Bize her biri benzersiz bir kimlik kazandıran nedir? Bizi biz yapan öz, hatıralarımızdan geçiyor olabilir mi?

Bildiğimiz şeyler, biz yaşadığımız insanlar ve yerler mi? Yoksa özümüzü daha az somut yapan derin bir şey var mı? Hepimiz, kendimize kalıcı bir duygu ile doğmuş olabilir miyiz, ya da bizi biz yapan kimliklerimiz biz fark etmeden değişmiş olabilir mi?

Biliriz ki fikirlerimiz ve düşüncelerimiz değişir. Peki bu değişiklik özümüzü/benliğimizi derinden sarsabilir mi?

Duygular bir yana, kimliğimiz düşüncelerimizden oluşmuş olabilir mi?

Kendimize kaç kez şu soruyu sorduğumuzu hatırlıyor muyuz: "Bizi biz yapan nedir?" Kendinizin derinliğine inip, sizi şu an "siz" yapan şeyi bulmaya çalıştınız mı hiç? Sahi nedir bizi biz yapan şey? Deneyimlerimiz? Duygularımız ve düşüncelerimiz? Peki ya hatıralarımız? Hatıralarımız ne kadar bizi biz yapabilir? Bunun yanıtını duymak istiyorsanız "Kimliğimizi oluşturan esas şey nedir?" adlı sorudan yola çıkarak kimlik ve benliğimiz üzerinde etkili olan esas şeyi araştıran bilim adamlarına kulak asmalısınız.

Throught the Wormhole adlı belgeselin 3. sezonunun 4. bölümünde şu bilgiler geçer;

Kimliğimizi inşa eden esas özü bulmak için çalışan bazı bilim adamları, deneyimlerimizin ve düşüncelerimizin yanı sıra, bizi biz yapan özün geçmişimizden ve hatıralarımızdan geçtiğine inanıyor. Onların kimlik oluşumu üzerinde yaptığı bazı araştırmalar, Alzheimer geçiren hastaların üzerinde yapılan birtakım çalışmalar neticesinde bir sonuca ulaşıyor. Yapılan gözlemler ve deneyler neticesinde Alzheimer geçiren hastaların büyük çoğunluğunda, yakınları tarafından bir kimlik ve davranış değişikliği olduğu söyleniliyor.

Yapılan çalışmalara göre, ve Alzheimer yakınlarının söylediklerine göre, geçmişini unutan bu hasta insanların, bir zaman sonra davranışlarında ve huylarında değişiklik olduğu görülüyor.

Bu gözlemler bizlere bir şey ifade ediyor. Hatıralarımız... Bizi gerçekten biz yapan bir diğer şey de hatıralarımız mı? Geçmiş yaşantımızı unutunca orada olduğumuz kişiliğimizi de mi kaybediyoruz?

Görünen o ki, bizi biz yapan temel şeylerden biri de geçmişimizde kazılı olduğumuz bir yaşantımız ve duygularımızı, düşüncelerimizi ve huylarımızı belirleyen esas kimliğimiz. Bizi bize hatırlatan hatıralarımız ve deneyimlerimiz... Yaşantılarımız... Bizi kat kat inşa eden ve bugüne getiren, zevklerimizi, cümlelerimizi, duygularımızı ve düşüncelerimizi bize hatırlatan ve buna dayanarak ne yapacağımızı belirleyen yaşanmış bir geçmiş.

Kim bilir, belki de bizi bugüne getiren yaşantımız ve onun bir parçası olan hatıralarımız, kimlik oluşumunda önemli bir yere sahip olmayabilir... Ve belki de, bilim adamlarının gözünden kaçan, bizi biz yapan ürünlerimiz çok farklı düşüncelerde var olabilir...

Kim olduğumuz geçmişimizde saklı olmayabilir, ve gelecek yaşantımızı şekillendirmiyor olabilir..

Tadını çıkarın: link

0|0
8|0

En İyi Kız Görüşü

• beni ben yapan..

doğdum Tanrı'nın içimdeki nefesi ile beni O yaptı..

sonra kişisel özellikllerim vardı zamanla artırdığım veya azalttığım

amahatıralarıma yön veren bunlardı yanigözlerim öyle gördü

kalbim öyle hissetti

içimdeki o hisledoğdum,herkesten farklı amabir okadar herkesle aynıyım

herkesten bir şeyler alıyrum her gördüğümrenk her gördüğüm nefesten

ama onları içime almamı sağlayan asıl olan bende zaten var olan şey..

bu sanırım şöyle herkes aynı yemeği yer amaaynı lezzeti alamaz

birebir kimse kimseyle özdeş değil çünkü

varlığım''derken dahi var olmamı sağlayana borçluyum

ve özümdeki buysa ben onları geliştirsem dahi değiştiremiyorsam sadece bastırıyorsam

o yüzden benim,yani bende O'ndan var

hayatıma değmiş değmemiş herkesin izlerini taşıyorum

şu yazıyı okurken bile şu 2 dk içinde sizden kattım az ruhuma

ruhum gelişmekte şu an ,ama özümde olanlarla

yani siz yazdınız ben alabildiğim kadarını aldım

okuduğum kadarını anlayabildiğim kadarını

yanigörmek duymak yetmiyor

içine giren içinde birşeylere neden olup değiştiriyorsa ancak öyle etkili..

ruhuma işleyen her şey beni ben yapıyor..

hatıralar mı.?hem evet hem hayır

çünküetki eden her şeyi hatırlamıyorum

amaben hatırlamıorum diye onlar yoklar mı?hayır varlar.

0|1
    1|0
    • Uzun yorumun için teşekkür ederim. Güzeldi.

Fakat daha çok şuna değinmek istiyordum ben: Karakterimizin esas belirleyici ne?

Şekillendiricisi değil, özü nereden geliyor ve neyden oluşuyor?

Bu tıpkı ruhumuzun özelliği nereden geliyor gibi bir soru.

• hayır bu değerine inandığım her şeyde ölçümün olduğunu gösteriir

bu illaki bu olmak zorunda değildi

ama bende bu

• est..teşekkür ederim

Kızlar Ne Diyor 7

• Beni ben yapan çocukluğum da bilinç altıma kodladığım ilk fotoğraf karesiydi..

Tüm tecrübelerimi ve yaşanmışlıklarımı çıkardığım da elimde sadece o kare kalıyor ve bu kesinlikle beni ben yapan tek şey...

Tüm anılarım silinse de o kare hala aynı yerde ve ben onunla bir ben daha yaratabilirim..

Çünkü o kare, yaşanmışlıklardan ya da yaşanacaklardan bağımsız iç dinamiğim de benimle beraber hareket ediyor...

Seni tekrar görmek çok güzel ...

0|1
    0|0
  • Bizi biz yapan şey... Ya da daha geniş bir şekille söylersek; varlığı varlık yapan şey değişkendir. Tıpkı, bu yazacaklarımın da benim bakış açıma göre şekillenecek olması gibi. Ve ben yazdıklarım nerede biter bilmiyorum.

Kişinin -varlığın- özünü belirleyen tek bir şey olamaz. O canlı için tek olsa da genel bir şey olamaz. Biraz garip bir cümle oldu, kabul ediyorum.

Yani demek istediğim beni ben yapan tek bir kıstas olabilir. Ama bu bütün insan ırkı için geçerli değildir.

Bir kediyi kedi yapan, antibakteriyel özellik gösteren tükürüğüdür.

Bir bakteriyi bakteri yapan, halkalı DNA'sıdır.

Bir DNA'yı DNA yapan, nükleotit dizilişidir.

Bir kalemi kalem yapan, içindeki mürekkeptir.

Bir ampulü ampul yapan, içindeki filamandır.

Bunlar, o varlığı varlık yapan sadece birer özellik.

Bir insanı insan yapan geçmişi de olabilir, geleceği de.

İnancı da olabilir, inançsızlığı da.

Sevgisi de olabilir, nefreti de.

Aklı da olabilir, akılsızlığı da.

Sakinliği de olabilir, çılgınlığı da.

Gören gözleri de olabilir, bu berbat dünyayı görmeyen gözleri de.

Sessizliğe hasret beyni de olabilir, konuşmak isteyip beceremeyen dili de.

Onu yerin dibine sokan duyguları da olabilir, hayata karşı umursamaz duruşu da.

Tuttuğu takım da olabilir, anlamadığı spor dalı da.

Belki de insanı insan yapan eline kalem verdiklerinde duvara ne karaladığıdır.

Geçmiş insana sadece yön verir.

Ama onun kişiliğini yansıtmak zorunda değil.

Bir insanın yaptığı hatalar bize onun hakkında bilgi veremez.

Benim geçmiş yaşantım, hayatıma minik minik tuğlalar dizmeme de yardımcı olabilir, sağ ayak dışı vuruşla dizdiklerimi de yıkabilir.

Deneyimlerim boşa çıktığında kişiliğim değişmez.

Sadece neyi nerede yaptığımı -yapmam gerektiğini- unuturum.

Hayat huylarımı değiştiremez.

Hangi huyumdan vazgeçmem gerektiğini öğretir.

Beni ben yapan geçmişim değil.

Beni ben yapan iyi-kötü hatıralarım değil.

Beni ben yapan atmosfer katmanlarına sıkışmış dünyanın, beyni kafatasında boş boş gezen insanlarının belirlediği, suyu eğimin tersine akıtmamı bekleyen sistemin bana dayattığı sınavla belirlenecek olan gelecek de olamayacak.

Ben, beni ben yapan şeyin ne olduğunu bilmiyorum.

0|0
    0|0
    • Neden çekip gittin?

• Çünkü bir soru sormaya çalıştım ama beceremedim. Benzer sorular saçmalığında da bu soru çıktı. Merak edip okudum. Ve bir şeyler yazmak istedim. Sağda cevaplar bölümü turuncu turuncu dikkatimi çekmeye devam etmezse daha da çok soruya cevap verebileceğim.

Eğitim sistemi hakkındaki klasik bir yorumdan insanları tanıyor olman ilginç. Seninle daha önce konuşmadık, üzgünüm.

• Tanımadığın insanlar için "üzgün" olmamalısın o vakit.

Cevaplar kısmındaki son turuncu iletin. Sevinebilirsin.

• Adam haklı dağılın.

0|0
    1|0
  • Allahtan kopup geldiğin için benzersizsin.Allah seni eşsiz benzersiz yaratmış fakat insanlar kendi hal ve hareketleriyle kendilerini sıradanlaştırıyor;sonrada girdabın içinde boğuluyorlar.

0|0
    1|0
  • Kimliğimizi inşa eden esas özü bulmak için çalışan bazı bilim adamları, deneyimlerimizin ve düşüncelerimizin yanı sıra, bizi biz yapan özün geçmişimizden ve hatıralarımızdan geçtiğine inanıyor. . cok dogru bende bole olduguna inanıyorum..

0|0
    0|0
  • öz hatıradan çok bizi biz yapan hatalarımız.

0|0
    0|0
  • Bizi biz yapan şey, geçmişteki övülmelerimizden ya da yerilmelerimizden geçiyor.Bizi yetiştirenler ya hep ya hiç kuralıyla hareket ediyor.Hayalet gibi insanlar arasında dolaşıp bilişsel süreci etkileyen bir kural bu.Ama dediği dedik.

Ben hep yerildim mesela.O yüzden kendimi sürekli hakir görüyorum.Ne kadar da iyi olsam, benden bir halt olmayacağını, susmam gerektiğini, konuşursam tepki alacağımı ve hakaret yiyeceğimi öğrettiler bana.Benim özümü de gerçekten genetik özümün belirleyicisi bahşetti bana.

0|1
    1|1
    • Farklı fakat oldukça güzel yerden yakalamışsın. Tebrik ederim.

Övülmeler ve yerilmeler.

Şüphesiz karakterimizin oluşumunda inanılmaz öneme sahip duygular. Kendimizi nasıl göreceğimizi belirleyen duygular...

Fakat değiştirilemez değil, hiçbir zaman. Kabuğunu kırarsan gelecek senin için farklı olacaktır.

İçten yorumdu.

Gizli olmamanı tercih ederdim.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...