Ölümü ne kadar düşünüyoruz?

Cennet senin annenin ayakları altında sevgilim..

Cehennem ise benim kaburgalarımın arasında bence..

Ölürsen eger Sana bir cehennet vadederim bende.

Architetto Lethe.

Ölümü son güne

bırakamam

Her gün düzenli ve

disiplinli

Üşenmeden ve severek

ölmeliyim ben

Olanca basitliğiyle

bembeyaz olunca dünya

Senden başka birşey

kalmamalı, çünkü

Yalanlar da büyüyor

ayrıntılar arttıkça”

Furkan Çalışkan

Vazgeçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni,

Değmez bu yangın yeri, avuç açmaya değmez

..

Shakespeare

ölümü anlamak için ölmek mi gerekir?ölmeden de anlayamaz mıyız?ölümü..yaşamı..

belki yastığabaşını koyunca,belki bir mezarlıktan geçince,belki yakınını kaybedince belki bir secde halinde anarız..

siz ne zaman anarsınız ölümü?

0|0
8|30

En İyi Erkek Görüşü

• Hergün okunan selâlar, yanından geçtiğimiz mezarlıklar, televizyonu açtığımızda öldürülen binlerce masum insan ölümü hatırlamak için yeterli sebepler değil mi?

Ölümü anmak için hatırlamak için çevremizde birilerinin ölmesine ya da mezarlık kenarından geçmeye gerek yok. Topraktan geldik toprağa gideceğiz bunun bilincinde olmak yeterli bence.

Ölümü hatırlamak sadece öleceğini bilmek değil, ölüm vakti geldiğinde herşeyimizle hazır olmak değil midir?

Sadece ölümü bilmek tek başına anlamsızdır. Ölümü yaptığım yapacağım her iş öncesi hatırlıyorum. Mümkün mertebe kararlarımı da buna göre alıyorum.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• Sormak istiyorum. Ölümü düşünmediğimiz kadar, yaşamı ne kadar düşünüyoruz? Yakınmalarımız bunun üzerine mi? Ölüm. Peki yaşam? Dünyevi şeyleri yaşarken ne kadar içindeyiz anın? Geçmişin ne kadar derinliklerindeydik? Geleceğin ne kadar zorlu ve düşünülesi.

Ölümü düşündüğümüz kadar ölüm için geçirdiğimiz anın güzelliğini ne kadar düşünüyor ve sonuca layık görüyoruz? Şimdiki anı düşünmeli. Geleceği ve ne olacağını bilmediği herhangi bir yok oluş anına aptalca kafa yormamalı. Bugünün zayıf insanında vardır bu düşünceler. Eline bir şey geçirmez kaygı... Ölümü düşünmenin kendisine daha az acısız bir ölüm şekli ve duygusu sunacağını düşüncesinden belki. Önceden kafada hazırlama uğraşı acıyı.

Aptal varlıklar bilmeli ki, üstün doğa kanunu bir şeyi nasıl başlatırsa, aynı etkiyle bitirir. Vajenden acıyla doğrulduk. Yıldızsız eğilişimiz acı bir nefesle yankı bulacak bedenimizde. Sessiz ve korkak.

İnsan bilmeli ki korkutan olgular yaşamı daha güzel kılmak içindir. Çaba, zafer bir sonuç değildir. Çaba zafer için gidilen yoldur. Zaferi hoş kılan zorluktur çaba.

Yaşamı güzel kılandır ölüm...

Sevdiğim bir öğretiden yazmak gerekirse;

Uğraşıp didinmelerinin başarısız kalacağını bilmekle yaşamın sığ ve aptalca nitelik kazanmaz... İyi bir şey, ideal bir şey uğruna savaşıp amacına ulaşacağını sanman hayatını daha çok sığlaştırır. İdealler ulaşılmak için mi vardır?.. Bizler, biz insanlar ölümü yok etmek için mi yaşarız?.. Hayır, yaşamamızın nedeni ölümden korkmamız, sonra da onu yine sevmemizdir; özellikle ölümün varlığından dolayı elimizdeki birazcık yaşam bazen kısa bir süre işte öylesine güzel ışıldayıp durur..

1|0
    0|0
    • farkında olsak da olmasak da yaşıyoruz yaşamanın telafisi var çünkü yarınvar

amaölüm öylemi gelince 1 dk bileerteleyemiyoruz,

yaşamak belki bizimelimizde ama ölüm değil işte..

hem ölümü düşünmek yaşamı düşünmek yaşamdan zevk almak için değilmi*

insan kendiniuyar mıyor mu bak ölümvar yaşa-yap durma zaman yok diye

• Bazıları şunu der; Hayatın adil olmadığını, çünkü kendisinin isteyerek doğmadığını.

Onlara bir çift lafım vardır: "Ölüm senin elinde."

Bu cümlem ikinci cümlen içindi.

Son iki cümlende dediklerine paralel olarak,

Yukarıda da bunu dile getirdim ben zaten.

• Ölümü her gün düşünüyorum hatta düşünmek zorunda kalıyorum çünkü oturduğumuz evin karşısı mezarlık her gün evden çıktığımda tam karşımda mezarlığı görüyorum tabiki düşünüyorum ölüm ve sonrasını ölümü düşünmekte lazım ama ölüm için ne yapıyoruz bu önemli ben kendi adıma söyleyim dürüst ve samimi olarak ben hiç bir şey yapmıyorum şahsen ama ölümüde düşünüyorum her zamanda düşünmemek lazım tabi süreklide ölümü düşünerek yaşayamayız.

onun için

Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünyaya çalış yarın ölecekmiş gibi ahiretine çalış.

İnsanoğlu uykudadır ölünce uyanacak.

2|0
    0|0
    • kesinlikle..Daim olsun farkındalığınız

• Allah yeryüzüne insanları indirdi ve bazılarını bazılarına düşman kıldı. Kim doğru kim yanlış belli olsun diye. Burada ölümü ve öteki dünyayı gözetenler kazanacak, bu dünyanın zevklerini seçenler kaybedecek. Yine öteki dünyayı düşündüğünü söyleyip kötülükler yapanlar da kaybedecek.

Çoğu insan bunu bildiği halde ölümü düşünmez, mahşer gününün geleceğini ağızlarına bile almaktan kaçınır.

2|0
    0|0
    • teşekkür ederim,farkındalığınız daim olsun

• Biri söyledikce gelir aklıma sonra gider

1|0
    1|0
  • kendi mi degilde ailem geliyor aklima benden önce öLürlerse acaba naparim bilmiyorum o yuzden pek dusunmemek gerek

2|0
    0|0
  • panikatak nedir bilyomusun ? işte panikatak olan biri günde 300 ile 500 kez düşünür. düşünme böyle şeyleri bununla ilgili soru da sorma

1|0
    0|0
  • Ölüm umurumda bile değil kafama göre yaşarım ve doğal olarak ölmeyi beklemeyeceğim de yaşamak istemediğin an her şeyi bitirim

1|0
    1|0
    • :))bu cevabı bekliyordum

• :))evet ama saygı duyuyorumve çok ii anlıyorum

• Tahminen bunu konuştuk diye hatırlıyorum :) Standart inançsız kafası işte :)

• ölümü düşünmüyorum, her günümü ölücek gibi yaşıyorum ,ömrüme ömür katıyorum :)

1|0
    1|0
  • Çok nadir aklıma geliyor yaşlanalım da bakarız bir

60ımda kafama sıkmam kuvvetle muhtemel ^^

cayırt

1|0
    0|0
  • çok fazla düşünmüyorum. daha doğrusu düşünmekten kaçınıyorum. zaten ayarım çok yerinde değil, bir de bu olaylara girmeyelim...

1|0
    0|0
    • bazen düşünmek iyidir,gerçek çünkü

• istatistiksel olarak bakarsak. yoksa anne karnında da ölebilirler. daha düşünme yetisi kazanmadan...

• kesinlikle..

• Öldükten sonra anlamanın bir faydası olmaz sana..

Önceden bilmeli ve düsünmelisin..

Ölümü en cok gece uyumadan düsünüyorum..

Gecenin o essiz karamsar durusu ve sessiz tarafı ölümü cagrıstırır bende..

1|0
    0|0
    • uykuya küçük ölüm demişler..tebrik ederim:)

• hiç anlamı yok düşünmenin çünkü

1|0
    0|0
  • Aklımdan çıktığını mı sanıyorsun ki?

1|0
    0|0
    • ne kadar şanslısınız.peki bu dürtünereden geliyor?

• Amin. Her zaman umudumuz var RABBİM'izden. Hiç ölene kadar tükenmeyecek umut...

• kesinlikle..

• Ölümü her basarızlığımda

1|0
    0|0
    • nasıl yani

• Boğa burcuyum her zaman en iyisini istiyorum...olmayınca tatminsizlik oluyor

• :))anladım

• Ölüm arka planda duruyor her an düşünmeye gerek bile yok.

1|0
    1|0
  • aklımdan hiç çıkmıyor

1|0
    0|0
  • Arasıra düşünüyorum

1|0
    0|0
  • ölüm gerçek ama sürekli düşünerek içimi karartamam

1|0
    1|0
  • son zamanlarda biraz fazlalaştı, ama çözümü yine kendim bulucam az kaldı !

1|0
    0|0
  • ölümü düşünmüyorum daha erken düşünmek için yeterince bellek kasıyor birde bunu yüklersen ağar gelir

1|0
    0|0
  • hic düsünmüyorum

1|0
    0|0
    • af buyrun sebep?

• sen bunu hemen inanca baglıyorsan yanlıssın kusura bakma

size iyi aksamlar

• yok yanlış aksettirmiş olabilirim size afedersiniz.ben hadislerden yola çıkarak soruyu hazırladım aslında ama inançla yola çıkmak istemediğimiçin onları eklemedim.

• anmam işim olmaz

1|0
    1|0
  • hergün. keşke ölsem diyorum ama ölemiyorum. :D

1|0
    1|0
  • birkaç yerden örnek vermişsiniz ama islamdan vermemişsiniz

1|0
    0|0
    • yola çıktığım kaynak bellidir..fakat inanç söz konusu olunca tepki almak ve saldırı fazla oluyor bu nedenle..

• insan nefsi çok tehlikelidir nefsinizi tanıyın aslında nefs bizi koruma amaçlıdır

ama bizler onu zevk almak için kullanırız nasıl bir bıçak yemek yapmayada adam öldürmeye

kullanılabildiği gibi nefs doğru tanındığı zaman bizi götüreceği yer cennet

ama tanımadığınız zaman belirsizlik pişmanlık...Allah hepimize ihlas versin iyigeceler

• amin..iyi geceler

• şu kadar:

1|0
    1|1
  • Necm 44- Öldüren de dirilten de O'dur.

sabah gözlerini acamayabiliriz bu yetmez mi

1|0
    0|0
  • Ben 5 vakit düşünüyorum bazen daha fazla olduğu da oluyor. ALLAH ölümün bile hayırlısını versin.

1|0
    0|0
  • hergun gelir aklıma

2|0
    0|0
  • Ölüm anında çekilen acıyı hoca'dan dinlemiştim , Kötü bir insan can verdiğinde dünya denizleri okyanusları kadar su dök ağzına yine de sussuz kuru ölür , can'ı midesinden dişleri dışa doğru bakan yani midesini başırsaklarını dışarıya çekiyormuş gibi çıkar ağzından ölüm'de zaten ayaktan başlar ,

2|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Ölümü bir nebze olsun anlayabilmek icin yeterince ölüm var...

Fakat insanoglu cogu zaman,cogu seyde oldugu gibi basina gelmeden kendine

bir pay cikartmiyor,bunu pek fazla tercih etmiyor

Ve kendi zamani geldigindeyse bazen cok gec olabiliyor

Ölüm de bunlardan bir tanesi ...

Ben sürekli düsündügümü söyleyemem

Fakat ölüm gibi kocaman bir gercegin de bilincindeyim

Bazen özellikle hatirlatiyorum kendime ...

Faniyiz.

1|0
    0|0
    • kesinlikle inançlı biriolduğunuzu sezdiğim için söylüyorum hz peygamber bile vaat edildiği halde 70 kez anar ve istiğfar edermiş..ne büyük örnek

• est..ben sizi gördüğüm için çokmemnun oldum:)

• tesekkürler :)

• hergün, hergün ve hergün

1|0
    0|0
  • her an hergün düşünüyorum diyemem ama çok zaman aklımdadır hatırlatmalı insan kendine ölümü okuduğun bir hadis bile buna vesile olabilir yeter ki hatırlayıp kabullenmek iste

ölüm secdeye daha çok yaklaştırır korkum hesap verememektir...

1|0
    0|0
  • iki şeyi asla unutma Allah'ı ve ölümü iki şeyide anında unut : yaptığın iyiliği sana yapılan kötülüğü

1|0
    0|0
    • teşekkür ederim,çokgüzeldi

• her zaman..

1|0
    0|0
  • gerektiği kadar

1|0
    0|0
  • Bu ara çok sık

1|0
    0|0
  • Yakınlar eskiler çevremiz yavaş yavaş bir yaprak gibi dökülmeye başlıyor

Ve bir gün sıra bize gelecek biliyorum..

1|0
    0|0
Yükleniyor...