Düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum

Geceleri eve geç gelen, gezmeyi çok seven, fazlasıyla sosyal bekar bir kız düşünelim. Türk toplumunda böyle bir kızın ailesi o kıza baskı yapar, geç gelmesini istemez, fazla gezmesini istemez.Azarlar, hatta döver belki. Gerekçe olarak da dışardan ona kötülük yapılacağını , canına kastedileceğini vs. söylerler. Bu kız yarın evlenir , birkaç yıl sonra boşandığını varsayalım. Gel gelelim bu sefer ailesi o kadar tutucu değildir. Çok gezmesi de gözlerine batmaz kimi zaman, eve geç gelse de müsamaha gösterirler. Ne değişti peki? Korunması gereken kadının canı mıydı yoksa toplumun aklında " namus ölçütü" olarak yer eden malum şey mi? Toplumumuzda kadına mı değer veriliyor yoksa bekaretine mi?

0|0
4|11

En İyi Erkek Görüşü

• Şimdi bu durum şöyle bir şey.

Anne babalar kızlar evlenene kadar genelde olgun bir birey olarak görmüyor, göremiyor. Çekiniyor çünkü çevrede yaşanan türlü olaylardan. Aslında çevreden zararla sınırlı olmayarak, senin kendine yenilip bir şeyler yapmandan çekindiğinden olur.

Evlendin boşandın, daha da olgunlaşmışsındır + evliliğin sürecinde sana dair sorumlulukların bir çoğu gitti, tabisi bunun getirisiyle gelen bir alışmışlık da var.

Evet şu aşamada ters kalan bir nokta var ki madem düşünceleri öyleydi, şimdi diye aynı değiller.

Buna anlam vermek için formül şudur.

-Zaman

-Alışmışlık

-Gelişmiş olgunluğun

-Büyüdüğün için ve her şeyi net olarak bildiğin için sana bir şey denirse ters tepebilir, huzursuz edilebilirsin. O yüzden biraz daha fazla özgür kalırsın.

Ha senin kastettiğin noktada aileler de mevcuttur. Tabisi senin ailen öyle midir bilemem. Bu bekaret mevzusu çok büyütülmekte toplum tarafından, nasıl girersen gir ilişkiye, o ilişkiye girdiysen bekaretin gitmiştir, o zar sadece somut olarak ortada görünen en belirgin şey olduğundan direk ona bakıyorlar. Halbuki ora ile sınırlı değildir.

cut.

0|0
    0|0
    • açıklamanız için sağolun, benim ailem öyle değil. toplumun nabzına göreydi bu sorum sadece :)

Erkekler Ne Diyor 10

• Evet sizin bahsettiğiniz gibi durumlar olabiliyor fakat bunu genelleme olarak kabul etmek doğru olmaz.

Şahsen benim görüşüm şu şekilde olacak ;

Öncelikle bekar bir kızın zamanında ailesinin kendisine baskı yapma nedeni, birazda yaşı ile alakalıdır. Ailesinin tutucu olduğu dönemlerde, o kız henüz ufak yaştadır ve ailesinin bu tutumu gayet yerindedir. Şayet kız ilerde evlenip boşandıktan sonra ailesi ona tutucu davranmıyorsa, yine bu onun yaşı ile alakalıdır. Boşanmasıyla değildir. Eğer o kız hiç evlenmemiş olsaydı ve belirli bir yaşa bekar olarak gelmiş olsaydı, o aile yine pek tutucu davranmayacaktı. (Bu bahsettiğim aile yapısı, yaş'ı göz önünde bulunduran bir ailedir)

Diğer aile yapısı ise yaşa bakmaz ve ne olursa olsun tutucu bir ailedir. Kuralları net ve kesindir. Kızlarının boşanmış olması hiçbirşeyi değiştirmez.

Aslına bakarsanız bunun bir çok nedeni var.. O dönemler kız ufaktı ve ebeveynler büyüktü.. Her zaman bir kaç yıl sonunda boşanmalar yaşanmıyor. Bazısı 10 -20 seneden sonra bitiyor.

20 senelik bir evlilikten sonra o kız artık büyüktür ve ebeveynler yaşlanmıştır. Söz geçirme şansları kalmamıştır artık.

Kadının bekareti gidince , artık ona değer verilmiyor gibi bir düşünce kesinlikle yanlıştır. Bunun böyle oldugunu düşünenler varsa da onlar için üzülüyorum.

Sevgiler

1|0
    0|0
  • Gün geçmiyor ki, kadına yönelik bir şiddet haberi okumayalım.. Ben, bir erkek olarak, çok utanıyorum.. Sanırım, çok büyük bir ülke olmamız, nüfus artışımızın yüksek ve kalabalık bir ülke olmamız, yöresel ve eğitimsel açıdan aileler arasındaki anlayış farkının uçurumlar içermesi bu sonucu yaratmaktadır, kim ne derse desin, son dönemdeki idari yapı, bu olayların artmasına yol açmıştır.. Mücadele yok, her şey oluruna bırakılmış durumda, bu konudaki duyarlılık yine aile içinden gelmesi bekleniyor, keşke, aile bireyleri arasında daha çok iletişim ve daha çok güven olsa...

1|0
    0|0
  • Artik evlenmissin ve sonra bosanmissin hayati yasamissin görmüssün yani.

toplumda erkeklerin askere gidip gelmesi sonucu bu baski artar bayanlarin evlenmesinden sonra

Eh bosanmis olmak birseyleri görmüs gecirmis olmak artik kendini bir birey olarak ailene ispatlamis olmussundur.neyi koruyacagini bilirsin.. ya da nasil davranacagini.

Bu baglamda sanirim

0|0
    0|0
  • Kendini anne ve babasına ispatlamış bir kıza karışmazlar. Benim kızım olsa bende karışırdım.

Ben ufakken bir soru sorumuştum anneme. Neden akşam ezanı okunmadan eve gelmemi ve sürekli dışarıda oynamamamı istemiyorsun diye..

Bana aynen bunu demişti oğlum biz sana güveniyoruz fakat dışarıdaki o insanlara, kötü niyetli kişilere güvenemiyoruz demişti. Bunu bir yasak olarak göstermek değil de belki güzel bir biçimde ifade etmeyi başaramayan anne ve babaların çocukları böyledir belki de.

Anlattığınıza göre 'evlenip boşandıktan sonra bana karışmıyorlar' ifadesi dikkatimi çekti ben buradan başka sonuçlar çıkartırım ama gerçekten oğlunu kızını korumak isteyen aileler için bunun bir önemi yok ya bence ister kız olsun ister kadın olsun. Ben sevdiğim birisi ile evlenene kadar kıskanırım evlendikten sonra boş veririm gibi bir şey oluyor.

0|0
    0|0
  • topluma ve yaşadığın semte şehre uyacaksın uymazsan bu gibi sonuçlar kaçınılmaz olur her insan maddi durumuna göre yaşamalı maddi durumu fazla iyi değilse bu ortam sosyal ayakları kötü şeylere yorumlana bilir

0|0
    0|0
  • Bekaretine

0|0
    0|0
  • Bekaret ve zevke veriliyor ve kadın a değer vede hak verilmiyor ne yazık ki..

0|0
    0|0
  • e kuş yuvadan uçuyor ailenin sorumlulukları büük ölçüde yitiyor

0|0
    0|0
  • kadının içinde varsa yapar her yerde fırsat kollar .

0|0
    0|0
  • ben okumuş hanzoyum bekarete önem veriyorum isteyen maymundan geldiğini iddia edebilir ben buyum

0|0
    0|0
    • Buna önem veriyorsan kendin de öyle kalmalısın. karşındaki de seni öyle ister. erkek olman fark etmez.

Kızlar Ne Diyor 4

• her durumda aile hatalı zaten.kaldı ki kız da.gecenin bir saati ne kadın için ne de erkek için uygun olabilir.ancak aile bağları kopuk, hayatta anlık yaşayan insanlar geç vakit geçirip barlarda eğlenmeyi bir yaşam standardı olarak görür.evlenmiş ayrılmış olması tabi ki bir şey değiştirmez, namus kavramı evli-bekar,boşanmış ayrımı yapmaz.kadın - erkek ayrımı yapmadığı gibi zar kavramını da içinde barındırmaz.

ailenin bakış açısı çok yalpalı olduğu gibi seninki de makas atıyor yoğun trafikte.

0|0
    0|0
  • Kadina deger vermediklerinden.cunku bizim toplum kadina kadin demez.olcusu vardir.vlenene kadar kiz.35ine kadar kadin sonra bayan.vs.bukadar detaya gerek yok "insan"de yeter la.ama yok arkadas koruduklari sey namus olcutu.

0|0
    0|0
  • Farklı bir bakış açısı. Ya olgunlugundan ötürü kollama azaldiysa?

0|0
    0|0
    • Olgunlaşınca dışardakilerin zarar verme eğilimi azalıyor mu? Sebepleri eğer buysa, bu tehlike her yaşta olabilir.

• 18 Yaşını geçtikten sonra kimse kimseye karışamaz o yaştan sonra anne baba ne diyebilir ki

0|0
    0|0
Yükleniyor...