Sevgili ks ahalisi, yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnsanlık bilim yoluyla belki bir gün evrendeki ilk maddenin oluşumuna, ve hatta Big Bang'e bile bir izah getirebilir Allah kısmet ederse, fakat benim emin olduğum tek bir şey var... Trilyon yıl da geçse aradan, "insanlık" bu evrenin "neden" oluştuğuna cevap bulamayacak.

Bilim sürekli "nasıl" sorularına cevap bulacak ve bunun büyüsüne kapılanlar yaratıcıya ve ona inananlara karşı bir antitez oluşturduklarını düşünecek. La iyi de, benim cevabını aradığım soru "nasıl" değil ki, ben nasıl his ve duygu sahibi oluyorum diye sorsam bunu bana çükümsonik hormon isimleriyle açıklayacaksın çünkü biliyorum... Fakat sen bunu yaparak yerdeki yemek kırıntılarını temizlemiyor, sadece halının altına atıyorsun. Çözüm bulmuyor, geçiştiriyorsun. Sana diyorum ki; bu bende aşk, kin, sevgi, nefret "hissi" uyandıran bu hormonlar "neden" oluşuyor? Neden o ağzına mıçtığımın molekülleri sonsuz ihtimal varken bizim bu hayatı yaşamamıza yol açacak biçimde şekilleniyorlar? Neden ya? Neden bu Allahın oksijeni 2 hidrojenle birleşecek biçimde bulunuyor doğada

O yüzden benim sorum "nasıl" değil, "neden"?

Neden oluyo tüm bunlar?

Bu "neden?" sorusunu sorama diye sana 6 yaşından 20'li yaşlarına kadar gerzekçe şeyler öğretiyorlar. Sitoplazmayı da, Selçuklu sultanı Alaeddin Keykubad'ı da, divan edebiyatı şairi Nedim'i de, türev ve integral hesaplarını da sana aynı anda öğretiyorlar ki, kişiliğinin en çok şekillendiği, en çok arayışta olduğun çocukluk ve bluğ çağlarında sorgulama yeteneği gelişemeyen ezberci bir mal ol diye...

Bu nedenle sen sürekli "nasıl"ı kovalıyorsun, ve sonra o "nasıl"a cevap bulunca da elektriği keşfetmiş gibi seviniyorsun. Ama şunu göremiyorsun, senin çok geniş sandığın dünyan aslında eğitim sistemi saçmalığıyla dapdar hale getirildi bilinçli olarak. Seni daha yaşken eğdi bunlar.

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

• sondan başlayacak olursak,öğretmenlerin çoğu kalitesiz.adam 12 senede öğrenemediği şeyleri 1 senede dershanede öğreniyor.bu öğretmen meselesine el atarsan işi çözersin.

diğerine gelince,bilimde derinleştikçe o yaratıcı kulun varlığını görebiliyorsun ama çoğu bilimle değil kulaktan dolmalarla öğrendikleriyle yetinip işin içinde olmadığından saçmalıyor.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Çok uzun yazılmış.Okumadım.

0|0
    1|0
    • Aman diyim okursun, ki okumadigini niye buraya yaziyon onu anlamadim, ne tur bir salaksin?

• Terbiyeli ol ağzımı bozdum mu çok fena bozarım.

• Tama.. seni anlıyorum... bir sakin ol... otur şu sandalyeye... yakanı aç.. derin nefes al... Oğlum şurdan bir bardak su getir ablana...

0|0
    1|1
    • Komik mi sanıyorsun kendini?

Bu yazı benim yazım değil.

• hmm anladım kaynak göstermediğine göre çalıntı sayılır ;)

• Blog sitesi zaten ya.

• Allahü teâlâ, Peygamber efendimiz için, (Eğer sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım) buyuruyor.

o kadar uzun sormana gerek yoktu

0|0
    0|0
  • bu soruyu tarihçi bilim insanları da çözmek için yıllarını veriyo kafalarında saç kalmamış sende fazla strese girme biraz basit şeylerle ilgilen.

0|0
    0|0
  • bende eğiktim, kabuğumu kırdım ve dikeldim, sonra mikerim dik durmayı eğilmeyi deyip atladım çimlere uzandım gökyüzünü izliyorum

0|0
    0|1
  • ben gangbang teorisine daha sıcak bakıyorum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• "Nasıl" a cevap ararken ama hazırcı ve modernist bir ideolojiyle degil aslında nedenin özüne yolculuk yapıyoruz bilmeden.

Belli başlı inanç sistemlerini yalanlamak isteyenlerin nasıl konusundaki faydacilik anlayislari bariz.

Kar zarar amaci gutmeden,objektivitenin ışığında sorgulasak aslında bu neden-nasıl problematiginin korelasyonunun farkina varabiliriz.

Bugün bir hastalığı tedavi ederken; önce etiyolojisini ve saptadıklarımızın ışığında patolojisini sorguluyoruz.Birbirlerindem ayrilmaz kavramlar, en azindan gerçeği isteyen için böyle.

0|0
    0|0
    • Haklısın, nasıl arttıkça nedende artıyor.

Yükleniyor...