Aşkın Metafiziği... Siz ne dersiniz?

Her şeyden önce, erkeğin doğası gereği aşkta vefasızlığa, kadının ise sürekli sadakate eğilimli olduğu gerçeği bu incelemeye girer. Erkeğin aşkı, doyum bulduğu andan itibaren belirgin bir biçimde azalır… Hemen hemen bütün öteki kadınlar onu, sahip olmuş olduğu kadından daha fazla çekerler… Erkek değişiklik özler! Kadının aşkı ise, özellikle o andan sonra artmaya başlar!

|Arthur Schopenhauer - Aşkın Metafiziği

Bence her iki cins için de geçerli bu. Ama kime ilgi duyarsa duysun insanın eşi sığınacak limanı gibidir diye düşünüyorum. Heves-ilgi bu tarz şeylerin kolay kolay yerle bir edemeyeceği güçlü bir bağlılık... Aşk bitirdiğimiz için biter bence. Bitmiyor, biz bitiriyoruz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
3|14

En İyi Erkek Görüşü

• Erkek ama hangi erkek ? Önce aşkı yaşayacaksan yürek gerek.Basit aşkların,sahte göz yaşlarının,samimi olmayan sevgi sözlerinin hiç biri anlam katmaz ikili arasına.Erkek aşık olmasını bilirse,sevdiği kadının sadakati yeter ona.Kadın böyle erkeğin samimiyetine inanmazsa,aşk diye bir şey kalmaz ortada.Bu yüzden bu metafizik olayı " gerçekten" seven insanlar için ayrı tutulmalı aslında.Aşkı yaşamak,onu yaşamasını bilenler üzülür bu hayatta.Bu metafizikle açıklanamayacak bir duygu aslında.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Ömrüm boyunca bir kadın için hayatını mahveden o kadar çok erkek tanıdım ki. Bir kadın için başı belaya giren, bir kadın için vuran vurulan, 15-20 yıl; müebbet hapis yatan, bütün mal varlığını kadının önüne seren sonunda iflas eden her şeyini kaybeden, aşkı yüzünden intihar eden, o şehirden gitmek zorunda kalan, öğrenciyse sınıfta kalan, başarısız olan tamamen işe yaramaz hale gelen..

Öte yandan ben bir kadının bir erkeğe aşkı için ciddi anlamda bir risk aldığını hiç görmedim. Hatta üzülmüyor bile çoğu zaman. 7-10 gün arası bir yas süresi var. Sonra sosyal ortamlarda yeniden var.

Bana kalırsa kadınlar asla kalbini mantığının önüne geçirmiyor..

Sürekli aşktan sevgiden bahsediyorlar; ama aslında sadece SEVİLMEK istiyorlar.

Biri beni çok sevsin.. Bütün şehri yakıp yıkacak kadar çok sevsin.. Bu sadece bir korunma dürtüsü.

3|2
    0|0
    • Belki de... Değişik bir bakış açısı. Cevabın için teşekkürler.

• 10 kadından 3 ya da 4'ü kolay elde edilebilir. Kalan 6,7 ise zorlar seni hatta bu kalanların çoğunluk tarafını elde bile edemezsin. Senin bahsettiğin bayanların kişiliği yok tek istedikleri rahat etmek korunacak kimse dediğinde buna giriyor ve lüks hayat sürmek. Umarım bahsettiğim güzel kişilikte bayanlarla karşılaşırsın ve onlara karşı tekrar ılımlı düşünürsün en azından iyi olanlara karşı önyargıyla yaklaşmazsın.

• RoccoSıkıŞeker teşekkürler yorumun için, ne güzel dedin.

• Bu tamamıyla şahsi kişilik adına bişeydir.Hastanede çalıştığım için bir çok intihar vakasına müdahale ve ihtihara teşebbüs eden ile anket yapmak zorunda kaldım.Zaten kendimde psikoloji y.lisans yapmayı istediğim için bu konuda hemen mrrak uyanıyordu vr soruyordum.Kızlardan da gerçekten seven çıkıyordu.Ama erkekler çoğunlukta.Kadın için birbirini bıçaklayan gördüm.Bu kişilik ile alakalı.Mesela benim kuzenimin düşünduğü tek şey bir adet vajina ve hayattaki tek amacı bu.Ama başka bir kuzenim tam tersi o romantizm başka heycanlar peşinde.Ve aşık olduğu kızı da bırakmıyor.Şimdi öylesi de var böyleside...Tamamen kişilik. Bir elin 5 parmağının Her boğumu bile farklı...

2|0
    0|0
  • benim aşk konusunda bildiğim tek söz

seven s***lir s**en sevilir

''Anonim'' mükemmel ve en doğru söz daha başka açıklaması yok bence sever üstüne düşersen değersiz olursun bu hep böyledir. kim olursa olsun erkekde olsa kızda olsa fark etmez.

2|0
    0|0
  • BU Sonuçta bir felsefiği görüş kişiden kişiye değişen bir algı...kadında aşık olur erkekte aşık olur bazen sadece biz karşımızdaki bizi sevmesini isteriz sonrasını düşünmeyiz amacımız karşımızdakini elde etmektir onun hazzını isteriz.tabi elde ettikten sonra o haz silinmeye başlar sırandanlaşır sanırsam arthur abide buna yakın bişi demiş...

1|0
    0|0
    • Aynen öyle demiş, insan doğası bence. Aldığın telefonu bile ilk gün gibi sakınmazsın bir zaman sonra.

• Sana katılıyorum bana söyleyecek bir şey bırakmamışsın :))

2|0
    0|0
  • Bence gayet basarili bir yazi olmus evet genelde oyle amaşu anicinde bulundugum iliskide tam tersini yasiyorum

1|0
    0|0
  • Bu tür kafa karıştırıcı yazılar dünyaya yayılmaya başladığından beri düzen bozuldu. (: gırgır vardır elektirik süpürgesinin icaat edilmesine ne gerek vardı ki gibi bir şey oldu. Herkesin evinde illede bulunması gereken bir alet oldu yani. Bu yazılarda kişilerin düşüncelerini olduğundan farklı bir yöne çevirdi, şimdilerde insanlar hep imkansızlıkla birlikte yalnız. (:

1|0
    0|0
  • Yazdıkların çok doğru ama erkek tanımlamanda zamana yer vermemişsin erkek olgunlaşana kadar bu tür arayışlar içerisinde olur. Olgunlaştığında kadınının kıymetini ve değerini anlar işte gerçek aşk, ömürlük olan burada başlar.( Buda benim nacizane fikrim. )

1|0
    0|0
  • Kadınlar aşık olamaz. Kadınlar sığınacak liman arar, kadınlar yalnız kalmamayı arar, kadınlar herkesin sahip olmak istediği erkeğe sahip olmayı arzular, kadınlar kendilerini sever, erkekler ise kadınları.

2|0
    0|0
  • Vireceng odunu vireceg odunu ying mi yimeng mi ying mi yimeng mi

Oduncu Salih Usta. Aşkın mazofiziği

2|0
    1|0
  • Kişiye göre değişir.Kim söylüyorsa kenini ele almış heralde :)

2|0
    0|0
  • JustinBiber <3 SelenaGomez

0|0
    1|0
  • bir an tespitler sana ait sandım.aşk kendiğinden istemsiz gelir kendiliğinden gider

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• kadınlar köpek, erkekler kediye benzemiş bu tarifte. Aynı kitabı bende okudum hatta sevdiğim kitaplardan birdir, yalnız eşcinsellikle ilgili yaptığı çıkarımlar, A. Schopenhauer'de olsa her görüşünün mantıklı olamayacağını düşündürmüştü... Her 2 cinsiyet içinde saydığı özelliklerin geçerli olduğuna ben kendi hayatımda sıkça tanık oldum açıkçası...Erkeğin tarifini cinsiyetle sınırlandırmaz ve şöyle yaparsak ateş ve hava elementi ağırlıkta olan birey dersek, bu kişinin değişikliğe aşırı ihtiyaç duyan, daldan dala konabilecek kadar ayran gönüllü, libidosu yüksek olabileceğini söyleyebilirz. Su ve toprak elementi ağılıklı birey dersek; bu kişide daha sakin, daha sadık, daha oturaklı, anaç, duygusal özellikler göstericektir. O yüzden erkek ve kadın olmayı bu elementler üzerinden değerlendirerek bu görüşü ürettiyse A. Schopenhauer'e katılıyorum, doğru.

2|0
    0|0
  • doğası diye bir şey yoktur sadece seçimlerinmiz vardır

1|0
    0|0
  • yazıyı okuyunca canım sıkıldı smdi ya :(

1|0
    0|0
Yükleniyor...