Ben neye inanacağımı şaşırdım, peki siz hiç bunları düşündünüz mü?

Islamın 4 kadın almaya izin veren , çocuğa ve kadına bazı durumlarda dayak atılmasını caiz gören bir din olması beni kuşkulandırıyor. Bir Hristiyan da bir Hindu da aynen bizim inandığımız gibi inanıyor ve biz de bu topraklar üzerinde müslüman olarak doğduğumuz için bu dine inanıyoruz. Ve Kainat'ın yaratıcısı bizleri neden yarattı? Niye bilinmeyi istedi? Bilinmeyi istemek bir acziyet değil mi? Şeytan'ı yaratan da o . Hiçbir şey yoktan var edilemezse şèytana kibri veren de o. Niye sınıyor bizleri .. Ben inanın muhalefet olmak için ya da zıtlık çıkarmak için sormuyorum bu soruları. Yalnızca varlığını da yokluğunu da aklım almıyor.

0|0
1|21

En İyi Erkek Görüşü

• Bu öyle ispatı dünya düzenine göre yapılabilecek bir şey değil, sorduğun soruları belirli bir bilinçten sonra herkes sormaya başlıyor, kimisi senin gibi genç yaşta kimisi de ilerleyen yaşta mutlaka en azından aklının ucundan geçiriyor. Bu soruların cevaplarını veren kişiye de başka sorular soracaksın, çünkü ayakları yere basan bir cevap bulamayacaksın. İnanç, farklı bir duygudur, bunu sadece kendine sor ve araştır, aslında söylenilenlerin hepsinin safsatadan ibaret olduğu kanısına varabilirsin ve sonunda herkesin okuduğunu anlama şeklinin de farklı olduğunu bulacaksın. İnanç senin ruhunda saklı, ya bulacaksın ya da aramaktan vazgeçeceksin ancak zaman içinde bazı şeyler sana bir varlığı hissettirecektir ve işte o zaman insanın bu güce taktığı isimler aklına gelecek, kimisinin enerji, kimisinin tanrı, kimisinin de Allah dediği...

Sonrasında da herkesin Allah anlayışının farklılıklarını anlayıp, herkesin kendi Allah'ının varlığına inanmaya başlayacaksın. Bu yollardan geçmek istediğine emin misin?

0|0
    0|0
    • En iyi yorumdu. İnanmak istiyorum çünkü topluluklara zulm etmiş kişilerin örneğin Hitlerin ya da zulm edenlerin , yalan söyleyenlerin cezalandırılamayacağı bir düzen içerisinde bulunmak berbat bir şey.

Erkekler Ne Diyor 20

• Senin sorduğun sorular için değil ama insan haddini aşan şeyleri anlamaya çalışırsa ztn işin içinden çıkamaz ;) Allah ın varlığınıda yokluğunuda anlayamıyorum gibi bir söz tabiki İslam dinini araştırabilir sorgulayabilirsin ki sonundada var olduğunu anlarsın en ufak örnek sipermden çocuk nasıl dünyaya geliyo sanıyosun? Sorduğun sorular gzl cevaplarınıda araştırabilirsin ama mesela bzden önce yani ilk insandan önce ne vardı o bu şu vs sorular yani insana kısıtlı bir algılama verilmiş dim nasıl anlatim bazı şeyleri şuan anlayamayız cevabı belki daha sonraki hayatta gzli ;) Yani ALLAH ı görmüyorum inanmam diyenlerde var ama bizler bile bir kanıtız farkında değil bazıları senin için değil bunlar.

0|0
    0|0
  • Dinimizde birden fazla kadınlar evlili haktır ama diğer kadınların buna razı olması ve erkeğin adaletli davranması gerek. Çocuğa ve kadına dayak atılması derken pata küte giriş diye bir şey yok, kulağını çekip durumu izah ediniz diyor. Allah şeytanı yaratmasıydı meleğin kıymetini, kötüyü yaratmasaydı iyinin ne anlama geldiğini, yanlışı yaratmasaydı doğruyu nasıl bulacağımızı bilemezdik. Allah'ın bizi sınamasına da şu örnekle açıklayayım; mesela sen bir makine geliştiriyorsun ve bu insanlığın hizmetine girecek ama hizmete girmeden o makineye zıt olan bazı testler uygulamalısın ki makine bu testlere karşı olumlu bir sonuç verirse hizmete girsin, vermezse daha iyi bir hale gelmesi için nelere yapılabilir bunun üstünde düşünürsün. Allah'ta işte, ben bu kulumu yarattım ama bana ne kadar bağlı, karşısına çıkacak olumsuzluklardan bana sığınacak mı yoksa o olumsuzluğa kendisini kaptıracak mı diye insan evladını sınıyor. Sen Allah'ın bu sınamaları karşısında dik bir şekilde durursan mahşer günü mükafatını alırsın, yok duramazsa cezan neyse çekersin.Bazen de bu tarz şeylere cevap verilemez çünkü Allah'ın yarattığı ya da ortaya çıkardığı bazı şeyler için de Allah'ın kudreti ve muradının ne kadar büyük olduğunu düşünmemiz gerek.

0|0
    0|0
    • iyinin kıymetini evet kötüyle anlarız buna katılıyorum. Ama kulak çekip durumun izahı çok saçma. Bilim insanlarının , psikologların ve benim görüşüm şu ki şiddetin en küçüğü bile kişinin ruhunda yaralar açabilir. Orantısız güç. O çocuk ilerd büyüdüğünde sorunlarını şiddetle çözmeye kalkacak. Empati yeteneği körelecek. Korku kültürü.. Sen patronuna kızdığında hafifçe kulağını çekip durumu izah edebiliyor musun ? hayır! Onun suçu güçsüz olmak mı?

• Bazı laflar vardır tokattan, komalık dayaktan daha beter acıtır insanın canını. Kulak çekilmeyenlerin ne halde olduklarını görüyoruz soran.

• ne haldeler?

• İslâm'da Birden Çok Evliliğe İzin Verilmesinin Sebepleri

* Evvelâ şunu ifâde etmek gerekir: çok evliliği, İslâm başlatmamıştır, sınırsız sayıda kadınla evliliği benimsemiş bir düzeni belli sınırlamalara tâbî tutmuştur.

Bilindiği gibi Arabistan'da veya dünyanın diğer ülkelerinde Peygamber Efendimiz (asm)'den önce (câhiliye devrinde) sayısız kadınla birlikte olma imkânı vardı. Bunlar bazen herkesin bilgisi dahilindeki onlarca kadınla evlilik, bazen satın alınan câriye yoluyla veya gayr-i meşru sayısız ilişki (zinâ) yolları ile yapılmaktaydı. Bu durumdan fıtraten bozulmamış insanlar rahatsız olmakla birlikte, umûmî gidişe karşı durulamıyordu. (İslâm'ın bu vasfını diline dolamış Batılıların yaşadığı hayat ve âilevî durumları hâlâ çok farklı değildir.)

* Dört kadınla evlenebilmek bütün mü'minler için bir "emir" değil, bazı durumlarda tanınmış bir hak ve "izin"dir (Ruhsat).

İnsanlar bin bir türlü hal ile karşılaşabilmektedir. Bazen erkeğin şartları, bir evlilikle yetinemeyecek şekilde olabileceği gibi, bazen de kadının çeşitli sebeplerle (felç, bir kaza neticesi sakatlık, devamlı hastalık, güçsüzlük, vb.) âile hayatını devam ettirebilmesi birtakım sıkıntılara sebep olabilir. Bu durumdaki bir âileyi yıkıp, belki birbirini seven eşleri yalnızlığa itmek veya mevcut çocukları sahipsiz bırakmak; insânî bir yol değildir. Yine iki kişi arasındaki mahrem bazı sırların -boşanma vb. sebeplerle- aleniyete dökülmesi, bir çok insana anlatılmak mecburiyetinde kalınması da işin bir başka tarafıdır.

0|0
    0|0
    • Bu söylediğin durumlarda hadi 2 olsun. 4 taneye izin var ve mecbur kalındığında da demiyor.

• Zevkini evlenilmiyor evlenilecek kadının durumunn zayıf olması kimsesinin olmaması ve en önemlisi zinaya düşmemesi.

• 4 kadın serbest.hemen git 4 tane kadın al.yok öyle bişey.sana der ki,sen evlisindir,yardıma muhtaç bir bayan vardır,sığınağı yoktur.kendini doyuracak maddi durumu yoktur.onu koruyup kollamak için evlen,ama yine derki,eğerki sen tüm eşlerine eşit haklar,eşit değerler ve eşit imkanlar verebileceksen evlen der.dayak atılma,git dayak at demez sana.kendi davranışlarınla çocuğuna ve eşine örnek ol,yok onlar yine yanlışta devam ederse dilinle düzeltmeye çalış.yok yine düzelmezlerse hafif bir şekilde vur der.pata küte gir demez.gerisinide sen araştır.binlerce cevap var zaten

0|1
    0|0
  • Kardesim bak şimdi ben seni elimden geldiği kadar aydınlatmaya çalışacağım ama ben de bazen bu tur celiskilere düşüyorum. Şimdi Kuran-ı Kerim de hristiyanlik ve yahudilikten de söz ediliyor. İncil de ise yahudilerden söz ediliyor. Bu 3 büyük dinin ilk geleni Musevilik kitabi Tevrat. Yahudiler kendilerini bir nevi üstün irk gibi goruyorlar bu bir gercek. Bu da esitligi ve adaleti sagliyamiyor. Tevrattan sonra bu yahudilerin ibret alip duzelmesi icin İncil iniyor Hz. İsa ile. O da insanlara dğru yolu gostermeye calisiyor fakat o da bozuluyor ve yozlaşıyor. Bilindiği üzere Avrupa o donemde hic gelisemiyor. Ve sonra İslam geliyor En az yolzasan din bence o ama elbette ki bazi kotu insanlar diger cahil ve daha az akilli olan insanlar uzerine kontrol kurup onlari din ile kandirarak guc elde etmeye calisiyor tum dinleri arastirmani ve muhakeme yetini kullanarak dogruyu bulmani tavsiye ederim

0|0
    0|0
  • Allahın kudretini sorgulamak bize düşmez dayak atmak nerden cıktı nerde yazıyo

0|1
    0|0
  • kendinde söylemişsin "bazı" durumlarda,hem kızını,karısını dövmeyen (bazı durumlarda)dizini döver demiş atalarımız.diğer yazdıkların okadar saçma ve tekrarlanmış ki onları cevaplamayacağım

0|0
    1|0
    • Kızını dövenler genelde bastırılmış insanlar yetiştirdikleri için kendi dizlerini dövüyorlar benim çevremde. Şiddetin dayağın geç�rli olduğu durum olabilir mi ? Şu an şeriatla yönetilen ülkelerde durum naıl biliyor musun sen? Saçma geliyor çünkü cevaplandıramıyorsun.

• araştır ks de aynı soruyu kaç kişi sormuş bak.şiddet gerektiğinde gerektiği kadar uygulanmalıdır (babamdan bir fiske yemedim sadece bir tespih vurdu)yetiştirdiğin çocuğa daha kişiliği,karakteri oturmamışken terbiyeyi,ahlakı verirsin ama dinlemiyorsa birazcık şiddet uygulanmalı.şiddet uygulanmayan çocuklar da çok şımarık olabiliyor.cahil değilim biliyorum nasıl yönetildiğini bende zaten şeriat yanlısı değilim ben sadece senin ateist olması istemiyorum(aleviyim üstelik) şimdi zamanım yok

• yarın özel mesajla diğer sorularını yanıtlayacağım

• O istemeseydi hiçbirimiz olmazdık, onu sorgulamak için herkez ve herşey fazla aciz ona nankorluk yapmayıp şükretmeliyiz bize.yaşama şansını verdiği için bizim yaşamin tadını almamız için yarattı ( ama sınırı aşmamak kaydıyla )onu.sorguyabiliyoruz buda bu dediklerimin en büyük kanıtıdır o istemese yasamiycak ve hiçbisey bilmiycektik bin yıl öncesini gördükmu hayır o istemedi çünkü.ama şimdi biliyoruz hayatı olmasaydik yine bilmiycektik. Ve o.ilk dediklerin yanlış bilgi

0|0
    0|0
  • bu sorulara benim diyen cevap veremez.boş ver ben de çok kafa yordum artık yormuyorm.sorunda ben neye inanıcağımı şaşırdım demişsin boşver inanma bişeye inanmak mı zorundasın.senin bir tanrıya ihtiyacın mı var.boşver eğer dedikleri doğruysa da biraz da cehennemde yanarız nolcak ki:D cehennem bekle beni sana geliyorum

0|0
    0|1
  • arkadaşım bu böyle olmaz bir sürü soru sormuşsun böyle ne sen kendini tatmin edecek cevap alabilirsin ne de biz sorularını yetiştirebiliriz

0|0
    0|0
  • İslam tek eşliliği savunuyor bu yanlışyargıları nerden çıkardın?Kur'an'ı Kerim'i okudunmu?Tek ve gerçek din İslam'dır nokta diğerleri palavra

0|0
    0|0
  • Cımbızla cımbızla al ayetleri. Ya başını okuma ayeti yaz ya da ayetin sonunu okuma ekle. Kafanıza göre ayet yorumlamaktan bu haldeyiz. Her şeyi mantıkla açıklamaya çalışıyorsun o zaman öldükten sonra sonsuz yaşam şuan ki insan aklının alabileceği bir şey değil. Aklım almıyor diyorsun sonsuz yaşamı aklın alıyor mu ?

0|0
    0|0
  • sorgulamak, mantığını aramak güzel şeyler. bunlar benim de kafama takılıyor. ekşi sözlük'te bir ara başlık açılmıştı bir müslümanın sorması gereken 99 soru diye. insanı ciddi anlamda şüpheye düşürüyor. açıkçası açıp okumak en doğrusu. ayrıca bu kutsal kitapların insan ürünü olduğu rivayetleri var ki hiç de mantıksız gelmiyor bana.

0|0
    0|0
  • Evet, müslüman toprakta doğduğumuz için öyleyiz.

Lakin düşünen her aklın yolu İslâm'a çıkacaktır.

0|0
    0|0
  • Ben dinimi anlayabildiğim için inanıyorum inanmamak içinde hiç bir sebebim yok tam olarak anlayamayanlarda istediği gibi anlıyor tek fark bu.

0|0
    0|0
  • Manasız mantıksız sorular silsilesi.. Belediye mi lan burası dilekçeyle sorasın.. 4 kadın olayında ayrıca cahilsin ne konuşsak almaz beyin..

0|0
    0|0
    • Ben cahilsem sen alimsen , aydınlat beni o zaman. Dinde tebliğ vardır . Sorunun da saçması mantıklısı diye bir sey olamaz. Soru ıste

• Diyanette müftü müyüm bacı ben.. Aç oku..

• pentin kısaca özetmiş eger cok kafan takılanlar versa dini kitaplar var onlar oku en orda hersey bastan sona anlatılır

0|0
    0|0
  • Sen çok güzel bir resim yapsan herkesin seni övmesini istemezmisin ?^^

0|0
    0|0
  • Kur-an meali/ tefsiri al oku bence,gercekten tüm aciklamalar kuran da mevcut bence

0|0
    0|0
  • Öncelikle bir açıklık getirelim bazı sorularına. İslamiyet 4 kadın almaya izin veriyor falan demişsin de peygamber efendimizin de birden fazla eşi vardı ancak sadece birisi gerçek eşiydi. Diğerleriyle hiçbir şekilde cinsel münasebeti olmamış ve sadece koruma amaçlı nikahına almıştır. Bugün müslümanım diyen adam birden fazla kadınla evlenmemeli. İslamiyet gelmeden önce dünyada çok eşlilik yaygın olmasını da dikkate alırsan 10-15 eşi olan insanların olduğunu, zamanın şartlarını da düşünürsen aslında burada bir sınırlama olduğunu, bu sınırın 1'e düşürülürse çok fazla kadının da ortada kalacağını da düşünmek lazım. Bunun gibi bir çok nedeni var. Ancak dinimiz asrın silahlarıyla kuşanmamızı da emrediyor. Yani bugün bir eş ile sınırlandırılmış olan aile yapısı, dini nikaha ek olarak resmi nikahı da zorunlu kılıyor.

Allah'ın bizim bu dünyada ne yapacağımıza buradaki amacımızın ne olduğunu öğrenme gibi birşeye ihtiyacı yok. Çünkü bu kadar muazzam bir denge ile bizleri ve kainatı yaratan Allah'ın senin attığın adımdan bihaber olması imkansız.

2 saniye dur ve düşün. Bugün polis gelip seni sorgusuz sualsiz içeri alsa sormaz mısın benim suçum ne niye buradayım diye? Cevabını duyabiliyorum kesinlikle sorarım diyorsun. Allah da seni yarattı ve bu dünyaya imtihan için gönderdi. Allah'ın buna ihtiyacı mı var hayır ama sen ne de olsa cehennemliksin hadi sen cehenneme dese sormaz mısın? Allahım ben ne yaptım da bu cezayı hakettim? İşte Allah sana hür bir irade vermiş, sana doğruyu yanlışı elçisi ile göndermiş. Şimdi senin üzerinde düşün Allahın sana verdiği en büyük nimeti akıl nimetini kullanarak Allah'a ulaşmandır. Yanlış olduğunu bile bile yanlış yapıyorsan vakit gelip de ecel çattığında cehenneme girmemek için hiçbir itirazın olmayacaktır. Kaldı ki Allah seni yaratıp sahipsiz mi bıraktı sanıyorsun? Allah sana her fırsatta rahmet kapılarını sonuna kadar açıp, kulum af dilesin ben de affedeyim diyor. Sen kendisini sorguladığın halde, o senin canını istediği an alabilecekken sana hala bir şans veriyorsa oturup bir düşünmek gerekmez mi? Bu Allah'ın ne kadar ucsuz bucaksız bir yüceliğe sahip olduğunu göstermez mi? Düşünsene biz insanlar elinden tutup iş verdiğimiz birisi bize yamuk yapsa anında cezasını vermekte bir an bile şüphe etmezken seni yaratıp bu kadar büyük nimetler sunan yaratıcın sana şans üstüne şans veriyorsa durup bir düşünmek lazım.

Allah'ın bilinmeye ihtiyaç duyduğunu da nerden çıkardın ki? Acaba yaratıcının bilinmeye değilde senin mi onu bilmeye ihtiyacı var. Bunu hiç sorguladın mı? Çok basit bir örnek vereyim. Bugün çok basit bir olay yaşayıp korktuğunda ilk aklına gelen, ilk ağzından çıkan ne acaba hiç düşündün mü? Aman Allahım, Allahım sen yardım et, Allahım sen koru sen bu cümleleri hiç duymadın mı? Şayet seni bir yaratanın olduğunu bilmeseydin korkuların bu kadar çabuk geçebilir miydi? Eğer sana dinini, gerçeklerini anlatan bir elçi olmasaydı, ölünce bir hiç olacağını bilerek ne kadar huzur içinde olacaktın? Devamı var

0|0
    0|0
    • Evet şeytanı da Allah yaratı aslında o da bir melekti ancak Allahın biz insanlara da diğer meleklere de verdiği duygulardan birisine yenik düşenerek Allah'ın huzurundan kovuldu. Biz insanlar da kin duygusuna sahibiz ancak Allah hiçbir şeyi gereksiz yere yaratmadığı gibi bu gibi duyguları da boşuna yaratmamıştır. Eğer meleklerde dahil hepimiz bu imtihandan geçiyorsak önümüzü bir doğru bir de yanlış olan şıklar gelecektir. Biz de ya doğruyu seçeceğiz ya da yanlışı. Bu seçim bize ait.

• İnsan vücudunun her yeri kusursuz ve altın oranla yaratıldığını biliyor muydun? Aynı şekilde evrenin de kusursuz bir düzen içinde gezegenler birbirine çarpmadan, göktaşları üzerimize düşmeden, güneş bizi yakmadan nasıl bu kadar büyük bir denge içinde olduğunu bu kadar hassas ayar gerektiren herşeyi hesaplayan bir yaratıcının bizim kıt aklımızla düşündüklerimizi düşünemediğini aklın alabiliyor mu? Allahı sorgulamadan önce hayatta sorgulamadan gereken o kadar çok şey var.

• Sorularına buraya üç beş cümle yazmakla cevap veremem. Çok uzun uzun konuşup tartışmak gerekir. Dayak dediğin mevzu da öyle senin düşündüğün gibi herkes karısını dövebilir gibi bir icazet vermiyor. Yani şiddeti meşru kılmıyor. Çok ciddi durumlarda ki bu durumlar açıkça belirtilmiş ve birçok şart taşımaktadır. Ona bakarsan insan belirli şartlarda yalan söylemesi de caiz kılınmıştır mesela burada vatanın bekası için caiziyet durumu var. Anlayacağın bizim kıt beynimin alamayacağı incelikler gizli

Kızlar Ne Diyor 1

• Bu kadar yüzeysel düşünecek, basit bir beynim olmadığı için çok mutluyum. 4 eş olayı birsürü surenin içinden cımbızlanmış kısmı. Onun biton şartı var. Hafifçe vurun denen yerde de birçok şart, kaide var. Karısını dayaktan öldürenler bunu dini bütün oldukları için yapmıyorlar zaten olayı abartmamak ve saptırmamak gerek.

Diğer sorularına gelirsek, canı ister yaratır, canı ister keder verir canı ister sefa sürdürür. Neticede O'na aidiz; fazla bunları düşünmeden kabullenmek lazım. Canı istiyordur, bizimle eğlenebilir benim için mahsuru yok. İster bir nefes fazla verir, ister az...

0|2
    2|0
    • vurmanın ne kaidesi olabilir? 7 yasında cocuk en fazla ne yapmıs olabılır. Ben yüzeyselim de senin bir derinliğini göremedik.

• Dayak yediğin kafana aldığın darbelerden belli. Kimseyi aşağı çekme çabam yok benim. Burda mantıklı yorumlar yapan bir sürü insan var . Onlara saygım sonsuz . Sen daha fazla konuşmuş olmak için konuşma.

• senin saygı anlayışını ben sorunun tabiatından anladım.

Yükleniyor...