Allah'ın imtihanını ne kadar anlayabiliyor musunuz ?

Bu gayet anlaşılabilir birşey ;

Allah bu hayatı bir imtihan olarak yaratmış.

Ve bütün insanlar mutlaka imtihan edilecektir.

Biz ise sürekli diğer insanların hayatlarına bakıyor ve onların bir imtihanı olmadığını düşünüyoruz.

Diyoruz ki ; "Benim için hayat çok zor , bu adam ayda 5.000 tl kazanıyor , onun hiç sorunu yok "

Öyle değil mi , bu insanın doğasında var ; Diğer insanların hayatına bakıp , onların sizden daha iyi bir yaşam sürdüğünü düşünmek ..

Size diyeceğim şu ki " Herşey göründüğü gibi olmayabilir "

Milyoner olan insanında kendi sorunları var , fakirlik seviyesinin altında olan insanında

Peki aynı sorunlara mı sahipler ? Hayır

Allah , hayatı bu şekilde yaratmış , belirli miktar bir paraya sahip olunca -imtihandan- kaçamazsınız. ya da çok arkadaşınız olunca -imtihandan- kaçamazsınız

Allah , bir çok imtihan vesilesi yaratmıştır ve herkesin belirli bir imtihanı vardır.

Bu yüzden başka bir insanın hayatına bakıpta " Bende o şeylere sahip olsaydım , bende öyle olurdum " demek mantıksız olur.

Bu hiç mantıklı değil , çünkü eğer o şeylere sahip olsaydın bile, seninde kendine özgü imtihanın olurdu.

Ve - düşündüğünün aksine- başarısızda olabilirdin ,

Başarılı olabiliceksende bu birşeyi değiştirmezdi.

Allah , sana verdiği şeyler hakkında " Ben sana şunları , Şunları verdim , Neden ( sen daha fazlasına sahip olmadın ) diye sormayacaktır.

Hayır , Allah takdir ettiği şekilde sana o şeyleri vermiş.

O, sana verdiği şeyleri nasıl kullandın diye sorabilir.

Mesela sana sağlık(lı bir beden) vermiştir.

Bu bedeni nasıl kullandığını sana sorucaktır.

Ama eğer sağlığın yerinde değilse, niye sağlıklı değildin diye sana sormayacaktır.

Eğer paran varsa , Allah sana bunu nasıl kazandığını ve nasıl harcadığını SORACAKTIR.

Ama eğer çalışmana rağmen zengin değilsen , Allah sana niye zengin değilsin diye SORMAYACAKTIR.

Yüce Allah bu hayatı bu şekilde yaratmış ve bizde bunu anlamalıyız...

Diğer insanlara bakıpta onlara imrenmemeliyiz.

Allah'ın bize verdiklerinden hoşnut olmalıyız ve herkesin bir imtihanı olduğunu farketmeliyiz.

EN BÜYÜK hata , imtihanı kaybetmeye sebep olan şey

"Şikayetçi olmak ve isyan etmek "

"Nasıl oluyorda ben buna , şuna sahip değilim , neden ..."

Bu şikayetlerin hiç birinin size bir yararı olmaz.

Kendi içinde bulunduğu -hayatı- daha yararlı bir hale getirmek yerine, durumundan dolayı dünyayı suçlayan bir kişi kendine yazık eder.

" Sizden biri , mal ve yaratılış itibariyle kendinden üstün bir kimseyi gördüğünde , kendinden daha aşağı olanına baksın ( böyle yapmanız Allah'ın üzerinizdeki nimetleri küçük görmenizi engeller )

Hadis-i Şerif.

Güncellemeler:

1|0
13|9

En İyi Kız Görüşü

• Andolsun, biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (bakara 155)

Hak teâlâ, sevdiği kulu dertlere müptela kılar, o da sabrederse, ondan razı olur.

Ey iman edenler, sabredin, sabretmekte birbirinizle yarış edin! [A.İmran 200]

yaşadıklarımız,karşılaştıklarımız,insanlarla mücadele,kimimiz parayla kimimiz parasızlık kimi aileyle kimi evlatla imtihan oluyor olacağız...

önemli olan başımıza gelen sıkıntının O'ndan geldiğini bilmek tevekkül edip sabırla beklemek gerek...

Rabbim kullarına çekemeyeceği yükü yüklemez ve sabredenlerle beraberdir...

Dua en büyük silahımızdır...

1|1
    0|0
    • Güzel ablam bak bu çok güzel oldu işte :))

Bende ayet eklemek istedim ama bulamadım , bu çok iyi oldu :))

• teşekkür ederim canım benim :)

yüreğine sağlık demeyi unuttum yazın çok güzeldi güzel yürekli insan :)

• Teşekkür ederim güzel ablam :))

Kızlar Ne Diyor 12

• Helal olsun kardeşime soru 5 yıldızlık ve susuyorum çünkü ben kendi imtihanımı anlayalı çok oldu. Rabbim tüm sınavlarından alnı açık geçmeyi nasip etsin.

2|1
    0|0
  • Hepsini okudum...size katiliyorum tumunde...Kanaatsizlik ve durumundan sikayet etmek, dinimizde en makbul olmayan seylerden birisi...:))

0|1
    0|0
  • Bazen maddi sıkıntı yaşadığımızda hemen aklıma şunlar geliyor;"Ben her şeye sahibim evim arabam bugün de karnımı doyurabileceğim yemeğim giyebileceğim kıyafetlerim var ya olmayanlar onlar nasıl yaşıyorlar" derim hep kendime ve unutmamak gerekir ki para evet lazım ama parayla gerçekten saadet olmuyor...

0|1
    0|0
  • Gerçekten çok güzel yazmışsınız. Dünya için sonsuz hayatı terkeden, isyana düşenlerden olmayız inşallah. Gerçekten hayat öyle bir şey ki bazen nereye gideceğimizi, nerden geldiğimizi unutuyoruz. İmtihanlar kimini olgunlaştırır, kimini arsızlaştırırmış. Umarım olgunlaşanlardan oluruz. Umarım okumak için, bir sınavı geçmek için gösterdiğimiz gayreti imtihanlarımızda da gösteririz ve sonunda cennete kavuşuruz :)

0|1
    0|0
  • kımı parasıyla,kımı parasızlıkla,kımı sağlığıyla kimi anne babasıyla evladıyla sınanır bu hayatta.dertsız tasasız bır ınsanı Allah unutmuş demektır. Kötü yaradılışlı kişi…

Allah’a Yalvarmasın diye…Allah ona dert keder vermez.

Unutma firavunun başı bir kez bile ağrımadı…

Mevlânâ…

0|1
    0|0
  • guzeldi klavyene saglik.

0|1
    0|0
  • Çok iyi ya. Allah razı olsun ne diyeyim.

0|1
    0|0
  • Uw işte senden görmek istediklerim farkına varmıştım bende ama okuyup tekrar hatırlattığın için teşekkürler gönlübol :)

0|1
    0|0
  • sağlığıma her zman şükrediorm zaten ama ondan sonrasına isyan

0|1
    0|0
    • İsyan etme be güzel kardeşim ..

• Şans zaten şeytandır.

Sabır etmelisin.

Sabrı sonu , mükafattır

• inş öledir.

• ALLAH senden razı olsun güzel kardeşim senin gibi insaları çogaltın ALLAHIM ben 21 yaşındayım büyük bir acı yaşadım geç yaşımda bu benim imtihandı diyip sabrediyorm uzerin 1 sene geçmesine rağmen içim ilk günkü gibi acıyor..benim birde ablam var evli çok mutlu maddi manevi hiç bir şeklde sorunu yok ..geçen nihat hatip oğlu birşey demş allah sevdği kuluna sıkıntı verirmşki günahlarını erisin diye kötü insanlarının önünü açarmış gideblceği yere kadr gitsin diye ..ablam geçen söle düşünmüş acaba ben kötümüyümki benm bir sorunmu yok benden 7 yaş küçük kardşimin bu yaşda başına ne acılar geldi faln dedi ..orasını sadece ALLAH bilir :(

0|1
    0|0
    • Allah cc senden razı olsun .

Bunu ama asla bilemeyiz ki , Allah cc belki onu başka bir zaman imtihan edicek başka konularda.

Yarın ne olacağınıda bilmiyoruz ki.

• öyle tabi iyide kötüdü herkz bir şeklde imtihan olur ALLAH doğru bir şeklde geçemeyi nasip etsin ..bizim evin arkası mezarlık bir tarafı mezarlığa bakıyor bir tarafı denize iki güzelğide görüyorz yaklaşık 1 saat önce birini getrdiler yeşil örtüyle el üstdünde getryolar oturur izilerim hep izledkçe haytı görüyorm sonumu görüyorm birgün bende öyle olcam diyorm şimdi defnetler gittiler ne oldu yaptıklarıyla bas basa kalıdı ne kadr boş bir dünyada insalar ölmyckmiş gibi yaşıyorz:(

• Kesinlikle haklısın.

Bir insanoğlu öldüğünde , kabrine kadar 3 şey onunla eşlik edermiş.

Ailesi , malı ve amelleri.

Ailesi gelir duaları okur , gözyaşları dökerr gider.

Malı ise onunla gelir , sırası ile arabalar dizilir kabrinin önüne ve daha nice şeyler.

Ve ameller gelir onunla.

Ve sonra herkes onu terk eder.

Ailesi terk eder malı mülkü terk eder.

Bir tek amelleri kalır.

Bu dünyadan bir tek yanımızda amellerimizi götürücez.

• Ne kadar güzel bir konuya değinmişsin! Böyle konularla hiç karşılaşmıyoruz bu sitede, iyi oldu bu. İnsanların bilinçlenmesine ve aydınlanmasına katkıda bulunduğun için Allah senden razı olsun! Aydınlattığın için teşekkürler :))

0|1
    0|0
  • Allah senden razı olsun , gönlü bol .

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Şöyle söyleyeyim. Allah bizim çok istediğimiz bir şeyi vermiyorsa, bizim için kötü olacaktır. Eğer bizlere istemediğimizden çok şey veriyorsa bizim o mal ile ne yapacağımızı test etmek istiyordur. (Elbetteki kesin konuşmayayım. Çünkü her şeyin doğrusunu Yüce Rabbim bilir. Ama bilinki, her şerde bir hayır, her hayırda bir şer vardır. İmtihanını anlamaya gelince. Günümüzde, etrafımda ki insanlara baktığımda artık Allah korkusu olmayanları, inancı az olanları görüyorum.

0|1
    0|0
  • Güzel konuya değinmişsiniz tebrik ederim.kısaca buradan çıkardığım kadarıyla zenginlikte zengin olmamakta birer imtihan.fakir şükretmediğinde imtihanı kaybederken.zenginde ,gurur,kibir ,çalım,ve verilmeyen zekatıyla kaybedecektir imtihanı.

0|1
    0|0
  • Öncelikle sorularınızın cevapları için : link

-Dilediğimi doğru yola saptırırdım

-Yaptıklarınızdan sorumlu tutulacaksınız * Akıl mantık.

Yok öyle bir şey.

Bu video açıklıyor aslında :) link

0|0
    0|0
  • Abi ellerine sağlık her zaman şükür etmek gerek..:)

0|1
    0|0
  • Uzun yazmışsınız. Ama çok güzel bir soru tebrik ederim. Dünyanın içi boş ceviz olduğunu anlarsak o zaman bu dünyaya Allah'ın rızasını kazanmak için geldiğimizi anlarız.

0|1
    0|0
  • sen buralarda görmeyeli epey oldu :D hoşgeldin

0|0
    0|0
    • İyi anlamda mı dedin , kötü anlamda mı dedin çözemedim .

Hoş gördüm :))

• iyi tabiki herkes beni niye kötü tanıyor ya :D

• Eyvallah o zaman :))

Kötü tanımaktan ziyade , cümlede çelişki yaşadım ben sadece o kadar :))

• Yapmayın şunu Allah aşkına , hala imtihandan bahsediyorsunuz. Ne imtihanı kimin imtihanı neye imthihan? Müslüman olmayan cennete giremez diyenler müslümanlar değil mi? e peki afrikadaki açlıktan susuzluktan ölen insanlar ne olacak? Adamın karnını doyurma derdinden aklına günah işlemek geliyor mudur acaba? Sonra bu adam ahirette sen müslüman değilsin diye cehenneme şutlanacak , bu mudur Allahın adaleti? Yok onu soracaktır , yok bunu sormayacaktır demişsin. Sormasın kardeşim verdiğini de vermediğini de sormasın ben mi istedim dünyaya gelmeyi? Ben mi istedim fakir veya zengin olmayı? Niye Koç Holdingin oğlu değilim de sıradan bir insanın oğluyum? Neden benim babam ben 5 yaşındayken öldü? Niye ? O zaman 7/24 evde kuru ekmek yiyerek kıçımızn üstüne oturalım para kazanmayalım ki sorgulanmayalım diye. Ne kadar mantıklı değil mi? Bir gün bütün gerçekler ortaya çıkacak ama o gün biz olmayacağız. Birgün bütün insanlık uyacanak. Kutsal kitap dediğiniz şey de çelişkilerle dolu bir kitap. Orijinal halde diyorsunuz ayetler download edildikten ve peygamber öldükten sonra kitap haline getiriliyor. İlk aşamada taşlara yazılıyor sonra kağıda aktarılıyor peki ama nasıl hala bunun gerçekliğinden yüzde yüz eminler? Bu soruları neden kimse sormuyor, herkes kaderini kabulleniyor, kıçını kaldırıp da çalışmıyor benim kaderim bu deyip daha da çabalamaktan vazgeçiyor.

0|1
    1|0
  • Söylemesi ayıp 5000 tl kazanıyorum ama hakkaten sorunlarım var. Manevi yani

0|1
    0|0
    • O zaman bu durum tam üstüne oturmuş oldu

• Allah cc helal kazançlar nasip eyler inşallah

• Amin hepimize helalinden aynen

• Sayende bir kez daha şükrettim

0|1
    0|0
Yükleniyor...