Yeterince özgür olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Özellikle ailesiyle yaşayan arkadaşlar cevaplarsa daha mantıklı olur.

Kurallar hayatınızın % kaçını kaplıyor ? Özgür olduğunuzu düşünüyor musunuz? Yoksa hayatınıza sürekli müdahale eden insanlar fazlasıyla var mı ?

• Yeterince özgürüm bir sıkıntım yok....
    39% (29)59% (32)48% (61)Oy Ver
  • Yeterince hayatıma karışan insan var umarım bir gün özgür olucam...
    61% (45)41% (22)52% (67)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
27|40

En İyi Erkek Görüşü

• özgürlük hiç bir zaman olamaz bu hayatta. çünkü zaten sınavdayız sınavda özgürlük olmaz.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 39

• 3 ay oncesıne kadar aılemle yasıyordum %100 ozgurdum. Ama %85ını anca kullanırdımşu antek yasıyorum yıne %85ını kullanıyorum. Cunku aılem bana dusuncelerımle,fıkırlerımle var olmayı ogrettı. Her zaman saygı duydu. Yasaklarım olmadı ama kontrol altında oldugum zamanlar oldu. O yuzden unıversıteye baslayan dıger ınsanlar gıbı aılesınden kopup ozgurlugunu alıp etrafa saldırma,kendımı kanıtlama durumlarım olmadı. Gerıye baktıgımda aılem ıyı kı benı rahat ve kendıne guvenen bırısı olarak yetıstırmıs. Sosyal durtulerın verdıgı populerlıkten cok kendımı gıpta ettıgım zaman daha mutlu oluyorum ben. Sanırım her seyı zamanında ve ayarınca yasamak ınsanı mutlu ve tamaatkar edıyor

1|0
    0|0
  • Ailenle yaşamasan da özgür değilsin, özgür değiliz.

Hiç, bir süre durup trafik ışıklarında karşıdan karşıya geçen insanları izledin mi?

Kesinlikle denemelisin, çok eğlenceli...

7'den 70'e insanlar robotlaşmış, sistem tarafından robotlaştırılmış durumda.

Ya da bankada elinde numaralı kağıtla sıra bekleyenleri gözlemle...

İnsanlar, pavlov'un köpeği rolünde bu kez.

Zille birlikte numara yandı mı, anlamsız bir telaş, bir sevinç...

Trafik ışıklarını ve banka şubelerini çok nadir kullanırım bu yüzden...

Hepsi, ''f*ck the system''in insanları denetin altına alma, kontrol etme, zincirsiz köleleştirme araçları çünkü...

1|0
    0|0
  • sorumluluklarımı yerine getirince bir şey yaparken sormam bile sınırsız özgürlük ama sorumluluklarımı yerine getirmeyince kısıtlamalar geliyo...

1|0
    0|0
  • Özgürlükten söz edilemez kısıtlı beyinlilerin yönettiği bir ülkede..

2|0
    0|0
  • ailem le yaşıyorum bişeyime karışmazlar 20 yaşındayım alkol aldıgımı filan biliyorlar ama saygı sonsuzdur. ewe hiç sarhoş gitmem . gerçi pek fazla sarhoş da olmam zaten. ama şöyle bir sıkıntı war kesinlik le aile'nin yanında üniversite okunmaz llanet olsun ya harbi lanet olsun!

normal yaşamda ise kimse türkiye de özgür olmaktan bahsetmesin bence ... bu ülkede özgür olan kişiler sadece zenginlerdir!

1|0
    0|0
  • ewet

1|0
    0|0
  • aile ile yaşamamaya özgürlük dedinya doğduğun an itibariyle özgür değilsin küçük hanım toplumdan uzaklaş

2|0
    0|0
  • benim için aile kurumu bu hayatta en önem verdiğim kurumdur.ve evet ailemle birlikte yaşıyorum annem ve babamla...normalde yalnız da yaşaya bilirim ama bu konuda gelenekçiyim.evlenmeden baba ocağını terk etmem.yaşadığım ev annemin ve babamın evi ve babam evin reisi bu evin kurallarını o koyar bende tevazu içinde o kurallara uyarım.bundan da onur duyarım.hatta bir gün kendi evimi ayırsam bile babam benim evime gelsin o andan itibaren benim değil babamın kuralları geçerlidir ve bundan da onur duyarım.nihayetinde eski bir türk ata sözü;atasını tanımayan it peşinde gezer...

1|0
    0|0
  • evet düşünüyorum

1|0
    0|0
  • Özgürlük diye bir kavram yok elbette ancak sınırı zorlamak olabilir. Bu da bizi bulmaz ki :) Şu an android hayatımızda ve özgürlüğümüz şarjimizin bitmesiyle son buluyor :)

1|0
    0|0
  • Yukarıda belirtmis olduklarinin herhangi bir kısıtlamasi olmadi..

Keske su nickim gibi Özgürce ülkemizde yasayabilsek..

1|0
    0|0
    • Edirne'den kars'a - tekirdağ'dan ağrı'ya kadar elini kolu sallaya sallaya gidebiliyorsan + Yerl, veya yabancı bir bankaya hesap açtırıp ya da kredi kartı alıp kullanabiliyorsan + sermayen var ise yasal izinleri aldktan sonra ticaret yapabiliyorsan + inanki özgürlerin özgürüsün özgürcüm. Daha başka nasıl bir özgürlük arıyorsun yazda bilelim. Ekonomik özgürlükmü arıyorsun.?

link

• türkiyede özgürlük demek = tayyip erdoğan nası özgür olabilirimmm

1|0
    0|0
  • Deli gibi özgürüm :))

1|0
    0|0
  • Özgürlük ebeveynin geçmişteki tecrübesinden ya da yasadiklarindan dolayı sana yol gösterme niyetlerini alt üst etmek değildir ...bireylerin ya da toplumun kisitlamasindan aykiri davranmak hiv degildir...özgürlük insanin ruhu ve beynindedir beden hic bir zaman özgür olamaz

1|0
    0|0
  • Özgürlük dediğimiz şey önümüze önceden sunulmuş olan seçeneklerden birini seçmek ise asla olamayacağız. Örnek: Boş zamanında ne yaparsın ? Gezersin bir yerlere gidersin para harcarsın ama bunu sen seçtiğini sansan da aslında bu kapitalizmin sana sunduğu seçeneklerdir. Boş zaman ve kapitalizm makalesini okumanızı tavsiye ederim.

1|0
    0|0
    • Finansal açıdan bende sana bunu tafsiye ediyorum. İyice araştırmadan vazgeçme derim. Birlikten güç doğar.

link

• Özgür değilim, istediğimi söyleme ya da konuşma şansım yok. Yaşadığım çevre buna engel.

1|0
    0|0
  • Yeterince özgür değilim hayatıma karışan bir hırsız ve katil var.

2|0
    0|0
  • özgür hissetmek istiyorsak; şimdiye kadar öğretilen tüm doğruları, yanlışları, kuralları, sorgulamak lazım.. Toplumu kontrol altında tutan, yönlendiren, insanların davranışlarına kurallar getiren düşünce sistemlerini ve bunların artılarını eksilerini enine boyuna sorgulamak lazım..

yani özgürlük aile baskısından, ya da birilerinin kontrolünden, ya da kelepçeden, prangadan kurtulmak değil..

1|0
    0|0
  • evdeyken annem olsun nenem olsun tuvalete gidecek olsam nereye gidiyon diye sorarlar .d

1|0
    0|0
  • Türkiyede yaşıyoruz ne kadar özgür oldugumuzu buradan anlayabilirsiniz...

1|0
    0|0
  • üniversiteye geldiğim ilk günden beri kendi evimde kalıyorum özgürüm.hava yapmak gibi olmasın ama özgürlük çok datlu :)

1|0
    0|0
    • Ek gelire ihtiyaç duyarsan buraya katılmanı tafsiye ederim. Küçük bir sermaye ile zengin olabilirsin. ( 55 lira )

link

• böyle şeylere itimat etmeyin arkadaslar...

• Özgür olmak her zaman iyi değil. İçki gibidir bir başladın mı fena yapar adamı :D

Ne özgürüm nede değilim. Ortası.

Fakat istemediğim şeyi de zorla kimse yaptıramaz.

1|0
    0|0
  • bu soruya cevap yazabildiğime göre EVET =)

1|0
    0|0
  • Başkalarının özgürlüklerinin başladığı noktaya kadar özgürüm...

1|0
    0|0
  • Bu ülkede özgür olmak zor, ne kadar kendini özgür hissedersen hisset mahalle baskısı, insanlar ne der düşüncesi ve kısıtlamalar asla peşini bırakmıyor insanın. İşin kötü tarafı da bu kısıtlamalara artık alıştık.

1|0
    0|0
  • aileye gelene kadar ohooo.. bizde her şey başımızdaki bir adamın iki dudağı arasında son yıllarda.. hiçbir yasal dayanağı olmadan kendi canı öyle istiyor diye milyonlarca insanın kullandığı bir sosyal medya platformunu kapatmaya kalkıyor..

1|0
    0|0
  • her yönden özgürüm

1|0
    0|0

• aile ozgurlugu kisitlamaz bana gore

genel olarak hayatin kendisi ozgurlugu elimizden alir.

1|0
    0|0
  • Benim hayatıma kimse müdahale etmedi bu yaşıma kadar (: Hayatımda hiç ''şu şöyle olacak, bunu böyle yapmalısın vs..vs.'' gibi şeyler duymadım. (: Allaha şükürler olsun sorun yok.

1|0
    0|0
  • Insan yasiyorken ozgurdur ve kendini ozgur hissetmeli

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    9

Kızlar Ne Diyor 27

• yeterince özgürüm.

1|0
    0|0
  • Özgür olduğumu düşünüyorum. Hayatıma müdahale eden bir ailem yok çünkü müdahale edilecek bir durumla karşılarına çıkmıyorum.

Örneğin, gecenin bi' yarısı dışarılarda olmuyorum.

E dolayısıyla müdahale edilecek bir durumum olmuyor.

Yani nerede ne yapacağını iyi bilen birisi olduğum için özgürlük konusunda ailemle hiç karşı karşıya gelmedim çok şükür.

1|0
    0|0
  • link Özgürlük...

1|0
    0|0
  • özgürüm .. belirli bir yaş ve tecrübeden sonra sen onları kontrol etmeye ve yönlendirmeye başlıyorsun..

1|0
    0|0
  • Yarı özgür diyebilirim :) Geceleri bir saat sınırı oluyor. dışarıda o süre boyunca kalabiliyorum ve ondan sonra evde olmam gerekiyor :)

1|0
    0|0
  • ailem çok müdahele ediyor ben sıyrılmayı başarıyorum ama baskı bile beni çileden çıkarmaya yetiyor hayır özgür filan değilim en azından etrafımda bu kadar baskı varken değilim ama sabrediyorum...

1|0
    0|0
  • özgür değilim.

1|0
    0|0
  • Bahar geldi acilip serpildim annemde kiziyor tabi nerede ozgurluk. :/

1|0
    0|1
    • Gençlik bir kere be canım açıl serpil:)

• açıl açılda bir yere kadar hanımefendi. Ondan sonya yolda giderken poliiiissss polis yok mupoliiiissss ! Ne oldu ne oldu.? Şu adam ben yolda doğru düzgün giderken popoma şaplak vurdu. Bu kıyafetle mi doğru düzgün yürüyordunuz hanım efendi.? :-)))))

link

• Aile mi? Devlet kadar özgürlüğümüze müdahale etme konusu ailemizde yok.

1|0
    0|1
    • Haklısın. O da ayrı bir boyut. :)

• Atalarımız çanakkalede + sakaryada + sarıkamışta + sen birtakım yerlerde kızlı erkekli karma bir okul ya da hayat yaşayın diye şehit düşmedi hanım efendi. Kusura bakmayın fakat sitemkar mesajınızdan ben böyle bir mana çıkarttım. Eğer hatalıysam özür dilerim.

link

• Yeterince özgürüm.

1|0
    0|0
  • Özgür değilim. Biri beni kaçırsa da kurtulsam.

1|0
    0|0
  • Aslında dünyada özgürlük yok :) farkında bile olmadığımız düşünceler kültürler sorumluluklar kısıtlar bizi. Belki de tam dibe vurduğun an özgür oluyorsun. Gerçek anlamda 0san özgürsün belki de

1|0
    0|0
  • Ben ve özgürlük ancak bu evden gidince yan yana gelecek.

Ailen seni anlamaya çalışmayınca, aslında haklılar, da diyemiyorsun...

1|0
    0|0
  • özgür değilim.

sebebi kurallar kısıtlamalar değil ama

elalem ne der diye düşünmekten oluyor hep...

1|0
    0|0
  • Kurallar hayatımızın %99.9 ' unu kaplıyor. Kurallar iyidir düzenli yaşamayı sağlar ama abartmamak gerekir. Abartılırsa insanı her şeyden soğutur.

1|0
    0|0
  • Yeterince özgürüm

1|0
    0|0
  • Yeterince özgürüm bir sıkıntım yok...

0|0
    0|0
  • Ailemle yaşamıyorum ve özgür değilim ailemle yaşarken daha bir özgür hissediyorum kendimi.

0|1
    0|0
  • Anlayışlı bir ailem olduğu için özgürlüğüm gayet yüksek düzeyde 2 sene sonra daha artıcak tabi

1|0
    0|0
  • Özgürüm, sıkıntı yok.

0|0
    0|0
  • Yeterince özgürüm.

0|0
    0|0
  • B: Yeterince hayatıma karışan insan var umarım bir gün özgür olucam...

1|0
    0|0
  • hiç özgür değilim hep bir baskı hep bir baskıı umarım bir gün özgür olcam

1|0
    0|0
  • Müdahale eden tek kişi annem hayatıma burnunu sokmasa olmaz adeta beni sinir etmek için var sanki:)) tabi ben takmıyorum o ayrı:))

Ama onun dışında çok rahatım kıyafet konusunda gezme konusunda gecenin bir vakti çıkıp gitsem babam sormaz nereye diye

1|0
    0|0
  • ailemle yaşamıyorum ama yinde yeterince özgür olduğumu düşünmüyorum . evet belki de günlük yaşayışımda özgürüm ama içinde yaşadığım toplum değer ve gelenek göreneklerı vb durumlarından dolayı özgür değilim . şu an ki özgürlüğüm sonuçta bir yere kadar

1|0
    0|0
  • Özgürüm .. Çok rahat bir ailem var baski yapmazlar hic bir konuda.

1|0
    0|0
  • B şıkkı

1|0
    0|0
Yükleniyor...