Sultan Vahdettin hakkın düşünüyorsunuz? (biliyorsunuz?)

Bugün vahdettini vatan hainliğiyle suçlayanlar. Kurtuluş savaşını Kemali samsuna gödererek Vhadettinin başlattığını söylemezler. Vahdettin ülkeden kaçarken devlet hazinesinde 1 altın bile almadan gitmiştir. İsteseydi komple devlet hazinesini alacak durumu varken. Vahdettin elbette hain değildi.Dünyanın en namuslu adamlarından biriydi.Öldüğünde yatağının altından parasızlıktan alamadığı ilaç reçeteleri çıkmıştır..

Güncellemeler:
Atatürk e Kemal dedim diye Antikemalist ilan edildim :) Halbuki Mustafa Kemali seven biriyim. Burdanda anlaşılıyoki hala çok geri bir zihniyetimiz var. Kemal putlaştırma derecesine getirmişiz. Nerdeyse tapacaz artık.. Dikkat ederseniz ben Kemal hiç bir hakarette bulunmadım :))

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

• Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk'ta Vahdettin karaktersizi için söyledikleri: Gerçekten de, her ne sebeple ve ne şekilde olursa olsun, Vahdettin gibi hürriyetini ve hayatını milleti içinde tehlikede görebilecek kadar âdi bir yaratığın, bir dakika bile olsa, bir milletin başında olduğunu düşünmek ne hazindir! Şükre değer bir durumdur ki, bu alçak, mirasına konduğu Saltanat makamından millet tarafından atıldıktan sonra, alçaklığını sonuna kadar getirmiş oluyor. Türk milletinin bu işte önce davranması elbette takdire değer. Âciz, âdi, duygu ve anlayıştan yoksun bir yaratık, kendisini kabul eden herhangi bir yabancının koruyuculuğuna sığınabilir; ancak, böyle bir yaratığın bütün Müslümanların Halifesi sıfatını taşıdığını ifade etmek elbette doğru değildir. Böyle bir düşünce tarzının doğru olabilmesi, öncelikle, bütün Müslüman milletlerin esir olmaları şartına bağlıdır. Halbuki, dünyada gerçek böyle midir? Biz Türkler, bütün tarihimiz boyuncahürriyet ve istiklâle sembol olmuş bir milletiz! Değersiz hayatlarını ikibuçuk gün daha fazla ve sefilce sürükleyebilmek için, her türlü düşkünlüğe katlanmakta bir sakınca görmeyen halifeler oyununu da sahneden kaldırabildiğimizi gösterdik. Böylece, devletlerin, milletlerin biribirleriyle olan ilişkilerinde, şahısların, özellikle bağlı bulundukları devlet ve milletin zararına da olsa şahsî durumlarından ve kendi hayatlarından başka birşey düşünemeyecek pespavelerin herhangi bir önemi olamayacağı şeklindeki bilinen gerçeği bir defa daha ortaya koymuş olduk.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Kemal derken !

Babanın oğlu galiba !

“Vahdettin vatan haini değildir” tezi, ilk kez 1929 yılında Mevlanzade Rıfat tarafından ortaya atılmıştır. Mevlanzade Rıfat, 1929 yılında Halep'te basılan ve 1933'te Türkiye'de yayınlanan "Türkiye inkılabının İçyüzü" adlı kitabında, "Vahdettin'in, Mustafa Kemal'i, Kurtuluş Savaşı'nı başlatması için Anadolu'ya gönderdiğini" iddia etmiş ve bu iddiasını, Vahdettin'in 14 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal'e verdiği, sözüm ona, bir fermana dayandırmıştır. 1 Ancak şimdiye kadar böyle bir fermana rastlanmamıştır.

Zamanın olursa Mevlanzade Rıfatı ararştır derim ...

0|4
    1|0
    • İster Kemal derim ister başka birşey seni ilgilendirmez :)

• Tarafsız isen ciddi ciddi araştırmanı tavsiye ediyorum, madem tarihçisin..

Atatürk demek istiyorum, bu da ona olan saygımdan ..

Teşekkürlr,

• BEN TAM OLARAK TARİHÇİ SAYILMAM. sosyalciyim. Alanıma tarih coğrafya giriyor. ama ben tarihi daha çok severim.

• tarihcimisin ?

0|0
    0|0
  • Ülkeye terketti adam

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• link <3

0|0
    0|0
  • Kemal babanın oğlu mu senin şerefsiz bu vahdettin şerefsiz. Adam gibi adamdı da mustafa kemal atatürkü ve ona yoldaşlık eden arkadaşlarını yakalandıgı yerde öldürülmesi emrini verdi. Bide soruyosunuz bu saçmalığı.

0|0
    0|0
    • çok cahilsin keşke ölsen :)

• Senin gibi boşa yaşamaktan ölmek daha iyidir :) nefes alıyosun zarar, nefes veriyosun zarar. Geberip toprağa girseniz toprağı kirletirsiniz oda zarar

• Vahdettin osmanlinin bahtsiz padisahi.Guclu devletlerin masasi haline gelen padisaha sartlar oyle olmasaydi belki daha iyi olabilirdi.

1|0
    0|0

• yalan söyleyen tarih utansın adlı eseride okumalısın.

önemli olan kendi ideolojine uygun yazarları değil zıt görüşleride okumalısın

ama şunu bilir şunu söylerim. cumhuriyet tarihinde olan entrikalar 633 yıl osmanlı devletinde olmamıştır

0|0
    0|0
  • bu masalları mı anlatıyolar akp lilere çok komiksiniz gerçekten. ulu önder hakkında ölüm fermanı çıkartan kimmiş peki onu da anlatıyolardır heralde. çok büyük şikayetiniz varsa cumhuriyet rejiminde yaşamaktan neden suudi arabistana göç edip orda yaşamayı denemiyosunuz? şahsen ben bu ülkede başka bir rejim olsaydı pılımı pırtımı toplayıp giderdim. bence sizin de çekip gitme vaktiniz geldi de geçiyo bile. iuster hoşunuza gitsin ister gitmesin, burası Laik Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti. ve abdülhamid korkak bir paronayak, vahdettin ise vatan hainidir.

1|0
    1|0
    • yok bizi bilmemde. Siz �lkeyi terkeseniz iyi olur. Bence suudi arabistan size �ok laiktir :))

• bu ülkeyi bir arada tutan laiklik Türlük falan değildir. Dindir. Müslümanlıktır. Müslümanlık olamazsa bu ülkenin bölünmesine hiçbirşey engel olamaz. Sizde bunu anlayamadınız ):)

• yahu müslümanız zaten arkadaşım hristiyanmıyız, Türklükden niye bu kadar korktuğunuza anlam veremiyorum sadece. müslümanlık tek başına bu ülkeyi yapıştırmaya yetmez arkadaşım. bak 100 yıl önce osmanlı çöküş dönemindeyken abdülhamid cihad çağrısı yapmış yanıt ne mi olmuş, aç bak bakalım arapların osmanlı vesayetinden ayrılmaları, kendi bağımsızlıkları için ayaklanmaları hangi tarihe denk geliyo. müslümanlık birleştirici olmuş olsaydı osmanlı devam ederdi.

Yükleniyor...