Siz neyle sınanıyorsunuz?

“Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız birer imtihan sebebidir ve büyük mükâfat Allah'ın katındadır.” (Enfal – 28)

Fani olan bu dünya hayatında, herkes büyük bir imtihandan geçmektedir. Malınız, canınız, makamınız , zenginliğiniz, yoksulluğunuz, mutsuzluğunuz belki de büyük bir imtihandır ?

Hz Adem yasak ağacın meyvesi ile, Hz Eyüp yaraları ile, Hz İbrahim ateş ile, Hz Nuh İnatçı kavmi ve oğlu ile,Hz Yusuf kuyularla zindanlarla ve Züleyha ile imtihan oldu…

Hiç düşündünüz mü sizin imtihanınız ne yönde ?

Siz neyle sınanıyorsunuz?

0|0
13|19

En İyi Kız Görüşü

• İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?29:2

imtihan mı benim ki ?oğulları ölen analar,babaları olmayan çocuklar,biryudum suyu birdilimekmeği olmayan afrikalı çocuklar,niye öldüğünü bilmeyen insanlar...

yazmak istedim ama yazamadım utandım.

ne diyeceğim yalnızım mı?ne diyeceğim anlaşılmıyor muyum ?ne deyim iş mi,güç mü, aşk mı?

var herkesin bir imtihanı,oysa biliyorum ki dertler mükafattır kullara..

Rabb sevdiğine veriridertleri arınsın diye...

sahabeler başlarına bir şey gelmeyince ağlarlarmış,ne günah işledik diye?

ve firavun baş ağrısı çekmemiş ömrüboyunca sırf imtihandan geçmesin diye..

şimdi soruyorum da kendimebenim ki ne?

imtihan mı? onca acının yanında imtihan demeyi dilime ar sayıyorum..

bende ki aldanmışlık..derler ya neyi istiyorsa ençok imtihanın o diye,

Rabbim çok istediğimden vazgeçtim,senin imtihanına nail olmak için..

imtihan mı?yavruları gözlerinin öününde öldürülmüş Filistinli vüela ile konuştuktan sonra

ar sayıyorum bu kelimeyi kendime..

3|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Bende yusuf misali sevdiğimle sınanıyorum onun gibi zindanlara düşmedim kuyulara atılmadım gömleğim arkadan yırtılmadı ama manevi anlamda kor alevler içinde yandım yaktı beni sevdiğim hala acıtıyor ama züleyha için yusuf olmaya değmez mi ? yanmak insanı olgunlaştırmaz mı.. varsın gömleğimiz arkadan yırtılsın ama ben yusuf olmaya devam edicem züleyha için herşeye değer ... link

3|1
    0|0
  • Ben YALNIZLIK ile sınanıyorum sanırım. Belki çok sitem ediyorum ama Rabbim gönlümü biliyor. Sitem ediyorum ama sonra üzülüyorum, pişman oluyorum, halime şükrediyorum. Hayatımda hiçbir zaman, hiçbir sevdiğimden karşılık alamamış, eşi, dostu, olmayan yapayalnız bir adamım. Çok sitem ediyorum, isyan ediyorum hatta gizliden gizliye ağlıyorum nasılsa kimse gömüyor diye rahat rahat. Ama pişman oluyorum. Şükretmem için de sebeplerim olduğunu hatırlıyorum. Bilmiyorum... Sanırım böyle yaşamaya katlanamıyorum artık. Allah'ım affetsin ama böyle devam etmek istemem. Baksana yazdıklarımda bile sitem var. ... ... Allah beni ıslah etsin...

1|2
    0|0
    • Amin isyan etmeyin sabredin, mükafatını elbette görürsünüz. O yalnızların arkadaşı, gariplerin sığınağı, kimsesizlerin kimsesi değil mi ? Allah ne güzel dost ne güzel vekildir o bize yeter. Andolsun kuşluk vaktine, ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Duha ve İnşirah surelerini okuyun. Allah yardımcınız olsun

• Konu ıle ilgili matrak bir soru açmıştım, bu hayattaki en büyük imtihanım Özcan diye, o geldi aklıma:)))

*Yoklukla sınandım,evlatla sınandım, gurbetle sınadım, Aşk la sınandım, özlemle sınandım,sınanıyorum..

Mevlam ne eylerse güzel eyler..Yaradandan gelene sorgusuz sualsiz itaat emri verildi bizlere..Kişi ne yaşarsa bu dünyada, onun için en hayırlı olanı yaşar diye buyuruyor..Şükretmek yolundan ayrılmamamız dileğiyle..

Bakara suresi 155. ayet;

Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri!

3|0
    1|0
  • Hayatın kendisiyle sınanıyorum.

Hayat beni her yönden sınıyor ama bakalım nereye kadar böyle devam edecek. Birçok şeyle sınanmaktan bıksamda yinede Allah büyüktür.

1|1
    0|0
    • İmtihanlar farklı farklı ödülü büyük olur inşallah arkadaşım

• Ben teşekkür ederim cevap için :)

• rica ederim :)

• Karşıma çıkan 10 kızdan 9unun yollu olmasından sebep ,

Zina ile sınandığımı düşünüyorum.

3|0
    0|0
  • sen neyle sınandığını yazmamışın :D

1|1
    1|1
  • Ben arkamda baktığım zaman yaptığım bir çok yanlışlardan ötürü kendimi hesaba cekiyorum. Yapmam gerekenleri yapmadığımı fark ediyorum.

3|0
    0|0
  • Objektif açıdan bakarsak çok iyi bir insan sayılabilirim, ama dini açıdan durum aynı değil ibadet açısından sıfırım , bir şekilde hep erteliyorum. bir de zamanımı çok boşa harcıyorum. oysa zaman ve sağlık bu dünyada iki önemli hazine

1|1
    0|0
  • Sabrımla sınanıyorum dost kazıklarıyla..

1|1
    0|0
  • Piskolojik hastalıklarla bence

3|0
    0|0
  • cinsellikle sınanıyorum hemde acayip bir şekilde, sürekli zina yapanlarla içiçeyim bana dua edin allah hepimizin yardımcısı olsun hayırlı geceler

1|0
    0|0
  • Ben ailem,isim,hastaligim,yalnizligim ve kendim

1|1
    0|0
  • Kıçı kırık bir evrenin, kıçı kırık bir galaksisine ait kıytırık bir köşeede parıldayan minicik bir yıldızın etrafında dönen, kıytırık bir gezegen de yaşayan bir parazitim. Diyorum ki, ''İnsanoğlu, çok değersizsin. Kendine ne kadar da pay çıkarmışsın öyle?''

1|0
    8|3
  • bana torpil geçmişler ahahah öylece yatıyom kendimi bildim bileli :D

1|0
    3|3
    • :D kadın radyo yu arayarak hoca ya

Hocam benim hiç derdim yok , hiçte hasta olmadım artı ben çokta zenginim der

Hoca ; Allah sana daha ne dert versinki demiş :D

Allahu teala sevdiği kullarına dert keder , müsibet verir . Beni unutmasınlar , hatırlasınlar . Ahlrette vereceği cezaları böylelikle hafifletir . Müslüman aleminin yüzde 80 i de bu yüzden zengin değildir .

İnsanlar zenginleştikçe Allahı unuturlar :D

• Bazen düşünmemek ve beklemek en iyisidir...

0|0
    0|0
  • Kız arkadaşım olmamasıyla :'(

0|0
    0|0
  • Parayla

0|0
    0|0
  • Neyle sınandığımı bir bilsem ah ona göre davranacam zaten eheheh ^^

cayırt

1|0
    1|1
  • sınavı geçtim cenneten yazıyorum

0|0
    6|4

Kızlar Ne Diyor 12

• Vardır elbet imtihanlarımız ALLAH'ım hastalıklarla sevdiğimiz insanlarla çok ağır şekilde imtihan etmesin cümlemizi

ALLlAH Cem'i cümlemize acızın amin

4|2
    0|0
  • Hak teâlâ, sevdiği kulu dertlere müptela kılar, o da sabrederse, ondan razı olur.

Ey iman edenler, sabredin, sabretmekte birbirinizle yarış edin! [A.İmran 200]

Eshab-ı kiram, "Biz insanların sıkıntısına katlanmadığımız imanı, iman saymazdık" buyuruyor.

insanlara,yaşananlara ,müdahalelere göğüs gerip sabrederiz imtahanımız bu yöndedir diye...

evlat yoksunluğu çekerken şikayet etmeyip bekleriz hayır bu yöndedir diye...

özlem duyarsınız kavuşamassınız vardır bir hayır belki böyle sınanıyoruzdur diyip tevekkül ederiz

başımıza gelen sıkıntının O'ndan geldiğini bilerek sabrederiz ki sevdiği kullarındanızdır diye...

bunca sıkıntı içerisinde kıvranırken insanlar geriye bakarım benim sıkıntım onların yanında sıkıntımıdır diye...

Rabbim kimseye çekemeyeceği yüklemez..çektiğimiz sıkıntılar günahlarımıza kefaret olur inşallah

sabır ve dua müminin en güzel iki silahıdır...

1|2
    0|0
    • Amin amin amin... Kalemine yüreğine sağlık canım. İçim titredi okurken...

Herkesin imtihanının başka olduğu şu alemde Rabbim ödülü ile mükafatlandırsın seni de :)

• amin inşallah...cümlemizi haklarımızda hayır ne ise onu nasip etsin mevlam...

seninde eline yüreğine gönlüne sağlık ablam :)

• Saymakla bitmez.Soruna 5*

3|2
    0|0
  • Sabrımla, hastalıklarımla, vicdanımla ve bir kalemde silip attıklarımla sınanıyorum.

"Silip attıklarım" diyorum, ama ne kadar çıktılar hayatımdan, ne kadar soyutladım kendimi onlardan bilinmez...

"Vicdanım" diyorum, ama kendime dert edinmeye değmeyecek insanlara kin besleyip yüreğime yük bindiriyorum.

"Hastalıklarım" diyorum, bu süreçte kendi gücümün ve güçsüzlüğümün farkına varırken etrafımdakilerin hayrını ve hayırsızlığını idrak ediyorum.

"Sabrım" diyorum... Tüm bunları kaldırabilmek ve aşabilmek için de sabrımla mücadele ediyorum.

İşin özü de bu sanırım, hepsini toplayınca sabrın son damlasını görmemek için çabalamaya başlıyorsunuz. Hepimizin ortak ve zorlu sınavı...

1|1
    2|0
    • Okurken gözlerim doldu, benim zayıf yanım, benim güçlü sığınağım, benim yüreğim sen...

Benzer sınavlardan geçiyoruz Ya Sabır, bir kez daha...

• Az önce gönderdiğim şarkıyla okudum yorumunu, nasıl bir etki yarattığını sen düşün...

Küçük Hicazkar'ın bambaşka sınavlardan geçmesi mümkün değil zaten:) Seni severim yüreği güzelim.

• Küçük hicazkar :) seviyorum seni

• en basta kendimle sinanoyorum sonra hastalik dert tasa cocuklu evli bir kadinken anoden cocuklu bekar ogrenci bir kadina donusuverdim ailemle sinaniyorum mahkemeleeom var onlarla sinaniyorum maddi siknti haricinde hersey var ama heeseye ragmen diyorum ki İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİ RACİUN

0|0
    0|0
  • mutluluktan galiba :( kötü şeyler de yaşamış olsam ben hep mutluyum :)

1|1
    0|0
  • ben herseyle imtihan edildim hala da ediliyorum.sanırım sorun bende

2|0
    0|0
    • İmtihan işte adı üstünde sorun bende diye düşünme

• Fe inne maal usri yusra, Güçlükle beraber kolaylık vardır.

Allah yardımcın olsun kardeşim.

• sağolll arkadaşım.. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah..

• sevdiğim ile sınanıyorum bende

1|0
    0|0
  • ben bir psikopatla sinandim ALLAH kimseye gostermesin

1|0
    0|0
  • suan sabırla deneniyorum... sabretmemi istiyor yaradan... bol bol sabır..

1|1
    0|0
  • ablacım beni biliyorsun büyük bir sınavdan geciyorum ^^

0|0
    0|0
  • Halime binlerce kez şükrediyorum. Sınandığımı düşündüğüm öyle büyük bir şey olmadı hayatımda çok şükür. Sadece bazı insanların sabrımı zorlaması ve ikiyüzlülükleri ufak bir imtihan sayılabilir, ama ben fırsat vermem bu tarz şeylere. O yüzden kolayca atlatıyorum bunları.

1|1
    0|2
Yükleniyor...