Kapat

Genelev sayısının kadın sığınma evlerinin sayısından fazla olduğu bir ülke için ne düşünürsünüz?

genelev sayısı kadın sığınma evlerinin sayısından fazla olduğu bir ülke bir toplum için ne düşünürsünüz..o ülkedeki haklar konusunda,yasaklar konusunda ,eşitlik konusunda,yasalar ve yönetimi konusunda nasıl bir ön yargıya varırsınız?

0|0
2|15

En İyi Kız Görüşü

• Ön yargı değil öngörüde bulunmaya çalışayım. Nüfus üzerinde bazı değerlendirmeler

yapılır, ilgili olanlar az çok bilir. Doğum oranına bağlı nüfus artışı fazla ise az gelişmiş,

göç alma oranını bağlı nüfus artışı fazla ise gelişmiş bir bölgedir deriz.

Aynı mantıkla bir öngörüde bulunacağım. Tek bir farkla..

Her ikisinin çokluğu konusunda da olumsuz

önermem var.

Kadın sığınma evinin çok olduğu bir ülke düşündüğümde kulağa ilk başta güzel

geldi. Ancak işin rengi biraz düşününce değişti. İhtiyaç eylemi doğurdu.

Kadın sığınma evlerine olan ihtiyacın fazlalığı aynı zamanda korunması gereken

kadın nüfusunun da fazlalığını çağrıştırdı. Böyle bir ülke için genel değerlendirmem

gelişmişlik yönünde olmaz. Ancak sosyal devlet anlayışı benimsenmiş diyebilirim.

En azından çözüm yoluna gidilmiş. Ancak çözüm yine yanlış. Tavandan tabana

bir iyileştirme kabul edilemez benim nazarımda. Önce sığınma evine ihtiyaç doğuracak

nedenler yok edilmeli.

Diğer taraftan genelevlerin fazlalığı. Üstelik bir de kadın sığınma evleri az iken.

Bu ikisi birlikte hiç kulağa hoş gelmiyor. Kadına değer verilmediği,metalaştırıldığı gibi

çözüm yolunda ne tavandan tabana ne de tabandan tavana bir iyileştirme düşünülmüyor.

Böyle bir ülkede eşitlikten söz edilemez. Kadın üzerinde hem cinsel, hem fiziksel,

hem de ruhsal bir şiddet söz konusu. En azından ilk çağrışım yaptırdıkları bunlar oldu.

Made yatmıştım, sorunu görünce yazmadan geçmek istemedim. Ola ki bir cevap yazarsan geri dönemem muhtemelen. İyi geceler.

2|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 15

• toplumun bazı deger yargılarını yeniden konfigure etmesi gerek sanırım. dürüstlük ve yalan gibi evrensel kavramları bile işine geldiği gibi yasayan insanların temel kavramları istedikleri gibi kullanmaları yuzunden taslar yerinde değil. bu yuzden rastgele bir yasam var. sıgınabilenler kendini kurtarmış oluyor dısarda kalanlar acıyı şiddeti zorlugu cekmeye devam ediyor. her gun buyuksehirlerde görüyoruz ana caddelerde sokaklarda bedeni üzerinden para kazanmak zorunda kalanları. ama nedense görmüyoruz. kanıksamışız. toplumun körleştiği duyularının çalışmadığı bir olgu bu. kanayan yara demek basit aslında organ kaybı beyin felci. felcli engelle bir toplum olup cıkmışız. ve bunu normal ve sıradan kabul edip kanıksamısız. çöpten beslenen insanlar bedenini satanlar bakıp gördüklerimiz ama nedense ruhumuz ve kalbimiz hiçbirsey hissetmiyor. bu maalesef gösteriyor ki insanın degeri yok bu cografyada. gemisini yuzduren kaptan. hersey için bir bahanemiz var. bir nedenimiz var. hep sucu baskalarına atıyoruz sallıyoruz. gece ne hikmetse huzurla uyuyoruz. böylemi olmalıydı insanlık. utanc verici.

1|0
    0|0
  • Bu ikisini bi' nevi kıyaslamak elma ile armutu kıyaslamak gibidir. .

81 ili olan bi' ülke için 60 tane genelevin olması ( bi' yerde okumuştum sayısını, sanırım sözlüğün bi' tanesiydi) çok az. Kadın sığınma evlerinin ise genelev sayısından az olması korkutucu / üzücü bi' şey.

Bizim ülkemizdeki bazı kadınlar, kadın sığınma evlerine gideceklerine çareyi geneleve gidip çalışmakta arıyor, bi' nevi aslında onlar için sığınma evleri kerhaneler oluyor=(

Bu arada güzel bi' soru sormuşsun 5* verdim..

1|0
    1|4
  • Ön yargı seni beni bizleri bir yere ulaştırmaz bir sonuca varamayız.

1|0
    0|0
  • Ne alaka ?

Süleyman Demirel'in bir lafı var dilim varmıyo ama "Genelevlerini kaldıralım da millet bizi mi s.ksin " diye ..

Genelevine gitmiyorum gitmedim de yanlış bir karşılaştırma bence..

1|0
    0|0
    • bu bir karşılaştırma değil arkadaşım haklar yönünden bakın yazdım bak sorunun içeriğinde yazıyor

• Sorduğun soruda bir karşılaştırma var ama..

• ibaşlık ve içerik olmak üzere iki ayrılmasının bir sebebi var kitabıda sadece kapağını okuyunca okumuş ve anlamış sayılmıyorsun değil mi?

• erkek egemen bir toplumun egolarına göre yönetildiği bir ülkeden daha ne bekleneblir ki..

1|0
    0|0
  • bir erkeğin bu konuda ne düşündüğünün önemi yok.kadınların bu konuda ne düşündüğü önemli..kadın sığınma evlerinin bir işe yarayacağını sanmıyorum.adam gözü dönmüş bir canavar ise hangi ev o adamı durdura bilir?eline tüfeği alır içeri girer yapacağını yapar ve gider...ben derim ki ne zaman kadınlar uygun bir üslub ile kendi ekonomik ve kültürel özgürlüklerine kavuşursa o zaman bu dert biter.sen biliyor musun batman ülkemizde en fazla kadın cinayetlerinin yaşandığı memleket olduğunu?ve töre dediğimiz şeyde infaz emirlerini o aşiretin kadınlarının karar verdiğini...hem eğitim hem ekonomik güç bu konuda hayati önem taşıyor.aynı zamanda bunu tatlı bir mütevazılıkla korumak önemli tabi...

0|0
    0|0
  • sırrı süreyya yı düşünürüm

1|1
    0|0
  • neresi orası

1|0
    0|0
  • Hayatım boyunca hiç gitmedim...o insanlara üzülüyorum...

1|0
    0|0
  • toplum o*ysa devlet ne yapsın .

1|0
    1|0
  • erkeklerin daha şiddet dolu olduğunu ve cinsel olarak aç olduklarını düşünürüm.

1|0
    0|0
  • Geri zekalica bir karşılaştırma olduğunu. ..

1|0
    0|0
  • Bu genelevlerin kesinlikle kapatılması lazım bence.

1|0
    0|0
  • Genelev sayısının sığınma evlerinden daha çok olmasına hiç bir kadın üzülmemeli. Demekki seven çok, döven az:))))

0|0
    0|0
  • O ulke de turkiye iste ya Allaha şükür hayat planlarimda turkiyede yaşamak yok

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Kolay yoldan para kazanmak ugruna hersey..Oysa biraz gurur olsaydi gidip acliklarindan ölürlerdi daha iyi..

1|0
    1|0
Yükleniyor...