Bütün gün kafama takılan soru.

İlk insanları bilim sayesinde biliyoruz. Mağaradaki antik resimler vb. Bugün aklıma şöyle bir soru takıldı ilk varoluş dışında herşey kendi çapında bir mantığa dayalı. Peli ilk varoluş ? Allahın bir güç olduğunu düşündüğümüzde nasıl oluyorda o güç kendi kendine var olabiliyor? Bu mavi nasıl kokar tarzında bir soru sanırım. herşeyin var olmasından önce bütün kainatta sadece tek bir güç? Allah'a inanıyorum ama bugün kafama takıldı alamıyorum kendimi.

0|0
0|15

En İyi Erkek Görüşü

• İnsan doğası gereği birşeylere inanmak iste çünkü korkuları vardır ve yalnız olduğunda yanına yoldaş ister ya da arkasında bir koruyucu ister. O yüzden herzaman hayali birini aramıştır ilk çağlardan beri sonra güneştir havadır bakmışlar hangisinden fayda var onu tanrı ilan etmişler.Kimi zaman güneş hiç görünmemiş ekinler olmamış ozaman tanrı bizi cezalandırıyor diye düşünmüşler. Sonra nüfus artınca ve bakmışlar insanlarda şiddet tecavüz gibi kötü eylemler var. Bunları engellemek adına din oluşturmuşlar ve bu işi garantiye almak için kimsenin göremeyeceği ama hep insanları izlediği söylenen eğer uslu durursan seni muhteşem şeylerle ödüllendireceği ama eğer kötü bir insan olursan seni yakacağı cezalandırcağını söylemişlerdir bunada tanrı yaratıcı demişlerdir. Dinler genel anlamda mantıklı bir düzendir ama hep insanları kullanmak ve grupları kontrol altına almak için oluşturulan bir güçtür. Senin sorunun temelide burada önce bunları kafandan at neden bir yaratıcı arıyorsun onu düşün. Bilim hergün yol katetsede bilim mutlak değildir yani değişkendir ama şuanda senin sorularının en ileri yanıtları richard hawkins ve einsteinin teorilerindedir. Yani "big bang" ve" herşeyin teorisi". onlara göre şuanki inanılan dinlerin hepsi uydurma . ama tanrı konusunda bir yargı pek mümkün değil en azından bilimsel olarak. ama benim şahsi görüşüm yok açıklanamayan herşeyi ona bağlamak çok daha büyük bir saçmalık bence.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Peki bende sana şöyle bir soru sorayım.

Şu an yaşadığımız dünyanın kainatın ilk ve tek olduğunu nereden biliyoruz ?

Yani demek istediğim belki bu kıyamet ve mahşer günü milyarlarca kez yaşandı ve bizler sadece bir tanesine tanıklık edeceğiz.

1|0
    0|0
  • Allah bizi yarattıysa Allah'ı kim yarattı tarzında bir soru sanırım bu ''Baharı icat etmeyen bir elmayı icat edemez'' söyle izah etmek gerekirse bir elmanın olusması ıcın toprak lazım, atom, elementler, mineraller, elma asidi karaciğerimizin korunması için meyve asidi lazım sindirimin kolaylasması ıcın karbonat iyonu devreye giriyor, güneşin konumunu sapmasız devam ettirmesi dünyanın daimi faliyetinin devam etmesi lazım daha derin düşününce 400 bin tane yıldız kümesinin samanyolu galaksisinde tespih gibi donmesı lazım yani bir elmanın icadi için bütün kainat yaratılmalı. Bu bakımdan Bir insanın sadece bir parca ekmeğe suya ihtiyacı yoktur sonsuz ihtiyacı vardır. Benim bir yudum suya ihtiyacım varsa bunun için bütün kainatın yaratılmasına ihtiyacım vardır ve bu kainatın sonsuz ihtiyacını karsılayan bırının hiç birşeye ihtiyacı olmaması mecburdur. Bir sanat masa kalem sanatkarına benzemediği gibi bizde rabbimize benzemiyoruz yaratılan yaratıcı olamayacagından bu soruda ciddi mantık hatası var. Bizlerde bu kainata evrene bakarak sahitlik ediyoruz ki Allah'tan baska ilah yoktur ve sen yaratıcısın yaratılan olamazsın.

Uzun ve acele yazınca ve karakter sayısından dolayı konuyu butun seklıyle almaktansa kısa kısa yazdım umarım yardımcı olur bu düşünceden kurtulursun yardımcı olmadıysa daha farklı sekıdle ızah edebilirim.

0|0
    0|0
  • link

Yıllardır kullandığım tek parfüm. Bana tam uyuyor ve yaz kış kullanabiliyorum çok fark etmiyor.

0|0
    1|0
  • İşte bu nesli arıyorum umarım sorgulayıcı bir nesil geliyordur bu sorunun cevabı yok birçok soru var böyle cevabı olmayan daha çok sorgulamaya başlıyorsun ve matrixden çıkıyorsun...

1|0
    1|0
  • Ben de Allah'a inanıyorum.

Jeneratör kullanmış olabilir. :D

Bunlar derin konular...

Maddenin en küçük yapıtaşı olan atomun,

aslında boşluktan ibaret olduğunu, çevremizdeki herşeyin,

düşüncelerimize göre biçimlendiğini düşünüyorum ve buna inanıyorum.

Konuyla ilgili olarak, ''ne biliyoruz ki?'' ve ''Thrive'' filmlerini izlersen,

demek istediklerimi daha iyi anlarsın.

0|0
    0|0
  • yıllar önce bende düşünürdüm bu soruyu . ama anladımki insan aklı sınırlarla çevrilidir. tıpku gözlerimizinde öyle olduğu için. aklımızın sınırlarını aşamayız. bu belkide ALLAH ın bizi sınadığı en büyük konulardan biri. teslim olmaktan başka çaremiz yok. bunu düşünme derim. insan deli bile olabilir.

0|0
    0|0
  • Bende Bazen Düşünürüm Bunları şimdi diyolar ki mağra adamları felan ya diyorum adem ile havva ilk insandı ve konuşuyorlardı ALLAHI biliyorlardı peki bu mağra adamları niye böyle benimde çok kafama takılıyor. Ama şöyle bir düşüncem var Allah sadece ol dedi ve evren oldu

0|0
    0|0
  • Bu soruyu bazen bende cok dusunuyorum sonra fazla derine inekten vazgeciyorum tobe bismillah dinden falan cikarim diyip vazgeciyorum ama cidden cogu kisinin merak ettigi bir soru :)

0|0
    0|0
  • düzgün bir cevap almak istiyorsan , abdest al ve ayetel kürsi oku bu sorunu Rabbimize sor ve uyu.

sana gerekli cevabı o verecektir İnşaAllah , çünkü bizlerde burada bir cevap vererek yanlış lense edebiliriz kötü olur.

0|0
    0|0
  • Allah'ın yaratılışını ve varlığını sorgulamak en büyük günahlardan biridir. Hepimizin kafasına takılan ve insanı dinden çıkarabilecek kadar ciddi bir sorudur bu. Haklısın Kuranı Kerimde de diyor Herşeyin bir yaratıcısı vardir diye.

0|0
    0|0
  • Sorgulamaya başlamışsın :) yakında ateist olursun demedi deme.

0|0
    0|0
  • bazı şeyler insan idrakının dışındadır.

çok düşünme şalter atar :)

1|0
    0|0
  • aynen cok fazla düşünme sıkıntı :)

0|0
    0|0
  • bunu insan aklıyle çözülemez ..

tezini destekleyecek dünyada tek bir kanıt dahi yok

düşündükce duvara vuruyormuş gibi olur beynin öyle :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...