

1|0
    0|0
  • aynen hiç bir şey anlamadım ama güzel bir şey sanırım :D

0|0
    0|0
  • iyiyim senden naber :)

0|0
    0|0
    • bu arada zamanında e-okul şifresini bokula gitmeden 60 gün boyunca 19.5 devamsızlık gösteren biriydim ve atıldım ama niye ben bilgisayarı seçtim girememiştim 2. seçeneğe ise giremezse yapacak birşey yok diyip mobilya yazmıştım ama mobilya gidecekken mobilya bölümünü kapadılar ve otomatik olarak tesisat adlı amele yetiştirme bölümüne girdim böyle saçma bir düzende okunmaz deniilip ailemin zorla göndermesi sonucu böyle birşey yaptım mutlumuyum hayır üniversite 2. sınıf olmam gerekirken

• açık liseden bitirmeye uğraşıyorumki ailem apra vermiyor , çalışıyorum bir yandan çok saçma çook. imkanım olsa gidecem bu ülkeden

• Simdi buradaki tum tembeller turkiyedeki egitim seviyesini elestirecek 200kelime dagarcigi ile:))

0|0
    0|0
    • O halde Türkiye'deki eğitim sistemini sen Mühendis dağarcığınla 400 kelimede iyi yanlarından bahset. Bahsedebilecek iyi bir sistem var mı ortada ? Hani sürekli değişen bir sistem var acaba söyleyeceklerin yeni sisteme ait güncel olur mu merak ediyorum ? Eğer sürekli sistem değişmemiş olsaydı şuan ülkenin durumu daha farklı olabilirdi. Bir sistem çıkarıyor daha bunun üzerinde geniş düşünmeden hemen uygulamaya geçiyorlar. Neyse 200 kelime dağarcığımla daha fazla akıl verecek şeyler yazmayayım...

• Kullanıcı adında ne yazdığı önemli değil. Senin kullanıcı adın da Explosive yazınca bu seni bilgili kültürlü ya da olgun bir birey yapmıyor. Ya da küçük adam yazınca bu seni küçük de yapmıyor. Dilimizi düzgün kullanmak için Edebiyatçı olmaya gerek yok. Kimse senden Türkçe öğretmeni gibi imla kurallarına kadar düzgün cümle kur demiyor. Harf hatası yapmak yeterlidir sen daha kendi diline sahip çıkamıyorsun okumuşsun yüksek mühendis olmuşsun ne önemi var ?

• Kuyruk acisi bu iste:)

• Bu ürün yeni mi çıktı neyin kafası bu?

0|0
    0|0
  • hep londragüçlüler diye bir grup kurmak istemişimdir :D

0|0
    0|0
  • türkiye? eğitim? bu cümlelerin anlamı ne:)

0|0
    0|0
  • iyidir sagol :D

0|0
    0|0
  • ya sen neyin kafasını yaşıyorsun :/

0|0
    0|0
  • bizim burada en az 2 yıllık üni.oku gel ögretmen ol o derece ögretmen olanlar fırıncımız var 2 tane 3 tane kasap var 1 tane topcu var ...

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 4

• Iyiyim senden naber? :D anladim galiba Sydneynin egtim sistemine cok benziyor ama burada 11. Ve 12. Sinifta istedigimiz dersleri seciyoruz ve 12. Sinifin sonunda HSC (higher school certificate) sinavina oturuyoruz o sinavdan aldigimiz notlar toplaniyor boylece o notla gidicegimiz uni ve yapmak istedigimiz bolumu sece biliyoruz. Tabi her bolumun puani farkli oluyor.

0|0
    0|0
  • tek sınava girilmemesi harici çok karışık geldi bana

0|0
    0|0
  • iyilik nolsun senden nbr ? :)

0|1
    0|0
  • Sistemizinizi anladım ben evet bizde böyle değil ama.

Ben de kıbrıstayım ;

Bizde ilkokul 5 yıldır ardından ortaöğretime geçilir. Sınavla kolej dediğimiz ingilizce ağırlıklı eğitim veren liselere gidebilirsin veya anadolu lisesi veya fen lisesine herneyse, sınavsız olarak düz liseye devam edersin. Sınava gireceksen tabi özel ders alırsın ve bu dersler için ailen baya bir para öder.

Sonra ortaöğretime geçilir; ortaokul lise beraberdir ve 3 sene ortaokul, bir sene hazırlık sınıfı ve 3 sene lise okursun. Sonra Türkiye'de üniversite için istersen YGS/LYS sınavlarına girersin tabi girmeden önce min 1 sene max 2 sene okul+dersane arasında mekik dokursun. Türkiye'de okumak istemeyenler 3. dünya ülkelerinde okuyabilmek için IGCSE sınavlarına mı ne girerler (bunun prosedürünü pek bilmiyorum)

Bu arada Türkiye için sınava girip kazandıysan ne ala kazanmadıysan eğer herkes bir yerlere yerleşmiş bölümünü okurken sen ya özel üniye yazılır istemediğin bir bölümü okursun ve ailen de yüklü miktarda para öder.

Veya ailen yine para öder ve dersaneye gidersin (yaklaşık 5bin - 7bin TL arası yıllık) ve sınava tekrar hazırlanırsın.

Sonra bölümünü okur gelirsin ve bir bakmışsın ki senin bölümünden mezun yüzlerce kişi var, sonra alanında iş bulamazsın ve lise mezunu veya ilkokul mezunu birinin altında işçi gibi çalışmak durumuında kalırsın, veya evde işsiz kalır oturursun, veya tanıdıklardan torpil ayarlar sınavlarda başarı elde etmiş gibi görünür ve işe alınırsın... Sadece Kıbrıs için değil Türkiye'de de bu böyledir.

Çünkü Türk eğitim sistemi bu anlattığım temele dayanır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...