Dini inanç ve ozgurluk ??

Din ve vicdan özgürlüğü prensip olarak bir devletin dini benimsemesi veya resmileştimesiyle bağdaşmaz. Bununla birlikte AİHK zorunlu katılım istenmemesi veya kişinin tercihine bağlı olarak dini benimsememesi veya çıkması özgürlüğünün tanındığı hallerde, resmi bir din beyan eden devletin AİHS nin 9. Maddesiyle çelişmediği kararına varmış. Bununla birlikte bu kararın objektif olduğunu düşünmüyorum, resmi din kabul eden ülkelerde uygulamaya baktığımızda dini dayatmanın hakim olduğunu,kişilerin ayrımcılığa, mahrumiyete veya kınamaya uğradığını görüyoruz. AİHKnın bu kararının yerindeliği hakkında ne düşünüyorsunuz ?

0|1
2|12

En İyi Kız Görüşü

• Din kişinin tamamen kendi tercihidir. Bizim ülkemizdeki son derece medeni(!) insanlara, herkesin onlarla aynı düşüncede olmak zorunda olmadığını anlatmak lazım önce. Sen Allah'a inanırsın, ama bir başkası Allah'a inanmıyorsa da ona karşı saygı duymak zorundasın. Sevmezsin, o kişiyle konuşmazsın, ciddiye almazsın çünkü seninle aynı düşüncede değildir tamam. Ama ona kendi düşünceni zorla kabul ettirmeye, seninle aynı düşüncede olmaya zorlayamazsın. Her ne kadar başımızdakileri sevmesem de ileri(!) demokrasimizin sebebi olarak onları gösteremeyiz sadece, halkın istediği şekilde davranıyorlar. Yani konuyu çok dağıttım ama kararın yerindeliği hakkındaki düşüncem anlaşımıştır diye umuyorum :D

0|1
    0|0
    • Evet anladım ben seni ve sanırım en net cevabı senden aldım :)

Erkekler Ne Diyor 12

• Avrupa millet olarak olmasa da devlet olarak Vatikanın tersine bir politika ve söylemde bulunamaz...

Ülkemiz dahil dinin olduğu hiç bir yerde özgürlük olmayacaktır.

Bu kimine iyi gelir, kimine kötü gelir.

Önemli olan husus kime nasıl gelirse gelsin kendinden başkasının hayatını şekillendirmeye çalışmamalı.

1|0
    1|1
  • link

Ülke bu tür inançlardan sebep geriye de gitse , saygı olmalıdır.

1|0
    0|0
  • Peki neden devletler resmi dil beyan ediyor?

Ülke vatandaşı olup, başka anadile sahip olanların,bir nevi devlet tarafından benimsenmediğini ifade etmiyor mu bu beyan?(diğer dillere baskıya neden oluyor vs.)

Resmi dil anlayışına karşı çıkmak mantıklı olmayacağı için, resmi din anlayışı da devlet geleneği içerisinde var olan ve devlet karakterini tanımlayan söylem olarak mantıklı.

Baskıya çevrilmesi tartışılabilir ama devletin dilinin Türkçe olmasını anadilleri Türkçe olmayanlara haksızlık olarak görmek ne ise ''Devletin dini İslam'dır.'' sözünü diğer din mensuplarına haksızlık olarak görmek(baskı unsuru vs.) devletin hükümranlık yetkisini haksız bulmak demektir, ki o zaman devlet denen örgütlenme biçimine gerek kalmaz. Gel yıkalım devletleri, çocuklarımız bakan olsun, ben Reis-i Cumhur olayım sen de baş danışmanın ol, evlilik devleti kurup dünyaya katkı sağlayalım. Olmaz mı :D

0|0
    0|0
    • Bir dil milletin milli benliğidir ama din değildir. Bugun Türkiye de Türkçe konuşmayan bir Türk yoktur ama Müslüman olmayan bir Türk pekala olabilir :) ve evleri hukumran olarak görmüyorum, toplum sözleşmesi kapsamında anlaşmayla kurulmuş bir mekanizma gibi görüyorum :) ama son fikir de fena değil bak :P

• Dışarıdan beynin varmış gibi dursun. İnsan yerine koyup cevap veriyorum, pek karşılaşmazsın bu muameleyle kıymetini bil. Yavşaklık sözünü harf harf yedirme imkanım varken sana, yine de yedirmiyorum. Buna senin beynin korkaklık mı diyor mesela? Sen en iyisi uza, edebimi bozma. Senin görgün de ortada, hazımsızlığın her ne ise bana kusma, tuvalete...

• ahaha tamam bordo klavyeli sen kazandın :) yalnız görüşmek istersen numaramı filan vereyim sana kimseden çekincem yok :D

• Buna neden bu kadar takıldınız onu anlamadım. Vatikana bakın ve Papa ile Diyanet İşleri başkanını kıyaslayın bakalım ortaya neler çıkacak. Avrupa ve ABD de müslümanlar neler çekiyor ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Ülkemizde gayrimüslimlere kötü davranıldığınıda düşünmüyorum. Toplumal baskı derseniz onu anlarım neticede bazı şeylerin oturması için zamana ihtiyaç var.

0|0
    0|0
    • Ülkemiz adına yaptıgım bir eleştiri değil ki farkettiyseniz AİHK kararından söz ediyorum

• O zaman şöyle söyleyeyim. Devletlerin bir din benimsemesi baskı ve dayatma olmadığı sürece din ve vicdan özgürlüğüne aykırı sayılmaz. Bunun anayasada birçok konuda örneği var. Mesela kadınlara ve yaşlılara ve çocuklara sağlanan kolaylıklar eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz gibisinden. Bunlara takılmamalıyız halkın % 80 90 ı müslümanda bu normal birşey. Dikkat edeceğimiz konu şu olmalı 1 tek gayrimüslim olsa bile bunların özgürlüklerini sağlıyabiliyormuyuz İbadet imkanları sunabiliyormuyuz ?

• "İNSAN BAŞIBOŞ BIRAKILACAĞINI MI SANIYOR?" (KIYAME SURESİ, 36)

biz bu dünyaya özgür olmaya değil. Allahın istediklerini yapmaya geldik. Yapanlar mükafat yapmayanlar cezladırılcak. İnsan öylesine başıboş dünyaya salınmamıştır. belli bir amacı vardır. O amaç bittiğinde dünyadan gider. Allahta zaten bunu söylüyor.

0|0
    1|0
    • Bu bizim dinimizce böyle olsa bile dünyada yalnızca tek bir dinin mensupları yok.

• Saygı sadece öldürmemek değildir ki :)

• başka ne ki. mümkünse hemen islama gerçirmeye çalışırım başka dinde birini görürsem :))

• resmi dinede nufus cüzdanlarında din hanesi yazmasına da karşıyım... resmen gayri müslimler hedef gösteriliyor bu şekilde.

1|2
    1|2
    • Katılıyorum size.. Nüfus cüzdanındaki din hanesi devletin laiklik ilkesine aykırıdır, kişinin dini terchinin kimliğinde yer almasının hiçbir mantığı da yoktur.

• nufus kaydında saçmalık değil... eğer ona da karşı çıkanlar oluyorsa yuuhh derim artık.. hiç yaşamasınlar dünyada kendileri için daha iyi olur din hanesi yazılı olmayan ülklerde dini dağılım böyle hesaplanıyor

• Dini dağılım hesaplanabilir ama bunun için isim alınması şart değil, ismin karşısına yazıldığında bu kişi etiketlemek olur ancak yalnızca bölgenin sayısı alınarak yetinilebilir. Ki din hanesi de nüfus cüzdanlarından kaldırılmalıdır, sonuçta bugun devletteki her işimizde kullanılıyor. Bugun Alevilerin bile mezhep ayrımından yaşadığı sıkıntılar ortada, gayri muslimler ne yapsın

• ben hiristiyan bir yurtdaşım ama kimligimde müslüman yazıyor neden? çunki hala gerilerde demokrasimiz

0|1
    0|0
    • Ne yazık ki bunun demokrasini bri örneği oldugunu da söyleyemem zaten, dilerseniz nüfus müdürlüğüne başvurarak hanedeki bilgiyideğiştirebilirsiniz.

• İslam dini evet bir noktada dini yaymayı ve insanlara dini anlatma amacı güder ama zorlamayla değil, din sevdirilmelidir, zorlamave korkutma aracı olmamalı. Ve madem ki İslam dini hoşgörü dinidir,müslüman. Oldugunu idda eden kesimler de bı hoşgörüyü yaşatmalıdır. Nazik sözleriniz için çok teşekkür ederim

• kesinlikle baştan sona kadar haklısınız ve tespitleriniz çok dogru ben asıl size teşekkurediyorum saygılar

• link AİHM'ni göreve çağırıyorum.

0|0
    0|0
  • Din ve vicdan özgürlüğü devletin bütün dinlere eşit yaklaşımı tabi önemli ama bundan öncesinde insanlığın doğuştan gelen temel hak ve hürriyetlerinde bile sorun var bu ülkede

0|0
    0|0
    • Evet ama ülkemizde özellikle dini kullanmak öyle yaygın ki

• din her alanda sorun insanlar müslüman değilse sorun oda yetmiyor sünni mezhebinde olacaksın siyaset desen din istismarı kim daha iyi sömürürse o daha çok oy alıyor ama bunda insanlarımızın da payı var müsade etmeyeceksin duygularını sömürmeye

• Evet ama aslında insanları da çok sumlayamıyorum , birçoğunun sömürülmeye açık olmasının sebebi cehalet.. Ve cehaletin önüne geçilmeyişini yani,eğitim sisteminin ciddi manada geliştirilmemesini aksine göz boyamak amacıyla yapılan değişimleri kasti buluyorum

• ALLAH, sinelerdeki açık veya gizli her şeyi önceden bilir...

0|0
    0|0
    • Allah ın bşlmesi devletin bilmesini gerektirmez, ayrıca bu bizim inancımızda böyle bize göre doğru inançta..

• Elbette var dünya üzerine yayılmış pek çok semavi ve semavi olmayan din var. Kişiler kendlierince dopru olanı seçmekte özgürdür sadece, bizler de Hak'kın dini olarak İslam ı seçiyoruz, ama bu başkalarının inançlarını yok saymak anlamına gelmez.

• anlıyorum

• niye umrundaki bunlar

0|0
    2|1
    • Neden olmasın ki? Bugun turkiyenin Müslüman ağırlıklı olması dolayısıyla ılımlı İslam devleti olarak etiketlendiği açık, laikliğin de bu kadar sarsıntıda olduğu bir donemde devletin resmi bir dini benimsemesi ve hatta bunu göz boyamak için kullanması dahi olası, bu durum da pekala özgürlüklere dokunabilir. Bu yüzden insanların özgürlüklerini ve dayandıkları temelleri bilmeleri gerektiğini düşünüyorum.

• get well soon sister :D

• You too bro ^^

• hiç bir şey

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Müslüman bir ülkedeyiz ama istersek islamı red edebiliriz ve genellikle agzımıza sıçabilirler.

Evet AİHK bu konuda bir bokda yapamaz

3|1
    3|3
Yükleniyor...