Cennet'te kadınlara ''Nuri'' verilecek diye bir ayet var mı?

Kur'an'a baktım da ilgili ayet bulamadım, ama böyle bir rivayet var. Erkeklere ''huri'', kadınlara ''nuri'' verilecekmiş.. Huri kısmıyla alakalı ayet bol var.

duhan 54

tûr 19-20

Vâkıa 22-23

nebe 33

vs..

Fakat ''nuri'' ilgili hiçbir şey yok.

Şu durumda Yüce Allah'ın bir ayrımcılığına daha tanıklık ediyoruz.

NOT: Cennet'e gidecek olan kadınların eğer evlilerse dünyadaki eşlerinin yanına gönderileceği de söyleniyor. Ayet sanırım bu da. Burada da sorun çıkıyor. Evli olmayıp Cennet'e giden kadın ne yapacak? Bunu geç, Cennet'e giden evli kadının dünyadaki kocası Cehennem'e gitmişse ne olacak? Kocasının Cehennem'den çıkmasını mı bekleyecek, hapse giren kocasını bekleyenler gibi? Temiz iç çamaşırı+işini görecek kadar para da yollasın mı?

Güncellemeler:
Laf kalabalığı yapmayın, varsa bir yazı link verin okuyalım. Küçççük beynim anlar benim ya, orasını merak etmeyin

0|0
7|11

En İyi Erkek Görüşü

• Allah-ü teala haksızlık yapmaz. Eksik bilginizle İslama saldırma fırsatı kollamayın ya ! Kadınlara da eşlerin olacağı hadis-i şeriflerle söylenmektedir.

Rabbine itaat edip, kocasının hakkını ödeyen, ona hıyanet etmeyen kadınla şehit arasında, bir derece fark kalır. Kocası güzel ahlaklı bir mümin ise, onun kocası olur. Kocası uygun biri değilse, Cennette Allahü teâlâ onu bir şehitle evlendirir. ( Teberani )

1|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• bakara 25. ayet erkek kadın ayrım yapmaksızın topluca anıp inanıp hayra yönelik işler yapanlara eşler verileceğini söylüyor.

0|0
    0|0
    • Kocası cehenneme gitmiş ama kendisi cennette olan evli kadın?

• orasını bilmiyorum ama kuran erkek ve kadın ayrımı yapmaksızın bütün inananlara eşler verileceğini bildiriyor. elmalılı hamdi yazır'ın, ali küçük'ün tefsirinde öyle geçiyor.

• nurii nerdeee nurii 'mii istiyoorumm

0|0
    1|0
  • Yüce Allah demişsin bir de ayrımcı demişsin.Ha bu arada kadınlara nuri değil gılman verilecek.

1|0
    0|0
    • Kur'an-ı Kerim'in sadece bir ayetinde geçen gılman tabiri vardır. 52. Sure olan, Tur Suresi 24. ayetinde "Etraflarında, sedeflerinde saklı inciler gibi tertemiz gılmanlar dolaşır". BU DA İSPATI

• jlhjlkşljşlk ulan link verdik, var mı karşı tezin? yok! çok konuşma.

• Akıllı erkek çocuk anlamına gelir kelime anlamıyla gılman gir netten bak.daha da yazma.

• Ufacık beynin var, onuda burada din düşmanlığı yaparak harcama.

Benden sana küçük bir tavsiye.

1|0
    0|0
    • Anlamaz, boşuna söylemiyorum.

• İyide salak, karşı tarafın argümanını incelemeyip, yok sayıp ekşi sözlük sığırlarından argüman vermek nedir?

Kendi cümlelerinle tartış, alttakilerede cevap ver, böyle tartışma olmaz.

• evlilik meselesini okuyorum şu an. sen de oku çok akıcı kardeş

• şu durumda allahımın bir ayrımcılığına tanıklık etmiş oluyoruz derken ?

0|0
    0|0
    • Bence ruhların cinsiyeti yok diye tahmin ediyorum sadece dünyadayken kadın ve erkek oluyoruz bence ama iddaa etmiyorum tabiki sadece öyle olduğunu düşünüyorum ayrıca insanlar tanrının yarattığı bu evreni kuantum fiziğiyle bile anlamakta zorlanırken hiç bilmediğimiz bir alemi anlamamız beklenemez onun için tanrı kitaplarında en basit haliyle tarif etmiştir bize diğer tarafı..

• bende dünyevi duygulardan arınmak diye bir şey duymuştum sanırım söylenilen bu yorumlamak çok güç

• Ne nuri ne huri hiçbiri islamda yok.bu dünyadaki gibi zannedilen

0|0
    1|0
  • Yav he he

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• birader Allah bütün kainatı kusursuz bir biçimde yaratmıştır. her şey onun gücüyle meydana gelmiştir sen gelmişsin burada ayrımcılıktan bahsediyorsun. sana mı kaldı Allah'ın bahşettiklerine peşin hüküm vermek? sen ne biliyorsun da konuşuyorsun , yoksa cennete gittin geldin de bizim mi haberimiz yok? bu işler ince işler ama sonu büyük olan meseleler. al oku bunu link

0|0
    0|0
  • Arkadaşım ne kadar dar görüşlüsünüz yaaa ..ruhlar aleminde kadın erkek cinsiyeti yoktur benim görüşüme göre kadın erkek olarak sadece dünyadayken ayrılırız ruhlar aleminde değil... siz olayı sadece maddi düşünüyorsunuz..

0|1
    0|0
  • var diyolar ama doğrudur heralde

0|0
    0|0
  • oradaki huri dedikleri melektir. sizlerin bekledikleri gibi dünyada yasak olan zina diğer tarafta da haramdır. 70 huri melek hizmetkar anlamındadır. bilmem bunlara bakmayı düşündün mü... düşünsene seda sayan 10 defa evlendi ve 11 inci de sen oldun sonra diğerleriyle kavga mı edeceksin sen yoksa... o benim o ben,m diye... din ile alakası olmayan kardeşim sen Allah ın şefkatinden bir nebze haberin yokmu. biraz din alimlerini dinle buralarda milletin kafasını karıştırmaya çalışma çabasına girme...

1|0
    0|0
  • Madem okadar eşitlikçisin pipini kesip eşitlesene kendini kadınlarla?

2|0
    1|0
  • Nuri'den önce Huri'nin ne olduğuna da bak istersen.. Şu dini, mahalle karılarından öğrenmeyi bırakın artık*..

1|0
    0|0
  • nuri olayi hurinin esprisi diye biliyorum ben fakat daha bilgili arkadaşlar vardır onlar daha net cevaplar yapar

1|0
    0|0
  • Ahirete yönelik ayetler yrumsuz (tefsir) siz anlaşılması kolay değildir. Bu nedenle yorum farkları olabilir.

0|0
    0|0
  • çok çalış çabala cennete git bak huri - nuri yoksa beğenmedim çıkıyom dersin cehenneme bakarsın bi

0|0
    0|0
  • Sen Allah'ı çöpçatan mı sandın kafir

0|0
    1|0
Yükleniyor...