Mantığınızla mı yoksa duygularınızla mı hareket edersiniz?

Örnek verecek olursak metrobüste 45 dakikalık yolun var ve yer bulup oturdun yaşlı bir amca geldi ama sizden yer istemedi. Siz bu sırada düşünüceksiniz. Eğer mantığınız ağır gelirse yer vermezsiniz ama duygularınız ağır basarsa kalkar yer verirsiniz. Evet sizlerdende örnekler bekliyorum.

• Mantığımla hareket ederim.
    56% (9)42% (5)50% (14)Oy Ver
  • Duygularımla hareket ederim.
    31% (5)0% (0)18% (5)Oy Ver
  • Her ikiside.
    13% (2)58% (7)32% (9)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
23|25

En İyi Kız Görüşü

• duruma bağlı

eğer hasta vs. değilsem kalkar yer veririm

bazen bakıyorum kadınlar çocuklarla birlikte teyzeler vs. gezmeden geliyorlar artık belli

o zaman yer vermiyorum gıcıklığım tutuyor

onun dışında mümkün olduğu kadar dikkat ederim

soruya genel olarak bakarsak ne sadece duygu ne sadece mantık dengede olmaya çalışıyorum tabi bazen bir taraf daha ağır basabiliyor

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 22

• Bu duygu veya mantık degil kisilik meselesi. Ben ki asırı derece de mantıksal dusunmeme ragmen benim oturup onların basımda titreye titreye durmasına icim razı gelmez. Ki tum gun topuklularla ayakta canımın cıkmasını katmıyorum daha. Mantıgını hayatına yon verirken kullanmalısın, merhamet ederken degil.

0|2
    0|0
    • Saygı duyarım ve tebrik ederim. Ama yaşlı insanlardan daha kötü olduğumuz durumlarda benim mantığım ağır basıyor ki zaten o zamanlarda kimseyi göremiyorum. Benim gibi hem çalışıp hem okuyan insanlarında var olduğunun farkında olunmasını istiyorum.

• Asıl sana teşekkürler senin gibiler zor bulunuyor :)

• :)) Estagfirullah. Sadece olması gereken bu.

• yerine göre .

0|1
    0|0
  • oncelik herzaman duygularimdadir. sonra mantigima uyarlamaya calisirim. ikisi uyusmuyorsa mumkun kadar hizli uzaklasiyorum o sorundan. ama senin ornegin uzerinden cevap verecek olursam mantigim da duygularim da kaldirir beni oturdugum yerde. bize ilk once buyuklerimize saygili olmayi ogrettiler cunku

0|1
    0|0
  • Tam tersi de olabilir. Yaslilara yer vermeyenlerin hor goruldugu bir toplumda istemesen de mantikli dusunup veriyorsun yer

0|1
    0|0
  • Mantığımla düşünmeye çalışıyorum duygularımın önüne geçmesine izin vermemeye çalışıyorum, hatta duvarlar örüyorum ama hep duygularım kazanıyor sonunda

0|1
    0|0
    • Zayıf kişiler duygularına engel olamazlar.

• Açıksözlülüğün için ben de teşekkür ederim :)

• Arkadaşlık isteği gönderilemiyor :) Beni ekler misin?

• Aklıma yer vermek gelmeyeceği için yer veremem ama aklıma gelse yer verirdim, bu ne oluyor peki? :)

0|1
    0|0
  • Yaşlılığına bağlı. gayet rahat gidebilecek bir seviyedeyse ve metrobüs kalabalıksa yer vermem

0|0
    0|0
  • Örneği birebir yaşadığım çok oldu, hep yer veren taraf oldum. Hem de en hasta, uykusuz olduğum zamanlarda... Bir nevi sınavımdır diye düşünüyorum ve gocunmuyorum.

Ama bu örnek biraz dar olmuş. Duygularla hareket etmek her zaman iyi sonuçlar doğurmayabiliyor, yine de kalbime, vicdanıma söz geçiremem kolay kolay.

1|0
    0|0
  • yaşlılara duygumla yer veriyorum aslında. hep aklıma ya bu ayakta olan benim annem ya da babam olsaydı gibi düşünceler geliyor. Genelde de böyleyimdir olayları içselleştirerek karar veririm yapacaklarıma. ama net çizgilerimde vardır mantığımda. ben her ikisinide yeri gelince kullanıyorum sanırım :)

0|0
    0|0
  • duygularımla hareket etsemde mantıgımla hareket etmeye çaba gösteriyorum ben ..

0|1
    0|0
  • mantııııııııııııııııııık :D

0|1
    0|0
  • mantıkla hareket ederim

0|1
    0|0
  • Mantık 1-0 öndedir.

0|1
    0|0
  • Her ikisi de

0|1
    0|0
  • link

öyle işte:)

0|0
    0|0
  • Mantık.

0|0
    0|0
  • genelde mantıgımla hareket ederim

0|0
    0|0
  • Ikisinide kullanamamakta ustume yok.

0|0
    0|0
  • Değişiyor

0|0
    0|0
  • Mantığımla genelde

0|0
    0|0
  • Mantığımla hareket ederim

0|0
    0|0
  • Mantığımla hareket ederim ayrıca gerçekçi düşünen bir insanım

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• Duruma göre değşir. Soğuk kanlı bir yapıya sahibim. Çok sevdiğim bir insan gözümün önünde ölmek üzere ve ona yardım etmem gerekiyor. Kurtulma imkanı var. Duygularıma yenilip üzgün bir şekilde telaşa kapılmam. O an mantığım ağır basar ve gerçekten duygularımı yitirmiş bir insan olurum. Gayet sakin bir şekilde yapabileceğim şeyleri yapar ve ambulansın gelmesini beklerim.

Bir kavgadayım. Gururum aşırı derecede incindi. Karşımdaki beni aşırı derecede tahrik ediyor. O an duygularıma yenilip onu linç etmek isterim. Ancak duygularıma yenilsemde mantığımı kaybetmem ve mantıklı bir adım atarak gövde gösterisi yapabilirim.

0|1
    0|1
  • Soru harika fakat örneğin uyumsuz olduğunu düşünüyorum. Verdiğin örnek duygudan çok örf ve saygı ile alakalı. Yani normal bir insan o anda kalkmak istemediği halde saygıdan dolayı kalkıp yer verebilir. Aslında duygusuyla hareket etse bile saygısından dolayı yer verebilir. Bence şöyle bir örnek verilebilir. Şehir dışından çok iyi bir iş teklifi aldın ve bu kariyerin için çok önemli. Ama tüm sevdiklerin anne baban ise bu şehirde. Mantığını kullanıp onları bırakır ve kariyerine mi koşarsın yoksa duygularınla hareket edip gitmez misin?

Benim buna cevabım kesinlikle mantığım olurdu.

0|1
    0|0
    • Eleştri ve verdiğin örnek çok güzel, teşekkürler

• Normal ve doğru olan bu dostum rica ederim

• Böyle rağben görmüş bir soruda "En iyi cevap" seçilmeli. Hala birini seçmemişsin.

• Yeri vardır mantıkla hareket etmen lazım yeri gelir duygularınla. Sınava girip duygusal cevaplar vermek saçma olur meselaaaa. Ailene sevdiklerine karşı genel olarak duyguların ön plana çıkar ve bu demek değildir mantığı yok sayarsın. aslında her ikisinden de ortaya karışık yapmak lazım. Örnek verecek olursak senin gibi aile diyelim onları seversin bu duygudur. Onlara bakman gerekir başlarını sokacak ev, karınlarını doyuracak aş vermelisin bu da mantık. İç güdüde var tabi işin içinde.

0|1
    0|0
  • yerşine göre değişir misal sevgilini çok seviyorsun lakin onun başka insanlara takındığı tavır davranış yanlış diyelim ve değişmiyor kız sana karşı iyi ama bu durumda ikilemde kalıyorsun ve karar veriyorsun ben mantık ayrılırım : )

0|1
    0|0
  • Her ne kadar duygularım hareket eden biri olsamda önemlii konularda mantığım devreye girer.

0|1
    0|0
  • Bu ülke duygularıyla hareket edenler yüzünden bu halde, fanatizme vurup siyasi partileri futbol takımı haline getirenler hep duygusal yaklaşmışlardır. Mantığı kullanarak bu durumdan nasıl kurtuluruz diye düşünmek, mantık yürütüp karar vermek, çözüm aramak yerine; işi siz, biz, onlar, bunlar haline getirip içinden çıkılmaz yapmışlardır. O yüzden önce mantık.

0|0
    0|0
  • Kulaklığı takıp kafamı telefona gömüp görmüyormuş gibi yapmak vicdanıma sığacak davranış değil. bu işler mantık duygu işi değil saygı hürmet işidir. Gerçi günümüzde gençlerde bu pek yok ama onlarda bir gün yaşlanacaklar.

0|1
    0|0
    • saygı duyarım ama gerçektende yaşlılardan bile beter olduğumuz zamanlar oluyor

• verdigin örnekte duygularımla hareket ederim ama mantıgımı kullanıcagım yerlerde illa var

0|1
    0|0
  • Mantığımla Hareket ederim Duygularımla hakaret ederim

0|1
    0|0
  • her ikiside var

0|1
    0|0
  • duygularım mantığımın önüne geçiyor hep :/

0|1
    0|0
  • ben sikimin keyfine göre hareket ediyorum

senin örnek üzerinden açıklamam gerekirse

moruk geldi dikiliyor tepemde umurumda olmaz ama bir kız falan varsa yanında tanıdığı veya etrafımızda güzel bir kız varsa kızı etkilemek ay ne iyi çocuk kalktı yer verdi desin diye yer verebilirim

hee ama metrobüs çok kalabalıksa ama . yani kalabalıktır gidip o kıza sürtünme imkanım falan varsa metrobüs boşsa hiç işim olmaz yanee

0|0
    0|0
  • bizim yetiştirilmee kültürümüzdee duyyguu daha agırr basar gardasss ..

0|1
    0|0
  • mantıklı düşünüp duygularımla hareket ederim.

0|1
    0|0
  • Belki de benim için söz konusu yaşlı amcaya yer vermek daha mantıklıdır, nereden biliyorsun? Saçma bir örnek vermişsin. Hislerim ne kadar kuvvetli olursa olsun mantığım ile, düşünerek hareket ederim. Yaşlı bir kişi gördüğümde de yer veririm. Bunun mantıkla bir alâkası yok, tamamen nezaket ile ilgili.

0|0
    0|0
  • mantığımla

0|0
    0|0
  • genelde duygularıma göre.Ben ne zaman mantık adı altında birşeyler yapsam kötü oluyor.o yüzden duygular

0|0
    0|0
  • önce mantık

,

0|0
    0|0
  • senin dedğin durumda tabiki vicdanım rahat olmayacağı için bu olayda duygularım ağır basar fakat yorgunsam ya da dışarıdan farkedilemeyen büyük bir sorunum varsa adam benden bişey istemedği sürece mantıken yer vermem

0|0
    0|0
  • Önce mantık sonra duygu(kavga dövüş göz dağıtma ağız yarma burun kırma kaş patlatma... bunlar yaptıgım şeyler ) hoşlanmadıgım konularda byle

0|0
    0|0
  • Duygularımla hareket ederim.

0|0
    0|0
  • duruma göre

0|0
    0|0
  • toplum içinde mantıkla, yalnızken duygularımla...

0|0
    0|0
  • yer veririm. onun haricinde eskiden sürekli duygularımla hareket ederdim ama zararlarını yaşamaya başlayınca mantığımla hareket etmeye çalışmaya başladım..

0|1
    0|0
  • yaşlılara yer veririm insanlık duygularımı kaybetmem tabiki ufak bir çocuğa bile yer veririm ama geri kalan herşeyde mantık ararım herşeye şüpheci bakarım

0|1
    0|0
Yükleniyor...