Evladınız için dininizden vazgeçer miydiniz?

Yıllar evvel okuduğum ancak adını hatırlayamadığım gerçek hayattan uyarlanmış bir roman geldi aklıma az önce..

Bir şehir düşmanlarca ele geçiriliyor, erkeklerin çoğu öldürülüyor, kadınlar ve çocuklar toplama kamplarına götürülüyor..Annelerden, çocuklarının hayatlarına karşılık dinlerini değiştirmeleri aksi takdirde gözlerinin önünde çocuklarının öldürüleceği söyleniyor..Kabul edenler hemen orada hazır bulunan din adamları ile prosedür neyse yapılıyor ve ellerine değiştirdiklerine dair bir kağıt verilip salıveriliyorlar ancak isimleri alındığı için şehir dışına çıkmaları ve ellerindeki bu kağıtla eski dinlerine dönmeleri de mümkün olmuyor..

Böyle zor bir durumda kalsaydınız ne yapardınız? Tartışma yaratacaklar ve gizliler uzak dursun lütfen..

0|1
12|22

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Din uzun süre önce benim için vazgeçilmez olmaktan çıkmıştı. Kıyas bile yapılmayacak bir konu benim için.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Bence çok anlamsız bir soru olmuş herkes ama herkes o durumda din değiştirir ama içinden yine kendi dinini yaşar...

2|1
    0|0
    • Pek de anlamsız değil bakın aşağıda bir arkadaş evladımı ateşe atarım demiş ..:)

• Görüşürüz...

• Görüşürüz..

• kalp ile iman etmedıkce dilden cıkanın cok bır hukmu yoktur,allah kımseyı evladı ıle sınamasın

ınancım bana asla dedırtıyor ama aynı ınancım dıyorkı ''evladı ıcın bunu yapan bır anneyı alır cennetın basına koyarlar'' dıyor...

1|0
    0|0
    • iş daha da karmaşıklaştı..bir yanda evlat diğer yanda din+ cennet..Zor bir seçim..

• evet işte o yakınlıkla içimizi o biliyor zaten..Kağıt, değişim vs boş..

• anlasılabıldıysek ne mutlu:)

• Değiştiririm :) içimi Allah biliyor. Yahudiyim veya Hristiyanım derim ama içimdekine erişemeyeceği için bir sıkıntı yok

1|1
    0|0
  • İslam dini zaten böyle durumlar karşısında dil ile müslüman olmadığını söylemenin dinden çıkmak anlamına gelmediğini öngörmüştür.Peygamber efendimiz H.z Muhammed (S.A.V) zamanında müşrikler kimsesi olmayan müslümanlara dinden çıkmaları için işkence yapıyorlardı.bir sahabede işkencelere dayanamayıp Muhammedin dinine inanmıyorum demişti.sonraları H.z Muhammed (S.A.V)'e durumu anlatmış ve peygamberimizde kalben iman ettiği sürece dinden çıkmış sayılamayacağını söylemiştir.

1|0
    0|3
  • bir din baska bir dine bunu yapıyorsa bu iste bir terslik vardır bunlar nasıl dınler derdım korumakla yukumlu oldugum cocugumu secerdım

1|1
    0|1
  • Canımdan bir can için, ne din ne de iman umurumda olmaz!

1|0
    0|0
  • Kalp tasdik etmediyse böylesine zor bir anda değiştirilebilir ölmemek veya ölümlere sebebiyet vermemek için bu kanaate de Ammar bin yasir den dolayı varıyorum

1|0
    0|2
  • Evladımı öldürmeyeceklerse değiştiririm ama çocuğum yine benim yanımda kalacak onlar yetiştirmeyecek.

1|0
    1|0
  • İslam zorunlu bir hal durumda kalpten olmamak dilden olmak şartıyla reddedilebilir. Allah o durumlara düşürmesin

2|0
    0|0
  • Zor durumdaysan bunu yapabilirsin bir yerde duymuştum sonuçta kalbinde hala inandığın dine yer var sadece dilin başka söylüyor

1|0
    0|0
    • Toplu ibadetlere katılma mecburiyetiniz var.. Bu durumda?

• rica ederim önemi yok yani aydınlanmak istediğinde cevapminatör gardaşına çakıyosun bir mesaj :D

• Iki tane evlat yetistiyorum biri 5 digeri 3 yasinda, onlari en güzel koleje yolluyorum. Hatta Sinifindaki cocuklar hep diplomat cocuklari diyebiliriz. Kücük oglumun sinifinda hatta Kral Philip'in cocugu dahi var. Onlar benim bu dunyadaki en degerli varliklarim. Dünya'yi tanimalari icin simdiden birsuru planlar yaptim. Ama dinimden vazgecemem. Onlar'a'da baska dine gecmelerinide istemem acikcasi. Sonucta ben müslüman bir insanim, ve bu sekilde olmalarini isterim. Islam Modern dindir yasamasini bilene.

Dipnot : Onlar'a yaptigim iylikler icin karsilik beklemem ama bana, aileme, ve dadilarina herdaim saygi duymalarini isterim

0|0
    0|0
    • Çocuklarınızın hayatını kurtarmak için siz değiştirir miydiniz demiştim ama yanlış anlaşıldı sanırım. :)

• Bugun islerim yogun ve aklim pek calismiyor. Cocuklarim icin herseyi yaparim.

• Hileli bir değişim yaparım zeka ile hareket edeceksin akıl her kapıyı acar

Osmanli devletinde askerler istihbarst teskilati vs bizansin içine bizansli gibi sızmıstir birçok zaman..

1|0
    0|0
  • bu durumda din değiştirmek çok normal ve sözle din değiştirmiş sayılırsın kalben neye inanıyorsan dinin odur.

1|0
    0|0
    • toplu ibadetlere de katılmanız beklense?

• peki, teşekkürler cevabınız için..

• bir şey değil arkdaşım :) rica..

• Kalben tasdik etmedikten sonra,dille,evlat için din değiştirdim denilebilir.

2|0
    0|0
    • Bu konuda Hazreti Muhammed ile sahabe olan Ammar bin yasir'in müthiş bir dialogu var cevabı orda saklı

• Araştıracağım..teşekkürler cevabınız için..

• Evlat mı? Ne evladı? Ben öyle birşey görmedim. Zayıf insanlar için geçerlidir. Evladımı ateşe atarım dinden kopmam.

1|0
    2|0
    • o kadar cesur değilim..

• kadın zayıftır zaten bunları yapamaz kaldı ki, kadın erkek eşitliği diye çar çar inletiyor kadınlar ortalığı. Anlamıyorum neyin eşitliği? neyse böyle işte. :)

• Anladım..cevap için teşekkürler..

• Annem, babam, kardeşim, eşim ve evladım ve bende dahil ne varsa dinim için feda olsun. Ben kalu beladan beri müslümanım.

1|0
    0|0
    • ne yalan söyleleyim o kadar cesur değilim..

• Söylediğiniz her sözden mesulsünüz. Ahirette şaka diye bir şey varsa ben bilmiyorum tabi ki. Bir müslüman ne diliyle ne de kalbiyle dinini inkar etmemeli. Allah her şeye kadirdir.

• Anladım..

Teşekkür ederim cevabınız için..

• Köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek bu..İçindeki değişmeyecek sonuçta, değiştirmem diyen ağır aptaldır.

1|0
    0|0
  • Bu tür olaylar için din yalana müsade ediyor. Yoksa hiç bir şey bu kısacık hayat için ebedi alemi mahvetmeye değmez.

1|0
    0|0
  • ofc not

1|0
    0|0
  • Değişirdim. Din manevi bir olgu içinizi bir yaradan biliyor.

1|0
    0|0
  • Dinimi savunurum. Öteki dünya'yıda düşünmek lazım :)

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• tabıı oncelıgım cocugum olur.

dua aynı dua degısen hıc bırsey olmaz.benım ınanısım yıne aynı olur.ıcımdekı baska dılımdekı baska olur..nolmus yanı..

*aman ne zor soru bu be nerden buldun :P

1|0
    0|0
  • değiştiririm.. evladım herşeyimdir. öl desinler ölürüm.

2|0
    2|1
  • Anne olmadığım için evlat sevgisi nasıl bir şey bilmiyorum..

Bir gün anne olayım o zaman düşünürüm bunun cevabını.

1|1
    0|0
  • bu konuyu düşünmek bile istemiyorum.kimsenin başına da gelmez inşallah.

din değiştirmek kalple olur.bilmiyorum belki evladımı bıraksınlar diye onlara oyun yaparım.öyle sanmalarını sağlarım.sonuçta kalbimizdekini tek bilen rabbim

2|0
    0|0
  • değiştiririm. beni öldürseler neysede çocuğum canı söz konusu

1|1
    0|0
  • değiştirirdim kendi dinimi içimde yaşardım.

1|1
    0|0
  • hayır dinimden vazgeçmezdim..peygamber efendimizin zamanındada öldülüyordu .ozaman da vazgeçselerdi şimdi Müslümanlık mı kalırdı? sorarım size?amaçlarıda bu zaten afrikada hala var..yemek veriyorlar dinlerini terk etmelirini istiyorlar.

1|0
    0|0
  • değiştirirdim, zaten şuanda bile dinin gerektirdiklerini yapmıyorum.

2|0
    1|0
  • Biliyorum zor bir seçim ama ben evladımın ölümünü göze alırım. Çünkü ALLAH bana evlat acısı verdiği gibi sabrınıda verecektir..! Ama dinimden dönersem eğer ALLAH'a karşı gelmiş olurum..! Oyüzden dönmem ben DİNİMDEN..!

1|0
    0|0
    • Anlıyorum..Fikrinizdir saygı duyarım ama ben o kadar cesur olamazdım..

• tabiki mesela 5 vakit namaz müslüman olanın yükümlü olduğu ibadettir

• o zaman döndük dolaştık yine başa geldik..:)

Dil ile söylenir ama kalben isteyip uygulamadıktan sonra evlat için din değiştirmiş gibi görünülebilir ..

• ohoo sormana bile gerek yok direk imzayı çakarım :)

2|0
    1|0
  • İslam'a göre zor durumda kalan müslümanların dinlerini inkar etmelerine izin olduğunu okumuştum. Sanırım hadis vardı bununla ilgili. Bir ashabı üzgün bir şekilde geliyor Hz.Muhammed'e ve bunu yaptığını ve dinden çıktığı için çok üzgün olduğunu anlatıyor fakat Hz.Muhammed üzülmemesi gerektiğini anlatıyor filan..

1|0
    0|0
Yükleniyor...