Asıl Müzik, Matematiktir, Evrendir, Kainattır. Orkestra Sevenler Kimler?

İnsanlar müzik deyince, maalesef günümüzde hoppa zıppa tarzı dangoz müziklere takılmış, adeta yozlaştırılmıştır. Kapitalist rejimin maskotu olma çabasındadırlar.

Hiç sakin kafanızla bir orkestra, ya da bir pavarotti yi sözlerini de okuyarak dinlediniz mi? Hiç notaların nasıl meydana geldiğini, piyano nota baskılarını incelediniz mi? Ya da hiç opera da bulundunuz mu? Günümüzde buna evet diyecek insanların sayısı maalesef yüzde 1 bile değildir. Pavarotti nin eskiden Turk operasına başvurduğunu ve yetersiz bulunarak sepetlendiğini biliyor muydunuz peki? Şimdi İtalya bu adam sayesinde tanınıyor farkında mısınız?

Ufacık bir araştırmayla notaların bir matematik dehası olduğunu keşfettim. Oyle her önüne gelen yazamaz bunları. Şimdi, her klasik, orkestra, opera tarzı müzikler dinlediğimde ruhum kabarıyor, dünyaya konsantre oluyorum ister istemez. Ruhumu besledigini gerçekten farkediyorum.

Aranızda bu tarz gerçek müzikleri seven var mı? En sevdiğiniz eserler varsa nelerdir? Dinlemek istiyorum.

0|0
5|5

En İyi Erkek Görüşü

• Klasik müzikten başlayarak geniş bir yelpazeden günümüze kadar bir çok müzik türünden ilham alıyorum.

Klasik müzikteki akımların ortaya çıkışları, öğretileri ve bunu uygulama şekilleri bende büyük bir merak uyandırıyor.

Eserlerin anlamlarını varsa sözlerini öğrenmeye çalışıyorum. Bestecisi ne anlatmak istemiş, neyi hedeflemiş. Ben bu eserde ne görmüşüm. Hep araştırmaya iten sorular.

Bir klasik müzik eseri saf bir şekilde benim içimde saklamış olduğum duygularımı ortaya çıkartıyor. Örneğin polkaların coşkusunu hissetmeyi ya da romantik döneme ait müziklerin bunalımlı arayışlarını ilgiyle dinliyorum.

Operadan pek anlamıyorum. Bana hitap etmediğine inanıyorum. Sizin yaşadığınız hisleri anlıyorum ama bu benim tarzım değil. Klasik müzik benim için daha ilgi çekici. Yaşadığım şehirdeki konserlere mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum ama bilet fiyatları fahiş olduğundan ne yazık ki kendi müzik sistemime bağımlı kalıyorum.

Her zaman Vivaldi'nin 4mevsimine hayran olmuşumdur. Özellikle yaz fırtınalarında ki keman sololarında kendimi o çobanın yerine koyup yaşadığı dehşeti hissederken hayal ediyorum. Kendimi Barok dönemle pek özdeşleştirmesem de bu eser çok değerli link

Geçen aylarda bir konserde programı okuma şansım olmadan gittim. Programda hiç tanımadığım Ralph Vaughan Williams'in Lark ascending isimli eserini dinledim. Yakın dönemin mekanik ve karışık eserlerini hiç sevmem aslında fakat bu eseri dinleyince bu eseri nasıl ıskaladığıma inanamadım. Tarlakuşunun hikayesi link

Her dinleyişim de farklı bir yönünü keşfediyorum hayatın. Her seferinde Tarlakuşu ile doğuyorum. Onun hayata tutunuşuna tanık oluyorum. Tıpkı bizler gibi. Büyüyor, gelişiyor, sonra daireler çizerek hayatımızdan çıkıyor. O giderken arkasında bıraktığı yankılar içimizde ses buluyor. Tıpkı yitip giden bütün akrabalarımız, dostlarımız ve tanıdıklarımız gibi ...

0|0
    0|0
    • Siz de ruhunu müzikle butunlestirebilen ender insanlardansiniz anladigim kadariyla. Uzun cevabiniz için teşekkür ediyorum.

• sayenizde tekrar linkten dinliyorum, evet, insan o keman sololarinda kendini bambaşka bir boyutta hissediyor

• Jansen orkestrasini da cok beğeniyorum. kimse kacirmasin o keman sololarini.

Kızlar Ne Diyor 5

Erkekler Ne Diyor 4

• Şunu fark ettim, insanların bazılarının hayatı müzik üzerine kurulmuştur hatta kişiler bunu uzunca bir süre de fark etmezler sadece müziğin içinde yaşarlar. Bu kişinin doğuştan gelen bir kodlamasıdır diye düşünürüm hep. Bu insanlar yemek yerken, yolda yürürken, banyo yaparken belki de hiç bir şey yapmıyormuş gibi dururken bile müziğin kucağındadır. Bu insanlara göre müzik her şeydir ve herkese göre de öyle olmalıdır. Müzik kültürü diğer kültürlerin çok üzerindedir böyle insanlar için. Önceleri herhangi bir şeyler dinlerler zaman geçtikçe level atlayarak yukarılara doğru tırmanmaya başlarlar müzik içerisinde ve son durum da sizin durumunuzdur, bir dinleyici olarak. Bunun ötesi eğitim alıp, "kaliteli müziği en iyi ben yapabilirim" diyerek profesyonelliğe giden bir sürece girmektir. Bu insanlar bu işi yaptıkları için para kazanırlar ama aslında hiç bir zaman bu işi para için yapmazlar. Ben rock tarzı müzikleri filarmonik orkestralarla dinlemeyi severim. Örnek:

link

0|0
    0|0
  • ailecek çok seviyoz orkestrayı

1|0
    0|0
  • sırf senın hosuna gitmiyor diye muzik tarzlarını kapitalist rejimin maskotu sayman pek akıl karı değil :)

herkesin bir zevki notası hoşlandığı ezgiler sözler tonlar vardır onlara laf edemessin

sorunun cevabına gelirse hayır sevmiyorum operayı

1|0
    0|0
  • Yok.

0|0
    0|0
Yükleniyor...