Devrimcileri ve Deniz Gezmiş'i nasıl bilirsiniz?

Arkadaşlar devrimciler günümüzde bölücü, vatan haini, komünist gibi son derece yanlış kriterlerle eşdeğer tutluyor. Örneğin Atatürk sevdalısı Deniz Gezmiş bir hiç uğruna idam edildi halbuki onlar terörist değildi sadece ülkedeki zamanın baskısına direniyor, yeni bir Türkiye yaratmak istiyorlardı. Üstelik abisi Bora Gezmiş, Deniz'in Atatürk sevdalısı olduğunu ve onların (arkadaşlarının) Atatürk'ün muhafızları olduklarından söz ediyordu. Aslında sol görüş; ülkede görünmez gerçekleri görmek ve bu bağlamda mevcut düzene direnip karşı koyabilmektir. Tabi ki solculuk bence DHKP-C gibi asla terörizm boyutlarına ulaşmamalıdır. Aksi takdirde olay solculuktan çıkar ve anarşiye ve terörizme ulaşır.

Size göre devrimcilik ve solculuk nedir? Deniz Gezmiş ve yoldaşları hakkında neler düşünürsünüz?

0|0
3|7

En İyi Erkek Görüşü

• Peki hiç şiddet kullanmadan, silaha başvurmadan bir devrim nasıl olacak? Dünyada iktidarını savaşmadan, kendi arzusuyla teslim eden birisi oldu mu? Castro, Lenin, Mao güle oynaya mı devrim yapmıştı?

"Terör" dediğiniz şey de "gözüne keseni öldürmek", "psikopatlık" değil, 1789 Fransa Devrimi sürecinde doğmuş bir politik kavramdır. Siyasi ve sosyal hedeflere ulaşmak doğrultusunda şiddet kullanımıdır, ses getirmesi istenen "eylemler" yapmaktır, zevk olsun diye öldürmek başka bir şeydir.

Bu yorumuma bakıp da El Kaide'yi IŞİD'i şunu bunu çok sevdiğim gibi bir sonuca varılmazsa sevinirim. Ben objektif olmaya çalıştım

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Seksen Döneminde ihtilale Zemin hazirlamak icin Sagci ve Solcu kavgasina izin verildi.

sonrada Kenan Evren cikti söyle dedi sagcilardanda solculardan birartane astik herkese esit yaklasiyoruz

oysa olaylari destekleyen alttan askerdi.

Ne kadar ironi

insanlari kullandilar.. yillarca.. Deniz Gezmisde bunlardan birisi inanclari ugruna öldürüldü.. Bir hic icin..

1|0
    1|0
    • deniz gezmiş niçin idam edildi halen inanamıyorum...

• on yedi yasinda bir ülkücünün yasini büyütüp idam ettiler.. Amac insanlara bakin bu yol yol degil demek..

• Çok yazık... :((

• sosyalizm incir zamanı incir yemektir ama herkesin yemesidir. devrimciler o günler için çabaladılar. ama diğer taraftakiler gomonizm gelecek diye beyinlerini kullanamadıkları için silaha sarıldılar. bir sosyalistle bir sağcıyı karşılaştır. sosyalist hak hukuk eşitlik adalet der , öteki saçmalamaya başlar ilk kelimelerinden kafasının ne kadar boş olduğunu anlarsın. tabi cahil toplumda da hep yer bulur kendine.

1|0
    0|0
  • İyi bilirim. Hain arıyorsanız, adalet isteyen masum insanları bölücü ve vatan haini ilan edenlere bakabilirsiniz.

1|0
    0|0
  • Herkes o kafada olsa anarşi hüküm sürer bu memlekette bu da diğer ülkelerin bizim iç işlerimize karışmasına bir bahane olur.Komünistler ütopyalarını içinde yaşasınlar.

0|0
    0|0
  • oylede yavrucum devlete karsı gelırsen o zamana gore asılırsın sımdı olsa emının taksım olaylarına karısırdı carsı her seye karsı gıbıde olmamak lazım erken oten horozun basını keserler hesabı ınsansın sonucta olumsuz dgılsın her keze goede doğrusu kendıne doğrudur bu partı ıcınde gecerlı terorıst degıldır ama ben sol goruslulerın neden destekledıgını anlamıyorum

0|0
    0|0
  • NE DENIZ GECMISI NE DEVRIMCILERI NEDE SOSYALISTLERI SEVERIM YASASIN NIZAM-I ALEM YASASIN BUYUK ISLAM TURK IMP.

0|0
    1|1
    • Senin görüşün saygı duyarım..

Kızlar Ne Diyor 3

• isin asli sagcilar da solcular da ülkelerini severler ama dönem dönem onlarin bu vatan sevgisini kullanirlar bknz: 12 eylül darbesi ve süreci.

simdi kimse cikip ülkücüye vatan haini diyemez vatan asigidir ama kafatascidir.

solcuya da vatan haini diyemez o da vatan asigidir ve tam bagiszlik esitlik isterler.

hal böyleyken vatan haini bu kisileri vatan haini ilan edenlerdir.

0|1
    0|0
  • Kıstasım akılcı olması. Şu an barış odaklı bir devirde dağların arkasına saklanıp asla mert olmayan bir şekilde saldıran pkkyı, minicik çocukları alevi diye öldüren el Kaide'yi vs. anlayabilmem mümkün değil. Ama Gezi'yi anlarım.

0|0
    0|0
    • ''Akılcı''dan kastım da geçmişin intikamı için bugünü mahvetmek isteyenler değil. Bugünün hakkını arayanlardır.

• Solculardan hic hayir görmedik ben bunu bilirim.

0|1
    2|0
Yükleniyor...