Allah'a inanmanızın & inanmamanızın sebebi ne? Veya farklı bir dine mensup olmanızın?

Başka dinlere, kutsallara hakaret etmeden cevaplayalım.

Bu soruyu sanal dışı ortamda sorduğumu düşünüp cevaplayın, internetteyiz diye kimseyi kırmayın.

Mantıklı cevaplar bekliyorum.

Güncellemeler:
1 yıldız verince ne oluyor?

0|0
415

En İyi Erkek Görüşü

• İnançlı bir insanım Allah'a inanıyorum . Allaha olan inancımın sebebi hislerim ve duygularım onun varlığından şüphe etmiyorum ve inanıyorum . Bir yaratıcı olmadan bu evrenin var olamayacağı ve aldığım her nefesin bir tesadüfle değil yaratılmış olan bir fonksiyon olduğunu mantığım ve beynimle onaylıyorum .

Diğer bütün inanç sistemlerine de saygı gösteriyorum sadece ateizm hariç .

İnanç sistemleri diyorum çünkü hiç bir şeye inanmamak bile sonuç olarak bir şeye inanmaktır.

Bir deiste saygı duyarım. Kutsal kitaplar kendi düşünce yapısıyla ya da beklentileriyle uyuşmaz ters gelir ve sadece bir yaratıcı inancıyla yaşar kutsal kitapları reddeder amenna sonuna kadar saygı duyuyorum

Bir agnostik bir yaratıcı var da diyemem yokta diyemem zaten ilgilenmiyorum der kendi mantığında haklıdır . Çünkü bilim bir yaratıcının olduğunu da olmadığını da kanıtlayamaz . O da kanıtı olmayan bir şey benim için mualladır der ona da saygı gösteririm .

Ama bir ateiste kimse kusura bakmasın saygı gösteremem. Çünkü aklın mantığın hiç bir şekilde almayacağı bir şeyin peşinde koşuyor . Bilinç kavramı zaten tek başına ateizmi bir insanın savunmasının ne kadar mantıksız ve şuursuz olduğunu ispatlayacak nitelikte . Elle tutulur bir yanı yok. Uzun uzun yazar açıklarım bu kavramın mantıksızlığını şu an vaktim yok zaten kimseyle de polemiğe girmek istemiyorum .

2|0
    0|0
    • Cevabın için teşekkürler.

Alttaki sen misin?

• Sana dememiştim ki ben.

• @FranzKafka Bir yaratıcının var olup olmaması felsefeyle, bilimle, hiç bir mantıksal argümanla açıklanamaz. Sen inanan insanları cahillikle ve bilgisizlikle suçluyorsun değil mi ? Benim cahilliğimi açıkla arkadaşım ben yaratıcı inancına sahibim . Evrim teorisiyle mi açıklıyorsun binbang le mi başka bir argumanlamı . Olduğuna dair bir delil ya da kanıt göremiyorum yazmışsın . Olmadığına dair bir delil ya da kanıt görebiliyormuşun bunu açıkla aydınlanalım

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 14

• Görmeden inanamayamacağımızı düşündüğümüz şeyleri zaten inanmadan göremeyiz.

sebeplerin de başka sebepleri vardır.sen zahiri sebeplere değil batıni sebeplere bak! peygamberler,sebepleri gidermek için geldiler.mucizelerini ta zühal yıldızına ulaştırdılar.(hz. musa a.s. gibi) sebep ve vesilesiz olarak denizi böldüler,(hz. adem a.s. gibi) ekin ekmeden,buğday yığınını buldular.(hz. ibrahim a.s. gibi) çalışmaları ile kum taneleri, un olurdu. (hz. musa a.s. gibi) keçinin yünlerini çektiler mi ellerinde ibrişim olurdu.kuran ı kerim bütünüyle sebebi gidermeye aittir.yani sebeplerden ziyade müsebbib ül - esbab olan allah'a c.c. tevekkül etmeyi tavsiye eder.zahiren yoksul olan hz. peygamber'in yüceliğini,yine zahiren yüce olan ebu leheb'in helakını anlatır durur.ebabil kuşları iki üç taş attılar mı o koca habeş ordusunu kırıp geçirirler.ta yukarlarda uçan kuşun attığı bir taş, fil'i delik deşik eder.(hz. musa a.s. gibi) öldürülmüş bir adama kesilmiş öküzün kuyruğuyla vur da hemen dirilsin,kefeniyle kalksın.boğazı kesilmiş,ölmüş adam, yerinden kalksında kanını dökenlerden kanını istesin.bunlar ve bunlara benzer daha nice şeyler var.kuran ı kerim, başlangıcından sonuna kadar sebepleri,illetleri giderir vesselam.fakat bunları anlamak, işi uzatıp duran aklın harcı değildir.kulluk et de bunlar sana keşfolsun.

1|0
    0|0
  • İnanmamam için bir sürü sebep var.

1) Bildiğimiz kadarıyla yeryüzünde 4200 civarı tanrıya inanılıyor. Bilmediklerimizle beraber 10,000 vardır. 10,000 tanrı ortalıkta cirit atarken gerçeği neredeydi?

2) Piyasaya 4 büyük din sürüp, insanları birbirine düşman etmiş ve milyonlarca insanın hayatına mal olmuştur.

3) Dinlerin insan ürünü olduğu çok bariz.

4) Kutsal kitaplardaki Tanrı, Evren'i yaratacak zekaya sahip değil. (Evren'e ve fizik yasalarına merakı olanlar ne demek istediğimi anlayacaktır.)

5) Tanrı, Dünya kaosa sürüklenirken kılını bile kıpırdatmıyor. Seyirci kalıyor.

Daha çok sebep var da, bu kadar yeter.

1|2
    1|2
    • İstersen cevaplayım bunları ama sana da saygısızlık olmasın?

Senin fikirlerin sonuçta.

• Bence zeki,sence değil.

Ama tesadüf olmasıda çok saçma o zaman.

Neyse, geri yazma çıkıyorum artık.

İyi geceler :)

• İyi geceler bile mi demeyeyim? Çok ayıp :) İyi geceler :)

• Küçükken camiye Kuran kursuna gitmiştim o yüzden inanıyorum ve sevdiklerimin başına ölümcül kazalar geldi ama kurtuldular. Bir insan bedeninin % 80 i uçurumda olupta aşağıya nasıl düşmez? Fiziki açıdan imkansız. Bu devasa evrenin bir yaratıcısı olmalı

1|0
    0|1
  • Tanrı Olmasaydı Olabıllırmıydık? Bu soruyu Kendıne sor..

Allah'ın mucizeleri olmasaydı, kucuk bır su bırıkıntısınden(Sperm) bır cocuk meydana gelebılırmıydı?

Toprakdan Mamüller cıkıyor, yıyıoruz yıyıoruz ve gun gectıkce daha cok yıyıoruz, bır bakıyorum o toprak hala mamuller vermeye devam edıyor..

Herkez suna bır baksın, Mesele Sızın aılelerınız musluman oldugu ıcın musluman olmanız degıl.

Allah sıze akıl, irade, vicdan vermış. Bir olayı yaparken Dusunuyorsunuz, Sonra Yapmalıyım ya da yapmamlıyım dıe kendı kendınze Bunu yapmalıyım ve yapmamlıyım dıyorsunuz.. Yaptıgınız eylemın sonucunda vıcdanınız sıze Mutluluk ve Kotuluk duygusu verıyor..

Bunlar kendı kendılıgınden nasıl var olabılır? Dünya kendi kendine nasıl kusursuz olabılır.

1|0
    0|0
    • Haklısın açıklaman için teşekkür ederim.

İnandığın din için bir açıklaman var mı?

• Para mı ödüyorlar birde ? :/

• tabıkı onlar sapıtmıs yoldan cıkmıslar, papaya gıdıp gunahını soyluyorlar, sonrada 50 lıra verıp gunahlarını sıldırıyorlar.. onların dusuncesı oyle. ve bırde papa cennetten tapu satıyor ınsanlara... Gercek bu. ve para ınsanları aforoz eedebılırr yanı dınden cıkartabılır

• ben önce Allaha inanmak için kuranı okudum.sonra çevreme baktım ki onun izleri ve varlığı her yerde.ona inanmamanın sonucunu idrak etmiş bir insanım

1|1
    0|0
  • Dinlere inanmiyorum cünkü hepsi Insan eseri. Bunu anlamak icin onlarin Kutsal Kitaplarini okumak yeterli.

Gercekten. Kurani okuyan her akilli insan Dininden cikar.

Tanriyada inanmiyorum. Neden inaniyim ? Bir yaratilisin olduguna kanit var mi ? Bir Yaraticinin olduguna kanit ya da delil var mi ? Hayir.

Asagdaki arkadas iyi birsey demis. "Allah olmasaydi kücük bir spermden cocuk olabilirmiydi" ya da "Topraktan mamüller cikiyor"

Tanri inanci iste buna dayaniyor. Cehalete. Insanlar bilgisizlikten Tanrilara inanir. Bir spermden nasil cocuk oluyor bunu aciklayamazlar ve Apollo, Zeus ya da Allah gibi Tanrilara inanirlar.

Gercekte bu sorularin hepsine Cevap var. Ama Cahiler bunu bilmiyor iste. Bu nedenle Bilimadamlarin cogu Ateist. Bu nedenle Ateist orani yüksek olan ülkeler daha gelismis oluyorlar.

Umarim senin icin Cevapim yeterince mantikli ;)

0|0
    2|1
    • Mantığın kişiden kişiye değişir, o konuda seni yargılayamam, ama üslubunu hiç beğenmedim.

Bu konuda tartışmak istemediğim gibi, söylediklerinede hak vermiyorum.

• Arkadaşım seninle tartışmayı girmiyorum zaten . Yorumu yazan arkadaş inançlı insanları cahillik ve biligisizlikle suçlamış . Bende arkadaşa bu aydınlanmanın sebebini soruyorum bir yaratıcının olmadığına hangi bilimsel ve mantıksal verilerle ulaşmış bu konuda bir aydınlatsın beni .

• ahahahah. @komikmavi

• Ol dedi oldu dediler, ben de la bi' gidin canımı sıkmayın dedim.

O günden beridir böyle dinsiz imansız pislik, kendisinden her türlü iğrençlik beklenecek bir ateistim. Yani işin özü, yaratılış olsun, yılanlar asalar olsun vs bana uymuyor örtmenim.

1|0
    1|0
    • Neden kendini öyle tanımlıyorsun ki?

Ateistlerde de ahlak vardır tabiki, ama mantıklı bir sebebe dayandırılamaz.

Saydığın sıfatlar inanmayan insanlarda mevcut değil.

• kendi başına hiç bir olayın olduğunu görmedim o yüzden yaratıcıya inanıyorum

1|0
    0|0
  • Yaradılışı daha mantıklı bir şeye dayandıramıyorum ki çok şükür Allah-ü tealaya inanıyorum.

0|0
    0|0
    • Peki neden İslam?

• En mantıklı bulduğum İslam'da o yüzden. Burada anlatılacak kadar kısa bir soru sormuyorsun.

• Özetledin işte, teşekkürler.

• inanç kul ve yaratan arasındaki bir meseledir. bunu kimse yargılayamaz.

0|0
    0|0
  • Kendimi hiç bir dine ait hissetmiyorum...Ama Tanrı'ya inanıyorum..Şüphesiz ki var..

0|1
    0|0
    • Peki korkmuyor musun?

• Ait hissetmiyorum başka inanmıyorum başka.. Öyle desene baştan :)

• Ait hissetmemekle aynı şey inanmamak..Hangi dine inanırsan ona ait hissedersin kendini..

• yaratıcıya inanıyorum ama dinlere inanmıyorum.

0|1
    0|0
  • sadece inanıyorum bir sebepte aramıyorum.

2|0
    0|0
  • artık herşeyi sorgulayabilecek yaştayım ne neden nasıl soruları sorarım ama elimiz kolumuz bağlıyken kesin net bir cevaba ulaşmak imkansıza yakın yani inanmak ya da inanmamak ya da arada kalmak ben arada kalanlardanım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• bu düzeni O'ndan başka kimse sağlayamaz

1|1
    0|0
  • en büyük din islamdır tabiki en büyük kitapta kurandır ve sebebi bellidir zaten sorunun cevabı ihlas suresi ve bundan gurur duyurum ^_^

1|0
    0|1
  • İnaniyorum ama hoşlanmiyorum.Beni bana sormadan var edip sonra da istediği gibi yaşamazsam cehenneme atmakla tehdit eden bir varligi sevmek zorunda hissetmiyorum, minnet de duymuyorum.

0|1
    2|1
    • Sana bunları söyleten nefsindir ve o nefis Allah-ü Teala'nın düşmanıdır. Allah-ü Teala'ya kulluktan hoşlanmayan sen nefsine kulluk ediyorsun da farkında değilsin. Allah-ü Teala istiyor ki yalnızca kendisine kulluk edilsin. Çünkü tapılmaya, ibadet olunmaya layık olan yalnız O. Bu sözleri bile O izin verdiği için söyleyebiliyorsun. Her an O'na muhtaçsın. İsteseydi seni bir eşek olarak yaratırdı da insanlar seni en ağır işlerde kullanır sen de buna itiraz edemezdin.

• Zorla vermedi ki. Sen zaten hiçliktin. Sana kendi ruhundan üfledi.

• Hayır! Allah-ü Teala kendisine hiç bir noksanlığın yanaşamadığı ve bütün üstünlükleri zatında toplayan bir varlıktır. Tapılmaya, ibadet olunmaya layık olandır. O'na hesap sorulamaz. O her dilediğini yapar. Dileseydi bütün insanları cehennemine atardı. Kim karşı koyabilirdi. Ama o kendisine iman edip itaat edenleri cennetine koyacağını vaat etti. Orada onları akla hayale gelmeyecek nimetler içerisinde sonsuz yaşatacağını bildirdi. Bunun için az bir zahmete katlanmamızı istiyor.

• Uygun gördüğüm şekli neyse ona inanıyorum.

Tamamen kendi seçimim.

1|1
    1|0
    • İlk cümleni anlayamadım?

• Gidelim uyuyalım hadi dhgfd

• En doğrusu :D

Yükleniyor...