Mevlana ve onun gibiler sahte alim mi , şirkçi miydiler ?

Ölmeden evvel kendinizi samimi bir sorguya çekin.

Hayatınızı bu divanlara/eserlere / risalelere göre şekillendirirsiniz,

Ne kadar ezber yapabilirseniz kendinizi mutlu hissedersiniz,

Dini sohbetlerinizde kaynak kitabınız hep divandır/eserlerdir /risalelerdir,

Bir konu açılsa ... efendi/şeyh/üstad, divanında/eserinde / risalede der ki diye söze başlamayı marifet bilirsiniz.

Divan/eser/risale sahibinin adı anıldığında elinizi kalbinize koşar ne kadar ezber yaparsanız o kadar alim olduğunuzu zannedersiniz.

Hiç bir yere Kuranı yerleştirmezsiniz, Kuran hakkında bir fikriniz de yoktur.

Ne der bu kitap, nelerden sakındırır, ana gayesi nedir bilmezsiniz. Kendiniz okuyup araştırmayı değil, imamlarınızdan duymayı ve duyduğunuza inanmayı tercih edersiniz.

Sohbetlerinizin/derslerinizin ana kitabı hiçbir zaman Kuran olmamıştır.

Size göre Kuran eksiktir, başka kitaplara ihtiyacı vardır. Zaten okuduğunuz kitaplar da Kuranı anlatıyor diye bir savunma yapar; hiç okumamaya da mazeret bulursunuz.

Kuranı okumayıp bir de eksik görerek Allah'a en büyük iftirayı atar;

Sonra da çıkıp kurana uymaktan bahsedersiniz.

Allah aşkına sizin Rabbiniz kim ? Dinizin ne ?

Kitabınız ne ?

Biraz da efendinizin / şeyhinizin/ üstadınızın / hocaefendinizin değil;

kendi aklınızı kullansanız ne olur ?

Aşağıdaki ayetleri Allah 1400 sene öncesindeki "ebû" bilmem kimlere demiş gibi

okumadan kendinize söyleniyormuş gibi okuyun ve anlamaya çalışın bir ne olur ?

Bakara 165: " Bazı insanlar, Allahtan başkasını tanrı ediniyorlar da onları, Allahı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvelidir. O zulmedenler azabı görecekleri zaman, bütün kuvvetin Allahın olduğunu ve Allahın azabının gerçekten çok şiddetli olduğunu keşke anlasalardı."

Bakara 166: " Kendilerine uyulan kimseler, azabı görünce kendilerine uyanlardan kaçıp uzaklaşacaklar ve aralarındaki bütün bağlar kopacaktır."

Bakara 167: "Onlara uyanlar da şöyle derler: "Ah bizim için dünyaya bir dönüş olsaydı da onların bizden uzaklaştığı gibi biz de onlardan uzaklaşsaydık !" İşte Allah onlara bütün amellerini, pişmanlık nedeni olarak gösterecektir. Onlar bu ateşten çıkıcı değillerdir.

Sizce bu ayetlerdeki "Allah'tan başkası" tabiri ile; taştan, kayadan "putları mı" yoksa senin Allah'a ulaşmada vesile saydığın "insanı" mı kastediyor ?

11. Yazarların Mevlana’dan yardım istemeleri şirki. (S.175-176)

Gel, yine de gel, yine de...

Ey gönüller Sultam, ey Âşıklar cananı, ey Dest-gir, ey Koca Pir, Mevlâna gel!.

Ey gündüzün güneş, gecelerde ay olan,

Derman olan, devran olan, nây olan...

Gel gör ki, âşıkların küme küme.

Hepimiz bir halkada dizilmişiz teşbih gibi,

hepimiz etrafında pervane...

Senden medet, senden şifâ, senden feyz...

Sanagönül vermeğe, eşiğine yüz sürmeğe...

Gel, cana can ver, imâna imân,

Gel, vuslatı hasretinden güç olan.

Dillerde senin adın, gönüllerde sen...

Umutsuzlara umut, çaresizlere çare sen...

• Hayır Mevlana Rumi (a.s.) tarihe geçmiş önemli bir alimdi
    100% (2)100% (2)100% (4)Oy Ver
  • Katılıyorum bizim toplumda ataları ve alimleri Tanrılaştırıyorlar adeta .
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• Haklısın önce kuranı kerim okunmalı türkçe olarak bence bir değil bir kaç defa okunmalı.

risali nur zaten kuranı kerimin tefsiri değil mi

mevlana ya da divan edebiyatın da allah aşkı anlatılmıyor mu?

Ben bakıyorum da şimdiki sosyal paylaşım sitelerinde ayetler dahil herşey eski sevgiliye laf sokmak için kullanılıyor (Bazılarını tenzih ederim)

mevlananın sözleri de çoğu zaman insanlar birbirine laf sokmak ya da piskolojikmen rahatlamak için okuyorlar koskoca mesnevi de nerde kendini rahatlatıcak şey var gidip o seçilir halbu ki orda ki hikayalerde önemlidir ama biz genelde kısa ve öz olanı alıyoruz.

Şu konuda çok haklısın hakikaten yazarların çoğu mevlanın mesnevi kitabından alıntılar yaparak ya da herhangi bir cümle veya sözünden etkilenerek kitap yazıyor çoğu insan mevlayı bir kaç sözünün dışında sadece elif şafak'ın aşk kitabından anlamaya çalıştı ya da benzeri kitaplardan.

Şu da var kuranı kerimi okuyupta derin ilmi bilgilerin olmayabilir o kitapları kuranı kerimi ayrı tutuyorum allaha yakınlaşmak için de okunabilir misal ben vesvese risalesi ya da kader risalesini okurum ya da herhangi risaleyi bazen benim bilmediğim ayetlerde okusamda aklımın yetmediği şeyler için oralardan yardım alıyorum kendimce ama hiçbir zaman putlaştırmak anlamında okumadım okumadım.

0|1
    0|0
    • Risale-i Nur Kuranın Tefsiri Değildir . Risale-i Nur Ayetlerden Anlatılmak İstenenleri Acizene Anlatmaktadır .

Kızlar Ne Diyor 3

• 165te Allahtan başkası derken putlardan,

166 ve 167dei ise kötülüğe yönlendiren insanlardan bahsediyor

diye düşünüyorum.

Mevlana benim her şeyiyle hayran olduğum bir kişilik.

0|1
    0|0
  • Gerçekten bilmiyorum

0|1
    0|0
  • bilemiyorum ...

0|3
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• "Ulema, Allah'ın halkı üzerinde eminleridir."[Ravi: Hz. Enes (r.a.)]

Her kim benim veli kullarımdan birisine düşmanlık ederse, muhakkak ben ona harp açar (dostumun intikamını alır) ım.Bir kulum, kendisine farz kıldığım şeylerden daha sevgili bir şeyle bana yaklaşmamıştır.Kulum bana nafile ibadetleriyle de durmadan yaklaşır; nihayetonu severim.Bir kere de onu sevdim mi artık ben o kulumun (özel ihsan edeceğim nurum ile) işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum.Benden herhangi birşey isterse, onu verir, bana sığınırsa muhakkak onu himaye ederim. (Buhari,rikak 38; ibnul mace fiten 16)

"Ulema yeryüzünün kandilleri, peygamberlerin halifeleri, Benim ve diğer eygamberlerin vârisleridir."[Ravi: Hz. Ali (r.a.)]

SEN KİMSİN DE EVLİYALARA ALİMLERE LAF ATIYON LAN .

0|1
    0|1
    • kardeş sakin :D ben laf atmadım soru sordum . sorgulamadan Müslüman olunmaz .

• bilgi sadece kitapta değil günümüzde

• İnternetten de biraz okumakla olmuyo bu işler . : )

• Ne ictiysen onu birdaha içme.

0|0
    2|2
  • haklı olabilirsin ama kesin birşey diyemem .

0|1
    0|0
Yükleniyor...