Şu sorunun cevabını açıklayacak biri var mı ?

Soylu eleştirinin edebiyata katkısını bilen sanatçı, güdümlü, "çalakalem" eleştirilere şiddetle karşı çıkar.

Altı çizili bölümün cümleye kattığı anlamın karşıtı aşağıdaki cümlelerin hangisinde vardır?

A) Sanatçı, her eleştiriyi okumalı, ama her eleştiriye değer vermemeli.

B) Eleştirmen, her önüne gelen eseri eleştiren kişi değildir.

C) Eleştirilerin öznel olması, edebiyatın gelişimini etkiler.

D) Sanatçı, sanat değeri taşımayan eleştirileri ciddiye almaz.

E) Sanatçı, titizlikle yapılmış, tarafsız eleştirilere değer verir.

Cevap E.

Çalakalem . gelişigüzel, özensiz, itinasız, baştan savma, rastgele yazmak .

Güdümlü : güdülebilen, yönlendirilebilen, yönetilebilir.

Paragrafda sanatçı böyle yazana şiddetle karşı çıkıyor, sanatçı zaten titizlikle yapılmış eleştirilere değer veriyor- o zaman nasıl bunun karşıtı e şıkkı oluyor dostlarım bana yardım edin .

0|0
3|6

En İyi Kız Görüşü

• çalakalem yani diyor ki öylesine,bilip bilmeden, saçma sapan eleştiri diyor. onunda zıttı özenli eleştiri yani cevap e şıkkı oluyor.Umarım anlatabildim :))

1|0
    0|0
    • evet, çalakalemin ne olduğunu biliyorum ama bu adam zaten özensiz yazılara karşı çıkıyor, titizliği savunuyor :s Bizden bu soru bu görüşün karşıtını istemiyor mu :s hadi diyeceğim ki, soru bizden sadece çalakalem sözcüğünün zıttını istiyor diyeceğim; ama e şıkkında ; sanatçı, titizlikle yapılmış, tarafsız eleştirilere değer verir diyor. Sanatçı sözcüğünü çıkarsa sadece " titizlikle yapılmış, tarafsız eleştiriler " dese anlayacağım da sanatçıyı da katmış, sanatçı zaten titizliği savunuyor :s

• anladım, teşekkür ederim ama niye bu adamlar sanatçıyı da şıklara tek tek yerleştirip benim beynimi bulandırıyorlar :@ yani ben burada oturmuşum sanatçının görüşünün zıttını arıyorum, yapılacak şey mı bu ya :( Teşekkürler bu arada :)

• rica ederim sorulara daha geniş bir açıdan bakmanız gerekiyor :))

Erkekler Ne Diyor 6

• soru yanlış

2|0
    0|0
    • soru yanlış değil de soruda da haksız şaşırtmaca yapılmış . Yani tamam şaşırtmaca illaki yapılır da bu kadarı bana da saçma geldi . Sonuç olarak biz parağraf soruları çözerken bizi sadece altı çizili sözcük ilgilendirmez, o altı çizili sözcüğün devamı ve öncesindeki bağlantı da bizi ilgilendirir, o altılı çizili sözcük o öncesi ve sonrası cümleyle bağlantılı olmalıdır, bize hocalarımız hep böyle öğretti, altı çizili sözcük dedi diye diğer cümleleri çöpe at demiyorlar.

• Ama bu soruya göre diğer cümleleri çöpe at sadece altı çizili cümleyle ilgilen demek anlamına geliyor bu ve haksız şaşırtmaca olduğunu düşünüyorum ben de açıkçası. Sadece sözün karşıtını istiyorsa şıklara sanatçının görüşünü katmaması gerekirdi .

• ben de sorunun yanlış olduğunu düşünüyorum. eğer sadece altı çizili sözcüğün karşıtını istiyorsa, sanatçının görüşü şıklarda olmaması gerekir. eğer sanatçının görüşünün karşıtı isteniyorsa cevap kesinlikle E şıkkı olamaz. Soruda bir anormallik var.

• Eğer çalkalemin altı çiziliyse ona karşıt anlamli olarak titizlikle yazılmış olur soruda sıkıntı yok gibi kaptiriyosun krndini sonra bak yaniyo kafa ;)

0|0
    0|0
  • "değer" vermek ile "karşı" çıkar"

zıtlıktan yararlanıyor...

0|0
    0|0
  • özentisiz .rastgelenın karşıtı:titizlik değil mi..ahaha haaaa.

0|0
    0|0
    • iyi de sanatçı zaten titizliği savunmuyor mu, karşı çıkıyor özensizliğe zaten

• soru yanlış karşıtı olması gerekirken e şıkkı karşıtı değil ki aynı anlama geliyor

• boşver takma...sen haklısın ne diyim.

• hayatta da hep böyle çelişkiler var

0|0
    0|0
  • hayatta da hep böyle çelişkiler yok mudur zaten

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• bende anlamadım soru yanlış

1|0
    0|0
    • soru bana da hatalı geldi açıkçası. sanatçı zaten özensiz yazılara karşı çıkıyor, titizliği savunuyor . karşıtı nedir diye sorunun cevabı titizlik oluyor, kafam karıştı :s

• dikkat etmelisin böyle sorularda yanıltıcı ne biçim sorular var neyse sen çalış kolay gelsin :)

• Haklısın canım, ösym'nin bize garezi var zaten :D Teşekkür ederim canım :)

• karşıtı derken yani karşı çıkan anlamında değil bence

0|0
    0|0
Yükleniyor...