Lozan ı tartışalım lozan zafer mi hezimet mi?

üstad kadir mısıroğlu lozan’la hiç bir şey kazanılmadığını

toprakların masa başında kaybedildiğini söyler bende hocaya katılıyorum tarih kitaplarında zafer gibi bahdedilen lozanı bilmeyenlere öğretmemiz lazım. ismet inönünün beceriksiklerini 12 adayı nasıl kaybettiğimizi herkes bilsin öğrensin . konuyla ilgili kadir mısıroğlunun lozan zafer mi hezimet mi kitabını okuyun şurda ciltlerini indirebilirsiniz link

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Hezimettir. Onun yüzünden ne bogazlarimiza ne madenlerimize ne topraklarımıza hukmedebiliyoruz. Neyse çok yazdım bu sitede ama müfredat çocukları çok olduğu için gerek yok artık yazmaya...

0|4
    0|2

Kızlar Ne Diyor 2

• Hezimet midir bilinmez. Zamanın koşullarında iyi bir diplomatik kazanımdır ancak zafer değildir.

Lehte sonuçlanmayan birçok konu Lozan'da görüşüldü. Özellikle Mudanya Ateşkesi ile Boğazların kontrolü elimizdeyken ve bu büyük bir fırsatken Lozan'da değerlendirilemedi.

Ayrıca Lozan'a kazanan taraf olarak gitsek de Birinci Dünya Savaşının kaybedeni olduk. Bunu unutmadan değerlendirmek lazım.

Ayrıca lehte biten birçok konuyu da gözardı etmeniz doğru değil. Nüfus mübadelesi, azınlık sorunu, kapitülasyonlar, yabancı okullar sorunu, sınırlar.. Bir çoğu. Savaş tazminatı yerine Yunanistan'dan kazandığımız Karaağaç kasabası...

Bugün yürürlükte olan tek anlaşma ve emperyalizme karşı kazanılmış diplomatik bir başarı.

0|1
    0|0
  • aynen şöyle denir :

normal koşullarda hezimettir ama savaştan yeni çıkmış bir ülke için değil

o zaman ben de soruyorum bu savaştan kim galip çıkmıştı ?

galip çıkmayı başarmış ülkenin hakkı bu muydu?

0|1
    0|0
    • hakkı bu değildi ama gel de anlat millete.

• buna sıra gelene kadar neleri anlatmak gerekiyo ama neyse

ks ye üye olana kadar bu kadar çarpık düşünceli insanların varlığından habersizdim madem neler varmış halime şükrettim :))

Erkekler Ne Diyor 7

• Kadir Mısıroğlu'nu tarihçi diye baz alıyorsanız size cevap yazmam çok anlamsız ama bu başlık altına gelip şu verdiğim kaynaklara 1 kişi okuyup da aydınlanırsa kârdır.

Bunları okumayacağını bile bile, yukarıdaki gerekçe ile, linkleri veriyorum.

link

link

1|1
    0|1
    • tarihçi değil mi adam dedemin yaşı kadar kitaplar yazmış ama milletce okumayı öğrenmeyi sevmiyoruz . lozan hezimettir kimse güneşi balçık ile sıvamaya çalışmasın.

• Ha bu arada Lozan imzalanmadan önce Osmanlı Hükümeti (Rıza Tevfik, Damat Ferid Paşa, Bağdatlı Mehmed Hadi Paşa ve Reşid Halis) Sevr Anlaşmasını imzaladı.

O anlaşmanın hükümlerine, sınırlarına bak da ondan sonra Lozan'ı konuşalım.

Sevr'den Lozan'a gelinmiş sizler h�l� hezimet mi diye tartışıyorsunuz.

Başkalarının yorumlarıyla değil kendi görüp yorumladıklarınızla hareket edin.

• verdiğin son link bozuk. seninle kitap tartışmasına girmeyecem okuduğum kitapları burada saysam isimlerini bile bilmez googleye girer bakarsın neyse .sen şimdi mustafa armağana da tarihçi değil dersin. kadir mısıroğlu hakkında atıp tutman da yersizce eminim 3 kitabından fazlasını okumadın şurdan bakabilisin link

• Kadir Mısıroğlu'nu "üstad" sanan birine göre elbette zafer değildir.Kafasına fes takıp Osmanlıcılık oynuyor garibim.Bilmiyor ki o fes 19.yy dan sonra Osmanlı'ya geldi.

12 adalar Sultan Mehmed Reşat tarafından İtalyanlar'a bırakılmıştır vakti zamanında.Ve "Misak ı Milli" sınırları içine de Atatürk tarafından dahil edilmemiştir.

Lozan'da en büyük kayıp Kerkük ve Musul'dur.İngilizler'in izlediği siyaset başarılı olmuş,çıkan ayaklanmalar sonrası devlet bu konuya gereken özeni gösterememiş ve ne yazık ki bu toprakları kaybetmişizdir.

Sevr Anlaşması'na boyun eğen bir Osmanlı'yla,Kurtuluş Savaşı'nı kazanıp sahip olduğu Anadolu topraklarını geri alan Türk milleti.Lozan Anlaşması'na başarısız demek ancak malum güruhun iddiası olabilir.

He bu fesli zat,"one minute,Kurtuluş Savaşı'ndan daha önemlidir "de demişti.Kaale almamak lazım fazla.

1|0
    0|0
  • 12 ada taa 1912lerde bizden gitmişti zaten nesini geri alıyosun?Lozan'da emperyalistlerin pek çok dayatmasını bastırmadık mı?Milli sınırlar içinde kendimizi kabul ettirmedik mi?Bazı tavizler verilmiştir ama Lozan'a hezimet denemez.

1|0
    0|0
  • kadir abi hayal aleminde yaşıyor. ona kalsa dünyayı fethedecez. donanma yoktu ozaman neyle alacaksın adaları adamlar tepene binmiş zor atmışsın, gitsin alsın önde savaşsın ozaman kadir adaları almak için ona buna laf edeceğine. bugün natonun 2. büyük ordusuyla güneydoğuyu kaybedenlerin arkasında durarak bu tip şeylere kimseyi inandıramaz.

1|1
    0|1
  • Hezimettir,sağır ismet satti geldi ülkeyi

0|2
    1|2
  • Tarihi Kadir Mısıroğlu'ndan öğrenmek yerine neden okuyarak öğrenmeyi tercih etmiyorsunuz. O zaman zafer mi yoksa hezimet mi anlarsınız.

1|3
    0|2
    • kadir mısıroğlu okunacak şeyler yazmamışmı da neden okuyarak öğrenmiyor muşuz saçmalamışsın kardeş kusura kalma

• İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'a 'P..venk' diyen bir zattan... Hadi söylemeyeyim.

• lozan gerçekten toprak kazanmadığımız bir anlaşma bu yüzden zafer demek yalnış olabilir ama hezimet demek içinse topraklarımızı kaybetmek gerektiğini düşünüyorum lozanda buda olmadı tabi bu sahsi fikrim bence lozan ikisine girmez

1|1
    0|2
Yükleniyor...