Ismet'in önü ile ne gibi sıkıntısı var sn başbakanımızın?

başbakanımızı tanımam,bilmem...o da beni tanımaz.ben onu televizyonda görüyorum o beni umursamaz bile...imkanım olsa kendisine de sormak isterdim;ama hapis yatasım,sürümsürüm sürünesim ya da yalan yere dayak yiyesim de yok.belki aranızda tanıyan vardır diye soruyorum zatıalilerinin sorunu ismet inönü ile mi yoksa ismet'in önü ile mi?

0|0
6|16

En İyi Erkek Görüşü

• Son dönemlerinde Atatürk ile arası bozuktu başbakan Celal Bayar idi. Paralardaki kendi resmini falan düşünürsek büyük ihtimal ile onun Mustafa Kemal'de çekemediği birşeyler vardı. Aralarında bir husumet vardı. Bunun nedeni şudur. Mustafa Kemal dünya tarihinin tartışmasız en kurt devlet adamıdır. Tüm stratejileri o anlarda en iyi şekilde tutmuştur. Yapabileceklerinin en iyisini yapmıştır. Tarafsız bakan o döneme göre düşünen ve tarih bilen herkes bunu kabul eder. Ve aynı zamanda inönüden daha iyi bir askeri liderdir. Girdiği çatışmalarda yenilgi yüzü görmemiştir.Devrim denebilecek askeri stratejiler uygulamıştır. Kısacası devlet adamı olmuş bir dahidir o ve iyi bir insandır. Kişisel hırslar ile hareket etmemiş halkı düşünmüştür.

İsmet İnönü ise bir askerdir. Mustafa Kemal ile bu yüzden dostluğu vardır. İyi bir komutandır ancak askeri yetenekleri bile Mustafa Kemal kadar iyi değildir. Yenilgiler almıştır. Siyaset hayatında Mustafa Kemalin gölgesinde kalmıştır. Bu nedenle o dönemde bir çekememezlik durumu olmuş olabilir.

Ancak başbakanın ona değinme isteği aslında benim bu yazıyı yazmamı isetemesinden senin bu soruyu sormanı istemesindendir. Kısacası ülkenin önemli sorunlarını bırakıp ana konu yerine karşıdakileri sinirlendirerek birbirine düşürerek hareket ederek önemli konuları unutturmak istemesidir. Joseph Goebbels gibi usta bir propagandacıdır başbakan. Belkide tek güçlü yeteneği odur. Bunu kötü anlamda söylemiyorum bu kişisel olarak önemli bir özelliktir. Ancak diğer insanlara karşı kötüdür. Dikkat edersen bu konu değiştirme taktiğini çok sık uygular. Kısacası aslında kişisel bir sorunu yoktur. Taktiğidir bu onun.

2|4
    0|0
    • ismet paşa hakkında bir ilavede bulunmak isterim...kendisi müzakere yeteneğine atatürk kadar sahip bir insan olmaması,tarihte girit adasındaki hezimetimizle bile rahatlıkla örneklendire biliriz.ama ismet paşa girit telafisini kıbrıs ile yapmış sayıla bilir.nihayetinde kıbrız stratejik olarak daha önemlidir.

• Askerdi siyasetçi değildi Mustafa Kemal. Hiç bir zaman askerden siyasetçi olmaz.

• Yani bir söz söyleyip açıklamasını yapamayan insanları hayatımda anlayabilmiş değilim. Ben kısaca "trol" diyorum senin gibilere ama uzatmayacağım. Çünkü 20. yüzyılın en büyük devlet adamı kabul edilir zaten birçok ülkede. Hitler gibi en faşist liderden Che gibi bir sosyaliste kadar çoğu siyasi lider tarafından örnek alınmıştır. Hani tartışmaya açık bir mevzu değil bu dediğin. Hani Overpower denir ya. O cins bir devlet adamıydı Mustafa Kemal.

Kızlar Ne Diyor 6

• Basbakani tanimiyorsun ama ismet'in önünü iyi taniyorsun galiba

1|4
    1|6
  • İnönü atatürk düşmanıydı , Atatürk ölünce paradan resmini attı yetmedi cansız bedenini 12 sene etnografya müzesinde masa üstünde bekletti ! Demokrat parti olmasaydı anıtkabirin yapılacağı da yoktu ... Atatürkü ağızlarına almasın inönü yandaşları !

0|0
    0|0
    • İkisi de can ciğer kuzu sarmasıydı ne oldu da şimdi İnönü'ye atıp tutuyorsun

• Başbakan umurumda değil, yeter ki o pis ellerini Atatürk'ten çeksinler.

0|5
    1|3
  • tayyipin sıkıntısı beyniyle o yüzden herşeye takıyor?

0|4
    1|2
  • Yaş olmuş 45. Kim ne anlatsa boş artık. !

1|0
    1|2
  • Biraz ırkçılık olsada söylemeliyim sanırım. Atatürk vakti zamanında tüm kürtleri dar ağacında idam edecekmiş yani soykırım gibi İsmet paşada bunan engel olmuş. Yani sorun o ki başbakan kürtlerin bir kısmını dağdan indirdi onu yaptı bunu yaptı durum bu oluncada türk vatandaşların tepkisini topladı. yani benim kanımca Keşke vaktiyle idam edilselerdi gibisinden düşünüp İsmet paşayı sevmiyor olabilir. :)

1|1
    0|4
    • Atatürk ile ilgili yalan yanlış konuşmayın. Atatürk ün kürtlere karşı bir garezi yoktu.

• Yuh. Atatürke ilk askerler alevi köylerinden gitmiştir. Alevilikle kürtlüğü bunlarlada seriatçılığı bir tutmayın.

• kürtler de şu an başa bela,keşke yapsaymış...

Erkekler Ne Diyor 15

• adamın ismet inönüyle değil onun izlediği politikayla sorunu var..ismet inönü daha doğrusu chp nin zamanında müslümanları fişlemeye çalışması,camiileri ahıra çevirmesi..vs filan.

fakat şu bir gerçek ki bugün dinci yapılaşmanın en büyük sorumlusu İSMET İNÖNÜ maalesef..ATATÜRK ün yaptıklarının tam tersini yaptı .hep şöyle düşünürüm.ATATÜRKÜN hayatındaki en büyük hatalarından biridir bu adamla karşılaşması.keşke hiç karşılaşmasaydı durum belki farklı olurdu..laikliği bile yanlış anladı toplumu dinsizleştirmeye çalıştı resmen.bugün ATATÜRK düşmanlığınında en büyük sebebi CHPDİR İSMET İNÖNÜDÜR..

nerde okumuştum bilmiyorum ama İSMET İNÖNÜ mussolini yönetimini türkiyede uygulamak için ATATÜRKE anlatmaya koyulmuş... TABİİ HEMEN odadan kovulmuş bir güzel...böyle birşey vardı aklımda kaldı:)

3|4
    0|4
  • İsmet Paşa TÜRK SİYASİ TARİHİ'nde ibretle incelenmesi gereken sinsi bir yaratıktır!.. Aslında biz İSLAMİYET gereği "ölünün arkasından konuşma"yı sevmeyiz... Ne var ki, İsmet Paşa'nın verdiği zarar ölmesiyle sona ermemiştir... O, hâlâ ülkemizi etkilemekte, onun politikası TÜRKİYE'de "Atatürkçülük" sanılmaktadır!..

1|5
    2|2
  • Ismet inönünün sevilecek en ufak bir yani bile yok, tek derdi müslümanlar camiler, ve tabi makam mevki, hatta atatürkçülük değilde inönücülüğü oluşturmak istemiş ve paralara kendi resmini bastırmış, daha sonra bir başkası kaldırmış atatürkçülüğü yeniden getirmiş ve yasa ile korumaya almış, A sınıfı yerli uçak üretmişiz mesela nuri demirağla, dünyada sayılı kalitede, ama ismet inönü müsade etmediği için demir parasına satılmış, ülkeye sadece kötülük getirmiş başka birşey değil

0|4
    0|0
  • Başbakanın sorunu olmayan birileri var mı hala ? Emirlerini tehdit ve şantaj yoluyla uygulattığı telefon konuşmalarından çok bariz ortada değil mi ? Korku psikolojisi elbet yerini kin ve nefrete bırakacak ve tarih asla bu boşbakanın ismini içinde barındırmayacaktır .

0|2
    0|0
  • Tayyibi tanımıyorsun bilmiyorsun ama ismet inönü ve yakın tarihide bilmediğin de ortada.

0|2
    0|0
  • ismet başa tayyoşun ananesini ya da babanesini... :D :D

1|2
    0|2
  • başçalana çok baskı var baskıları başka yöne çekmek için bunu yapıyor ama ismet inönüyü hiç sevmem onun yaptıkları yüzünden chp iktidar olamadı

0|2
    0|0
  • ismet inönü tanınmıyor. tanınmadığı için dedikodu kültürünün bir sonucu olarak sevilmiyor. erdoğan toplumun nabzını iyi tutan ve zaaflarını bilen güçlü bir lider inanmadığı gerçekleri bile başarı uğruna dillenderebiliyor. ismet paşa'yı tanımak için tarih bilmek gerekiyor son dönem osmanlı anadolusunun sosyo ekonomik durumunu bilmek gerekiyor. buradan ucuz eleştiri veya abartılı methiyeler düzme kolaycılığını yapmak doğru değil.

0|0
    0|0
  • biraz okuyun gelin ismet inönü zamanında yapılanları öğrenin öyle gelin gelmiş burada aklıca espri yaptın di mi komik şey seni. başbakanımızın değil ama senin ismetin önünde gözün var sanırsam.

0|0
    0|1
  • peki senin ispet paşa ile ne alıp verdigin var ?

0|1
    0|0
  • Amerikan mandasını kabul edelim diyen ismet itönüyü mü savunuyosun burada?

0|0
    0|0
  • Çok dayanmış onlara önü ondan rahatsız :D

0|0
    0|1
  • ismet'inönü kaymakamı görünce kalkarmış hep belki ondandır

0|0
    0|0
  • Senin ne alıp veremediğin var ?

0|0
    0|0
  • Atatürk öldükten sonra bile kendi fotoğraflarını, büstlerini, paranın üzerlerine resmini yapmış, şahsiyetsiz bir kişi, 1 ve 2 inönü zaferleri ile alakası olmayan zaten ikisininde savaş olduğu bile şüpehli sadece savunma yapılmış, zater diye laik kesim tarafından yutturulan, 12 adayı göz göre göre elden çıkılmasına çabalayan, İtalya'da faşist rejimin başına gelen mussoliniyi ilk tebrik edenlerden ayrıca hitleri de tebrik etmiştir. Rusya'ya daha doğrusu ideolojisine hayran olan Türkiyede halkevleri ile bunu dikte ettiren, Adnan Menderes'in asılmasının bir numralı şuçlusu darbe tarihini başlatan şahsiyetsiz,din düşmanı, memleket düşmanı, askeri siyaseti, demokrasi harmanlayıp sindirme politikaları güden kişiliksiz birisi.

0|0
    0|0
Yükleniyor...