Bir Kürt'ün siyasi çıkmazı

Benim bütün akrabalarım Kürt dolasıyla Kürt kızı Kürt'üm ama anayasaya gore Türk'üm.Aynı zamanda ırkımı ne Türklerden asağı ne de yüksek goruyorum ancak Türk kimligiyle hareket etmek hosuma gitmiyor(Tıpkı hiçbir Türkün kendisini Kürt olarak gormek istememesi gibi) ve dahası bu ülke bölünsün de istemiyorum.Partilerden ilk bakısta en yakını Ak parti ve Hdp gorunuyor ancak Akpden de nefret ediyorum.HDP yi anlamıyorum.Peki ben ne yapacagım?

Güncellemeler:
Bir Kürt olarak Abdullah Öcalandan nefret etmiyorum ama bu tabiki vatan hainligi olarak goruluyor.

0|0
10|13

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle kardeşim anayasaya göre Türk değil Türk vatandaşısın.Ben seçimini yapamasam da Türk ırkına mensup bir Türk vatandaşıyım. Hayatım boyunca Türk olduğum için ne gurur duydum ne de utanç. İnsanın seçimini yapamadığı olgular onun kimliğini belirleyemez.Ahlak, vicdan gibi karakteristik unsurlar bir insanın değerini belirler milliyeti değil.

Seni anlayabiliyorum.Benim Kürt kardeşlerimi hep ötekileştirildiler , ayrımcılığa maruz kalıp yalnızlığa itildiler ama aynı ırktan olmasam da kardeş olduğumuzu ben hala unutmadım Bu devlet yıllardır doğudaki halkı yok saydı, ötekileştirdi hakir gördü. Tek bir kutupta topladı, ön yargılarla genellemelerle yaklaştı o halka . Üzerinde bulunduğun toprakları vatan toprağı olarak kabul etti bu devlet , fakat içindeki halkı tehdit unsuru olarak yok saydı. Yatırımları hep batıya dönük yaptı , doğuda ki toplumun bilinçlenmesine , kalkınmasına iş güç sahibi olmasına imkan sağlayamadı. Bölüşmemiz gereken ekmeğin bir lokması bile fazladan benim boğazıma girdiyse, bu benim seçimim değildi o yüzden varsa hakkın bana helal et.

Öncelikle seni eleştirenlere bir şeyler söylemeliyim.Bu tatlı su milliyetçileri, bu düşünce yapısıyla doğduğu yerin bir kaç kilometre doğusunda doğmuş olsaydı bu seferde Türk düşmanı bir faşist olacaktı.Bir kaç km lik adamlar bunlar.Seçimini yapamadıkları şeylerle övünen kişilik noksanı insanlar.Söyledikleri tutarsız, sahip oldukları ancak seçimi yapılamayan onlara ait olmayan olgular. İnsan olmanın yükü, bulunduğun milleti sahiplenmenin yükünden ağırdır.Cesaretleri yok bu yükü kaldırmaya. O yüzden canını sıkma, senin karakterin ve kişiliğinden kuşkun yoksa seçimini yapamadığın olgularla nitelenmek zorunda değilsin.

Şimdi senin soruna gelirsek, normalde sol görüşlü bir partiye oy vermen gerekir. İdeolojin yaşantın ve yaşadıkların seni bu noktaya getirmesi lazım. Fakat ben sana Türkiye de bütün milleti kucaklayarak herkese eşit ve adilce yaklaşacak bir sol partiyi hedef gösteremiyorum. Emin değilim çünkü bunun vebalini alamam. Akp zihniyeti zaten kucaklayıcı olmaktan çok uzakta, sadece tek bir ideolojiye değil, kendinden olmayan herkese kapalılar. Hdp Kürt halkının sorunlarını görmekten çok farklı bir ideolojinin arkasındalar.Kürt halkının sıkıntılarına bir Türk olduğum halde benim kadar bile duyarlı olduklarını düşünmüyorum. Chp ye de kefil değilim. Şöyle yaparlar diyemiyorum ama ne kadar Kürt halkını kucaklayıcı bir yapı gösterirler, bundan da emin değilim.

Abdullah Öcalana gelince nefret duygusuna ne yönde baktığın önemli. İnsan temelli hümanist bir düşüncen varsa belki seninle aynı ırktakiler nefret duymuyor diye nefret duyamabilirsin ama saygı duyamazsın.Bak bu ülkede 40 yıldır kardeş kardeşi kırıyor.İki etnik kökeninde bunda payı var kanla hiç bir sorun çözülmez.Abdullah Öcalan da seninle benim kardeş olmamı engellemeye çalışan en büyük unsurdur.Bebek katilidir bir defa, kundaktaki bebekte özgürlük istenemez. İnsan temelli yaşa cüzdanında ki nüfus cüzdanının bir anlamı kalmayacak

4|3
    0|2
    • Hepsine katılıyorum da faili mechullar olmuyor diye destekliyorum abdullah ocalanı bir kere.Bebek katili deniyor ya yıllardır annemin soyledikleri var bizim koyde pek cok cocuk olduruluyor hasta oldukları zaman doktora gidemiyor hatta Kürt odukları icin adamdan sayılmıyorlarmıs.Simdi Kürtler de insan muamelesi goruyor en azından bir kitle tarafından boyle olmasaydı belki daha cok olum olacaktı yıllardır oradan insanlar olecekti hatta.Bebek katlligiyse bunu asla desteklemiyor ama pek cok gosteril

• Bir hiç ugruna oldugun düsünmüyorum hala ancak bazı düsüncelerimi yumusattıgın soylemeliyim ve hümanist bir insanın bin tane fasist Kürt olsun Türk olsuna bedel oldugunu düsünüyorum.Bu düsüncem asla degismeyecek.

• Bak işte bilinç altımız ön yargılarımızla dolu olduğu için hemen savunma mekanizmasına geçiyoruz.İnsanca, kardeşçe yaşamak var iken bu kardeşliği sağlayamadığımız için Türk askeride pisi pisine ölüyor.Her Türk ve Kürt benim gibi düşünebilse,kan akmayacağının garantisi varsa herkes bir hiç uğruna ölüyor.Afrika da ki açlıktan ölen çocuk bile aç olduğu için değil zenginler doymadığı için ölüyor.Ölüm çok kötü şey yaşamaktan daha güzel bir şey var mı? Ve nedense hep fakirler mazlumlar ölüyor

Erkekler Ne Diyor 12

• Kesinlikle haklısın kürt olmamakla birlikte katılıyorum.Anayasa da T.C vatandaşı olan herkes türktür yazması tamamen bir ayıptır bir insanın böyle bir maddeyi savunması da onun cehaletindendir anayasanın ne olduğunu bilmemesindendir.anaysalar vatandaşların temel hak ve hürriyetlerinin garanti altına alınması için hazırlanmış metinlerdir.vatandaşın ne olduğunu tanımlamak için değil.anayasa vatandaşların dokunulamayacak temel hak ve hürriyetlerini belirterek onları anayasal güvence altına alır.bizim anayasa vatandaşın kendini tanımlaması hürriyetini elinden alıyor tersine anayasa vatandaşın ne olduğuna karar vermez.vatandaş türk mü kürt mü laz mı çerkes mi olduğuna kendisi karar verir zaten bizim anayasamızın sorunu özgürlükçü değil tamamen devletçi bir bakış açısıyla yazılması anayasanın değiştirilemez maddelerinin içinde T.C Devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür ifadesi bile bu anlayışı ortaya koyuyor.devletin ülkesi ve milleti olmaz milletin ülkesi ve devleti olur.basit görünebilir ama anayasanın temel mantalitesini ortaya koyar bu cümle zaten demokrasiyi rafa kaldırıp askeri darbe yapan generallerin hazırladığı bir anayasadan çok fazla şey de beklenmez

1|1
    0|2
  • bu ülke sınırları içinde yaşıyorsanız sesiniz çıkmayacak lazlar veya cerkezler neden sizin gibi çıkıp biz özerklik istiyoruz demiyorlar çunku onlar gerçek tc vatandası kanlarında var bu milliyetçilik ama senın gıbı dusunenlerı bence dırek bu ulkeden sürmek lazım.şikayet ettiin ülkenin alfabesini kullanıyorsun bu arada

3|2
    2|2
    • 1 kimseye baglı degilsindir lazlar su an neredeyse Türk gibi yasıyor zaten git bir doguya bak Türk mü Türk kültüründen mi bu adamlar diye?Ülkenin alfabesini iletisim icin kullanıyorum sonra da kullanıcam ben Türkce konusmıyacagım mı dedim?Direk bu ülkeden sürelim diyorsun ya burası benim de ülkem ve bu ülkede en az 15 milyon Kürt var ben bir yere gitmiyorum istiyorsanı sever istiyorsanız terkedersiniz.

• ben bütün kürtlere sana baktığım gözle bakmıyorum pkk yı destekleyen kürtlere bu dusuncelerım .dağa cıkıp elinde silahlarla asker polis şehit edip biz özerklik istiyoruz diyerek yaptığınıza karşılıkne bekliyordunz ki ?ayrıca benım kürt arkadasımda var çok severım kendısını ama onun düşüncelerı senın gıbı değil pkk ve yandaslarını sevmıyor her kürt pkk degildir içlerinde adamlarıda var yanii

• Türkiyede 35 milyon kürt varmış.

• Burda Kürtlere küfür etmeyi vatanseverlik sanan ergen, beyin yoksunları memleketimiz için tüketmek dışında ne yapıyorsunuz hiç sorguladınız mı? İnsanlar siyah doğmayı, kürt doğmayı, htistiyan, budist, eşcinsel doğmayı seçmediler. Ama sizin gibi olmayı hiçbiri seçmezdi ona eminim.

1|1
    0|2
  • Bir insan olarak cana kıyan herkesten nefret etmen gerekir.Sana en yakın parti chp

1|1
    2|0
    • Güvenemiyorum keske güvenseydim ama Cemaatin partisi olmus biraz da ve Cemaatin ideolojisini cok iyi biliyorum

• iste bugun gercek Chp sol olsa ilk ona oy veririm . Esp var mesela ama onun hiçbir gücü yok :(

• işte herkesin fikri başka aslında ama kitlelerden oy almak için mecbur açılımlar yapman gerekiyor.Yoksa dediğin gibi küçük partiler var.Kötünün içinde en iyisini seçmeye çalışıyoruz ve herkese eşit mesafede durabilen tek parti chp bence.Ayrım yapmıyorlar alevi,sünni,türk-kürt-laz vs.. Hepimiz aynı ülkede yaşıyoruz,mutlu yaşamalıyız tek istediğimiz bu

• Sen bu meseleye halen partizanlık gözlüğüyle bakarsan daha çooook kaybedersin.Çözüm bu değil !

Türk de Kürt de bir. Dayatılan sistemden ötürü bu ayrışmalar var,ötekileştirmeler var.Mesele AKP HDP değil.

1|0
    1|0
  • İstanbulda zengin doğulu işadamlarını-meşhur şarkıcıları,türkücüleri biliyorsundur.Türkiyenin dört bir yanında yaşarken,iş yeri kurarken nasl ayrıştırıldığını düşünrsün.Ben şimdi hakkariye -cizreye gitsem akşamdan sonra can güvenliğim sıfır.ma sen istanbulda-izmirde-ankarada-antalyada sabaha kadar dolaşsan kimse sana kürt olduğun için saldırmaz,öldürmez.istanbulda Molotof kokteyli atılarak halk otobüsünde yanan ve sonra hayatını kaybeden sen yaşlardaki kızı hatırlıyor musun?

0|2
    0|1
    • Saldırmaz mı? ciddi misin ? Alnımda kürt mü yazıyor ki saldırsın?Ben sarısınım goruntu olarak da Kürtlere benzemiyorumyani ve konusmam da pek cok Türkten daha iyi Türkçem var sosyal hayatta ama Kürt oldugumu ogrenince benden soguyan arkadaslarım da var.İstanbul üniversitesinde Kürtce konustugu içinb dövülen arkadaslarım var tabiki haberlerede cıkmadı cıkmaz da

• saldırmaz tabiiki.işyerimde diyarbakırlı kürt arkadaşlarım dostlarım var.yengemde ağrının kürtlerinden.sen eğer tahrik edici şekilde konuşursan uygunsuz bir ortamda tabiiki tepki görürsün.burada şunu unutma.sizlere gaz verip Türkiyeyi böl parçala yoluna sokan avrupa var karşımızda.hadi böldün ülkeyi.sivasın doğusuna çekecekmisin bütün kürtleri.?fenerbahçe taraftarıyım ben.başkanımız aziz yıldırım diyarbakırlıdır.konu derin, bu saatte eğlenceli birşeyler arıyordum.uzatmıyorum .kib.

• sana zorla Türksün apodan nefret edeceksin diyen yok zaten. Azıcık bir beyin varsa nasıl bir Türk insanı, Türk olan bir katilden nefret ediyorsa sende bebek katili apodan nefret edersin uyruğu ne olursa olsun apo o* çocuğudur bebek katilidir!.

4|1
    1|1
    • varsa tarih bilğin konuş neden küfrediyor ve iftira atıyon siz türkler anlaçk apo ismine küfredersiniz ne yapmış apo bebek katiliymiş...kım bebek katili ac tarihi öğren...

• bu bahsettiğimiz şeyler devlet sırrı değil sabah gazetesi gerçekten yalan haber mi yapmış yoksa doğru haber mi diye sorgulamak ahmakça olur. Apaçık somut yaşanan olayları yazmış inanmıyorsan başka kaynaklardan da araştır bu gazeteye inanmam diye kestirip atarsan bilmediğin şeylere inanmaya devam edersin.Sende haklısın kürt olduğun için inanmak zorunda olduğunu düşündüğün şeyler var "apo dan nefret etmemek gibi.". Gerçekler apaçık ortada pkk kendi halkına bile kıyan terör örgütüdür.

• bunu anlamak için Türk olmana gerek yok insan olan insan bunu anlar gerçeği görür. Benim bir çok kürt arkadaşımın anladığı gerçekleri gördüğü gibi.

• Ben kendi fikrimi böyleyeyim belki kendine bir pay çıkarırsın.

Şuanki iktidar ve muhalefet partilerinin hiçbirisini desteklemiyorum.Şahsen Alperenim.Ancak şu vaziyette yine RTE den başkası bu ülkeyi akıllıca bir şekilde yönetemez.RTE yi de günahım kadar sevmem karaktersiz bir insan ama gelgelelim kurnaz,işini biliyor.Bahçeli kadar aptal,Kılıçtaroğlu kadar çirkef,RTE kadar şerefsiz siyasetçiler görmedim.Ama oyumu AKP ye atacağım.

1|0
    2|3
    • Şimdi gizliler doluşur buraya ufaktan kaçalım siyasi kavga başlayacak.

• senle neredeyse aynıyım.ama bir vatanseverim partileri gelip geçici görüyorum

1|0
    1|1
  • ne yapalım hanımefendi size bir ülkemi kuralım rahat olun diye

1|0
    2|0
    • okuman yazman yok

• ya merak ediyorum burada soruların cevblarında bile görüyorum nerelisiniz sorusuna doğuluyum diyorsunuz şehir bile söyleyemiyorsunuz neden

• Muş

• saadet partisine ver her şeyi ile çizgisi bellidir.

2|0
    1|0
  • Henüz aydinlanmasini yaşamamis bir ülkede daha sorunu okumadan soru başliğinı görür görmez hertürlü hakarete, kin ve nefrete maruz kalacağını hissetmisttim, tabi sağduyulu empeti duygusuna sahip arkadaşları tenzih etmek gerekirse, gayet insani hislerini paylaşıma açiğin fakat yaban domuzlarının saldırısına uğradığın icin keske bu soruyu açmasaydın diye icerledim

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Ondan nefret etmemizin tek sebebi ülkemizdeki askerlerimizin canlarına kıymalarıdır.

Ama sen nefret etmediğini söylüyorsun. Bu durumda vatan haini olarak görülmen çok normal.

Hem Türkiye'de yaşayacaksın hem de ülkendeki askerlerin canına kıyandan nefret etmeyeceksin..

Bu tam bir tezattır.

2|4
    2|0
    • O canına kıyılanlar arasında Kürtler de var bundan hoslanmıyorum ne kadar buradan asker sehit edildiyse 40 bin de sizin deyiminizle terorist oldu bu adamlar saka icin gitmedi ama daha bir on yıl oncesine kadar Kürtce sarkı bile yasaktı.Kürt olmak kart kurt sesinden cıkan bir sey degil ki Kimse karsı cıkmasaydı hala Kürtlere insan gozuyle bile bakılmayacaktı heh bir de faiili mechulleri es gecmeyelim

• Sen ayrımcılık yaşanmasın istiyorsan doğru bir tercih yapman lazım.

Dediğim gibi ekmeğini yediğin vatana hainlik yapmamayla başlayabilirsin mesela.

Tıpkı lazlar gibi ya da diğerleri gibi vatanını sevenlerden olmalısın.

• ayrıca pkk ilk olarak şırnakta kürtleri öldürmüştür,kendi halkını yani,faşizm budur işte...+1

• ben Türk üm ve milliyetçilik kavramına karşı biriyim ..milliyetçilik düşüncesinin insanları böldüğünü düşünüyorum sonuçta hepimiz aynı kökten türemişiz..ancak zamanın getirisi olarak elimizde böyle bir akım var şu an ..yinede millet kavramından bağımsız objectif insan gibi değerlendirmeyi uygun buluyorum ...insanın doğduğu yer değil doyduğu yer derler..bu yüzden doğduğun yer kavramını (yani kökeninin kürt olduğunu)unut ve doyduğun yer (türkiye) için hangi parti ya da aday ın adaletli ve iyi çalışacağına inanıyorsan ona oy ver..burada ölçütün iyi ve adaletli yöneten olsun ..ırk ya da parti değil aile fikirleri hiç değil...güncellemende ' Bir Kürt olarak Abdullah Öcalandan nefret etmiyorum ' demişsin yanlış bir ifade bana göre..çünkü insanları kökenine değil yaptığı eylemlere göre değerlendirmek en mantıklısı...ben şahsen yeri geldiğinde bir Türk e karşı Fransız ı savunurum..önemli olan burada bireyler köken ya da başka bir şey değil bence..son olarak Öcalan hakkında kararını vermeden önce gerçekten oku araştır bulabildiğin her kaynağı..çünkü sadece okumak seni fikir karmaşasından kurtarır ancak bunu tek bir kaynaktan değil çeşitli kaynalardan yap ki objectifliği yakalayabilesin.

1|0
    1|2
  • bak canım bu ulke olurda kendı ıcınde bolunurse kımseyı kimseye bırakmazlar bı cerkes devletı kurulursa bırakmzlar aynı sey kurt devletı ıcınde gecerlı . ulkenın bolundugu gun akbaba gıbı ususurler. turkıye sınırları ıcerısınde kımse ben saf kanım turkum diyemez kı bende degılım lazım.. ama turkıye sınırları ıcersındeyım buranın ekmegını yıyorum burada egıtım goruyorum bu ulkenın evladıyım.onemlı olan kendı ıcımızde bölünmek degıl kurt laz turk cerkez dıye. onemlı olan turkıye sınırları ıcerısınde kendımızı turk gıbı hıssetmekk kanımızda. bızı ılerletıcek olan budur. bnce sende kendıne bırlık beraberlik turkluk bılıncınde olan bı yol cızmelısın

2|0
    1|0
    • Ama ırkımı inkar etmek olur bu.Bence cok onursuzca insanlara anlatamadıgım sey de bu.Kürtse n Kürtsün Lazsan lazsın madem ırk onemli degil hepimiz birbirimizi boyle kabul etsek.

• sen ne dediğinin farkında mısın? ırkını inkar et diyorsun,bunu kim yapar?öyle söylese bile içten olmaz,tamamen saçmalık!

• bu hıssetmekk . kanında hissetmek. yuregınde hissetmek. hakaret etmektense önyargılı olmaktansa güzel güzel konuşmayı denedım . laf anlatamıcam artık. ılerlemek ancak bırlık beraberlıkle olur. cok uluslu devlet zaten amerıkanın ısraılın ıstedıgı. sonra da yem gıbı yemek. kucuk lokmalar halınde. goremıyorsanız yazık bu ulknın gelecegıne

• Açıkcası seni anlamadm türk kimliğiyle görünmek istemiyomuş ülke ayrlsında istemyomus neyin kafası bu ne yapalım size ayrı kimlik mi çıkaralm yani oldu laza kürde çekeze türke herkese kimlik verlim ozman ülke ayrılır işte ciden beğensende beğenmesende böle

1|0
    3|0
  • cok takilma bence boyle seylere. kurtluk turkluk olayina. herkez insan. aydinliguni vicdanini ve zekani iyi kulanirsan asamican birsey yoktur. topu topuna insaniz ..

2|0
    1|1
  • Cok uluslu devlet herseyi cozebilir. Ne ulke bolunur ne de insanlar tc kimligi tasimak zorunda kalir.

1|0
    1|1
    • ok uluslu devlet zaten amerikanın ve israilin istediği birşey,böl parçala yönet...mesele bu.bir ülke ne kadar bölünürse veya siyasi büyükler "halkı birbirine"ne kadar düşürürlerse onların işine gelir,küçük grupları yönetmek her zaman kolaydır...birleşmeli...-1

• Chain Amerikanın kendisi bile boyle Amerikan ulusu diye bir sey mi var.Adamlar ilk kokenini soyluyor Amerikada merak ediyorsan

• Türk kimligi hosuna gitmiyorsa rahatca kürt kimligini yasayabilecek bir ulkeye gidersin ama oralarda, boyle hosgoru ve kardeslik bağlarını bulamazsin. Burasi türkiye oldugundan sana turk kimligi veriliyor sen kürt oluşunu zaten rahatca soyluyorsun, dilini konusuyorsun, geleneklerince davraniyorsun, adetini,örfünü,töreni uyguluyorsun. Ayrica kendine yakin bir parti yoksa oy vermek veya taraf olmak zorunda da değilsin.

0|0
    3|0
  • Sizin bakış acınızla o zaman aleviler de alevi kimliği istesin resmen kendinize ülke istiyorsunuz haliyle ülke bölünüyor apodan nefret etmiyorum demişsin bebek katilinden nefret etmiyo olman ilginç ne fark eder Türk Kürt o zman insanlar neyse herkese ayrı kimlik verilsin olmaz öyle bir şey !

0|0
    2|0
  • elindeki kimlik Turk kımlıgı degıl ülkenın adı Turkıye Cumhuriyeti. yanı Turkıye Cumhurıyetı kımlıgı sen bu ulkenın vatandasısın.. bu farkı gozden kacırma guncellemen konusunda yorum yapmak ıstemıyorum..

2|2
    2|0
  • seni çok iyi anlıyorum

3|0
    1|3
Yükleniyor...