Kader nedir sizce?Tanrının geleceği bilmesi midir?

Bir sınav başlatılıyorsa sonu bilinmemeli?Sınavdaysak Tanrı da neyin ne olacağını bilmiyor.Buna göre Tanrı geleceği bilmiyor.O zaman ona Tanrı diyemeyiz.

Kader varsa ve bunu aklımızı kullanarak değiştireceğimizi savunuyorsanız Tanrı bizim aklımızdan ne geçeceğini bilmiyor.

Ve eğer kader varsa neyin ne olacağını Tanrı biliyor ve benim cennete/cehenneme gideceğim en baştan beri belli birşey.O zaman bu neyin sınavı?

Ateist değilim.Sakin bir şekilde konusacaklar buyursun gelsin.Biraz da bilgi alışverişi yapalım hep boş muhabbetler dönüyor :)

1|0
7|3

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 6

• Kader

en basit tanimiyla; Allahin her seyi önceden bilip takdir etmesi demektir.

Bu da Allahin kudretidir.

Her seyi önceden biliyor olmasi her seye müdahale ettigini göstermiyor.

Bu yüzden akil,irade vermistir bizlere.Düsünüp,egriyi dogruyu ayirip karar vermek icin.

Kur'an-i Kerim de bunun icin gönderilmistir örnegin,klavuz olarak.

0|0
    1|0
    • Müdahale etmiyor.Ama sonumuzu biliyor.Herşeyi Allah bilir diye yorumlar inançlılar.Sonu biliyorsa bu sınav neden?

• hint bir müslüman vardı. adını hatırlayamadım şimdi. kader olgusunu bir münazarada şu şekilde açıklamıştı

farzedelim ahmet bir öğrenci ve ilerde doktor olmak istiyor

eğitimi bitiyor ve doktor olup çıkıyor. ahmet Allah istedi diye doktor olmuyor. (ahmetin özgür iradesi söz konusu burada yani)

ama Allah sonsuz ve yüksek ilmiyle ahmetin doktor olacağını biliyordu (işte bu kaderdir)

gayet basit ve anlaşılabilir bir açıklama..

herkesin nasibi bellidir. bizim şuanda bir sınava tabi tutulmamızın sebebi ise özgür irademizle seçimleri yapmak ve mesuliyetini üstlenmek,

1|0
    0|0
    • Benim özgür irademin nasıl işleyeceğini Tanrı bilmiyor o zaman.Yani bizim ne yapacagımızı,hayatımıza nasıl bir yön vereceğimizi bilmiyor.Saçma bir örnek olmuş.

• Bak sen kendince sonuc cikartiyorsun,yani kilifina uyduruyorsun.Mantiginla okumuyorsun kurani demek ki.

Ruhlarin yasantisindan kastin nedir yarin aydinlat beni simdi uyumam lazim.Yarin devam ederiz iyi geceler:)

• Evet buyrun sizi dinliyorum

• Benim anladığım şu tüm mümkün yaşanacaklar aslında şu anda var. Gelecek de geçmiş de şimdide. Ben her yaşadığım şeyle olası yaşanacakları değiştiriyorum. Ama geçmişte yaptıklarımın etkisi sürüyor ve diğer insanların da benim hayatımı yönlendirmesi sonucu benim iradem yetersiz kalıyor. Her an geleceğimiz belirleniyor ve aynı zamanda belirsizleşiyor.

Cennet cehennem mevzusuna girmek istemiyorum benim ahiret inancım yok.

0|0
    0|0
    • Herşey şanstan ibarettir bence.Benim de ahiret inancım yok ama keşke olsa diyorum adaletli bir ahiret:) Ama olmalı diye kesin olarak var demiyorum teistler gibi.

• :) bence de ama onlar da benim dediklerimi saçma bulabilir haklarıdır saygı duyarım.

Yalnız eğer birileri kötülük yapıyorsa ve biz manevi açıdan kendimize yoğunlaşmış ve kendi kurtuluşumuzun derdine düşmüşsek cenneti kendimiz için istiyor ama onlar için cehennemin olmasını diliyorsak bence kurtuluşumuz gerçekleşmemiş demektir.Bodhisattvalar vardır başkalarının kurtuluşu için kendi kurtuluşundan vazgeçmişlerdir. Yani cennet varsa tüm insanlık girebilir oraya yoksa olmaz.

• Ben yaptığım iyilik için herhangi birşey beklemem.Vicdanımın rahatlığı bana yeter.Ahiretten kastım kötülerin cezalandırılması.İçim rahat etmez :)

• Şu çıkarımlarının tamamı en az "Gerçekler acıdır.O halde baklava gerçek değildir." mantık yürütmesi kadar başarısız

kütürt

1|0
    0|0
  • bence kaderi kendin belirliyorsun.

kaderimiş demek saçma.

:S

0|0
    0|0
    • Önceden belirli bir kader,oluşturulmuş bir taslak olduguna inanmıyorsun yani?

• ebeninkini gornce anlarsin noldgnu

0|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 3

• şöyle kader senin attığın adıma göre sağa gidersen başkakader sola gidersen başka kader gittiğin yöne göre kaderin değişir yaptıklarına göre kaderin değişir kadere tam bağımlı olsaydık hepimiz kurulmuş bir robottan farkımız kalmazdı herkes cennete giderdi

0|0
    0|0
  • tanrıyı geleceği bilememesi halinde tanrı olamaz olarak nitelemek mantığına çok mu uyuyor. nedense o cümlene şaşırdım da :) ben ateistim ama senden iyi biliyorum kaderi kanka. tanrı biliyor ne olacağını. ama sana bırakmış. senin napacağını biliyor. ama sana şnu yap yap diye bir zorunluluk koymamış. sadece biliyor. islamda kader bu yani

0|0
    0|0
    • Tanrı nedir nasıl birşey canlanıyor kafanda.Herşeyi bilen birşey değil midir?Üstün bir varlık sonuçta.Geleceği bilmiyorsa sıradan bir varlıktır.Kuranın Tanrısı zorunluluk koymamış mı yani?Okudun mu kuranı sen?

• Beni bağlamaz zaten kimin neye inandıgı ben sadece sorumu soruyorum.Çünkü mantıgın almadıgı şeyler bunlar.İnsanlarında hangi mantıklar bunlara inandıgını merak ediyorum.Ben islamın en saçma olayı kaderdir.

• islama inanan çoğu kişi mantığıyla değil yüreğiyle bağlanıyor zaten. ^^nerde bunun mantığı^^ dediğinde ^^banane mantıktan allah öyle emretmiş sen daha mı iyi biliyosun^^ diyyorlar. yani sorunda mantığını sormuşsunda ha mantıklı ha mantıksız bişe değişmez bu dindir kkutsaldır vahiydir emirdir onlar için.

• Hangi kader şu k*hpe olanmı :D

1|0
    0|0
Yükleniyor...