Nedir bu padişah psikolojisi ? özgürlük nerenize batıyor ?

Osmanlı yıkılmış bitmiş yok olmuştu. Atatürk onu toparladı özgürlüğe millet egemenliğine dayalı bize ait bir ülke kurulmasının önderi oldu fenami oldu ? nedir bu padisahlik ilahlastirma psikolojisi ? Illa basinizda size sert emirler veren paranın yuzde atmisini kendi yiyip yuzde kirkini halka dağıtan keyfine çıkarlarına göre davranan bir adam mi istiyorsunuz ? Özgür olmak nerenize batti ? Yoksa kadınların gün geçtikçe söz sahibi olarak gözünün açılması mi sizin kaldiramadiginiz şey ?

0|0
11|37

En İyi Erkek Görüşü

• Osmanlı İmparatorluğu Dünya sahnesinde 100 sene kadar etkili olabilmiştir. 1450 ve 1550 diyebiliriz bu safhadan sonrasında ise adı yine büyük imparatorluklar nezlinde anılsa da Avrupa ülkeleri açısından bir tehdit olamamıştır. Osmanlı Devletini gerileten, çökmesine sebep olan takım şuan iktidar olan hükümet ile aynı zihniyete sahip ve insanımız yüzyılların vermiş olduğu bir kul olma iç güdüsüyle şuan Başbakan Tayyip Erdoğan'ı padişahtan bile öte görüyorlar. Ama bilmiyorlar ki Cumhuriyetimizin bulunduğu bölge ve kurulduğu yıl itibari ile yaşadığımız coğrafya da elmas gibi parlamasının ne demek olduğunu. Hep tek parti derler, Atatürk dönemine, diktatör derler ama bilmezler ki Üniversite reformu sırasında Almanya'dan kaçan 100 lerce bilim insanının seçebileceği bir çok batılı,demokratik,gelişmiş ülke varken bizim genç cumhuriyetimizi seçtiklerini... 1923'den 1991'e kadar Bağımsız ve hür yaşayan tek Türk Devletiyiz. Arapları saymıyorum çünkü yaşamlarını petrole satmış, insanlığın ne demek olduğunu bilmeyen bir yığından başka bir şey değiller ve bağımsızlıklarından söz etmek mümkün değil.

4|5
    0|1
    • sana yüzlerce artı veresim geldi en basit hazarfen ahmet çelebi adam fitne çıkarır diye tüm bilgilerini yakıp sürgün ettiler belkide şimdi havacıık konusunda rakipsiz olan bizlerdik islamiyet her zaman doğru kullanılmalıdır aksi takdirde insanlığı sürekli geriye götürür ki biz türk milleti olarak daha doğrusu islam dünyası olarak islam dinini zerre kadar anlamıyor ilmiyoruz eğer atatürk olmasaydı türkler olmasaydı islam diye bişey olmazdı

• Cehalet yazıp göndermek kolay, doğrusunu senden duyalim madem ? Osmanlı söğüt ve Domaniç de 400 Çadırla kurulduğundan beri dünyaya yön mü verdi ? Normalde senin gibilere cevap dahi vermiyorum hadi kıymetini bil :))

• yoruma gerek yok. ellerine sağlık...

Erkekler Ne Diyor 36

• kardeşim Atatürk bir bakıma müslümanlığıda kurtardı ama farkında değiller. kesinlikle küçümseme olarak alıglanmamalı bu dediğim ama eğer osmanlı olarak kalsaydık dicem ancak kalamazdık Fatih Sultan Mehmet ve niceleri bize en güzel toprakları hak ederek armağan etti ve düşman ülkeler biz geriledikçe üstümüze geldiler Osmanlı olarak devam etmemiz mümkün değildi Atatürk Türkiye Cumhuriyetimizi ilan etti kendi dilimizi oluşturdu ve daha da modernleştirdi bizi. bazıları Atatürke dinsiz imansız diyo sanki adam Türkiyenin resmi dinini yahudilik veya hristiyanlık yapmaya çalışmış gibi çamur atıyorlar. konuşmaya değmez aslında çünkü ne kadar anlatırsan anlat karşındakinin anladığı kadardır diye çok doğru bir söz var. Osmanlıdan başlayarak Atatürke kadar ki atalarımız olmasaydı anamız julia babamız yorgo dinimiz kim bilir ne olurdu...

1|2
    0|1
    • Evet işte bunu anlatamıyorum. atatürk önder olmasa şuan yabancı ülkelerde adı unutulmaya başlamış minik azınlıklar olucaktık. Hatta olmıcaktık bile kendimizi bir ingiliz fransız italyan sanıcaktık. onların dinini yaşıcaktık bunu niye göremiyolar ? O zamanki halkın da bu başarıda payı çok büyük ama düzensiz kafalarına göre hareket eden birlikler olarak nasıl bir türkiye yapabilirlerdi atatürk olmasaydı ?

• yapamazlardı yani sen ben yapamazdık kardeşim ne olduğumuzu bile bilemezdik ki. evet bizde bir güç var dediğin gibi bu yüzyılda Atatürk gibi bir önderimiz olmasaydı en fazla yabancı ülkelerde azınlık olurduk o da en fazla. Atatürk bizi bu topraklarda tek güç haline getirdi ve şuan biz diyebiliyorsak Atatürkün önderliği sayesindedir. millet sürekli laf söylüyor hatta küfür edenler var. Atatürk olmasaydı biz, biz olmasaydık Atatürk dünyanın saygı duyduğu bir lider olmazdı bu bu kadar net.

• rahat batıyor bazılarına rahat.

2|1
    0|1
  • başörtülüler 15 yıl önce inlerken nerdeydi özgürlük anlayışınız. k*ç baş açık geziyorsunuz sokaklarda özgürlüğünüze dokunan yok. osmanlı hoşgörülüydü, diktatörün en büyüğü atatürktü şu müfredattan bir kurtulunda öyle gelin. chp zihniyetinin bu ülkeye getirdiği sadece zulüm gözyaşı asker postalı imfye el açma oldu. sağcı diye geçinen diğer partilerde buna çanak tuttu ama 2002 de millet yeter dedi ben bu oyunu bozuyorum dedi ve bozdu. fazla bile yazdım sana.

3|4
    1|5
  • bizim millete ziken yaranır

ZİKEN!

1|3
    0|1
  • bu millete din de Allah de.. her türlü günahı işlesen de önemsiz o vakit

1|2
    1|0
    • Aynenn.günah olur mu hiç caliyosa bizden caliyo dimii ha bide yol yapıyor :D

• özellikle Ma'un:))) haa sen ateistsindir dindarsındır deistsindir, hiç önemli değil..adam olacaksın kardeşim:)

• güzel tespit ;)

• anlatamazsın anlamazlar atatürk e düşmanlar çünki dedeleri babaları kim biliyolar bahane olarakta dinsizdi kuranı türkçe yaptı cart curt diyolar keşke kanun çıkarsaymış kuran türkçe olacak diye her arap dua ediyo sanmazdı millet

1|3
    0|1
    • avusturalyada ve amerikada kur'an ingilizcedir. :)) malezya şeriatla yönetildiği halde kur'an malay dilindedir. bu adamlar dinsimi çok merak ediyorum :)))

• kardeşim şimdi burada kuran okuyorum diyenlere bir sor ne anlıyosun diye abartısız %95 i bilmiyo ne okuduğunu arap harflerinin anlamını öğrenip arka arkaya getirip okuduk zannediyolar arap uçağına bindim pilot konuştuktan sonra amin diyen adam gördüm bu kadar aciz insanlar var bu ülkede

• osmanlı diyorlar osmanlının kılı olamazlar ve Atatürk olsa bunların kökünü kazıtırdı osmanlıda ülkemizi satan padişahlara yaptığı gibi

1|1
    0|1
  • hep Osmanlı'dan örnekler vermeniz yanlış. "binlerce yıllık" bir gelenek var orada. bunu terketmek kolay değil. üstüne bu gelenekle nice başarılara imza atılmışken.
    baştaki tek adam doğru bir insan olursa o ülkenin her işi çok daha hızlı ilerler ancak baştaki kötü biri olursa gerileme de kargaşa da o denli hızlı olur.
    demokrasi de ise ilerleme hızı da gerileme hızı da bir o az ama öz olur. bizim gibi ülkelerde ise yani demokrası gösterip ne olduğu belli olamayn ülkelerde ise gördüğün üzere tarifi mümkünsüz bir hal alır.
    bir de bu ülkeyi yönetenler müslüman değil. LÜTFEN! SİZLERDEN RİCA EDİYORUM ihaleyi müslümanlara yıkmayın. bu ülkeyi yönetenlerin ezici çoğunluğu münafıktır. münafıkla da mümini ayırt edemiyoruz pek.

0|0
    0|0
  • onlar öylesine alışmışlarki giren şemsiye açılsa bile zevk almaya bakıyorlar.

1|1
    0|1
  • heh eline sağlık benim içimdekini sen yazıya döktün sağolsın

1|0
    0|1
  • Nasıl oluyor hem kadınlar gün geçtikçe söz sahibi oluyor düşüncesi bir yandan da padişahlık Osmanlı görüşleri uyuştumu yani. var olan bir geçmişimiz var onu nasıl unutabiliriz ki.. geçmişle yaşama diyeceksin belki de o zaman Atatürk'te geçmişte kaldı demezler mi?.. Kimsenin bu ülke için yaptıkları unutulamaz onda hemfikirim.. ama bir yeri yüzeltirken özünü batırmak nedemektirki..

0|0
    0|0
    • Kimse sana unut demiyor bende unutmam bende Osmanlı tarihini zeki padisahlari seviyorum. Benim derdim şudur padisahlik yillar öncesinde kaldı. Artık millet egemenliği var geçmişin yönetim anlayışını günümüze bulastirmasinlar !

• Doğru size göre o insanlar koyun,penguen ne anlarlar lider seçmekten makarna yemekten beyinleri dönmüş dimi size göre böyle.. size göre siz aydın siz akıllı milletin yarısından fazlası salak oy çalıyor hile yapıyor.. sizde saf sınız ya görmüyorsunuz çalınanları ama tabi elektirik kesik nasıl göresiniz.. Türkiye mısır olmayacak bunu unutmayın! orada 529 Müslüman idam mahkumu varsa bu Türkiyede milyonları bulur 100 lira için kellesini satar bunlar dersin şimdi sen ;)

• Biz çalınanları ortaya çıkarmaya çalıştıkça yskda oy birliğiyle reddedildi bunu söyliyim önce.evet 100 lira için manevi değerlerini satan insan kendini neden satmasınki ?

• ammmaaann sakın iktidara karşı yorum yapma.sonra bu iktidar özentisi ks yöneticileri sorunu keyfilerine göre beğenmez saçma bahanelerle kaldırır.pek severler sanat eserine ucube diyen liderlerine özenmeyi...taklitçi yasakçı zihniyet...

1|2
    0|2
  • Atatürkün yaptıklarına herzaman saygımız sonsuz ama şimdi sen burada diğerlerine hakaret edip atatürkü ilahlaştırma psikolojisi yürütürsen diğerlerinden ne farkın kalıyor? Bu yazdıklarından sonra anladım ki bazı bayanlaramızın hala gözleri açılmamış

1|2
    0|1
    • Nerde hakaret ne demişim ? atatürke padişah dediğimi ilahlaştırdığımı hatırlamıyorum.

• Daha hakaret ettiğini kabul edemiyorsun.

Biz şuan gururla türk kimliğini taşıyorsak o dönemde Atatürkte dahil herkes gururla osmanlı imparatorluğu kimliğini taşıyordu sen eğer şimdi bazı osmanlı padişahlarının yapmış olduğu hataları tüm osmanlı imparatorluğuna mal edersen ozaman türk halklarınada hakaret etmiş olursun ne mutlu ki türk milleti hiç bir zaman devletsiz kalmamıştır hepsinin apayrı gururu var içimizde

• Kanuni'ye baksana vezirini öldürmüş, oğlunu öldürmüş, torununu da öldürmüş. İnsan bir referanduma falan gider.

0|1
    0|1
  • Ülkemiz de kraldan çok kralcılık hüküm sürdüğünden ötürü.

2|0
    0|1
  • Ya ne saçmalıyosun bu kadar da kör olmayın şuan ki hükümet olmasa Türkiye ukrayna gibi olacaktı ve ayrıca M.KEMAL ATATÜRK ile R.T.E yi karşılaştıramazsınız bile ATATÜRK İle karşılaştırılabilecek siyasi ve askeri hiç bir kişilik yoktur

0|2
    1|2
    • sözüm üstün görenlere zaten. Ayrıca 10 sene öncesinden bir farkımız yok dışarıya borçlanarak içerden paralandık olan bu

• Neresi gelişmişlik yav ? Komik olmayın telekom bile satıldı herşeyimizin yabancıların elinde olmasının neresi gelişmişlik ? Aksine acizliktir bu

• Alakası yok ekonomi siyaseti az çok takip eden herkes bilir bunu

• Sanırım amaç RTE'nin Atatürk gibi bir iz burakabilmesi... Ancak Atatürk kadar namuslu, Atatürk kadar halkını baş tacı yapmış, Atatürk kadar mütevazi bir hayatı olan, dünyaya liderliğini kabul ettirmiş, bir ülkeyi parçalanmışken yeniden doğurmuş bir adam daha çıkması... ııh... siz ona büyük usta diywbiliyorsjnuz sadece... Atatürk'e ise sadece biz değiş tüm dünya büyük lider ulu önder Atatürk diyor...

canım son cümleni anlamadım ya :)) kadınlarla bu konunun alakasını kavrayamadım.. :))

0|0
    0|0
  • Kac yasindasin ?

1|2
    0|2
  • İşte ben yalancılığı sevmiyorum. Tüm kemalistleri düşünüyosun,sonra çemkiriyosun. Padişahlar sanki vur patlasın çal oynasın yaşamışlar.

0|0
    0|0
    • Padişahlarının çoğunun böyle yaşadığı bir gerçek bunu inkar etmek komiklik olur. atatürk millet egemenliğine özgürlüğe dayalı bir yönetim kurmuşken bu eskiye dönüş çabası niye ? Tamam padişahlar osmanlı geçmişimizdir ben tamamen kötüler demiyorum ama insan geleceğe gelişerek gider eski düzeni yeni çağa dayatmaya çalışarak değil

• Tabi padişahlar vur patlasın çal oynasın yaşadığı için zamanında Venediğe kadar Osmanlınındı.

• bunun yaşı ya 17 ya 18 babasının ve ya abisinin giymesine izin vermediği şeylerin acısını buradan çıkarıyor. sana varya söylenmesi anlatılması gereken o kadar çok şey var ki ama daha beynin almaz hele bir 2-3 sene daha geçsin sonra anlarsın.

1|2
    1|3
  • bu millete bir şey yaramaz.ancak yumurta gelirse yer ararız he yumurtlrız ama sonrasını unuturuz.untumayanlardan olan dileklerimizle.

0|1
    0|0
  • Eğer bişeyler biliyo olup eleştirseydin cevap yazacaktım güzelce ama ilber ortaylı bile paklamaz seni, o yüzden hiç bulaşmıyorum. Cahile laf anlatıldığını da şimdiye kadar ne gördüm ne işittim. "Çok cahilsin keşke okusan."

0|1
    1|5
  • Sen öyle dersen, biriside çıkar ''atatürk ölmüş gitmiş'' sen neyin peşindesin der. Özgürlük senin için, senin istediğin gibi yaşamaksa eyer sen zaten özgürsün seni kısıtlayan yok.

0|1
    0|1
  • Cazgırlığa gerek yok siyaset yapıcaksan şu nefretinden kininden kurtul öyle siyaset yap rezil bir duruma düşme :) ama dediklerinde çok haklısın katılıyorum.

0|0
    0|0
  • o nerden çıktı yaw? Başkanlık gitti o mu geldi

0|0
    0|0
  • o dediğin kişilere rahat batıyor işte

0|2
    0|2
  • Bravo arkadaş Osmanlı da,tarihimiz ama önce su,Cumhuriyet in kıymetini bilelim

0|1
    0|1
  • Artık cevap verir misin bana?

0|0
    0|0
  • İnternette Atatürk'e küfür eden g*t kılları bile var afedersiniz.

0|5
    0|2
    • Bu arada biri Atatürk'e diktatör demiş evet doğru ülkeyi gavurların elinden kurtarıp özgürlüğü getiren adam diktatör demi ? Atatürk olmasa elin gavurlarına mahkumduk biz şu an ;).

• ohohohahahahah:)))en iyi cevap:)))

• inşaAllah atatürk nereye giderse onu sevenlerde oraya giderr...hadi bakalım amin deyın davanızda samımıyseniz ataturk eger dedıgınız gıbı dogruysa...Allah ıcın yasadıgına ınanıyosanız bu duaya amin deyinnn

1|2
    1|3
  • Erkekler Devam
    6

Kızlar Ne Diyor 11

• Ne geçmişi kötüleyerek, ne de methiyeler düzerek, hiç bir yere varmamız mümkün değildir. Her yapılan tarih sayfalarında yerini alacaktır..

Ancak, bir söz var çok beğendiğim, onu belirtmek isterim.. "Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir." Bu sözün kime ait olduğu çok tartışılabilinir.. Kimi Montesquieu’ ye ait der, kimi Winston Churchill der.. Bazısı da Hz. MUhammed söylemiştir diye iddia eder..

Ama, hiç bir şey bu sözün Kur'anı Kerim'e ait olduğu gerçeğini değiştiremez.. link

O nedenle, geçmişe körü körüne sahip çıkmak yerine, geçmişten ders almak ve geleceğimizi buna göre kurmalıyız..

Ayrıca, olayları irdelerken o zamanın şartlarını gözönünde tutmakgerekir. Bugünün anlayışı ile geçmişi değerlendirirsek yanlışa düşme olasılığı vardır.

Daha çok şey söylenir ama, bu kısıtlı ortamda yazacak fazla da bir şey yok.. Ayrıca, yazsak bile okunmayacak olduğunu bile bile yazmanın da bir faydası yok..

1|1
    0|0
  • Öncelikle şunu söyleyeyim, tarihler milletlerin kaderidir. Bir millet tarihini de ceddini de reddedemez. Ben şunu da belirtmek istiyorum yorum yapmadan önce. Ben tarihimi Hun Devletinden tut, Türkiye Cumhuriyeti tarihine kadar seviyor tarihimle saygı ve gurur duyuyorum.Gelelim yorumuma.Osmanlı kuruluş yükseliş devrinden sonra çeşitli sebeplerle Arayış,Gerileme Dağılma ve yıkılma süreçlerini geçirdi. Neticede 623 yıl boyunca dünyaya hükmetti. Fakat sen Atatürk'e sahip çıkan bir genç olarak Osmanlı Devleti'ni çiğneyemezsin. Kabul ediyorum evet,bana bir şans verseler, Osmanlı yıllarında mı yoksa Cumhuriyet yıllarında mı yaşamak isterdin diye, tabiki Cumhuriyet derdim fakat Cumhuriyet'e olan hayranlığım, Atatürk'e olan sevgim Osmanlı Devleti gibi bir çınar ağacını devirmeme sebep değildir. Çünkü Ben biliyorum ki Atatürk de Osmanlı'nın bağrında yetişmiş bir askerdi! Osmanlı Devleti yükseliş devrinde iyi hoş güzel fakat gerileme devrine baktığımızda yönetimden ve azınlıklardan dolayı ortaya çıkan yanlışlarla bu devlet yıkıldı. Hatalar var elbet. Padişah dediğimiz kişi haşa ilah değildir ,hatalar olmuştur. Takdir edersin ki onlar da bir beşerdir. Keza, Atatürk'e üstün bir saygım vardır fakat eleştirdiğim noktaları olmuştur. Onun da hataları olmuştur. Yani bundan çıkarıyoruz ki tarihimizi eleştirebiliriz. Onu çok sevebiliriz, dedelerimizin yaptıkları hataları görebiliriz torunları olarak fakat bu yanlışları görmemiz demek onları silip atmak,onlara sövmek demek olmamalı. Yapmamız gereken bilinçli Müslüman Türk gençliği olarak bu hatalardan pay çıkarmak olmalıdır!

1|1
    0|0
  • severim sorunu

onlara batan hiç çıkmıyor ki napsınlar alışmışlar:(

2|3
    1|2
  • Tarih dersinde İlke ve ınkılaplarda olanlar cevap versin kızımıza...

Dip Not:Müfredat dışına çıkmayın zira bünye kabul etmeyecektir...

1|0
    1|1
  • o zamanlar bir başkaymış demek ki

0|1
    1|0
    • Özgüür olmak istemiyosan ilahlık padişahlık psikolojisi seviyosan erkeklere kul köle olmak istiyosan seni arabistana yollayalım boşuna özgürlük isteyen insanlarn arasnda takılma

• sakin ol genç :)

• Olur mu Osmanlı olsaydı şimdi uzaya bile gitmiştik. O derece uçmuşlar işte. He de geç.

1|2
    0|1
  • Özgürlük batıyor bazı insanlara kesinlikle.Kağıt üstünde Türkiye Cumhuriyetindeyiz ama içeriği saltanattan farksız.

0|1
    0|1
  • Geri kafalı insanlar toplumda hep vardı ve var olmaya devam edecektir. Herkes aynı düşünemez çünkü.

0|2
    0|2
  • sorgulamaya gerek yok çünkü halk salak... başka bir açıklaması yok gerçekten salaklar

0|1
    0|1
  • atatürkte bir diktatordu

0|3
    1|4
    • Hilesiz hurdasız seçim yapmak çok partili hayata geçirmek millet egemenliğine dayalı yönetim kurmak cebe milyonları indirmek yerine parayı milletine harcamak ne zamandan beri diktatörlük canım ? O istese ülkenin padişahı olamazdımı sanıyorsun ? Halk ondan padişahlık bekliyordu o ise diktatörce bir davranış yapmadı. Bence araştır öyle gel

• Bu arada araştırıcam dedğini

• üzüldüm böyle düşünmene gerçekler açıkça ortada

• bence Haklısın insanlar çok cahil tek bir yönle bakıyor görmek istediklerini görüyorlar.yorumlardanda belliki . burada anlatılmaya çalışılan şey eger türkiye böyle devam ederse geriye gidilecegi kadınların hiç bir söz hakkı kalmıyacagı. erkekler rahat tabi bir yönden ama bacınız kızınız siyah kara çarşafından ayak bilegi göründügü için halkın içinde 100 sopa yediginde herkes kafasını duvarlara vurucak.Atatürkü seviyorum evet.ama şuan Türkiye kardeşin kardeşi öldürdügü ayrım yapıldıgı Dinin kullanılgı bir yer geçmişi unutamıyor insanlar Atatürk belki bazen kötü şeyler yaptı olabilir ki çoguda yalan bunuda biliyorum araştırıyorum çünkü yinede o bizi ve türkleri kurtardı hiç mi okumuyorsunuz kitab her büyük devletin en büyük amaçları türkleri yok etmek imha etmekti gözlerinizi kapatmaya devam edin zaman gösterecek herşeyi

0|1
    0|2
Yükleniyor...