Töre uğruna genç kızların yaşlı adamlarla evlendirilmesi hakkında ne düşünüyosunuz?

Soru acık. Töreye karsı gelemeyen kız çocukları yaşlı adamların karısı olmak zorunda kalıyo. Biz hala böyle bir ülkede yaşıyoruz bu konuda düşünceleriniz neler?

0|0
3|13

En İyi Erkek Görüşü

• töre adı altında aile bireylerinin bir takım cıkar ve menfaatleri doğrultusunda tertemiz genç kızları daha hayatlarının baharındayken ziyan etmeleri hiç yenilir yutulur bir sey degil töreden yola cıkarak sorunun geri kalanını ben tamamlayayım ya başlık parası na ne demeli peki berdel ? kadın bedeninin mal gibi alınıp satıldıgı bircok islam ülkesinde görülmektedir... burada konu olan aslında kadın bedeninin alet olmasından ziyade meffat ve cıkarların doguş sebebidir yani yokluk , mühür kimdeyse süleyman odur zihniyetin kurtulmadıkca bu gibi durumlarla daha cok karşılaşacagız... son yıllarda töre ve namus diye işlenen cinayetler neyseki yargı erkinin vicdanını yerinden oynatmış tck da gecmesede yargıtay içtihatlarında töre saikiyle adam öldürme yi ağırlaştırıcı neden saymıştır evlilik konusuna geri dönecek olursak yasa kadını ve genç kızlarımız korumakta aile eş şiddetine karşı gerekli önlemi almaktadır şimdi diyeceksiniz ki gördük önlemleri kaç kadın eski eşi tarafında öldürüldü evet bunu diyenler haklıdırlar bu sorun ise yıllardı süre gelen karakol adetlerinden biridir baba komiser - kari koca arasına kimse grmez - aman günü vukuatsız kapatalım sihniyeti işi buralara taşımıştır ... öncelikle kadınlar hemcinslerini bilgilendirecek basın ve yayın organları kamuoyu oluşturacak iktidar ve dger erkler de gerekli önlemi alacaktır umarım bu tarz olayların yaşandıgı yerde ögretmenlik görevini ve diger kamu hizmeti yerine getiren vatandaşlarımız üzerlerine düşen görevleri hakkaniyetine uygun bir şekilde yaparlar böylece bu talihsiz olayları kızlarımız yaşamamış olup insanlık onuruna yakışır bir hayat sürerler

0|0
    0|0
    • söylenecek herşeyi söylemişsiniz keske herkes sizin kadar duyarlı olabilse.

• ooo kötü oldu ama boşver önemli degil

• peki o zaman şimdi ekliyorum acıksa

Erkekler Ne Diyor 12

• Bunlar insansa...

Töre, adet, gelenek, kültür hiçbirşeyi sevmiyorum. Sırf bü yüzden toplumsal anarşist olurum. Kesinlikle yanlış. Kimse zorla başka biriyle olmak zorunda değil. Buna zorlamak o genç kadınları yok saymak demek. Bu insana saygısı olan bir insanın ypacağı davranış değil!

0|0
    0|0
  • Cahillik,saçmalık,yıkılamamış tabular susturulmak bilmeyen ağzı torba olan insanlar kısacası özet bu..Haa birde bunun başlık parası vardı dimi... yazık yaa evlatlarını kızlarını satılık mal gibi gören insanlardan nefret ediyorum...

0|0
    0|0
    • aynen. çok çirkin davranışlar. hala böyle insanlar var ya bu ülkede yasamak bile işkence gbi

• Bu konuda medya ya toplumsal olaylar açısında çok iş düşüyor saçma sapan sahneler harem halvet olaylarını ekrana getirmek yerine biraz halkın özüne inip toplumu bilinçlendirme bir araya getirme ortak tepki ve eylem adına söyleşi ve paneller düzenlense daha bilinçli ve daha faydalı bireyler oluşabilir ve işlenmekte olan töre cinayetleri ve kadın cinayetleri gibi üzücü ve kahderici olayların önüne geçilebilir.Tabi ki de Devlet ve Devlet erkanlarının desteği şart...

• sizde devlet erkanlarından gelirmi böyle destek. zaten devletn basındakiler yüzünden bu durumda değilmiyiz. ileri gidecegmze geriliyoruz.

• Lanet olsun onların töresini. onların töre dedikleri şey zulumdür. bi söz vardır; törelerini ,adetlerini unutma diye. bunlar törenin ne olduğunu bilmeyen beyinsiz insan sınıfıdır.

0|0
    0|0
    • Hakaret etmekde ayri bi zeka ister...

• Evet. Ben bu konuyu objectif dusunceleri olanla daha iyi konusurum. O kadar yazdigimdan bunu anladin. Hadi iyi aksamlar.

• Doğru objektif davranmıyorum. Daha önce sorsaydın söylerdim. İyi akşamalar.

• türkiyenin ne kadar vurdum duymaz birşey olduğunun kanıtıdır

1|0
    0|0
  • müslümanım diye geçinen akılsız canlılardır bunları yapanlar

0|0
    0|0
  • lanet olsun öyle töreye

0|0
    0|0
  • bazı zihniyetleri değiştiremeyiz..huy haline getirmişler ve huy ise ancak ölünce ckar derler:))

0|0
    0|0
  • çok yanlış

0|0
    0|0
  • Saçmalık

0|0
    0|0
  • kürtler yapıyor bunu. türkler böyle yapmaz.

0|0
    1|1
    • ama bizim ülkemzde oluyo

• O bölgede yaşasaydı türkler eminimki lafı kıvırtmaya çalışırdın...

• bizim ülkede ki kürtler yapıyor. türk vatandaşı kürt. doğu cahiliye adetidir. araplara neden allah kitap peygamber yolladı adam olsunlar diye ama yine cahiliye dönemindeyiz. yine kurtarıcı mehdi lazımdır.

• törenin kurallarına bir son verilsin artık

0|0
    0|0
  • bölgeden insanların şikayet edip polisin ana babayı alması lazım ki bir daha olmasın

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• O insanlar omurleri boyunca birsey gormediklerinden hala dedelerinden kalma gelenekleri surduruyorlar. Devlet doguya yatirim yapsa insanlarin gozunu acsa. Hayata baska bi pencereden baktirsa belki bu tarz seyler olmayacak. Cahillik iste. Maalesef olmamasi gereken seyler oluyor. Kim bilir bilmedigimiz daha neler var neler. Rahat hayattan onlari elestirmek kolay...

0|0
    0|1
    • aynen btmek bilmeyen ne biçim bi gelenekse bu. Allah hepsnin cezasını versn

• Evet gitmiyorum. Sadece fabrikayla cozulecek birsey degil. O insanlarla konusmak anlamak gerek. Karsidaki duvar ormusse etrafindaki cocuklari yetistirme yurduna goturmek gerek. 70 yasina gelmis egitmek imkansiz diye isin icinden siyrilmamak gerek. Caba sarfetmek gerek. En onemlisi insanca yaklasim gerek ama nerde... Herkes kendi dunyasinda egleniyor ben dahil. Yasadigimz rahat hayattn konusmak kolay. Bedava...beyin bedava...

• ya bunların olmadığını nerden biliyorsunda bu kadar emin konuşuyorsun. konuşmadıklarını nerden biliyorsun? valiler günlük köy geziyor. evet fabrikayla olacak iş. eğer memlektte iş yoksa adam evladını satar parasızlıktan. Yetiştirme yurduna götürülmesi için anası babası olmaması lazım öyle evladı anadan babadan ayırmak kolay mı sanıyorsun. ben yada sen kalkıp burdan doğuya mı gidelim onu mu istiyorsun?

• Cahillik, geri kafalılık

0|0
    0|0
  • namus adı altında o kıza tecavüz resmen iğrençlik

0|0
    0|0
    • ne şerefsz haysiyetsiz insanlar var dmi ?

• insan olmadı hakaret oldu onlarla aynı katagoriye koylumak istemiyorum şerefsiz haysiyetsiz oldukları doğru ama insan değilller

Yükleniyor...