Eşarilik ve maturidilik hakkında bildikleriniz?

gene 3 cevaptan fazlasını alamayacak bir soruyla karşınızdayım. islamdaki eşarilik ve maturidilik felsefelerini açıklayabilir ve günümüzle ilişkilerini kurabilir misiniz? bunları tartışabilecek bir kız bulsam hemen evlenirim.

Eşarilik. Aklı Mu'tezile kadar önemsememekle birlikte, Selefiyye kadar da küçük çapta ele almaz. Bunu şöyle resmedebiliriz: eğer Selefiyye ile Mu'tezile arasında akıl ve nass konusunda bir çizgi çizilse, Eş'arilik bu çizgide ortada kalmakla birlikte Selefiyye'ye daha yakın konumdadır. Ebu Hasan Eş'ari'nin (ölüm: MS 935) kurduğu bu öğreti, aklın hiçbir zaman gerçeğe ulaşamayacağını, kulların ancak kayıtsız şartsız inanmakla mutlu olabileceklerini ileri sürer. Doğal olaylar, nedenleri bilinmeyen ve belki de asla bilinemeyecek olan salt bir Tanrısal ilkenin ürünüdürler ve bu ilkece yönetilirler. Akıl, pek güçsüz bir veridir. Kaldı ki aklın bugün bilemediğini yarın da bilemeyeceği söylenemez. İnsan, bugün ulaşamadı diye belki de yarın ulaşabileceği gerçekler üstünde inancını yitirmemelidir

Matüridîlik, ünlü Türk bilgini Matüridî'nin, Hanefî Mezhebi nin kurucusu İmam-ı A'zam 'ın açtığı yoldan yürüyüp, aklı ön plâna alarak geliştirdiği inanç sistemidir.

Güncellemeler:
1 yıldız veren cahile buradan sevgilerimi sunuyorum

0|0
3|3

En İyi Kız Görüşü

• Eş'ariler de mesler üzerine mesh hak değil

Maturilerde hak

Allah dayanamayacağı yükü kuluna

Eş'arilerde = yükler

Maturidilerde = yüklemez ayrıldığımız az bir nokta var

Yoksa 2 fırkada fırka-i nacie ehli sünnet vel cemaat konumunda

Mutezile ise - itizal eden ayrılan demek

Aklın ışığını izleyim derken voltajı yakıp sapıtan bir mezhep :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• pek birşey bilmiyorum bilmesemde olur ben böyle iyiyim müslümanım Allah a inanıyorum bu bana yeter

0|1
    1|0
  • Bilgim yoktu. Teşekkürler

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• 3 cevap alırsa yine iyi :))

0_0

0|0
    0|1
  • gene 3 cevaptan fazlasını alamayacak bir soruyla karşımızdaysan

sende demekki egonu böyle tatmin ediyorsundur.

tek yıldıza takılacak kadar cahil olma ben vermemiştim ama guncellemenden sonra bende tek yıldız verdim.

0|0
    0|1
  • Yeni üyeler içinde tek geçerim seni birader güzel soru olmuş yine takipteyim.

0|1
    0|1
Yükleniyor...