Bugün İstiklal Marşının kabulünün 93.yıl dönümü kutlu olsun

Her mısrasında birlik beraberlik içinde kazanılmş bir Vatan ,haysiyet ,hürriyet...var

Bu anlamlı gün için sizin düşünceleriniz?

1|0
10|15

En İyi Erkek Görüşü

• ayrımsız son paylaşımımızdır marşımız... karşılığından eşini çocuklarını bırakan 6 ay boyunca farklı bir memlekette yaşayan aç kalan susuz kalan ama sırf ülke aşkı için karşılığında uzatılan ödülü almayan yüce gönüllüğü marşdan önemli değildir deyim ödülü veren kişiye elinin terisy hakkını geri uzatan ama karşılığında 100 de iri kadar bir mevlayı zamanın başkanından borç isteyen engin ve ahlak timsali m k ersoy un...bize yaşaımımı dünyamı ailemi sevdamı diye son emnateidir istiklal marşı... bence önemlidir çünkü ilk iki mısrayı ilk gün yazmıştır ama devamını getiremeyince rüyalarına ak sakallılar inmiş ve rüyayı unutma korkusuyla tırnaklarıyla kalme kağıt bulamadığı için duvara yazmıştır... ben ezelnden beiridir... ne yaparsın ki siyaset girince kardeşliğimizin arasına bu değerlerimizde kaybolacak... düşüncem bu akdegül hanım

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Marşımızı diğer milli marşlardan ayran en önemli özelliklerinden birisi de yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerini yaşadığı dönemde hazırlanmış olmasıdır.

— Acaba İstiklâl Marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı? Demiş bu söz üzerine yatağında bitkin bir hâlde yatmakta olan Akif; birdenbire başını kaldırmış ve ona:

— Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın!

O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Allah, bir daha bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın

Evet:

— Allah bir daha bu memleketin, bu milletin istiklâlini tehlikeye düşürmesin! Bir daha onu istiklâl Marşı yazmaya mecbur etmesin,

1|0
    0|0
    • Hani derler ya gören gözle görmeyen bir olurmu o zamanki devirde neler yaşanıldığını görebilseydik daha çok sahip cıkardık bu Vatana şair ne güzel demiş ozamanki zorluğu insanlarımızın yaşadıklarını çektiklerini görmüş bizler tarihi sadece anlatılan kitaplardan tarihçilerden dedelerimizden biliyoz ama o atmosferin içinde bulunmak bambaşka olurdu

• bnde birşeyler eklemek istiyorum... şu vatan öyle bir vatan ki türkiyemin 4 cevresinde 4 mevsimin yasandığı bir ülke size garip gelebilir muşta kar varken mardinde yağmur var

antalyada +30 sıcakken izmirde serin hava ya istanbulda gök gürültüsü soğuk havalar

ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi.eğer ki bu memleketi biz değilde başka birisi olsaydı bugun mehmet değil john diye hitap edilecekti en büyük sevgi huzur mesakkat nedir biliyormusun tek kelime içimizde

'' İMAN''

• VARLIĞIMIZA ARMAĞAN OLSUN NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN!

3|0
    0|0
  • zulmü alkislayamam

zalimi asla sevemem

,gelenin keyfi için geçmise asla sövemem.

biri ecdadima saldirdi mi hatta bogarim,

bogamazsam hiç olmazsa yanimdan kovarim.

üç buçuk soysuzun ardindan zagarlik yapamam

hele hak namina ölsem haksizliga tapamam.

yumusak basli isem kim demis uysal koyunum?

kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum.

kanayan bir yara gördüm mü yanar ta cigerim

onu dindirmek için kamçi yerim, çifte yerim,

adam aldirma da git, diyemem aldiririm

M.Akif Ersoy

1|0
    0|0
  • Bu günün en iyi sorusu benden sana 5* arkadaşım Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmayı nasip etmesin inşallah...

1|0
    0|0
  • Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet,

Hakkıdır Hakk'a tapan milletimin istiklal!

2|1
    1|0
  • GökLerde Ay Ve yıldızım... Canım Feda Olsun Sana kırmızı beyazım...

Ne mutLu Türküm Diyene...

Ruhun Şad Olsun.. M.Akif ERSOY

2|0
    0|0
  • Allah bu millete bir istiklal marşı daha yazdırmasın

1|1
    0|0
  • Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal.

1|0
    0|0
  • Biz Türkler için anlamları büyük. Ama ben Türk'üm diyemeyenler için üzülüyorum yazık. Bu mutlu günün değerini asla bilemeyecekler ve bu duyguyu hiç yaşayamayacaklar. Türkiye Cumhuriyeti ne olursa olsun yaşamaya devam edecek!

1|0
    1|0
  • allah mekanını cennet etsin allah ondan razı olsun

2|0
    0|0
  • bu kadar lüzumsuz sorunun içinde bu konu: kutlarım

1|0
    0|0
  • Yaşasın TÜRKLER ve TÜRKİYE ...NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...!

OKADARRRRR...!

1|0
    0|0
  • malesef malum olayı bu gününün önüne geçirdiler

1|1
    1|0
  • hakkıdır, hakka tapan milletimin istiklal

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Mehmet Akif o zamanlar şöyle demiş İstiklal Marşı ile ilgili:

"o günler ne samimi, ne heyecanlı günlerdi. o şiir milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir. bin bir fecayi karşısında bunalan ruhların ıstıraplar içinde halas dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli bir hatırasıdır...

o şiir bir daha yazılamaz, o'nu ben de yazamam. o'nu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. o şiir artık benim değil, milletin malıdır. benim, millete en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir istiklal marşı yazdırmasın."

Mehmet akifin adını sürekli sakız gibi layık olmayan kişiler ağzına alıyorken, unutmasınlar Arnavut bir baba, Özbek bir annenin evladı ama Türküm diyor ve en güzel Marşı en anlatılmaz kelimelerle yazıyor..

M.Âkif, ödül olarak verilen 500 lirayı almamış,ı savaşta cepheye yardım eden bir vakfa bağışlamıştır.

Oysaki sadece yamalı bir ceketi, delik bir ayakkabısı var iken...

Örnek olsun birilerine...

2|0
    0|0
  • '' Ben ezelden beridir hür yaşadım , hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış ? Şaşarım.'' Adam muhteşem bir eser yaratmış. Çocukken ezberlemek için bir yerlerim çıksa da değerini şimdi anlıyorum :D

1|2
    0|0
    • İyiki ezberlemişiz belki o zamanlarda değildik zorlukları mücadeleyi göremedik ama her mısrasını okurken milletimizin mücadelesini hissetmeye çalıştım yorun içinde teşekkürler

• 1|0
    0|0
  • Mustafa Akif Ersoy gibi muhteşem bir adamdan muhteşem bir marş işte ! O adama zaten hayranım. Allahım bir daha bize İstiklal Marşı yazdırmasın !

1|0
    0|0
  • malasef haberlerde yer verilmedi çok üzüldüm bu ülke kolay kazanılmadıki yazık yazık...

1|0
    0|0
  • ALLAH'ım bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın...

AMİN...

1|0
    0|0
  • Türkiye'min bu Şerefli Günü kutlu olsun Efendim.

1|0
    0|0
  • hepimize kutlu olsun sayende hatırladık

1|0
    0|0
  • Kutlu mutlu olsun Allah bir daha bu ulkeye istiklal marsi yazdirmasin . Umarım bu gunlerde artik olaylar biter ne mutlu Türküm diyene !

0|1
    0|0
  • ruhu şad olsun

0|0
    0|0
Yükleniyor...