Siz İnsan mısınız ? Bana insan olduğunuzu kanıtlayın

Bir can kaybettik bugün defalarca başlıklar açıldı sorular soruldu düşünceler söylendi katiller arandı. Hadi gelin katili bulalım.Aslında katilin somut bir sıfatı yok, katil bu ülkenin yozlaşmış zihinlerinde saklı.

14 yaşında bir çocuğun bedeni hangi ideolojinin ayrımı olabilir ? Bir çocuğun cansız bedeni geride kalanları nasıl ayrıştırabilir, farklı düşüncelerle insanlar kendi içindeki katili sorgulamaları gerekirken neden başka katiller aramaya çalışırlar?

İnsanların doğduklarında nüfus müdürlüklerinden aldığı kimlikleri dışında bir de insanlık kimlikleri vardır. Nüfus cüzdanınında ki nitelikler genelde insanların seçimini yapamadığı unsurlar topluluğudur. Anne ve baba adı gibi , ırkın gibi, hatta adın gibi

Bir de insanlık kimliği vardır bilir misiniz ? İnsanların kişilik ve karakterleriyle oluşturduğu yazısız niteliklerin var olduğu soyut bir kimlik .İnsanlık gibi , merhamet gibi vicdan gibi insanı insan olduğu için sevmek gibi olguların dahil olduğu insanı gerçek anlamda nitelendiren bir kimlik.

İşte biz ve bu toplum seçimini yapamadığınız nüfus cüzdanlarınızla övünüp bomboş kalmış insanlık kimliğinizi görmezlikten gelerek yaşıyoruz. Bugün görüyorum ki insanlığımızın bir tarafı o çocukla birlikte ölmüş yetim kalmışız hepimiz. Şimdi eğer insansak, ideolojik düşüncelerinizi de atın bir kenara ve bana söyleyin vicdan teraziniz halen 16 kiloyu tartamıyor mu ?

Berkin canım abicim ben kendimi senin için bir şey yapabilmiş gibi göremiyorum. Bu ülkeyi değiştiremedim bu ülkenin zihinlerine dolmuş irinlerden koruyamadım seni. Belki vicdanım 16 kiloyu tartabiliyor ama elinden tutamadım senin be çocuk yaşatamadım seni, kaderini değiştiremedim beni affet.

Korkmayın aklınızda ki ideolojik düşünceyle çelişmekten isteyen sorgulasın vicdanını, isteyen af dilesin, mutlaka vardır bir yerlerde insanlık kırıntılarınız .

Not: Gizli cevabı iptal ettim hayatta bir kez olsun kendinizi sorgulamaktan kaçmayın, bir omurganız olduğunun bilincinde yazın diye.

0|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• Bu ülke iyi insanları ya mahkum eder ya da yaşatmaz katili ararsın belki bazen bulursun ama bulmakla yetinirsin ioam olsun dediğim an cumhuriyette yaşıyorsun sen ülkeni sevmez misin diyen kişiler biliyorum peki saygı dyduğumuz insanları yok edenler cumhuriyetçi zihniyet oluyorda neden resmen siç makinesi haline gelenler olmasın demek ülkeyi batırmak oluyor bu ülke başka devletler tarafından yönetilirken cumhuriyet oluyorda bağımsız olalım diyince devrimci oluyoruz sözde yasalarda somut bir suç delili gerekiyor peki nasıl masum insanlar ceza evinde yatıyorr bu sorular çoğaldıkça çoğalır günlercede eleştirilir ama sedaca eleştirdiğimizle kalır çığlıklar duyulmaz elimize geçen koca bir hiç olur başka yerde insanlar ölüyor onlara susuyoruz diyenler masum ölümlere susmuyoruz ki bu ğün bu konular tartışılıyor ama sussakta susmasakta sonucu olmuyor çünki masumlar ölünce kurban gitti suçlular idam edilsin benimsenmesin yaşamasın diyince ülkeyi yok etmek oluyor yok ülkeyi yok etmek diye bişey bir nesli zan aytında koyacak o yok etmeyecek ülkeyi ben edeceğim öylemi inanmıyoruz artık bunlara meclis dediğimiz yer hep kavga kavgadan başını kaldırıp hizmet veremiyor biri diyor Atatürk elden gidiyor biri cumhuriyet biri din biri dil biri ırk bunları birleştirmeye çalışanlardan çok tek bir görüşte toplanmamızı beklerler ve biz o insanlara saygı göstergesinde bulunuruz insanlık buysa insanlığımdan utanırım fakat sadece ben onları insan muamelesi görmüş hayvanla nitelendiriyorum insanı hayvandan ayıran özellik düşünebilmekse o her yönüyle olmalı yemek yemeyi kendini korumayı hayvan zaten düşünüyor

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 4

• Turkiyede adalet bir saray isminden oteye gidemediki.

1|1
    0|1
  • insanlık öldü

0|0
    0|0
  • Bir can kaybettik...

Şu an suriyede her gün yüzlerce çocuk bebek kadın erkek genç yaşlı şehit oluyor. Bu neden üzmüyor sizi? Bence siz oturunda "acaba ben insan miyim bu ulkede sadece 1 can gitti bu kadar ayağa kalktık ama suriyede filistinde milyonlarca can gidiyo bunun icin kılımı bile kıpırdatmıyorum.ACABA BEN İNSAN MIYIM. BUNU KANITLAMALIYIM."

Diye bir düşün arkadaşım.

1|0
    0|1
    • Ben bırak Suriye de ölen çocuklar için üzülmeyi Eskişehir iç organları parçalanarak ölüme terk edilen kediye bile üzülüyorum.Kapitalizm uğruna kesilen her bir ağaç dalı için üzülüyorum. Zenginler doymadığı için aç kalan Afrika da ki çocuğa da üzülüyorum. Ben var ya Türk olduğum halde beyni yıkanarak dağa gönderilip ölen Kürt çocuğu için de üzülüyorum. Ama en çok bir masum çocuğunun ölümüne " ama " diye başlayan cümlelerle örnekler veren insanoğluyla aynı genleri taşıdığım için üzülüyorum

• Niye korkuyorsun arkadaşım ölen bir insandan bu kadar. Rte yi eleştirmek benim başımı belaya sokar da senin başına bir şey gelmez bu ülkede merak etme. Kuran da da hırsızlık yapanın elini kesin diye mutlak ya da kesin bir olgu vardır diye düşünmek islamın ve Kuranın kalbini anlamaktan çok uzakta kalır.Sadece caydırıcılık niteliğinde olması gerektiği için öyle bir ayet var.Yanlıştan geri dönmek seni bu olgudan uzaklaştırıyor.Böyle düşünmek insanları dininden uzaklaştırır.

• Korkmak? :D kimden korkucam? Mesele o değil başlarsam susmam konu uzadıkça uzar o yüzden gerek duymuyorum insanlar kimin ne olduğunu biliyor o yüzden anlatmama gerek yok

• Hergün niceleri gidiyor bir hiç uğruna insanlık belkide bu

Bize yürek gerek insanlara yürek gerek

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Ona bakarsan katil herkes.

Aile ekmek almaya gönderdik demiş.

14 yaşında bir çocuğu o olaylar varken o saatte dışarı gönderilmesi aile sorumsuzluğudur.

Ki öyle bir şeyde yok ekmek almaya gitmemişti o çocuk.

Geziye katılmak istemiş ve aileside izin vermiştir.

Bu büyük sorumsuzluğu yalan ile örtmeye çalışılmakta ve ufacık çocuğun üzerinden siyaset çevirmektesiniz.

Nolur artık bırakında çocuk yerinde rahat uyusun.

4|4
    0|2
    • Ben yazımda siyasi hiç bir kavram kullanmadan sadece insanlığı sorguladım. Ekmek almaya gitse ne olacak gitmese ne olacak halen ideolojik düşüncenden vazgeçemeyip siyasi algılarının dışına çıkamayan bir düşüncenin ürünüsün ve bunu yansıtıyorsun. Ben burada insanlık yoklaması yapıyorum arkadaş, ve seni rahat bıraktım huzur içinde ol .

• Ben senin gibi öyle süslü laflar etmem.

Ama şu kadarını söyliyeyim sana.

Anlamak için empati kurmalısın.

Önce ben ne kadar insanım deyip sonra siz ne kadar insansınız dersin.

Bu benimle ilgili değil Huzurlu olması gereken o çocuk.

İnsanlar ölür, ölmek için yaşanır. Ölümün nasıl geldiği ne yaparken öldüğün önemli değildir vaaden doldu mu gidersin.

Karmaşık bir şey değil yani.

Benim isteğim bu konunun daha fazla konuşulmaması ve çocuğun artık huzur bulması.

Hadi eyvallah.

• Ne demek istediniz anlamadım ama rahat bırakın artık çocuğu.

• millete bu kadar ''laf''edip kendinizi sorgulayamamanız ne kadar acı.

bir çiçekle bahar olmaz beyefendi...kimi neyle suçluyorsun..

benim milletim yetmişiki milletle savaşıpta düşmanı ölmesin diye

sırtında sipere taşımış bir ahlaka sahip.sokaktaki hayvana modern saydığınız

sömürgecilerin insanlara davrandığından çak daha vicdanlı davranır bu millet

senin bahsettiklerin kendindendir

1|1
    0|1
    • Öyle bir zihniyete sahipsin ki, ellerine iyi bak doğuda ölen şehit askerimizin kanıda senin ellerinde saklı,14 yaşındaki çocuğun kanıda senin ellerinde saklı. Bu ülkede bir asker öldüğünde gösterdiğiniz duyarlılığı,bir insan öldüğünde göstermediğiniz sürece elinizdeki kan lekeleri asla çıkmayacak. İnsanları yaftalayarak , ayrıştırarak ,ötekileştirerek onları yok sayarak hiç bir şey elde edemezsiniz.Ben sorguladım kendimi yazdığım yazı ideolojimin değil insan olmamın ürünü.Sen sorgula diye yazdım

• tamam güzel diyorsunda herkesi nasıl itham ediyorsun anlayamıyorum.

bir kişi kötüymüş diye tüm milleti terk etmek ya da bin kişi akıl işi değil

tüm millet kötü olsa içlerinden bir kişi muhakkak vardırda onun hürmetine

bu vatan ayakta durur toplum içinde kötüler hep görünürde iyiler sadece lazım geldiğinde ortaya çıkar...Türk milletinin senin bahsettiğin kişiliklerle ile alakası yoktur.

bizide bilen bilir bilmeyende kendi gibi bilir.iyigeceler

• Ben kendimle birlikte herkesi itam edip ve onun üzerinden yola çıktım.Bende Türk vatandaşıyım. Türk olmaktan da ne gurur duyuyorum ne de utanç.İnsanların seçimini yapamadığı hiç bir olgu ona ait bir nitelik değildir. Türk olmak kimsenin seçimi değildi, ama insan olabilmek seçim dahilindedir.Ben bütün kimliklerimin üzerine insanlığımı koyarım sadece seçimini yaptığım şeylerden yola çıkarım.Ben tutarlıyım çünkü hangi ırka hangi kimliğe sahip olursam oluyum düşüncelerim değişmez.Sana da iyi geceler

• Bugun insanlik insalik diyenler suriyede esad tarafından hergün onlarca berkin gibi masum cocuklar katlediliyor ama kimsede cıt yok,

1|2
    0|2
    • Ben bırak Suriye de ölen çocuklar için üzülmeyi Eskişehir iç organları parçalanarak ölüme terk edilen kediye bile üzülüyorum.Kapitalizm uğruna kesilen her bir ağaç dalı için üzülüyorum. Zenginler doymadığı için aç kalan Afrika da ki çocuğa da üzülüyorum. Ben var ya Türk olduğum halde beyni yıkanarak dağa gönderilip ölen Kürt çocuğu için de üzülüyorum. Ama en çok bir masum çocuğunun ölümüne " ama " diye başlayan cümlelerle örnekler veren insanoğluyla aynı genleri taşıdığım için üzülüyorum

Yükleniyor...