Kapat

Osmanlı'nın fethettiği yerlerde kiliseleri cami yapmasını nasıl karşılıyorsunuz?

yani bir kısmını yıkabilirlerdi ona lafım yok ama çok iğreti duruyor yani . masrafa girmekten mi kaçtılar yoksa güç gösterisi mi bu yaptıkları ?

0|0
3|12

En İyi Erkek Görüşü

• Geleneğe göre fethedilen yerdeki en büyük kilise cami yapılırmış mesela İstabul'da Bizans döneminden kalma kiliseler mevcuttur.Fatih istese onların hepsini cami yaptırırdı ama yaptırmadı sadece şehrin en büyük kilisesi Ayasofya camiye çevirildi.Güç gösterisi olabilir o zamanın şartlarına göre değerlendirirsen gayet normal.Batılılar çok hoşgörülüydü sanki.Yüzlerce yıl İspanya topraklarında hüküm sürmüş,Batı medeniyetine kaynaklık yapmış ve çok değil daha 1500'lü yıllarda yıkılmış Endülüs Emevi Devletinden günümüze en ufak bi iz daha kalmaması batının hoşgörüsünü gösteriyor.

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 3

• ibadet etmek için yapmışlar belki azdı ozamanlar camiler

1|1
    1|1
  • zaten osmanlı halkı müslümandı bence amaçları fethettiği yerlerde müslüman sayısını arttırmak mesela hristiyan biri bir cami yapılsa oraya gitmez ama eski ibadet yeri bir camiye dönüştürülse belki gitme hevesi daha çok olur ve böylece müslüman sayısının arttırmayı planlamış olabilirler tam söylemek istediğimi yazamadım ama umarım anlaşılmıştır :)))

0|0
    0|0
  • olmamasi gereken

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Yanlış buluyorum. Herkesin ibadte özgürlüğü olmalı ve esasen bildiğim kadarıyla Osmanlı kimseyi din değiştirmeye zorlamamıştır. Bunu yapmalarına şaşırdım açıkçası. Kiliseleri cami yapmak yerine, kiliseler dururken cami de yapmaları daha doğru geliyor.

0|0
    1|3
  • güzel karşılıorum. çünkü bu topraklarda yıllardır misyonerler milleti hıristiyanlığa çekmeye uraşıodu, hala da uraşıolar, kimse bişi demio ama bi islamı yaymak mı suç oldu?

cemaattekilere karşı önyargının nedenini de merak ediyorum. sokakta incil dağıtanlara bişi demiolar da cemaate, cemaattekilere laf sölüolar.

1- bu ülkeye şeriatın gelmesi, dünyanın en imkansız şeyi. Türkiye belki 3985 yılında AB'ye girer ama şeriat gene gelmez. neden mi? o kadar çok zevk sefa düşkünü insan varken gelmesi imkansızdan da öte.

2- ben agnostiğim. cemaatleri savunduğum falan yok ve de cemaat üyeliğim yok.

0|0
    0|0
  • dogru değil..

0|0
    0|0
  • Avrupalıların Osmanlı camilerini yıkmalarını, bar ve kilise yapmalarını umursamadığımız halde Osmanlı'nın neden kiliseleri camiye çevirdiğinimi tartışalım.

Müslüman nüfusun azaldığı kilisenin artık ihtiyaç olmaktan çıktığı yerlerde kilise camiiye çevrilmiştir. Dikkat ederseniz Osmanlı'nın ulaştığı topraklardaki katedraller ve büyük kiliselere dokunulmamış İstanbul'un göbeğindeki kiliseler bile hala görevini ifa ediyor.

Ataları yargılamak bize düşmez o zamanın konjoktürünü, sosyal ve sınıfsal yapısını, din-insan ilişkilerini bilmeden yorup yapmak yanlış.

0|0
    0|0
  • Osmanlı bir din devleti değildi. Fethettikleri yerlerdeki halkların inançlarına ve ibadetlerine karışmadılar. Dertleri sadece sarayın artan finansman ihtiyacını karşılamaktı o kadar. Kiliselerin camiye dönüştürülmesi ise devlet tarafından organize ediliyormuş gibi görünse de halkın ihtiyaç ve taleplerine yöneliktir. Osmanlı için önemli olan kimin neye inandığı değil, kimin ne kadar vergi verdiğidir.

0|0
    0|0
  • feth dedikten sonra muhakkak iyi karşılayacaz başka şansımız yok.işgal desen başka.suudi hükümeti kötü anı olduğu için osmanlıya ait herşeyi ortadan kaldırıyor.zira osmanlı suudi çocuklarını 4 yaşında köyünden kaçırıp hadım ettirmiş..ameliyat esnasında onbinlerde çocuk ölmüş ameliyattan sağ çıkanlarda da hormon eksikliğinden kemik gelişimi olmadığından bastonlu hepsi.

0|0
    0|1
  • normal karşılıyoruz.insanlık tarihi boyunca ola gelen işler bunlar.haçlılar kudüsü fethedince de aynı şeyler olmuştu.işi türkler yaptı osmanlılar yaptıya vurmamak lazım.

0|0
    0|0
  • diğer dinlere saygısı olduğunu gösterir. bence doğru bişey kardeşliği ifade eder. bütün dinlerin bir arada kardeşçe yaşamasını gösterir saygıyı sevgiyi gösterir.

0|0
    0|0
  • Bunun cevabı osmanlının niçin fetih yaptığı ve dinler arası rekabetin nasıl olduğunu bilmek cevabı verir.Ayrıca her kilise cami yapılmıyordu , sadece büyük kiliseler cami yapılıyordu ...

0|0
    1|2
  • Etik karşılamıyorum..

0|1
    1|2
  • doğru buluyorum

0|0
    1|1
Yükleniyor...