Toplumumuzun genel sorunu dinde bilgi yetersizliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

İmam Hatipte okuyorum ama hiç düşündüğüm gibi bir yer değil. bir aile yakınının çocuğu orda diye babam teklif etti gider misin diye benim de hiç umrumda değildi tamam dedim. Şu an eğitim gördüğüm sınıfta dinini bilen bir kişi bile yok, sorguluyorum diye adımı ateiste çıkardılar, karşıma gecipte doğru düzgün kelime bile dizemiyorlar imam hatip öğrencisine Kurani okudun mu diyorum kimi evet kimi yarım diyor. Evet diyene anlamını okudun mu diyorum hayır anlamını napiçaksın Allah sana arapçasını göndermiş sevap orda diyor. Arapça kitabı sıranın üzerindeyken bazen kafamı sıraya koyuyorum kitap var orda günah diyor. Arapça dilinde küfür yok mu sanki, önüne koysan amin diyecek. İçinde ali ayseyle tiyatroya gitmiş yazıyor ben kafamı koyunca günah oluyor. MÜSLÜMANLAR KURAN'I yani kutsal kitabımızı OKUYUN. Koru körüne inanmayın kendi iradenizle araştırıp evet doğru olan budur diyip inanın anne baba bilgisiyle yaşamayın yaşlanmayın. Hıristiyan çocuğu olsanız şu an yine doğru olan benim dinimdir derdiniz. Din olayınız coğrafyaya bağlı olmasın Kendi cahilliğinizi görmek istiyorsanız. ayet hadis nedir yazın sokak röportajı olanı açın. Çok acı.

Güncellemeler:
Şu eksi verip gidenlerde kendilerini gördüler heralde umarım biraz düşünürsünüz daha sonra.

0|0
3|11

En İyi Erkek Görüşü

• BU ÜLKEDE VE TUM İSLAM ÜLKELERİNDE SORGULAYANI DİNSİZ İLAN EDERLER HALBU Kİ OKUDUKLARI KURAN ZATEN SORGULAYIN DIYOR AMA OKUDUGUNU ANLAMAZSAN NE YAZDIGINI DA BILEMEZSIN BU İNSANLAR PROGRAMLANMIŞ ROBOTTAN FARKSIZ DIKKAT ET SAVUNMALARI DA SUÇLAMALARI DA SABIT 3-5 KELIMEDEN IBARETTIR ÖYLE EZBERLETIRLER CUNKU YA SANKI ALLAH SADECE ARAPÇA BILIYOR TÜRKÇE OKUNMAZMIŞ BE BEYINSIZ O ZAMAN NIYE TÜRKÇE DUA EDIYORSUN MADEM ALLAH TÜRKÇEYİ BILMIYOR BENIM İNSANLARA HAKARET ETMEME İFTIRA ATMAMA DA GUNAH YAZAMAZ ÖYLE DEĞİL Mİ ? ZATEN BU ZIHNIYET ATATÜRK E DE BU YUZDEN DÜŞMAN ÇUNKU ATATURK KURAN I KERIM I TERCUME ETTİRİP HALKA DAĞITMIŞ OKUDUGUNUZU ANLAYIN DEMİŞ BU DA BAZI DIN TACIRLERININ İŞİNE GELMEDI TABI ÇUNKU HERKES DININI ANLADIĞI DILDE OKURSA EĞİTİMLİ OLUR VE EĞİTİMLİ İNSANI KULLANAMAZSIN FETVA VEREMEZSIN DIN ADI ALTINDA KANDIRAMAZSIN

BIR GUN BIRISI ATATÜRK İSLAMIYETI BITIRDI DIN DÜŞMANI O DEDİ SEN MÜSLÜMANMISIN DIYE SORDUGUMDA TABIKI DEDİ BESMELE ÇEKİP DURUYORSUN ANLAMINI SOYLERMISIN BANA DEDIM SUSTU :)

BIR KAÇ AY ÖNCE İŞ YERINDEN BIRISI COCUGUNU MALTEPE DERSANESINE YAZDIRDI FETULLAH GULENINDIR BURASI DA COCUK KANTINDE TOST YERKEN YANINDAKI KIZLA KONUŞTU DIYE HOCASI CEZA OLARAK AKŞAM NAMAZI KILACAKSIN DEMİŞ SÖZDE DINDAR KIZ ERKEK KONUŞAMAZ DIYOR AMA NAMAZI CEZA OLARAK GÖRÜP AKŞAM NAMAZI KILACAKSIN CEZA OLARAK DIYOR VE BU ADAMLAR DINDAR BİZ DINSIZ OLUYORUZ

HELAL OLSUN SAN KI SEN AKLI BAŞINDA BIRISIN EN AZINDAN BAZI ŞEYLERİN FARKINDASIN

1|0
    0|0
    • Sonuna kadar haklısın.

• UMARIM O INSANLARA BIRŞEYLER ÖĞRETEBILIRSIN EGER HOCALARDA SORGULAMANA TEPKI GÖSTERIRSE ALLAH KURAN DA SORGULA DIYE EMREDERKEN SİZ KENDINIZI HANGI SIFATTA GÖREREK BU EMRİN YANLIŞ OLDUGUNU SÖYLUYORSUNUZ DIYE SOR VE INANDIGIMIZ KITABI SORGULAMAKTAN NEDEN KORKUYORSUNUZ ELBET HER SORUYA VERECEK BIR CEVABI VARDIR SIZIN BUNDAN SUPHENIZ MI VAR KI KARŞI CIKIYORSUNUZ DE

Erkekler Ne Diyor 10

• Ablacım takma sen böyle şeylere. Geçen gün börekçide ben hadislere inanmıyorum ilk hadis kitabı 170 yıl sonra yazılmış peygamberin ölümünden dedim. Ordan biri inanmıyorsan bu dünya nasıl yaratılmış dedi. Cahil olduğu belliydi adamın. Ben hadis ne demek biliyor musun diye sordum. Hadi ne bilmiyorum ama sen çok yanlış düşünüyorsun, bu dünyayı, yıldızları kim yarattı, Allah seni ıslah etsin diyor.

Bu sitede gördüm kızın biri görücü usulü ile evlenicek biri ile sevgili olup cehenneme gidemem diyor. Bu günah değil tanımadığın kişi ile evlenmektense tanısan daha iyi olur. Zaten günah olsa bile tek günahla cehenneme tek sevapla cennete gidilmez dedim, büyük günahlardan birini işlersen kendini cehhennemde bulursun dinini bilmiyorsun bari konuşma dedi bana. Tanrı değil o karar veriyor sanki kimin nereye gideceğine; şirk değil mi bu?

Müslümanlar cahil dediğimde hemen başlıyorlar dinin gerçeklerini yaşasalar öyle kötü durumda olmazlar Allah'a laf etme demeye. Ben İslam'ı değil müslümanları eleştiriyorum insanları eleştiriyorum diyorum anlamıyorlar. Müslümanları o duruma yahudiler getirdi fakirse müslümanlar cahilse bu onların suçu değil diyorlar.

Ezanın Türkçe olmasını savunuyorum Allah yerine Tanrı deyin 99 isim değil 99 sıfat vardır Tanrı Türkçesidir onun diyorum olmaz diyorlar. Rabb yahudice(ibranice) Mevla ve Hüda farsça diyorum; onlar da 99 isim arasında yok diyorum. Rab kuranda geçiyor diyorlar. Ben de sizin yol göstericiniz olan kitapta bile 99 isimden başkası kullanılabiliyor, yol göstericimiz Kuran olduğuna göre Tanrı da diyebiliriz diyorum olmaz onu hristiyanlar kullanıyor diyorlar. Hristiyanlar GOD diyor Türkçesi Tanrı desemde ikna olmuyorlar.

Hoşgörü dini falan diyorlar, biraz eleştirince seni döverim diyorlar. Hani hoşgörü diniydi diyorum, cihat diyorlar. Oysa sadece sorguluyorum.

Bana her gördüğümde cuma namazlarına gidiyor musun diye soran bir eski öğretmenim var. Hocam bunları bana her seferinde soruyorsunuz ben rahatsız oluyorum diyorum kadına ama tebliğ etmem gerekiyor diyor bana. Tebliğ etmekte birini rahatsız etmeden 1 kere yapılmaz mı? İranda millet rahatsız olmasın diye yüksek sesle ezan bile okunmuyor.

Dini Türkçe, kendi dilimizde yaşamadığımız sürece bu meseleler çözülmez...

1|0
    2|0
    • Dostum o tür espri de yapıyoruz dinimizi de yaşıyoruz sen merak etme ;) hatta sınıfın ailen gibi oluyor :))

• Neden sevmiyorsun, sevmediğin bir dine neden inanıyosun? anlamadım sanırım tam biraz daha açar mısın

• Yani doğru olduğuna inanıyorum peygamberin ve tebliğ ettiği dinin. Ama peygamberlerin günah işleyemediğini, öyle yaratıldıklarını sadece hata yaptıklarını öğrettiler bana. Günah işleyemeden peygamberlik sayesinde en üst cennet makamına geliyorlar bunu haksız buluyorum. Tanrı da beni yaratmasaydı acı çekmezdim bu yüzden sevmiyorum:

link

Sen neden benim sorularıma cevap vermiyorsun?

• Yobaz dediğimiz kişiler onlar işte.Bilmiyor ama ölümüne savunuyor.Neyi savundugunu kendisi de bilmiyor da korku var içinde.Mantıklı açıdan o da bakmak istiyor ama bunu dışa vuramadıgı için sinileniyor sert tepkiler veriyor.Sorgulasalar çıkmaza gireceklerini kendileri de biliyorlar.Yerde arapça abuk subuk şeyler yazan kagıdı alıp öpüp basına koyan cahil bir coğrafyada yasıyoruz.Sen bu kafayla oraya fazlasın bence fazla dayanamazsın o okulda.Kaç senen var bitmesine?

1|0
    2|0
    • Aynen ya küfürler havada uçuyor sınıf kuranla kaplı. Var baya :( zaten ilahiyat düşünmüyorum. meslekte bulamadım napıcam ben :(

• bir hıristiyan beni dinimden soğutamaz ama bir müslüman soğutabilir. Ben sadece onların cahil olduklarına artık eminim. Ve karşıma alıp konuşmuyorum bile çünkü hiçbir şey anlamıyorlar at gözlüğü dediğimiz olay.

• Doğrusunu yapıyorsun boşver onları muhatap olmaya bile değmezler.

• Katılıyorum...

1|0
    1|0
  • Anca arapça kelimeleri papağan gibi ezberlerler.Ciddi manada Kuranı Türkçe bir kere bile okuyan yok.Televizyonda çıkan hocalardan artık ne kadar doğruysa bir kaç bir şey öğrenirler onada şükür.

1|0
    2|0
    • geçen bir hoca çıkmış kadınlara inciler adlı programda, güleryüzlü ve doğurgan olan her kadın cennetliktir diyodu bastım kahkahayı. kaç para alıyor acaba.

• koyun sürüsü..

1|0
    1|1
  • Harika olmuş :)

1|0
    0|0
  • ÖZelden ark ekle uzun uzun konuşalım istersen :) Bende öyleleriyle çok karşılaştım yılmadım.Sonuna kadar kapıştım ve zafer bende :D Cahillere gününü göstericeksin.Şuanda bile yanıma birini versen onu kendi bilgilerimle donatırım :D ayrıca masa'nın üstünde kur'an varsa başının altına bile koyabilirsin :D Sahabe yapmıştır.Kanıtın var ispatın var delilin var onlar gitsin müdür gelsin delilin var ise :D

0|0
    0|0
    • konuşulacak durum yok ki belli zaten :D

• Tamam buradan onların hatalarını söylesene :D Daha 1 hafta öncesinde hoca yaramaz çocuğun birisine iç anadolu'nun hewali dedi :D Bir kürt olarak dedim ki hocam şimdi hewal diyorsunuz teröristler kullanır diyorsunuz ama hewal kürtçede arkadaş kullanıyordur.terörist kullanıyor diye hewal kötü birşey olmaz :D Bakın bazı kişiler cihad diye gidip ALLAH ALLAH nidaları ile kafa kesiyorlar :D Allah kötü müdür? Hoca sustu sustu düşündü Doğru diyorsun dedi bir dahada o sözü duymadım :D

• aynan bak bende diyorum anneme falan anlamıyorlar anlamayacaksan niye okuyacan anlaman için gönderildi sonuçta toplum cahil

1|0
    1|1
    • aynen, mesela sure ezberliyoruz. tin suresinde incir ve zeytine yemin olsun ki diye bir ayet geçiyor. hocaya soruyorum senden anlamını isteyen oldu mu arapçasını ezberleyeceksin diyor. sorum havada kalıyor.

• Ama şöyle bir şey var allahın kelamı sonuçta önemli olmasının sebebi bu yüzden ama mesela şu link

• Bende imamhatipliyim seninle aynı düşünüyorum :)) ama bütün liselerde öyle sadece imamhatibi suçlama :) en azından kız erkeğin ayrı olması benim açımdan çok iyi oldu sınıfa girerken saç baş düzeltme derdi yok, Derse odaklanabiliyorum,daha rahat bel altı espriler yapıyoruz bunlar mütiş eğlenceli şeyler ;)

0|0
    1|0
    • Hayır burada dediğim şey diğer liselerde olsa bile imam hatipte olmaması lazım. Ya etek kısaltanlar var. Bizim sınıfta dağıttı valla kız kıza olunca her hafta gün yapıyoruz :DdD

• Rahat rahat bel altı espri yapabiliyoruz demiş ya adam :)

İmam hatiplerin amacının tam aksi değil mi bu?

• evet işte dediğim olaya benziyor çaktırma :D

• ALLAH kuluna hidayet etmedi mi, o kulu kimse doğru yola sefk edemez. Ben bunu bilir bunu söylerim.

0|0
    0|0
    • o zaman doğru yolda olmayan birisi varsa bu onun suçu değil? Çünkü Allah doğru yola sevketmezmiş?

• Teşekkürler sana da iyi akşamlar, Allaha emanet ol.

• selametle.

Kızlar Ne Diyor 3

Yükleniyor...