İnsanların birbirini yanlış anlaması..

Düşündüğünüz, Söylemek istediğiniz, Söylediğinizi sandığınız, Söylediğiniz, Karşınızdakinin duymak istediği, Duyduğu, Anlamak istediği, Anladığını sandığı, Anladığı.. arasında farklar vardır Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var bence.

Sizin için yanlış anlama kavramı var mıdır?

Sizce kaç ihtimal vardır ve nelerdir?

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• Yanlış anlamalar ve yanlış anlatımlar olarak 2 ye ayırabilirim. İnsan yanlış anlayabilir çünkü o şekilde anlamak işine geliyordur.Yani çıkarları onu ortaya çıkartıyordur. Yanlış anlatım kısmın da ise kitap okumanın azlığından ( veya yokluğu) dolayı insanların kullandığı kelime sayısı çok kısıtlı.Aklın da ki düşünceyi sözcüklere dökerken yanlış kelimeleri veya düşüncesini tam anlatmayan kelimeleri seçmesinden kaynaklanabilir. (Bence)

1|0
    0|0
    • Evet mantıklı yanlış anlatımlar yüzünden yanlış anlaşılmak. Dediğin gibi az kelime dağarcığından ya da üstünkörü-eksik anlatımdan dolayı meydana geliyor da olabilir.

• Maalesef 1 gün için de kullandığımız kelimelerin sayısı çok az.Bundan dolayıda aynı malzemelerle çok çeşitli yemek yapmaya çalışmak gibi bir şey.Düşüncenin sınırı yok lakin kelimeler sınırlı olunca böyle bir durum ortaya çıkıyor.

Erkekler Ne Diyor 8

• Beni sadece yanlış anlamak isteyen, yanlış anlar. Detaycı bir insanım, doğruyu en doğru şekilde anlatırım. Yanlış anlaşılmalara müsade etmem.

Dinlerkende aynı şekilde dinlerim. Detayına inerim ve yanlış anlamak istemem.

Gerek iş yaşamında, gerek sosyal yaşamda bazı şeyleri inadına yanlış anlayanlar da oluyor. Hatta işi çığrından çıkardıklarıda oluyor. Bunun sonu bazen kötüye de gidebiliyor. Böyle insanlarıda yeryüzünden silmek istiyorum o kadar.

1|0
    0|0
    • Doğruyu en doğru şekilde anlattığını söylüyorsun ama herkesin doğruları farklıdır, yanlış anlaşılma istemsiz de olabilir.

• Şaka bir yana bu hale geldim : link :))

• Ahahahaa iyimiş.:)

• Bir insan hiç bir zaman karşısındakini "tam" olarak anlayamaz. Karşısındakinin düşündükleri/hissettikleri hakkında en yakın tecrübeyi "kendi" hayat birikiminin yardımıyla elde eder birey. Farkedildiği üzere burada belirleyici unsur karşısında duranın tecrübelerinin kendikinden farklı olmasıdır. İki farklı insanın tecrübeleri "hiçbir zaman" aynı olamayacağından tam olarak anlaşılmak söz konusu olamaz böylelikle..

Bu nedenle yanlış anlaşılma yoktur bana göre, eksik ve farklı anlaşılmak vardır her daim. Tıpkı bu söylediklerimin birçokları tarafından tam anlaşılamayacak olması gibi...

0|0
    0|0
  • Bunun derinliğine inmeden sana bir şey yazayım vaktin varsa biraz o bağlamda düşün.

Bir olay meydana geldiğinde kişi o olayı nasıl anlarsa o insanın kişiliği odur.

Yani bakış açıları, düşünce yapıları, değer yargıları, yetişmişlik gibi bireyi birey yapan etkenler neticesinde ortaya çıkan kişiyi olaylara bakışı, düşünce yapısı, anlayışı değerlendirebiliriz.

Bu bağlamda düşünürsek senin söylemek istediğinin karşılığı seni dinleyen insanda yoksa o insan kendi birikimleri ile, kişiliği ile onu anlamaya çalışacaktır.

Bunu yanlış anlama olarak mı ele almak lazım gelir? Farklı anlayış mı?

0|0
    0|0
    • Yanlış anlama zaten farklı bir anlayıştır.

• Ikisi farkli kavramlar es anlam degil. Bilmislik olarak algilama sordugun icin cevap veriyorum

• Açıklamaya gerek yok, bilmişlik olarak algılamadım.

• İnsanlar birbirini yanlış anlamaya meyillidir. Karşıdaki insan yeter ki dinlemeye niyetli olsun bir şekilde anlatılır en kötüsü dinlemeye isteksiz olmaktır.

1|0
    0|0
    • Bu konuda haklısın. Böyle bir insan var çevremde. Hayattan bezdiriyor. Telefon açıyor, dinliyor, kapatıyor. Sonra geliyor ve benim A dediğime 123 diyor. A yerine B dese yine iyi...

Bu insanların genelde seninle bir problemi vardır. Ya da sadece gerizekalıdır.

• ewet birsey soylersın karsı taraf ters algılayabılıyor farklı dusunebılıyor en onemlısı guvenmedıgı ıcın de yanlıs anlıyor kotuye cekıyor bazende iltifat etsen sankı kufur etmıs gıbıde algılayanda olabılıyor

0|0
    0|0
  • bence insanlar duymak istediklerini duyuyorlar ...

0|0
    0|0
  • ata demirelin otobüs ve balıklar hakkında gulü gulü diye bir hikayesi geldi aklıma

0|0
    0|0
  • bu çok şey bir soru ben buna tam manasıyla şapamıycam kusra kalma :D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• İhtimal yoktur bence yeter ki insan karşındakini anlamak istesin !

Ve en nefret ettiğim şeylerden biri de ' anlaşılamamak.'

1|0
    0|0
    • Sence anlaşılamamak neden kaynaklanan bişey peki?

• Kimisi yaşam tecrübesi anlaştırır, demiş.katılmıyorum. Akıldır ya bir insanın diğerini anlamasını sağlayan!

Bence anlaşılamamanın bir çok sebebi vardır. Karşındakinin objektif bakamaması duruma, üstünlük çabası, egosu, menfaati, konuyu tam bilmemesi ya da idrak etmemesi..

Demem şu ki kişisel bir çaba yoksa ortada ve olgunluk varsa serde bir insan diğerini anlar !

• Olabiliyor bazen

0|0
    0|0
Yükleniyor...