Ateistler mi, yoksa müslümanlar mı ezici üstünlüğünü kullanıyor?

Bir arkadas ateist propagandası yapılıyor demiş, ve kendisi gerçekleri kaldıramayan birisi oldugundan beni engellemis ben de soruyu burada soruyorum.

Pekii ben de şunu anlamıyorum. Dürüstçe tartısalım.

Yeni dogmus bir çocuk çevresini zamanla kesfeder, gözleri zamanla daha da netlesir, kulakları keskinlesir, emekler, yürür, kosar, bisiklete binmeyi ögrenir vsvs. Sen bu çocuga dogar dogmaz ''müslüman'' etiketi yapıstırıyorsun. Sana ilkokulda evrenle ilgili sorular sordugu zaman, her seyi Allah yarattı diyorsun, ortaokulda,lise'de zorunl din dersi veriyorsun. Var olup olmadıgı, dogru olup olmadıgı kesin bile değil sen kalkmıs bunu müfredata koymussun, gençlere anlatıyorsun.

Yani neden bütün dinler anlatılmıyor ? Neden Din kültürü ve AHLAK bilgisi olmasına ragmen sadece ahlak namına bir sey anlatılmayıp peygamberlerin hayatı anlatılıyor ? Neden İncil ve Tevrat anlatılmıyor, ya da buda ve hristiyanlık. Sen hepsini eşit anlatacaksın ki o zaman adalet olsun dimi ama ?

Şimdi adam camiye gitmeyince, namaz kılmayınca kafir diyip dıslıyorsunuz. Üniversite kantininde oruç tutmayan ögrenciyi tekme tokat dövüyorsunuz. Basbakanınız ''onlar ateist, onlar terörist'' diyerek ülkeyi bölüyor. Basörtülü kadınımına saldırdılar diyor (ki saldırmadıkları aylar sonra ortaya çıktı) ama eylemlerde çocugunu kaybeden hamile kadını konusmuyor.

link

Ve siz kalkmıs hala utanmadan, ateizm propagandası mı yapılıyor diyorsunuz ?

Ha siz bana ''her müslüman aynı değildir, islam kusursuzdur kusurlu olan insanlardır'' derseniz. Ben de size ; Her ateist aynı değildir, hepsi saygısız ve ahlaksız değildir'' derim.

Ateist olan bir insanın bütün kutsal kitapları okumus olması lazım, ki neye inanmadıgını bilsin.

Ateist sitelerinin kurulmasının amacı da argümanlara cevap vermesidir. Nasıl ki müslümanlar için bu site var ; link Ateistler için de argümanların tartısılıp yorumlandıgı baska siteler ve forumlar var.

Ateistin öyle demesinin en büyük etkeni müslümanlardır. Çogu, Kura'nı okumadan müslümanım diyor ve cogu soruya cevap veremiyor, ve bu yüzden cahil damgasını yiyor.

0|0
7|8

En İyi Erkek Görüşü

• bunu şöyle açıklayayım;

bir sınavda 0 almak 100 almaktan daha zordur.bu yüzden ateistlerin din konusunda daha araştırmacı olduklarına inanabilirim.

bunun dışında verdiğin iyi-kötü örneklerin hepsi insanlıkla ilgili.kim baskın dersen evet müslümanların çoğunlukta olduğu bir toplumda ateistler ya da diğerleri dışlanabilir ama bu da insanlıktandır.sokakta bikini,sahilde takım elbise,afrikada beyaz,konya da zenci dışlanır.alışılmış dışında olan tepki alır.

yeni doğan bir bebeğe müslüman demek hem inancını koruma altına almak(bebeğin inancından bahsetmiyorum),hem de evladını kendi doğrularınla büyütme isteğinin sonucudur.bir ebeveyn evladını kendi doğrularıyla büyütür.

yönetenlerin dini kullanması,gücü kullanmak,güce sahip olmak ve toplu halde kontrol altında tutup daha rahat yönetmek adınadır.

diğer dinleri detaylı olmasa da din dersinde öğrendim.yeterli mi bilmem ama hiç söylemediler diyemem

netice olarak haklısın.

detaylara inersek,insani tepkileri,insani kötülükleri kullanılan argümana bağlamamak lazım

1|1
    1|2
    • Olaya çok objektif ve güzel yaklasmıssın söylenecek fazla söz yok aslında

• görende ansiklobedi yazdı sanır ben yazdıkların içinde yanlış olanı vurguladım sadece... ve ekledim bizim milletimiz IRKÇILIK YAPAR DİN AYRIMI YAPAR AMA TEN AYRIMI YAPMAZ

• "Ben Müslümanım ama kusursuz değil.Bir yanlış yaptığımda beni suçlayın İslam’ı değil. Ben kusurluyum ama İslam değil.."

Kızlar Ne Diyor 7

• Senin fikrine saygım var. Ama yazının bir yerinde ufak hatalar var örneğin sadece müslümanlık anlatılmıyor diğer dinlere de yer veriliyor okul kitaplarında. Ama tabi ağırlık peygamberimiz, inanç vs.

Ben müslümanım ama başım açık şort giyiyorum diye hemen kafir diyorlar bu ülkede iman insanın içinde yaşanır oysa dışarıya oynanan bir oyun değildir. İnsanların içini bilemezsin. Ama gel gelelim şort giyen kız namaz kılsa kafir olur yine. Baş örtülü kız park köşelerinde yiyişse namaz kılsa namuslu olur. Bu ülkede müslümanım diyip gezenler var da bakma madem bir fikrin var bu fikrini savun bizim insanımız başka dinden olanları dışlıyor hemen kafir diyor. Oysa osmanlıda insanlara istediği dini seçip ibadet yapmaları hoşgörü politikasıyla sağlanmıştır. Bu ülkede müslümanım diyen bazı insanların çok çelişkili fikirleri var. İnsanlarımız hemen dışlıyorlar ne yazıkki. İnsanlık seçtiğin dinle ölçülmez eğer bir haksızlıkta sol tarafın cız ediyorsa, üzülüyorsan, duyarlıysan bu insanlıktır. Müslüman geçinen bu ülkede çocukları yaşlı adzmlara verip gerdeğe sokanlar, tecavüzlere, törelere, şiddete ses çıkarmayan müslümanlarız biz. Başımıza gelmeden hatta bazen gelse dahi karşımızdakinin acısını anlamayan müslümanlarız.

0|1
    2|1
  • bazılarına katılıyorum fakat Allah vardır ve birdir ol der olur O her şeyi görendir bilendir çok kurcalarsam aklımı yitirebilirim onu anladım

0|2
    2|0
    • yoksa başka şeyler mi yazmamı isterdin

• "Ben Müslümanım ama kusursuz değil.Bir yanlış yaptığımda beni suçlayın İslam’ı değil. Ben kusurluyum ama İslam değil.."

• Ben avrupada yasiyorum ve turkiyedeki ateistlerde soyle bir sey gordum her ne kadar geneleme yapmasamda cogu muslumanligin verdi baski uzerine bu dini kabul etmeyip, hic bir dine inanmiyor. turkiyede dinin degisik olsa daha normalesen bir durum degil. insanlar halen alevi olduklarini rahatca soyliyemiyorlar birakinki ateistler boyle bir sey yapsa ona kiz vermezler. bence konunun temeli cehaliyet ve insan haklarina dayaniyor.

0|1
    2|0

• Dediklerimle ne alakasi var

• Ateist propagandası falan yapılmıyor. ateist propagandası yapılsa, bizim ülkede onu yapanı öldürürler ki zaten Turan Dursun gibilerini öldürdüler.

Yazından çok güzel olmuş hepsini okudum. Bir deist olarak 5 yıldızını vereyim

0|1
    2|3
    • Yapılmıyor tabiki. Ateizm din değil ki niye propagandası yapılsın. Evet Turan Dursun'un kitaplarını da okudum, adam hiçbir kitabında hakaret etmedigi halde müslümanlar tarafından tasa tutuluyordu. Bu hosgörü değil.

• merak etme dinini savunan ( dindar ya da dindar gozuken kisileri savunanları kastetmitoum sadece Allahla rasındaki kendi inancını savunanları kastediyorum ) ateistlerden daha cok tepki cekiyor bu toplumda ..

"Ben Müslümanım ama kusursuz değil.Bir yanlış yaptığımda beni suçlayın İslam’ı değil. Ben kusurluyum ama İslam değil.."

• ergen olmanın birinci şartıdır.

0|1
    0|1
    • Öldükten sonra beynini tıp dünyasına bagıslayacak mısın ?

• insan bilgisini ,düşüncesini tartışır da dinini , inancını tartışır mı ya adı üstünde zaten inanmak adam inanmak veya inanmamak istiyor bu bir ihtiyaç ve tercih meselesi lütfen herkes ne yasiyosa içinde yaşasın

0|1
    0|0

• güzelmiş :-)

• Kim kafir diyor disliyor ben kimin ne dedigine bakmam ben yoluma bakarim dogru yolda gidiyorsam ne ala akp dindarmis bunlar bile dindarsa ben muslumanligi birakiyorum kafasindasiniz cok yanlis

0|1
    1|0
    • O kafaya hiç girmemistim ama mantıklı biliyor musun ? Eger recep tayyip erdogan müslümansa ben müslüman değilim. Hırsızdan, çalandan, yetim hakkını yiyenden müslüman olmaz.

• Evet cok dogru

Erkekler Ne Diyor 7

• Allah inancı olan Müslüman bir bireyim böyle konular açarken bir zahmet sizde inanç ya da felsefi düşünce sisteminizi belirtin. Ateist misin , Deist misin , Agnostilk misin , Panteist misin ne biliyim ben senin düşünce yapını tek taraflı olmaz bu işler onu hele bir belirt

1- Ben çocuğuma ilk önce Allah korkusunu değil , Allah sevgisini öğretirim . Benim evladım günah işlemekten korkuyorsa bunun sebebi , Allahın sevgisine ve merhametine layık olamama endişesinden olmalıdır. Cenneti ve Cehennemi ödül ya da ceza olarak gözüne sokmam , aynada gördüğü sureti ve yaratılanların en şereflisi olduğu gerçeği zaten çocuğumu yaratıcıya olan inancını güçlendirecektir. Namaz kılmalısın diye zorlamam , onun eli bana uzanmadıysa ben onu elinden çekiştirip camiye götürmem . Kuran kursunu yazdırmam.

Kuran okumak istiyorsa yanımda okur ve aklına ne takılıyorsa hiç bir kuşkusu kalmayacak şekilde gerçekleri yorumlarım ona. Çocuğum erkek olursa aklının ve bilincinin oturacağı yaşa kadar sünnet ettirmem. Hiç bir şey çocuklarıma zorla kabul ettirilmiş bir şey olmaz . Bütün sorgu ve suallerini yaşayarak öğrenir . Kafasında büyüttüğü soru işaretleriyle yaşamaz.

----------

Ben ailemden böyle gördüm benimde düşünce yapım bu evladıma yaklaşım şeklim bu şekilde olacak eğer senin ailen ya da çevrendeki aileler anlattığın şekilde baskı oluşturduysa bütün Müslüman alemini yaftalayacağına git onları yargıla .

2-Link de verdiğin adam Dini kullanarak kitleler üzerinden kendi çıkar ve taleplerini elde eden bir adam.Benimde başbakanım değil ayrıca. Bu adam Allahın peygamberi değil , adam Mehdi falanda değil . Kurduğu partinin adı da sözde Adalet ve Kalkınma Partisi ... Sen o Akp deki (A) harfini Allahın adaleti olarak mı görüyorsun ki bir parti bir adam bir karakter üzerinden o Müslümansa ben Müslüman değilim diyebiliyorsun. İnançsız olmamanın sebebi buysa Uçan Spagetli Canavarına inanan adama göre düşünce yapın daha az saygı duyulacak cinsden.

----------

3- İki üniversite mezunuyum İnternet de bütün evrim teorisiyle ilgili ne kadar akademik makale yazı , bilgi , argüman varsa orjianal ingilizce haliyle fazlasıyla okudum ve bilgi edindim . Bütün kutsal kitapları okudum . Cern de yapılan bütün araştırmaları takip ediyorum evrim teorisini ana noktalarını , bing bang teorilerini , aklına gelebilecek ne kadar şey varsa kendini arayış içinde sanan bir ateisten daha fazla bilgi birikimine sahibim.

Sen inançlı insanların bu yüzden cahil damgası yediğini söylemişsin. Bana istediğin makale , bilimsel veri , teori , kanun , evrim aklına ne geliyorsa bilimsel ya da felsefi bir kaynakla gel bu dünyanın bir yaratıcısı yoktur sebebi de şu de ben sana bütün çelişkilerini ve tezatlarını bir bir sunuyum.Sana Kuran ayetiyle hadislerle değil, bilimsel verilerle inançlı bir insanın cahil olmadığını gösteriyim.

Evrim teorisi olsun ya da bing bang olsun bunu gerçek anlamda okuyan ve araştıran insan en kötü ihtimalle Deist olur. Hadi bilemedin agnostik.

Sen hangi argümanla ateist oldun soru bu

1|0
    1|1
    • 1- Keske her müslüman senin gibi olsa

2- Bunda da seninle aynı fikirdeyiz.

3- ''Bir ateistten daha fazla bilgi birikimine sahibim'' demişsin. Bunun ispatı nedir ? Yani tartıstıgın 10 ateist cahil diye her ateisti cahil sanıyorsun. O halde ben de 10 müslümanla tartısıp hepsinin cahil oldugunu görsem, bütün müslümanlar cahildir diyebilirim öyle mi ?

• 3- "O halde ben de 10 müslümanla tartısıp hepsinin cahil oldugunu görsem, bütün müslümanlar cahildir diyebilirim öyle mi ?"

"Çogu, Kura'nı okumadan müslümanım diyor ve cogu soruya cevap veremiyor, ve bu yüzden cahil damgasını yiyor" Zaten geniş bir genelleme yapıp bunu demişsin sormana gerek yok. Arkadaş ben bilgi birikimimi sana yansıtırım zaten bu sorun değil.

Soruma cevap alamadım hangi argümanla ateist oldun.

Bana bütün geçiş dönemlerini anlat. Müslüman - Deist -Agnostik gibi

• dinde ne adaletinden bahsettigini anlamadım devamını da okumadım zaten (((gozlerim agrıyor yanlıs anlama .. devamını yarın aksama okucam evde olmucam cunku bu konularda karsıt gorusle konusmayı seviyorum keske daha erken paylassaydın )))) adalet derken zaten adil davranıyor ki bence .. sen eşitlikle adaleti karıstırıyosun ... gecerliligini yitirmis bir dini kendisini anlattıgı gibi anlatamaz ki .. her din de bir degil zaten gecersiz olsa da .. musevileri ele al .. onlar sonradan musevi olamıyo o sekilde dogması lazım .. kur an dan az bucuk haberin varsa zaten onceki dindeki peygamberlerden de bahseder ve kabul de edilir inkar etmez diger peygamberleri .. ama digerleri oyle degil .. digerlerinin degistirildigini dunya alem biliyo .. o din adamlarının zamanında nasıl dini kullanıp kafasına gore kullandıgını dinin nasıl deforme edildigini herkes biliyo .. bence ataist olacaksa o dindekilerde cok olmalı... ama akıl var mantık var sen olsan yaratı cı ile aranda birinin olmasını istermisin .. yasam tarzı acısından bak en iyi din en kolay din muslumanliktir seni gidip hoca affetmiyo .. tek umudun Allahtan .. zaten etrafına bakarsan dunyada Kur anın islamiyetin ne kadar hızla buyudugunu gorursun ... ha birde su var .. sakın ola müslüman la islamı bir tutma .. bir cogumuz cok cok cok az yerine getirebiliyoruz ... islamiyeti anlamak istiyosan Peygamberimizin hayatını soyledigi sozleri .. neden soyledigini iyi arastır .. bak bakalım bir canlıya zarar verecek bir hareketi olmus mu ... su anlık bu kadar insaallah devam ederiz tabi sende istersen .. ilmimin yettigi kadar sana cevap vermeye calısırım ... iyi geceler

0|1
    2|1
    • ha bu arada .. Allah deger vermedigi insanlara der tasa varmez .. aklına bile gelmez ben niye geldim acaba diye .. Allah hidayet versin .. inanmaya basladıktan sonra farkına da varıcaksın bazı seylerin ... bu arada islamiyet zengin bir dildir .. cok mezhep vardır bazı kendine ait anlayıs tarzları vardır .. ama Kur an hep birdir .. bir de bu acıdan bak .. diger dinlerde kac mezhep var ki .. neyse anladın sen zaten tarihe bakarsan cok net ornekleri var :)

• attıgın tayiyp linkine baktım da .. senin yaptıgında ondan farksız ateist olarak .. sende o insanlara bakarak genelleme yapıyosun ve tekrar o sozu atıyorum sana

"Ben Müslümanım ama kusursuz değil.Bir yanlış yaptığımda beni suçlayın İslam’ı değil. Ben kusurluyum ama İslam değil.."

• Dostum mükemmel bir sunum fikirlerin gerçekten içimdekileri yansıtmış buraya, bu yüzden seni canı gönülden tebrik ediyorum verdiğin emek için.. Ben inancı olmayan bir insanın bakış açısının inancı olan bir insandan daha üstün oldugunu düşünüyorum nedeni ise sığınacak birşeyi olmaması cevabını bulamadığı soruları birine yıkmaması Ör: Evren nasıl varoldu? İnançlı bir insan Allah böyle yaratmış deyip geçiyor ama İnancı olmayan bir insan bunu amaç haline getirip peşinden gidiyor ve sonuca ulaşana kadar yılmıyor. Benim buradaki amacım inançlı bireyleri yargılamak ya da kötülemek değil sadece inancı olmayan insanlar sayesinde bugün hayatın verdiği kolaylıkları yaşadığımızı belirtmek.Dikkat ederseniz büyük buluşların hepsini dini inancı olmayan insanların buldugunu göreceksiniz onlarda hep yargılandılar hepsi zorluklarla yaptı bunları ama başardılar ve kabul edildiler. Burası Türkiye Cumhuriyeti! burada şeriyat yok herkes inançlı olmak zorunda değil bu bir suçda değil ama ben bu ülkenin Başbakanından inançsız olmanın suçmuş gibi lanse edildiğini duyduğumda şoke oldum Cumhuriyetle yönetilen bir ülkenin Başbakanı örnek bir birey olmadılır önyargıları boyunu aşmış bir mafya değil. Ben 18 yaşındayım ailem inançlı arkadaşlarım inançlı çevremdeki herkes inançlı sadece ben değilim ben onları inançlılar diye yargılamıyorken onlar beni inançsızım diye yargıladı peki şimdi kim suçlu benmi beni yargılayanlarmı lütfen söyleyin ...

1|0
    1|1
    • demişsin ki büyük buluşların hepsini inançsız insanlar yapmıştır diyorsun bir kaç tane örnek verebilirmisin arkadaşım.. bide ben inançlı bir insanım sana saygı duyuyorum :) inanıp inanmamakta özgürsün...

• Her tarih kitabında yazana inanacaksan Atatürkde gelmiş geçmiş en büyük savaş komutanıdır

• sen ne yapıyosun cevabını bulamadıgın soruları ? merak ettim de .. o senin sorularının din cercevesinde cevabı vardır zaten bu arada :

• arkadaşım müslümanlık hoşgörü dinidir. isteyen istediğine inanabilir, kimse sen ateistsin diye seni bu ülkede dışlayamaz.. dünyada islamiyet kadar hoşgörülü başka bir din yoktur... bunu yapanlar cahilliğinden yapıyordur... demişsinki bir kişinin ateist olabilmesi için bütün din kitaplarını okuması gerek... evet bence de bir müslümanında okuması gerek lakin ortada tek bir doğru var ve insan bildiği gördüğü duyduğu şeylerin kendisine yettiğine inanıyorsa başka arayışlar içerisine girmez değilmi... onun için bir müslüman ya da hristiyan kendi dininden başka bir dinin özelliklerini araştırmayabilir... sende buna anlayış göstermelisin direkt olarak cahil damgasını vurmamalısın insanlara.. birde okullarda verilen din derslerine değinmişsin... bu üleyi %25-30 oy alan partiler yönetti ve yönetiyor onlar ne isterse oluyor... bırakta %99 u müslüman olan bir ülkede din eğitimide verilsin... Hem ben ALLAH'ın varlığına ve birliğine inanıyorum... ben buna inanarak ne kaybedebilirim ki.. sanada saygı gösteriyorum istediğin dine inanmakta veya inanmamakta özgürsün hiçkimsede sana karışamaz...

0|0
    1|2
    • Dinlerin zerre kadar hosgörüsü oldugunu düsünmüyorum. Bunca yıldır savasların, ölümlerin,dökülen kanların hepsi hangimizin tanrısı daha iyi, daha büyük kargası yüzünden yapıldı. Bir dine mensup kişilerin yaptıgı en büyük hata budur ''tek bir dogru''. Neye göre kime göre ? İslam sadece inananlar için dogrudur, geriye kalan milyarlarca insan için yanlıstır. %100 dogru olsa herkes müslüman olurdu dimi. İnanan, inancına göre cenneti kaybedebilir. Ama inanmayan hiçbir sey kaybetmez.

• varmı başka kardeş...

• Her ne olursa olsun bu yazıyı şu saatte yazabilen biri satanist dahi olsa saygı gösteririm, bilgili kültürlü insanlara karşı her zaman sempatim vardır asla önyargılı olmam.

Haa yazının tamamını okudum mu? hayır okumadım yarısına kadar okudum

1|2
    1|2

• senin yaptığın ateist propogandası.isminde de meymenet yok

0|2
    2|1
    • İslam bu zamana kadar kelle uçurup kan dökerek yayılınca neden bu size batmıyor peki ?

• sen kendine bak önce sonra burada başka şeyleri eleştir.sen çok mu ahlaklısın?

• Ben fikirlerimi kan dökerek yaymıyorum. Evet çok ahlaklıyım

• Ben müslümanım diyipte Ateistin Kuran-ı Kerim dinine göre işlediği günahtan daha çok günah işleyen insanlarıdı biliyoruz sözde müslümanız Allah Ekber derler 2-3 yaşındaki insanları öldürürler,kul hakkı yerler,Ayyakkabı kutusunda parayı götürürler,gusul abdestini yıldan yıla alırlar,5 vakit namaz nasıl kılınır bilmezler gelirler birde burada ahkam keserler.

0|0
    1|0
Yükleniyor...