Peki, tüm bu süreçler içerisinde vücudunuza da gereken özeni gösteriyor musunuz?

Özellikle de toparlanma süresinde. İşte size bu konuda yardımcı olacak birkaç öneri;

1. Sakinleşme süreci: Tempolu geçen antrenman/yarış sonrasında hemen hareket etmeyi bırakmayın. 5-10 dakika boyunca etrafta yavaşça yürüyün. Böylece, kaslarınızdaki laktik asit birikmesini engelleyebilir ve sertleşmiş kaslarınızın yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz.

2. Kaybettiğiniz sıvıyı geri alın.

3. Bilinçli besin alın. Protein ve kompleks karbonhidratlardan oluşan bir içecek karışımı, vücudunuz için gereken besinleri aynı anda almanıza yardımcı olacaktır.

4. Esnetme hareketlerini ihmal etmeyin.

5. Dinlenin! Unutmayın, dinlenmek de iyi bir sporcu için antrenman programının bir parçasıdır.

6. Özellikle bacak kaslarınıza masaj uygulayın. Kendiniz de belirli hareketleri bacak kaslarınız üzerinde uygulayabilirsiniz. Böylece, kaslarınız gevşeyecek ve üzerlerindeki gerginlik azalacaktır.

7. Gerektiği kadar ( ortalama 8 saat) ve kaliteli uyuyun...

Ama herşeyden önce vücudunuzu dinlemeyi öğrenin. Kendinizi yorgun, halsiz ve keyifsiz hissediyorsanız, gerçekten de yeterli şekilde dinlenmeniz gerekiyor demektir...

0|0
2|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Aynen gösteriyorum güzel yazı olmuş

0|1
    0|0
  • Burdaki soruyu anlayamadım.

0|0
    0|0
    • buradaki anlatilan koşu ve yürüş hakkında bilgi vermek istedim . yorumlar icin teşşükür ederim.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...