Tanrınızın varlığını hiç sorguladınız mı??

soru açık hiç tanrıyı ve ya tanrıların varlığını sorguladınız mı? acaba gerçekten yoksa diye telaşa düştünüz mü?ya da tanrıdan korktuğunuz için mi onun varlığını sorgulamazsınız

0|0
10|11

En İyi Erkek Görüşü

• “Yaşam nasıl başlamıştır, nasıl süregelmiştir?” Yüzyıllardan beri insanın kafasını bu soru kurcalamıştır. Bilimden yoksun bir devirde yaşadığınızı düşünün. Elinizde herhangi bir bulgu olmayacaktır. Hiçbir şekilde gözlemle bu sorunun cevabını veremiyorsunuzdur. O halde artık yepyeni bir hikâye üretme zamanınız gelmiştir: Tanrı…

Zaten tanrı genel anlamıyla bu nedenle oluşmuştur denebilir. Bilinmeyen olgulara tanrı deyin gitsin. Herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Dünya nasıl oluştu bilmiyor muşuz? Tanrı yaratmıştır tabi ki. Peki ya bu canlılık bu çeşitlenme nasıl olmuştur. Çok kolay: Tanrının seçimi… Biraz daha gerilere giderseniz her türlü doğal olay için farklı bir hikâyeye rastlayabilirsiniz. Örneğin depremin nasıl oluştuğunu bilmeyen biri için depremin oluşumunun açıklanmasının tek yolu boğanın kafasını sallayarak dünyayı sarsmasıydı, tıpkı tanrının çamuru alarak insanı oluşturmuş olması gibi ilkel bir çözüm.

Bir ara bir yazı yazmıştım ve o yazıda şu sorunun cevabı bilinmiyordu: ”Yağmur nasıl oluşuyor?” Bu sorunun üzerine ben de aklımdan doğaüstü bir varlık olan ‘isalyeh’i üretmiştim. İsalyehler gökyüzünde yaşayan görünmez varlıklardı ve onlar işeyince yağmur oluşuyordu. Eğer ki yüzyıllar önce atalarımız yağmurun oluşumunu bu varlıklara bağlamış olsaydı kim bilir belki hala isalyehleri savunanlar olacaktı. Tıpkı şimdi tanrıyı savundukları gibi…

Bahsetmek istediğim şey şu: Yaratılışçılık…

Evrimi algılayacak gözlemleyecek yeteri kadar bulgunun olmadığı dönemlerde dediğim gibi tanrı varsayımı ortaya atılmıştır… Fakat bunun bilimsel hiçbir yanı yoktur. Evrim tanrının “Hayat nasıl süregelmiştir?” rolünü üstlenmiştir(levha tektoniğinin boğanın rolünü üstlenmesi gibi).

“En çok kabul edilen yaratılış dogmasına göre:

*Bütün türler 3 günde yaratılmıştır.

*Her tür öbürlerinden ayrı bugün nasılsa öyle yaratılmıştır

*İnsan bütün canlılardan ayrı Tanrının suretinde yaratılmıştır

*Bugünkü türler Nuh’la kurtulmuş belirli sayıdaki bireylerin dölleridir…

Darwin’le gelen evrim ise yeni 4 madde getirmiştir:

*Türler pek uzun bir evrim sürecinde oluşmuştur

*Türlerin hepsi ortak ve ya birkaç kökenden gelmiştir

*İnsanlar hiçbir canlıdan üstün değildir. Bütün canlılarla birlikte düşünülmelidir

*Yaşayan canlı biçimlerinin hepsi Kambriyum Döneminden önce yaşamış olanların doğrudan doğruya dölü olduğu için kuşakların o bilinen ardışımı asla kesilmemiştir. Dünyayı tümüyle ıssız bırakan bir tufan hiç yaşanmamıştır.

0|2
    0|2

Kızlar Ne Diyor 10

• Sorguladım. Körü körüne inanmıyorum. Tüm ödül ve ceza veren tüm inançlardan kurtuldum.

0|2
    1|0
  • sorguluyorum ...

0|1
    0|0
    • peki nasıl sorguluyosunuz

• takip isteği göndedim özelden de birkaç video atarım

• neden sildin ki ne yaptım ki

• boyle de bir laf var 'Bilgi kadehinden alinan ilk yudum insani ateist eder ama her kadehin sonunda insani ALLAH bekler' her sey Allaha varir er gec anlarsin.

0|0
    0|0
  • En iyi cevap seçilen kişi engellemiş, cevap vereyim

Tam bir korkuluk mantık hatası yaptın.

İnsanlar nasıl değil, neden? sorularıyla Tanrıya ihtiyaç duymuştur.

Başta yanlış bişey söylüyosun, sonra güvenilmez bir teoriyle onu çürütmeye çalışıyosun.

Soran kişinin sırf ateistsin ve uzun bişey yazdın diye en iyi cevap seçtiğini düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Sorguladıktan sonra daha iyi oldu, kafama oturmaya başladı bazı şeyler. Şimdi tamamen inanıyorum

0|0
    0|0
  • ondan korkuyorum ama bu farklı bır korku severek korkuyorum

leylekler atmadı benı yukardan neden sorgulayayım :)

0|0
    0|0
  • Sorguladıkça inancın azalır

1|0
    0|0
  • Tabii ki sorguladım, şimdi inanıyorum tamamen.

1|0
    0|0
    • peki sorgularken nası bir mantık yürüttünüz

• Eh arkadaşım her şeyi buraya yazmak zorunda değilim herhalde?

• yazdıklarında hiçbir mantık unsurunun olmaması herşeyi belli ediyor zaten

• sorguluyorum

0|0
    0|0
  • tanrı değil o bir kere inanan müslüman tanrı var mı dye sormaz.tanrılara inananda zaten müslüman değildir.olayın kolayına kaçıp ateist olanlarada şaşıp kalyorum sadece.

0|1
    0|2
    • birincisi önce inanıp sonra sorgulamaya gerke yok demek beyinsizlik belirtisi.ikincisi işin kolayına kaçan ateistler değil dincilerdir.ateistler tanrının varlığını merak edip sorgularlar hayatları boyunca.dincilerse tanrı var deyip kenara çekilip beyinlerini hamurlastırırlar haytları boyunca

• gerizekalı senin aptal dşncelerni mi izlcem sen aç arada hatipoğlu izle

• ama senin o dindaşların bizim bilim adamlarımızdan kanıt veriyor ateistlere inanç savunması yaparken

senin hatipoglun çıksın richard dawkinsin karşsına :D

Erkekler Ne Diyor 10

• Sansin var "Tanri kim ? Allah denir " diyen sakirtler daha gelmedi.

Sorguladim ve Ateist oldum.

Tanrinin varligina dayil bir kanit ya da delil varmi ? Hayir. Insanlarin Tanriya inanma nedeni insanlar olusu ve varligi aciklayamadiklarina dayaniyor.

Insanlar dünya nasil oldu simsek neden cakiyor, insanlar nasil olustu falan filan bu sorulara Ceva veremiyorlar bu nedenle Tanri yapiyorlar diyorlar.

Bu nedenle Egitim seviyesi düsük olan kisimlarda Dindarlik dahada artiyor.

Artan Egitim ve Zeka seviyesinlen Dinsizlik ve Ateizm'de artiyor.

0|1
    1|2
    • bi yer hariç katılıyorum.fakir eğitimsiz kimseler de sadece beyinleri yardımıyla ateist olabilirler

• insanin spermden baslayip dogumuna kadar milyonlarca yil mi geciyo sasirdim anlamamissin sen

tekrar diyorum kanitliysa yaz ya cokmu zor

• @cimatördayu sen konuyu bambaşka yerlere çekmişsin kardeş. sen benim sözümden ne anlıyorsun böyle? ben gece tv mi de izlerim, gerekli araştırmalarımı da yaparım sen meraklanma.

• Evet sorguluyorum, insan olmanın gerektirdiği bir şeydir bu aksi halde bir hayvandan(!) farkımız kalmaz. Ben bu konu hakkında bir çok şey okudum öncelikle şu Tanrı değil Allah diyenlere çok gülüyorum yaratıcı, Allah veya Tanrı ile ne kast edilmek istendiğini anlayamıyor mu ? Benim kafama takılan soru çift yarık deneyinde olduğu gibi maddenin gözlemciyi gördüğü anda farklı hareket etmesi bu çok ilgimi çekmiştir. Onun dışında Fraktal geometri, örüntüler doğada ki her şeyde bir örüntü bir düzen var gibi. Ayrıca yaratım veya oluşum o kadar sınırsız değil bir çok şey kendini tekrar ediyor bir çok yerde. Evrim ise sanıldığı gibi maymundan türedik demez sadece ortak ataların bulunduğunu söyler. İlk canlılar tek hücreli canlılardır ve canlılık asla yerinde durmaz sürekli gelişir, kendini uydurur, hayatta kalmaya çalışır bu böyledir! Kimse bana bundan 50-100 bin yıl önceki insanın şimdiki insanla aynı olduğunu söyleyemez evrim ve gelişim vardır olacaktır bu bir inanç değil bilimsel bir gerçekliktir.

0|1
    0|0
    • güzel bir yazı tebrikler:D

• ateist olup olmamanıza değil beyninizle sorgulamanızı tebrik ettim.burdaki çoğu kişi g..tüyle düşünüyo da o yüzden:D

• Evet haklısınız millet olarak yüzyıllarca beyni bulanmış hafızlara dönüştürüldük ne yazık ki...

• sen şimdi dünyanın big bang yani büyük patlamayla oluştuğunu düşünüyorsun dimi? pekala şimdi asıl soruma gelelim. sonradan oluşmuş bir gezegen üzerinde nasıl bir doğa oluşabilir? denizlerde nasıl balıklar kendi kendine oluşabilir? insanlar bir robot değil elbet bir zeka bir can var. bu bedenlerde bu can kendi kendine nasıl oluşabilir?

sanırım bu yeterli olacaktır, Allah'ın varlığını kanıtlamaya. etrafımdaki sayısız mucizeyi görebiliyorum ve elbette ki bu mucizelerin kusursuz işlemesini emreden bir yaratıcı vardır.

elbette ki insan bilmediği şeyleri sorgulayıp , araştırmalı. ve öğrenene kadar da hiç bir şekilde ön yargıyla yaklaşmamalı.

0|0
    0|1
    • sen de dinciyim diye geçiniyosun ölemi dünyanın büyük bir patlamayla olustuğunu kuran da söler zaten.bi aç oku istersen.diğer geri kalan oluşumlar üstn bir fizik bilgisi gerketiriki bu gelecekte eçıklanbilce bişeydir.teknoloji ve bilim o kadar gelişmemiştir

• Kuranda dünyanin Big Bang'lan olustugu yazmaz bu bir Müslümanlar tarafinedena uydurulan yalandir.

Bilim bunlarin nasil olsutugunu acikliyor brk93.

Aksamlari TV bakacagina bir kitap okusan daha bilgili olursun.

• benim orada vurgulamak istediğim, senin ve bahsettiğin bilim adamlarının dünyanın big bang ile kendi kendine oluştuğunu düşünmesidir. asıl olarak benim sözümün önemli kısmı orası değil benim bahsettiğim sonradan oluşmuş bir gezegende nasıl canlılar kendi kendine oluşabilir? ve sen diyosun ki insan oğlu, fiziksel mekanizmasının, ruhunun nasıl oluştuğunu açıklaya bilecek ilerde öyle mi? :) gerçekten güldürüyorsun beni. :)

• Elbette sorguluyorum. Yoksa yaradılışı neye bağlayayım ? Bu kainatı, gezegenleri, evreni...

Allah'a inanmayan bir kimse yaradılışı bir şekilde başka şeylere bağlıyor. Bir takım bilimsel artistlik cümlelerle işin içinden çıkmaya çalışıyorlar. O zaman ölüme de çare bulsunlar da görelim. Var mı dünyaya kazık çakan ? Bu kadar var oluş, her şeyin en güçlüsü ve mükemmelinin insanoğluna bahşedilmesi hepsi tesadüf müydü yani ? Verilen onca mükemmel donanımlar sayesinde Allah-ü tealanın bir takım isteklerinin olması saçma mıydı ? Aynı topraktan çıkan onca sebzeler ve meyveler hep kendi oluşumlar mıydı ?

Casiye Suresi 5. Ayet: Gece ve gündüzün birbirini takip etmesinde ve Allah'ın rızık olarak semadan (yağmur, kar gibi) şeyleri indirmesi, böylece arzı ölümünden sonra diriltmesi ve rüzgârları çevirip estirmesi, akıl eden kavim için dersler vardır.

0|0
    0|1
    • "bilimsel artistlik" lafından sonra bilime dair hiç birşey bilmediğini anladım.o yüzden senle tartışmaya girmicem:(

• Sen tartışmaya girsen de ben girmem zaten. Onca şey yazdım, gittin en saçma şeye takılmışsın. Sağlıcakla...

• Bilimde artistlik yoktur. Bilimde inanmakta yoktur. Bilim birsey diyorsa buna bir temele dayanarak diyor.

Herseyi inancin gibi sanma.

Evet o meyveler nasil cikiyor nasil olusuyor bunu bilim acikliyor.

Bak Cevapimda bir noktaya dayanmistim sana uyuyuor.

• Evet telaşa düşmüştüm ve hristiyanlık bana bunun var oldugunu kanıtladı.

John Lennox francis collins le strebel gibi ateistlikten hristiyanlıga geçen bilim adamlarının sayesinde iman ediyorum

Le strebelin HANİ TANRI ÖLMÜŞTÜ kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Ayrıca john lennoxun ARAMIZDA KALSIN TANRI VAR kitabı

ve bunları okurken bilim adamı olmak için ATEİST oalcaksınız diyen sözde bilim adamı RİCHARD DAWKİNS'İn KÖR SAATÇİ VE TANRI YANILGISI KİTAPLARINIDA OKUYUN..

link

link

ÜNLÜ ATEİST DAWKİNSİN REZİL OLDGU TARTIŞMALAR HRİSTİYAN BİLİM ADAMI VE FİLOZOF JOHN LENNOX KARŞISINDA.

0|0
    0|0
    • john lennox un kitabını şu anda okuyorum ve kitapta sorduğu sorular çok basit sorular ilk okul çocuğu bile o cevapları yanıtsız bırakmaz kaldı ki rıchard dawkinsin tanrı yanılgısı karşısında epey çelimsiz kalır idawkins lennox u ezer geçer anlıyacağın

• Ayrıca siz ateistler bir ara tanrı yok derken bib bangı kanıt veriyordunuz ne oldu da acaba artık varzgeçtiniz ? Şimdide evrimi kanıt veriyordunuz ama o da hayal oldu.. evrimi bile açıklayan geliştiren mendel ve lamarck iken siz başka denizlere yelken açın ...

• senin mezhep katolik galiba

• evrim teorisi dogruysa örnegin

vücudumuzun altı cansız temel yapı taşları (karbon, hidrojen, oksijen, azot, kükürt, fosfor) aniden uygun bir düzenleme ile bir bilince sahip olması nasil mümkündür ?

cevaplari bekliyorum ateistler

0|0
    0|2
    • Tamam daha basit :D

Yani sen simdi kücük spermden nasil bebek oluyor bunu bilim aciklayamiyor mu saniyorsun ? :D

• "Yav hee" bilimin onu açıklayamadığını yazdımmı dostum ? Sorularıma cevap alamadım ama neyse hadi ben kaçar

• bıraktım .

0|0
    0|0
  • neyi duymak istiyorsunuz...neye iman ederseniz edin gün gelecek çokda uzak zaman değil

ölüm yetişecek hepimize.,işte o zaman gerçek apaçık ortaya çıkacakda...

eğerki iman etmeyenler doğruyu laf ediyorsaki biz bir şey kaybatmayacağiz kesinlikle

ama doğru olan Allahın vaadi o gün geldiğinde çok korkunç olacak

1|0
    0|0
  • sorguladım ve işin içinden çıkamadım. hatta depresyona da girmiştim. bir gün sınıfta bu konu açılmıştı. tarih hocamız da şöyle demişti ''çok sorgulamayın. biryerden sonra aklınız almaz. allah varlığına dair somut bir belirti gösterseydi o zaman herkes inanırdı ve hayat sınavının bir anlamı kalmazdı.'' buna ikna oldum ve depresyondan çıktım allah a şükür

1|0
    0|0
  • sorguladım baktım biryerlerde kendini boşlukta hissediyorsun sonra nasıl zor günlerden çıkabildim bende anlamadım en iyisi bırak haline çünkü insan bir sürüden sonra kanıt istiyor biliyorsun var ama tam emin olmak istiyor.

Sonra bakarsın ki Sadece dünnyaya gözünü açmadıgını anlıyorsun eğer açmıs olsaydın bunu sorgulamaya gerek kalmazdı bu kadar düzen bir tanrı tarafından olmalı değil mi :)

0|0
    0|0
    • peki bu düzen hangi tanrı tarafından gerçekleşmeli?

• fransız konusanlar var orada almanca kadar hemen hemen .

• evet doru ama benim okulun orda anlaşması yok

Yükleniyor...