En son ne zaman kendinizi mutlu edecek birşey yaptınız?

Artık ben de twit yazıyor ve okuyorum. Geçenlerde gelen bir twit şöyle diyordu:

Dostun gider, Sevgilin gider, Arkadaşın gider, Komşun gider... Geriye bir tek sen kalırsın... -Önce kendini mutlu et; sonrası sonra...

Bu öyle bir söz ki, bir taraftan bakınca tamamıyla katılıyorum, ama başka bir yandan bakınca hiç katılmıyorum. Ve bu tip ‘twit bilgeliği’nin insanın zihnini karıştırıp zarar verebileceğini hissediyorum.

Herhalde kafanızda ‘Ne demek istiyor bu?’ sorusu belirmiştir.

İşin gerçeği, şu an ben de ne söylemek istediğimi pek bilmiyorum. Ama içimde söylenilmesi gereken bir şeyler olduğunu hissediyorum. (Ne ilginç değil mi, bir tarafın bilmiyor, başka bir tarafın ise ‘mutlaka söylemen gereken şeyler var,’ hissediyor.)

Öncelikle, şu soru beliriyor zihnimde: “Dostum dediğim, ama gerçekten dostum dediğim, gerçekten gönülden sevdiğim insanları kaybedersem, geriye kalan ben, hakikaten ‘ben’ mi?”

Geriye kalan hakikaten ben ise, o zaman daha önce o insanlarla dost olan, sevgili olan, arkadaş ve komşu olan o ‘ben’ kimdi?

Sanırım iki tür ben var: Ben bilincinin beni ve bir de biz bilincinin beni. İzninizle bunları ben beni ve biz beni diye kısaltarak yazacağım.

Ben beni insanlara bir araç olarak bakar. Çoğu kez böyle baktığının farkında değildir, çünkü kendisi de bu tür ilişkiler içinde büyümüştür. İlişki kurduğu her hangi bir insan -dost, arkadaş, komşu, sevgili, anne, baba, abla, ağabey, çalışan, yöneten, bakkal, çaycı, öğretmen, vb.- onun hayatında işlevsel olduğu, bir gereksinmesini karşıladığı kadar anlamlı ve değerlidir.

İnsanların iç dünyaları onu ilgilendirmez; ne kendisinin ne de diğerlerinin. İlgilendiği insanların işlevleridir. Böylece hayatında gerekli olan değişik işlevlerini karşılayıp yerine getirecek ilişkiler oluşturur: karısı/kocası evde karı/koca olma işlevi için, komşusu komşuluk işlevi için vardır. Doktor hasta ilişkisi gibi karşılıklı işlevler gereksiz hale gelince bu ister komşuluk, ister dostluk olsun, ilişki biter. Herkes kendi yoluna devam eder. Yıllar geçer eski komşu, öğretmen, arkadaş, dostlar, olarak akla gelmez, unutulur gider.

Biz beni farklı bir varoluş biçimidir. Biz beni kendisinin gerçekte ilişkiler içinde var olduğunu bilir. İlişkiler içinde büyümüş, ilişkiler içinde olgunlaşmış, gelişmiş ve kimlik kazanmıştır. Bu bilinçteki insan gerçek kimliğinin oluşumsal bir süreç olduğunun bilincindedir. “Sen var olduğun için ben varım, sen olmazsan ben, ben olmazsam sen var olamazsın,” gerçeğini anlamıştır. Yaşamında yer alan tanıklar onun var oluşuna yön vermiş, anlam kazandırmıştır. Bu ilişkiler gereksinmeleri karşılama işlevlerinin ötesinde kendi özünde, canında birer anlam kazanmış ve onun kimyasının bir parçası olmuştur.

Böyle olunca, biz beni bilincindeki insan dostunu, sevgilisini, arkadaşını, komşusunu kaybedince geriye kalan tam kendisi olmuyor; başka bir insan oluyor. O insanın kendini yeni ilişkiler içinde tekrar inşa etmesi gerekiyor; artık o aynı kişi değil.

Şimdi ne demek istediğimi ben kendim daha iyi anladım.

Güncellemeler:
Buarada belirtmekte fayda var yazı Doğan Cüceloğlu'na ait bir yazı. Birçok kişinin aksine uzun yazı yazabiliyor görülmektense yazının sahibini belirtmeyi tercih ederim.

Ayrıca kimse sanırım kendini mutlu edecek birşeyler yapmıyor koskoca soruya 3 tae cevap geldiğine göre.. Teşekkürler cevap verenler..

0|1
5|13

En İyi Erkek Görüşü

• ben beni:

*** en sık kendim için yaptığım şey motosiklet kullanmak... giyerim kıyafetlerimi takarım kaskımı ve kimse beni tanımadan, bilmediğim yerlere gitmekten keyif alırım... 2-3 haftada bir kısa kısa yolculuklar yaparım..

*** 1 ay kadar önce dans kursuna başladım...

*** müzik dinlerim...

*** çok güzel bir kulaklık aldım 2-3 gün önce

biz beni: evet sadece aşk olarak bakmamak gerek

*** çok sık olmamakla beraber 1-2 ayda bir tek başıma şehir dışına giderim..

*** arada kitaplar alır okur sonra başkalarına (özellikle tanımadığım insanlara) hediye ederim...

*** pazar sabahları aileme kahvaltı sofrası hazırlarım..

*** pomçik'i (köpeğim) her gün gezdiririm..

o kadar çok varkiii yaz yaz bitmez...

0|0
    0|0
    • :) teşekkür ederim..

bak bu sefer de benim verdiğim cevap sayesinde sen beni mutlu ettin..

bu da birbirini tanımayan iki insan arasındaki biz beni olsa gerek..

Erkekler Ne Diyor 12

• tamamen kendimi mutlu etmek için yaşıyorum..

-çalışmıyorum, bana her gün tatil..

-kendime gerekli-gereksiz demeden hediyeler alıyorum..

-hobilerimle uğraşıyorum, ama öyle ufak tefek hobiler değil.. evimin bir odasında elektronik atölyem var mesela.. bir de kullanmadığım ikinci arabam var, çok eski bişey.. hobi olarak onunla uğraşıyorum..

-rastgele gezmelerim oluyor.. evden çıkıyorum.. yol nereye götürürse gidiyorum..

-aşk meşk umurumda değil.. kimseyi bulmak için kendimi kasmıyorum.. gelen geliyor, giden gidiyor.. ben hep gülüyorum.. :)

0|0
    0|0
  • oyun havası dinliyorum sayılırmı :D

0|0
    0|0
  • kafam çok dolu yazıyı okuyamadım (kafam almıyor) istemsiz olarak yaptığım bişey bu "sadece sen kalırsın" düşüncesi öyleki herkese bağlanır ama kimsesiz yaşabilirim hep söylediğim bir laf vardır "bi kendim olmazsa yaşayamam"

0|0
    0|0
  • Her hafta içi.O meleği görmek için koşa koşa gittiğim onca gün oldu.Yeri geldi öfkeli oldum yeri geldi dibe vurdum.Ama onun yanındayken herşeyi unutur ve mutluluk saçar oldum.Umarım uyanmam

0|0
    0|0
  • Bilmem unuttum . wie geht's

0|0
    0|0
    • bak bak bak almanca da konuşurmuş :D sahi almanca biliyormusn bu sitede benim gibialmanca bilen biri çıktı galiba Ich bin froh wirklich :D

• Soruna cevap vermicem ama yazı hoş bir yazı olmuş.. Biz ben'i ilginç bir kişiselleştirme :) Mantıklı çözümlemeler bunlar :) Tebrikler..

0|0
    0|0
  • Uzun zaman oldu...

0|0
    0|0
  • hmmm kendim için he hep acı çekiyorus ya kendimizi mutlu edicek düzgün bişey yapmadık şu öğrencilik haytımızda hep çalış hep çalış :D

0|0
    0|0
  • Detayı okumadım ama başlığa ithafen 10 dakika önce

0|0
    0|0
  • işte olmadığım her zaman kendim için birşeyler yapıyorum

0|0
    0|0
  • uzun zamandır birşey yapmadım

0|0
    0|0
  • Yemek yapıyorum sık sık, kanaryalarımla uğraşıyorum..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• ben de bir başkasını mutlu edince mutlu oluyorum Kuzum..

bizim inancımızda 'İsar' var bencillik yok.. kendinden geçmek kardeşini dostunu hatta tanımadığın kişileri mutlu etmek var..

ne kadar insanı mutlu edersen Yaradan sana o kadar hatta kat be kat mutluluk verir..

Ama kendimi mutlu etmek için en son oje kokladım tinerci miyim ne :D ?

0|0
    0|0
  • kimseyi beklenti içerisinde, kullanmak için sevmem. ''ben beni'' yok ben de. ''biz beni'' olarak anlattığı şeye katılmıyorum. aslında bence sevgi tamamen bir hastalık. fazlası ölümcül. ben bugün kendimi mutlu etmek, düşüncelerimi bastırabilmek için komik dizi açtım işte izlemeye çalıştım ama yapamadım. hayal kumaya çalıştım ama eskiden bana en büyük mutluluğu veren, gelecekte gerçekleştireceğim hayallerimin benim için hiç bir değeri kalmamış.. bunun ne kadar korkunç bir durum olduğunu tahmin bile edemezsin.. belkide beni buraya bağlayan şeylerden hep kaçsam da en sonunda o şey hayatıma girdiği içindir. ne yapıcam bilmiyorum büyük bir boşluktayım ve geleceğim muamma artık.

0|0
    0|0
  • ımm hatırlayamadım :( iyi oldu bunu okumam.mutsuzluktan geberdim.

0|0
    0|0
  • Biraz önce...bana iyi gelen dostlarımla oturup saatlerce muhabbet ettik,biri sohbete Kameradan eşlik etti biri yanımdaydı filan ne güzel kaynattık,mesafelerin önemsiz olduğunu da anladım bir yönden :)

0|0
    0|0
  • Evet her gidenden sonra biz değişiyoruz.

Bu muhakkak ama, özümüz aynı be güzelim.

İnsanlar değişmez buna inanmıyorum ben.

0|0
    0|0
Yükleniyor...