Neden günden güne yozlaşan bir millet olduk?

Biz ülke olarak değerleri ve kültürlerine değer veren bir toplumuz. Geçmişten bu güne kadar; gerek yemeklerimizle, gerek mimari yapılarımızla kendi insanımıza ve diğer toplumlara örnek olmuşuzdur. Kendi geleneklerimizin ve kültürümüzün güzelliğini ufak çaplı bir araştırma yaparak bile gözler önüne serebiliriz. Örneğin mimari yapılarımızın güzelliği ile büyülenebilir, edebiyatımızda ki duyguların ve düşüncelerin dilimizi sömürmeden aktarıldığına şait oldukça o zaman bile dilimizin ne kadar çok önemsendiğini görebiliriz. Günümüze geldiğimizde ise, her taşın altında bir yozlaşma bulabilmemiz mümkün. Sizce bu neden böyle? Bunu durdurmak için ne yapabiliriz?

0|0
6|22

En İyi Erkek Görüşü

• Geri kalmışlığa çözümü başkalaşma ötekileşme daha kolay gözükse de uzunvade tökezlediği ve bu yapay köklerin tutmadığını direk veya dolaylı yansıması kaçınılmaz.

Geliştirmektense red etmeyi kabul etmek zaten yozlaşmayı getirir.

Bugünümüz ve yarınımız geçmişimizin iyi taraflarından da oluşmalı veya geliştirilmeli .

Kültür ve değerleri eleştirenler geliştirilmesinedene çok kötülemek ve başka kültürleri övmektedir.

Kişilerin tercihine saygı duyulur ama genele hitap edilirken veya bir sanat kültür politikası olacaksa özgünlük korunup geliştirilmelidir.

Mimarı den bahsettin. Ermeni kökenli Mimar Sinan dan başka dünya çapında ciddi eserleri olan biri bu topraklarda pek çıkmamıştır .

Edebiyat birazda kelime haznesiyle alakalı. TDK kelimeler türetse de bir yere kadar .

Türkçe, Arapça Farsa gibi birçok dilin etkisi altında gelişememiştir daha doğrusu Türkçe diye bilinen birçok kelime hata büyük sesli uyumuna uyan kelimelerin birçoğu ya Arapça ya Farsça ya Rumca ( Yunanca ) vs ..

Dilde sadeleşme akımları Osmanlı nın sonlarından günümüze kadar birşekilde yapılıyordu ve zararı görüldü sadeleştikce öz Türkçe ye ait pek birşey kalmıyor ...

Bu konu kendi içinde dallanmaktadır.

Birşeyler yapılacaksa öğretime dayalı bir eğitim sistemi olmamalı . Eğitmenin dili olmamalı . Dil bir araçtır anlamak için. Ama Türkiye de dil aram olmuştur.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Kültürel üstünlük safsatasından vazgeçtiğimiz zaman yozlaşmanın önüne geçmek kuvvetle muhtemeldir. En büyük yanlış, Namık Kemal ve Şinasi' nin peşinden giden bir toplum olmayıp, Ziya Gökalp ve Ömer Seyfettin gibi kültürün kültüre üstünlüğünü öne süren sözde aydınları kopyalamak olmuştur. Halbuki, kültürleri kıyaslamaktan vazgeçip, zamanın ruhuna karışmak gerekirdi. Birazcık tarih bilgisi olan, milli kültürel zenginlikleri ortaya çıkarma bahanesinin altında nice katliamların yapıldığını görecektir. Oysa ki, kültür dediğimiz yaşanılandır ve olgu yaşanıyorsa kültürdür. Bundan yaklaşık 50 yıl sonra, 50 yıl önceki gelenekleri övüp duracağız zaten. Demek ki bu kültür bir 50 yıl sonra güzel gelecek bize. Halbuki hata burada. Neden şu anki kültürün tadını çıkarmayıp, tarihin tozlu rafları arasında kalmış zevklerden, yaşantılardan ibadetmişçesine söz ediyoruz? Şu anda dünyanın her yerinde yaşanan her kültür zaten güzeldir. Başka bir kültürden etkilenmek yozlaşmak demek değildir. Başka kültüre saygı göstermektir. Yozlaşmanın başlangıcı içimizdeki korku krallığının hücum emriyle başlar.

1|0
    0|0
    • evet her kültürün ayrı bir güzelliği ve özelliği var dediğiniz gibi, her kültür kendi içinde farklıdır. fakat benim asıl üzüldüğüm nokta; olumlu bir şekilde diğer toplumları örnek almak varken neden direk kendi kültürümüze yapıştırmaya çalışıyoruz? cevabınızda çok güzel açıklamışsınız bunu. biz kimseden üstün değiliz kimsede bizden üstün değil.örneğin en basitinden dizilerde bile gerçek aile yapımıza uygun bir aile göremiyorum. Bayramlarda el öpmenin önemini unuttuk mesela.. gerçekten üzücü.

• Aslında insanların bayramlarda el öptüğü, örnek olduğunu düşündüğümüz aile yapılarının olduğu zamanlarda biz birbirimizi öldürürdük. El öpmenin olmadığı, aile yaşantılarının çarpık olduğu bu zamanda birbirimizi öldürmüyoruz. Demek ki kültürler insanları mutlu toplum yapar ama iyi toplum yapmaz. Sadece yaşanılan zamanın kıymetini bilmek ve ondan zevk almak gerek. Yoksa, bayram ziyaretleri ve el öpmelerin yerini komik bayram mesajları ve eğlence merkezlerindeki eğlenceler aldı. Ama ikisi de güzel.

• globalleşmenin üninde duracak babayiğit grmedim henüz.

1|0
    0|0
    • orası öyle ama biz genel olarak globalleşmeye diğer ülkelerden önce cumburlop atlıyoruz sanki. bizim kadar meraklısı yok gibi..

• aslına bakarsan globalleşme geneli kapsar yani nedens ebiz daha çok kötü huylara hevesliyiz

• Millet olarak girdiğimiz gerek 1. dünya savaşı olsun gerek balkan savaşları olsun gerek kurtuluş savaşı olsun telafisi belki imkansız denecek ağır kayıplar verdiğimizi düşünüyorum. Nice mimarlarımızı şairlerimizi sanatçılarımızı zanaatkarlarımızı yitirdik. Ben bunun etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.

Örnek verecek olursak ilçemde 19. yydan kalma bir okul ile 21. yyda inşa edilmiş bir okulu mimari açıdan karşılaştırdığımda hüsrana uğruyorum ne yazık ki.

Öte yandan günümüzde kültürümüz, popüler kültür ile, kadın programlarıyla ve buna benzer çeşitli şeylerle yozlaşıyor maalesef. Bugün justin bieber için kızlarımızın ne kadar kendini küçük düşürdükleri ortada...

1|0
    0|0
  • Ebru gündeşin çocuğu için ağlayan bir toplumdan ne beklersin ki?beynimizi kimliğimizi zikti bu tv kanalları programları

1|2
    0|0
  • 5 yıldızlık soru olmuş temelden başlamak lazım gençlik yeni nesil hep özenti yoz yetişiyor dede efendiyi bilmiyor lana del reyi alkışlıyor osmanlıdan haberi yok yetmiyor haberi olmadığı bilmediği ecdadını küçümsüyor ama amerikan başkanlarının seceresini bsayar sordan yani hep bir özentilik batı haytranlığı ahlaksızlık. neyseki değerlerine bağlı kuşaklar insanlar hala var onlar hepde olacak bu ülkenin çimentosudurlar.

1|0
    0|0
    • kesinlikle öyle. ecdadını küçümsemekte haklı aslında şöyle haklı araştırmadan muhteşem yüzyılda gördüğüyle küçümsemekte haklı. acaba gerçek kanuni gerçekten öyle miydi? tarih bilgim pek yok ama ben zannetmiyorum ki tek derdi karı kızdı.. araştırmak lazım bunun için önce. bazı şeylerin farkında olmak lazım.

• İnsanlar günden güne robotlaşıyor. Kulaktan dolma bilgiler ve merakının üzerine gitmeme hastalığına yakalanmış haldeyiz.. Toplamına cevaben cehalet deyip mevzuuyu sonlandırabiliriz...

1|0
    0|0
  • birçok insan avrupaya özeniyor artık onlar gibi saç kestiriyor sakal bırakıyor onun yaptığını yapmaya çalışıyor ailelere burada çok iş düşüyor

1|0
    0|0
  • çünkü yüzümüzü kapitalist dünyaya g*müzüde doğuya döndüğümüz için ..işte .dengesizlik hukuksuzluk eğitimsizlik ve eşitsizliği dengeleyemediğimiz için

1|0
    0|0
  • medya bizi pop kültürüne uygun bir hale getirdi, mutsuz insanlar topluluğu olduk

1|0
    0|0
    • pop kültürüdür, dizilerde ki aile yapımıza uygun olmayan aile yaşantılarıdır, sanatçı diye çıkan şaklabanların sürrekli bir taklit içinde olmasıdır.. sayılacak o kadar çok şey var ki.

• kapitalizm yani para ezdi geçti herkezi herşeyi . en temel güdü yaşamdır, tc de yaşamın yegane aracı para

1|0
    0|0
  • dile kolay devlet 70 belkide 80 yıldır batılılaşma politikası izliyor... yoksa anadolu çocuğuna opera dinletmeye çalışırlarmıydı

1|0
    0|0
  • kör cahillik bu olsa gerek her bismillah dıyenın arkasından gidersek olucağı bu arastırma okuma ogrenme yok anasının sattımının toplumunda nasıl bir ülke olduk anlayamıyorum

1|0
    0|0
  • Günümüzde bazı kişiler üstün olmayı nufusla üstün olmak sanıyor eğer öyle olsaydı 1.5 milyarlık islam dünyası 25 milyonluk musevi dünyasına galip gelirdi.Demek ki çalışmak bilgilenmek eğitim seviyesini artırmak önemli olan.

1|0
    0|1
  • islamın artık insanlarımıza zor gelmeye başlaması ve batının daha cazip gelmeye başlaması batılılarda git gide ülkemizi yozlaştırıyorlar insanmızda yiyo

0|0
    0|0
  • bu soru yanlış olmuş neden gün güne yobazlaşan kendi atasına ecdadına küfür eden bir millet olduk bu ülke ezan sesi duyup rahat ibadet ettiniz için atatürk düşamnıyız ecdadımıza kürfür ediyoruz birde dindar diye geçiniyoruz bu ülkeyi bu hale getirenler utansın herşey marmaray metrobüs yapmakla olsaydı keşkee

0|0
    0|0
  • Marka giymekle övünen toplumlar marka olmakla bile övünmeyen milletlerin kölesi oluyor tabi normal ^_^

0|0
    0|0
  • Gerizekali dolu bu toplum

Koyun gibi gudulmeyi seviyor. Ne bir gelisme ne de bir arastirma.

Neyse konusmayacagim.

Daha cok geri kaliriz

1|0
    0|0
  • çok basit yediğimiz meyve sebze bile israil tohumu kendi besinizimiz değil beyinlerimiz hamur olmuş resmen kornaya basarsın adam arabadan kaçmaz karşıdan karşıya gecer elinde telefon 24 saatin 23ünü telefona bakarak geçiren mallar var yediklerimizden alayı

0|0
    0|0
  • Bunu durdurmak için ne yapabilirsin? Hiç bakacaksın öyle..

0|0
    0|0
  • bizde rusyaya bağlanalım

0|0
    0|0
  • Önceden insanoğlu karnını doyurmak için caba gösterirmiş...şimdi ise gözünü,gönlünü,şehvetini v.b doymayacak hislerini duyurmaya calisiyor.daha başka neden yok bana göre

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Kendimizi çok hafif görüyoruz bence. Kendimizi aşırı hafif gördüğümüz için de başka kültürlere çeviriyoruz kafamızı. Uyanmamız ve uyarmamız lazım birbirimizi. Tarihimizi araştırmak,okumak ve doğrusuyla yanlışıyla kabul ettikten sonra eskiden düştüğümüz hatalara günümüzde düşmememiz lazım.

1|0
    0|0
  • Başımızdakilere bakarsan anlarsın

1|1
    0|0
  • şükürsüzlük,duyarsızlık ve saygısızlık bu rande getirdi malesef insanlarımızı yazık bu büyük bir eksiklik mesela aralıktan bu yana ülkenin tek gündemi ne oldu yolsuzluk davaları halbuki türkiyenin nice sorunları var yazık günah degilmi aldıgınız paralar neyinize yetmiyor kardeşim ölümü düşünün biraz çalıp çırpmak yerine çalıp çırpana kadar asgari ücreti arttırın işsizligi önleyin daha birsürü şey sayarım...

0|0
    0|0
  • Manevi boşluk ve bize kendi manevi değerlerimizi anlatacak insanlar yerine başka değerleri inanan insanları dinledik ve onları örnek aldık .

0|0
    0|0
  • Oyle diyosun da fotonda eyfel kulesi var:)

0|0
    0|0
  • herkes önce kendinden başlasın başkalarına öğüt vereceğine:) sen de dahil. mimari yapılarımıza o kadar değer veriyosan fransanın eiffeline değil türkiyemizin bir mimarisinin resmini koyabilirsin zor değil

0|1
    0|0
    • kendi çektiğim bir resim ve kullanmayı seviyorum burada bu soruyu sorucam diye bir resmi değiştirecek değilim. amacım öğüt vermekte değildi ayrıca insanların düşüncelerini merak ediyorum. peki sende ki bu çekememezlik nereden geliyor sorabilir miyim?

• evet bilinç altımız bizi istemeden etkiliyor maalesef umarım bu konu insanlara bir ışık olur ve bazı şeylerin farkına varırlar. her yerde yozlaşmış bir haldeyiz maalesef. en basitinden ben hiç bir Türk dizisinde kendi aile geleneklerimizi uygulayan bir aile göremiyorum neredeyse ve bu beni üzüyor. ayrıca çekememezlik falan dedim sana k.bakma sitede sivri dilli yerli yersiz eleştiri yapan insan çok ancak düşüncelerine saygı duydum, değişmeye kendimizden başlamalıyız.

• yok canım önemli değil yardımcı olabilmişsem ne mutlu bana:)

Yükleniyor...